Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Daňové zvýhodnění zemního plynu pro domovní kotelny a potřeba modernizace

Autor článku: Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Plné znění článku: Daňové zvýhodnění zemního plynu pro domovní kotelny a potřeba modernizace
Anotace článku: Sněmovna schválila setrvání daňového zvýhodnění zemního plynu pro vytápění domácností pomocí kotlů a z domovních kotelen.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): DiskriminaceJozef Homola08.11.2019 09:43
Re: DiskriminaceJosef Hodboď08.11.2019 09:05
DiskriminaceJozef Homola08.11.2019 07:28

Příspěvky
Předmět: Diskriminace
Autor: Jozef Homola
Datum: 08.11.2019 07:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Zvýhodnění někoho znamená znevýhodnění jiného. Není sporu o tom, že 2 kotle na blok nebo vchod jsou neskonale lépe na tom jak 20 cyklujících, které navyšují emise až 120x. To je nezpochybnitelně zjištěno.
Jako spotřebitel plynu v rodiném domě jsem proti tomu aby někdo jiný měl dotovaný plyn. Nehledě na to, že měrné investiční náklady na odkouření a kotel v bloku jsou výrazně nižší než v rodinném domě..

Předmět: Re: Diskriminace
Autor: Josef Hodboď
Datum: 08.11.2019 09:05 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den pane Homolo,

nejde o dotaci zemního plynu pro někoho. Příslušný zákon zavedl povinnost platit z využití zemního plynu daň. Z tohoto daňového zatížení byly vyjmuty domácnosti, tedy i vy v rodinném domě a dále domovní kotelny, které zemní pyn využívají pro vytápění. Je to z pohledu současnosti svým způsobem podpora pro to, aby i v rodinných domech se přešlo ze starých kotlů na pevná paliva na něco ekologičtějšího, a to snad zemní plyn je.
Pokud se na problematiku podíváme z celkového pohledu všech spotřebitelů zemního plynu pro výrobu tepla k vytápění, tak velké zdroje musí toto daňové zatížení platit a navíc si musí koupit i emisní povolenky. Takže v jejich ceně tepla tyto náklady musí být. Pokud to tedy otočím, tak domácnosti a domovní kotelny jsou de-facto dotovány tím, že daň a emisní povolenky nemusí platit.
Pokud jste proti jakékoliv dotaci, tak jste i pro to, aby byl váš rozpočet daní ze spotřebovaného plynu a daní - emisní povolenkou za vypuštěný CO2 - zatížen.

Plně s vámi souhlasím, že 2 kotle v bytovém domě místo třeba 10 je lepší. Zkuste však o tom přesvědčit deset majitelů bytů, z nichž si každý absolutně zakládá na svých právech a není ochoten ke kompromisu, byť by byl po čase pro něj přínosný. Je to i tom, že někteří majitelé bytů napojených na společný komín si kotel vymění sami, aniž by to konzultovali s ostatními, aby si vzájemně domluvili současnou výměnu všech kotlů nebo to zřízení kotelny a tím se pak situace může zablokovat. V SVJ je nutný souhlas všech, tedy 100%. To je bohužel vyvoláno právní úpravou, která nerespektuje vzájemnou propojenost působení systémů TZB v jedné budově. Na to můžeme nadávat, ale změna na obzoru není. Snad by mohla pomoci novela energetického zákona, ale moc šancí tomu nedávám.

Předmět: Re (2): Diskriminace
Autor: Jozef Homola
Datum: 08.11.2019 09:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Proti vašemu názoru nic nenamítám ale proti "společnosti", která nutí platit povolenky za vypouštění CO2 z plynu, který má předpoklad čistého spalování. Když už spavedlnost a byrokracii, tak platit "povolenky" všichni co něco spalují nebo vůbec vytápí, ti co provozují nějaké auto, ti co vytápí bazén, ti co mají klimatizaci a dokonce i tepelné čerpadlo, které žere v podstatě energii z uhlí. Dále bych to rozšířil na každou krávu a jinou důbež (jejího majitele), která produkuje metan a nebo dokonce i na "vegetariána". Všichni co spalují biomasu také produkují CO2. Na ohnostroje bych udělil doslova pokutu.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama