Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Výběr zdroje tepla pro rodinný dům s ohledem na energetickou náročnost a další faktory

Autor článku: doc. Ing. Petr Horák, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov, Ing. Jakub Horák, CEVRE Consultants s.r.o.
Plné znění článku: Výběr zdroje tepla pro rodinný dům s ohledem na energetickou náročnost a další faktory
Anotace článku: Autoři podávají odpověď na otázku, jaký zvolit tepelný zdroj pro rodinný dům stavěný při dodržení aktuálních tepelně technických parametrů. Příkladem je novostavba dvojpodlažního rodinného domu přibližně 20 km jižně od Brna s obytnou částí domu se čtvercovým půdorysem 11 × 11 metrů. Výsledky hodnocení jsou srovnány podle pěti různých kritérií.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Náklady na tepelné čerpadlo Josef Zapletal23.10.2019 00:24
A jaký zdroj vytápění do bytu?Jozef Homola02.09.2019 09:00

Příspěvky
Předmět: Náklady na tepelné čerpadlo
Autor: Josef Zapletal
Datum: 23.10.2019 00:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Podle mého názoru článek vychází z divných čísel
1) postavit 8kW tepelné čerpadlo za 472 tisíc korun je vcelku umění V praxi si člověk koupí 12kW monoblok za cenu do 100 000 a připojí ho k topení a akumulační nádrži s mrtvou vodou s výměníkem pro ohřev TUV - náklady na víc jsou proti plynovému kotli asi 50 000.

2) při celkové spotřebě 15 MWh je cena topení přímotopem okolo 36 tisíc. Tepelné čerpadlo do podlahového topení nebude mít provozní náklady 23 0000 , ale bude potřebovat 5MWh el. energie cena je okolo 12,5 tisíce - nemusím mít nejstažšího dodavatele el. energie na trhu....

3) představa že dám ročně 3500 kč za čištění a seřízení TČ je naprostá hloupost... tepelné čerpadlo běží klidně i 10 let bez jakékoli údržby.


Takové články nemají příliš valný smysl , protože čísla zde uvedená nejsou reálná a závěry jsou zcestné.

Chybí mi základní úvaha vyplatí se dnes takový dům vůbec postavit ? tedy dům se spotřebou okolo 50kW /m2 obytné plochy ? Odpověď je že ne. Pokud vezmeme relativně příznivé ceny izolací a poměrně vysoké ceny energií tepelných zdrojů i práce vyplatí se dům izolovat alespoň tak, aby ztráta domu byla okolo 4kW. Dům lze pak levně vytápět kombinací přímotopů a lokálních topících klimatizací.

Předmět: A jaký zdroj vytápění do bytu?
Autor: Jozef Homola
Datum: 02.09.2019 09:00 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
K článku bych měl s dovolením nějaké připomínky. Předně by si zasloužil aby ta stavba jako příkladná měla uvedena výpočtové tepelné ztráty.
Použita sezónní účinnost 94% je v realních podmínkách nedosažitelná. To číslo patří špičkovému kondenzačnímu kotli v "dokonalé" otopné soustavě. Měření na mnoha vzorcích v zahraničí toto neprokázala ač nasávají sezónně teplejší vzduch než je tomu v Česku. Ten údaj 94% je vypočítán z hodnot na zkušebně, kde se nasáváním chladného vzduchu a regulací topení nepočítá. Dobré by bylo se také věnovat jak vytápět v bytech 2+1 nebo 3+1, kde je situace jiná a lidé dosti tápou.
Nějaké údaje o účinnostech z Dánska.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama