Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Fotovoltaika na bytovém domě může mít návratnost čtyři roky. Rozšíření ale brání nepřející legislativa

Autor článku: Frantiček Marčík, Aliance pro energetickou soběstačnost
Plné znění článku: Fotovoltaika na bytovém domě může mít návratnost čtyři roky. Rozšíření ale brání nepřející legislativa
Anotace článku: Nová studie mapuje možnosti využití fotovoltaiky na bytových domech. Zásadním zjištěním je poměrně rychlá návratnost, kterou může ještě vylepšit čerpání investiční podpory. Hlavním limitem je potřeba vytvoření takzvané mikrosítě, na které se musí domluvit všechny bytové jednotky.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
energysave kooperace s ostatnímyMichal Mazgal09.10.2019 08:50
V ČR ještě hodne energie proteče než alespoň malá část toho zde bude možnáTomáš tom08.10.2019 14:45
jenže tady jsme v blbákověTomáš tom08.10.2019 06:46

Příspěvky
Předmět: energysave kooperace s ostatnímy
Autor: Michal Mazgal
Datum: 09.10.2019 08:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 129836
reakce na ...
Pro panelové domy se musí vyvinout spotřebiče nové generace, které budou kooperovat po stránce energetické. Bude stačit mikroserver a spotřebiče podle nahlášených odběrů budou mít přiřazovánu elektřinu = HDO přes internet

takže nejspíš se teď tlačí na výrobce, aby začali do praček, lednic, myček atd. atd. instalovat potřebný HW a SW

přeposílání energie mezi panelovými domy je nežádoucí, ale v praxi se může stát, že nás to bude srát, takže v jednom paneláku může bydlet více důchodců a v druhém více rodin s malými dětmi a pak příjde na řadu posílání elektřiny k sousedům

díky energysave kooperace s ostatnímy tak bude moci běžet najednou třeba 20 praček a i když jejich Wattpeak bude mnohonásobně přesahovat dostupný zdroj, tak přesto poběží (protože se například ohřev vody posune v čase dle dostupného zdroje, takže si všichni dají spotřebiče do fronty)

možná, že si majitelé domů budou vyrobenou elektřinu rozůčtovávat a ti šetřivý si pořídí i zásuvky energysave a budou spínat například rychlovarné konvice jenom v tarifu "vlastní elektřina"

Pozitivní efekt je ten, že se lidi naučí šetřit a vlastně hospodařit s elektřinou ze slunce a v tom duchu vychovají potomky. "sluníčkáři" :-)

Baterie nebudou muset být tak veliké a elektřina čerpaná v noci se nejspíš bude účtovat stejně jako elektřina ze sítě, protože někdo ty baterie zaplatit musí. (takže se najdou tací, kteří si večer ohřejí vodu na čaj plynem místo toho, aby použili elektřinu z baterií či sítě)

Předmět: V ČR ještě hodne energie proteče než alespoň malá část toho zde bude možná
Autor: Tomáš tom
Datum: 08.10.2019 14:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
"Mezi základní výhody aktivních zákazníků patří například právo působit na energetickém trhu bez nutnosti vlastnit licenci. Bytové jednotky (domácnosti) nebo firmy si budou moci sdílet vlastní vyrobenou elektřinu bez zbytečných překážek nebo poplatků. Přelomovým nástrojem jsou také smlouvy o dodávkách přebytků energie uzavírané přímo mezi zákazníky s vlastním obnovitelným zdrojem."
Tak to by bylo úžasné ovšem v ČR si na to ještě asi hodně dlouho počkáme. V současné době je legislativou aktivně bráněno výrobcům energie v mikrozdrojích (i s povolenou dodávkou do sítě) tuto energii prodat vybranému obchodníkovi. Distributor totiž pro tyto zdroje v současné době nemusí vygenerovat výrobní EAN a bez výrobního EANu nelze uzavřít smlouvu na výkup elektřiny s libovolným obchodníkem vykupovat to může pouze ten kdo energii i dodává, ale to často není výkup ale spíš dar obchodníkovi, protože ti toho patřičně využívají že zákazník nemá prakticky žádnou jinou možnost.
Moc šancí tomu v blízkých cca 10 letech v ČR nedávám, to by se muselo hodně věcí změnit, vlastně veškerá energetická legislativa od energetického zákona, vyhlášky, připojovací podmínky, regulace trhu až po technické věci jako PPDS. Zní to hezky, ale ČR jde dosud opačným směrem a toto by byl moc velký šok. Tady se vymýšlejí jen obstrukce a jak něco nepovolit a více oškubat obyčejný lid, viz. třeba legislativní problém s akumulací, kdy je povoleno poskytovat systémové služby pomocí akumulátorů jen těm vybraným s rotační turbínou.

Předmět: jenže tady jsme v blbákově
Autor: Tomáš tom
Datum: 08.10.2019 06:46 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Hezky se to čte a poslouchá ještě realita je v ČEZku jiná a distributoři si zákony vykládají po svém a za legislativní paskvily v energetickém zákoně není nikdo zodpovědný. Tak jako se ani ERÚ nechce zodpovídat za distributory kterým udělil licenci a ani za PPDS které distributorům schválil.
Například ostrovní mikrosít:
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=4977
a požadavek distributora na odpojení zákazníku kteří se k ostrovní mikrosíti připojí aby se trvale odpojili od distribuční sítě:
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=4977&start=20#p100427

Distributoři si do PPDS dopsali novou vlastní definici ostrovního provozu:
"Oddělený ostrovní provoz – Off Grid systém
Elektrická instalace s výrobními moduly ( mikrosíť ) provozovaná trvale odděleně od DS, bez možnosti připojení k DS, přičemž nesmí dojít k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za normálního provozu ani při poruchových stavech."
A ERÚ jim to schválil.
Takže nově ke každému zdroji co umí ostrovní provoz musíte mít i vlastní ostrovní rozvod a ostrovní spotřebiče které nesníte nikdy připojit k distribuční síti jinak to není ostrovní provoz a musíte mít tedy schválení distributora a poskytovat distributorovi podporu distribuční sítě a pokud je to nad 10kW i licenci atd.... Ovšem se zdrojem který nepracuje paralelně s distribuční sítí, se podpora distribuční sítě těžko poskytuje.
Takže podle distributora když si někdo v hobby marketu koupí elektrocentrálu, tak si k ní musí koupit i speciální ostrovní spotřebiče a prodlužovačku které nesmí nikdy připojit k distribuční síti. Žádné záskokové automaty a ATS podle distributora oficiálně neexistují.
Přitom v energetickému zákonu č. 458/2000 Sb v § 28 odstavec (4) se píše "Zákazník může provozovat vlastní náhradní zdroj, pokud je propojen s přenosovou soustavou nebo s distribuční soustavou, pouze po dohodě s provozovatelem přenosové soustavy nebo provozovatelem distribuční soustavy."
a
v § 90 v odstavci (1) "Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
g) provozuje vlastní náhradní zdroj bez dohody s provozovatelem přenosové soustavy nebo provozovatelem distribuční soustavy v rozporu s § 28 odst. 4 nebo provozuje výrobnu elektřiny, která je propojena s přenosovou soustavou nebo s distribuční soustavou v rozporu s § 28 odst. 5 nebo 6,"
Dle vyjádření MPO které mám (a které není právně závazné, protože i když je MPO tvůrcem tohoto zákona, tak jeho výklad může dávat pouze soud, takže ho distributor odmítá respektovat), se tyto paragrafy vztahují pouze na zdroje které pracují paralelně (jsou sfázovány) s distribuční sítí a na zdroje které nepracují paralelně s distribuční sítí (nejsou s fázované) se tyto paragrafy a požadavky distributora nevztahují.
Ty paragrafy se vztahují pouze na (náhradní) zdroje které pracují paralelně si distribuční sítí jsou jsou sfázované, např. tyto:
https://oenergetice.cz/elektrarny-cr/zalozni-generator-v-temeline-poprve-dodaval-elektrinu-do-site-po-24-hodin
https://oenergetice.cz/elektrina/temelin-testoval-zalozni-zdroj-dulezity-pro-chlazeni-reaktoru
Takže ten kdo jiným zakazuje ostrovní zdroje a požaduje trvalé odpojení od DS, přitom sám na tyto zdroje licenci nemá a bez povolení je připojuje k síti a fosilní elektřinu tak prodává jako "bezemisní" jadernou, veřejně se tím chlubí a ERÚ ani SEI to neřeší. Tyto instituce jen neustále kontrolují solárníky hledají u nich ty generátory jak zde rozšířil ministr Drobil:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policie-exministr-ods-drobil-si-historku-o-nocnim-provozu-fotovoltaiky-vymyslel
https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/8940-opet-sviceni-na-fotovoltaiku-v-noci

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama