Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Co s denním světlem v novém stavebním zákoně

Autor článku: doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D.
Plné znění článku: Co s denním světlem v novém stavebním zákoně
Anotace článku: S pohledem do minulosti české technické normalizace v oblasti stavební světelné techniky autor hledá možnou inspiraci pro tvůrce nového stavebního zákona a k němu příslušné podzákonní legislativy.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Proslunění bytu, ubytovací jednotka aj.Jan Kaňka22.12.2020 23:19
Proslunění bytu, ubytovací jednotka aj.Petr Polnický22.12.2020 11:55
Re (2): Prosluněnost bytuPetr Polnický08.01.2020 15:30
Re: Prosluněnost bytuJan Kaňka08.01.2020 14:14
Prosluněnost bytuPetr Polnický08.01.2020 12:46
Re: Prosluněnost bytuJan Kaňka06.01.2020 10:46
Prosluněnost bytuPetr Polnický04.01.2020 13:09

Příspěvky
Předmět: Proslunění bytu, ubytovací jednotka aj.
Autor: Petr Polnický
Datum: 22.12.2020 11:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 131586
reakce na ...
Dobrý den,
konečně mám, po několika úpravách názvů místností, místo bytu, obývacího pokoje (pak ani "denní místnost"- radil architekt, nebyla schválena) - předělávání projektu (a za to zaplacením), kolaudaci "Stavebních úprav stavby". Problém nesplnění požadavku prosluněnosti bytu byl "vyřešen" názvem "Sklad zahradnických potřeb" a zázemím pro obhospodařování zahrady.
K tomu prostory s partnerkou také používáme. Záměrem však bylo případné využití jako bytu mou osobou, v případě, že bych zůstal sám, případně pro využití některým z mých 7 vnoučat, po mé smrti. Bohužel je to nebytový prostor, do kterého je, dle mých informací, možno se přihlásit k trvalému pobytu.
Nazvat nebytový prostor ubytovací jednotkou mi bylo rozmluveno z důvodu, že by tam k němu mohl být zase navíc požadován sklad lůžkovin, uklízecích prostředků atd.
V současnosti, dle mého názoru, chybí rozlišení bytů na kategorie, dříve byly čtyři. Rozlišení na kategorie bytů by pomáhalo v orientaci, o jaký typ bytu se jedná a rozhodně bychom to mohli klasifikovat jako vhodnou informaci pro nájemníka nebo kupujícího. To by mělo být zohledněno i v ceně. Plusem v mém případě je přilehlá zahrada s přímým vstupem z "bytu", kde se tráví mnoho času jak jen to počasí umožní, jak jsem o tom již zde psal. Tím by se mohlo zlegalizovat mnoho nebytových prostor na byt a tak by byl i zpřehledněn počet bytů v republice např. při probíhající evidenci při sčítání bytů, lidí...
Nevím zda s něčím takovým počítá nový stavební zákon.
Přeji pěkné dny
Petr Polnický

Předmět: Re: Proslunění bytu, ubytovací jednotka aj.
Autor: Jan Kaňka
Datum: 22.12.2020 23:19 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117676
reakce na ...
Dobrý den po roce :-) Gratuluji ke kolaudaci. Problémem je, že je nedostatek bytů a byty jsou drahé. Kdyby byly nebo až budou byty dostupnější, pak nebudete chtít, aby vaše děti žily v nezdravém, tmavém a v důsledku nedostatku slunce možná i vlhkém bytě. Jenže dům není mobil, který když se začnou vyrábět dokonalejší, zahodíte a jdete si koupit ten nový. Dům se musí už dnes postavit kvalitně. Proto jsou stavební předpisy a vždy byly už od dob starého Říma. Lidé vždy toužili a touží bydlet zdravě. Se škrtnutím paragrafu v předpisu toužit nepřestanou.
Normy jsou složité a navzájem si odporují, postěžoval si jeden známý architekt. Jak by ale ne, vždyť domy musí plnit i mnoho jiných funkcí než být jenom prosluněny a osvětleny denním světlem. Život neustále přináší protiklady a je právě úkolem architekta najít přiměřený kompromis mezi různými často protichůdnými požadavky. Například při rekonstrukcích není často možné zajistit dostatečné osvětlení, protože zvětšování oken by bylo v rozporu s památkovou ochranou nebo i se zajištěním stability budovy. V takových a podobných případech je třeba na splnění hodnot daných normou netrvat. Naše normy dostatečně k takové výjimce vybízejí (např. čl. 4.7.1 ČSN 730580-1). Jenže úředníci někdy nemají k udělení výjimky dost odvahy. A to bude možná i váš případ.
Jestliže někde není možno dostát požadavkům předpisu, je přeci lépe udělit výjimku, než celý předpis rušit a umožnit tak hromadný výskyt špatných řešení i tam, kde zajištění požadavků normy není problémem. Nemáme a ani nemůžeme mít ambici chránit zdraví všech jedinců. Chráníme veřejné zdraví. Bráníme se proti epidemii v tomto případě nikoli infekční nemoci, ale právě proti těm nesprávným řešením.
Souhlasím s vámi, že kategorizace bytů by mohla být dobrým řešením. Na podobu nového stavebního zákona určitě nebudu mít přímý vliv. I nové technické normy dnes připravují jiní lidé. Dokonce v rámci celé Evropy. Snad tyto naše řádky dorazí na odpovědná místa. Zdraví Kaňka

Předmět: Prosluněnost bytu
Autor: Petr Polnický
Datum: 08.01.2020 12:46 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 131586
reakce na ...
Vážený pane docente Kaňko, děkuji Vám za reakci.
Budu rád , když mi ještě odpovíte na mé dotazy z minulého příspěvku i na dnešní.
Nemyslím, že by se nemělo dbát na zdraví lidí, ale k výjimkám by, jak sám jste napsal v bodě 9 , měl být prostor. Chápu, že je to prostor pro korupci a proto souhlasím, že by měla být dána pravidla.
Jak velký by musel být střešní světlík ( to by byl světlovod?), nebo stačil by, při tom výše uvedeném návrhu oken, světlík o rozměrech 20x80 cm? Ten bych tam dokázal umístit místo současného nepoužívaného odvětrání, když bych tam osadil pevné okno asi 70x110 cm orientované na JV? Tam by sluneční paprsky přeplnily požadavek na proslunění. Bohužel to odvětrání je jen tou malou částí 20x80cm nad mým obyvákem. Ale šlo by to rozšířit našikmo snížením příčky obyváku. Rozšíření ve střeše by bylo složité vzhledem k tomu, že jsou na stropě 6 metrové železobetonové panely.
Radu ke změně z bytu na ubytovací jednotku asi využiji, když to nebudu moci vyřešit tak jak píšu, děkuji. Název obývací pokoj může zůstat? Vím, že toto vše měl vědět můj projektant, nebo mi mohli poradit na úřadě, bohužel tak to je.

Ještě mě zaujal vá š níže uvedený příspěvek v diskusi:
Diskuse ke článku: Denní osvětlení z pohledu Nařízení 11/2014 Sb. Pražské stavební předpisy
Předmět: dvě výhrady
Autor: Jan Kaňka
Datum: 17.12.2014 21:55
V ČSN 730580-1 máme zrakové činnosti rozděleny do sedmi tříd. Nejčastější je třída IV. umožňující čtení a psaní s požadovanou hodnotou D = 1,5 %. Současný požadavek normy na průměrnou hodnotu D = 0,9 % uprostřed obytné místnosti má zajistit u okna alespoň minimální prostor pro tuto činnost při denním světle. Jako spoluautor nařízení 11/2014 jste ale uprostřed obytné místnosti navrhl hodnotu 0,5 %. Ta odpovídá třídě VI. s činnostmi jako je převlékání nebo sprchování. V hloubce obytné místnosti budou ale hodnoty ještě nižší, tj. vyhovující jen poslední třídě VII., která umožňuje jen celkovou orientaci v prostoru a chůzi. Uživatelé obytné místnosti navržené v uzavřené uliční čáře podle vašeho nařízení by nemohli u okna číst při denním světle, uprostřed místnosti by jim denní osvětlení umožnilo bez chyby si obléci kabát a v části místnosti protilehlé k oknu by je denní osvětlení asi uchránilo před nárazem do stěny nebo do skříně při chůzi. Kdo posoudí, jaký vliv by mělo toto nařízení na zdraví a psychickou integritu uživatelů takového bytu? – odpověď viz bod 1 této mé repliky.
Ale není ztoho jasné zda by to nahradilo Proslunění a jak by se to měřilo.
Zdraví Petr Polnický

Předmět: Re: Prosluněnost bytu
Autor: Jan Kaňka
Datum: 08.01.2020 14:14 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117676
reakce na ...
Dobrý den pane Polnický, proslunění může být zajištěno osvětlovacím otvorem ve stropě místnosti. Platí i zde požadavky na minimální plochu otvoru = 1/10 plochy místnosti a na minimální rozměr otvoru = 900 mm. Světlovod přivádí denní světlo prostřednictvím mnohonásobných odrazů v tubusu světlovodu a proto se k zajištění proslunění nehodí.
K vašemu dalšímu dotazu či replice:
Proslunění není denní osvětlení. Denním osvětlením nelze nahradit proslunění a naopak prosluněním nelze nahradit denní osvětlení. Jsou to dvě odlišné věci, které se posuzují odlišným způsobem a mají odlišné požadavky.
Nejsem spoluautorem žádných stavebních předpisů, tedy ani návrhu nařízení 11/2014. Naopak jsem s tehdejšími autory nařízení 11/2014 také o 0,5% (původně navrhovali dokonce 0,3%) vedl spor. Souhlasím s vámi, že hodnota 0,5% uprostřed místnosti není vhodná k bydlení. Požadované hodnoty 0,7% a průměrná hodnota 0,9% mají zajistit v blízkosti okna hodnotu 1,5%, která je vhodná pro čtení a psaní.
Zdraví Kaňka

Předmět: Re (2): Prosluněnost bytu
Autor: Petr Polnický
Datum: 08.01.2020 15:30 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 131586
reakce na ...
Děkuji za reakci.
Přeji pěkné dny
Petr Polnický

Předmět: Prosluněnost bytu
Autor: Petr Polnický
Datum: 04.01.2020 13:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 131586
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den.
Dovolím si sdělit zde svou zkušenost a názor na proslunění bytů.
V minulých dnech mi nebylo dáno stavební povolení na vytvoření bytu 1+1, v mé stávající jednopodlažní nemovitosti – obchodu, který pronajímám, ve starší zástavbě v Nymburce, jen z důvodu nesplnění požadavku na proslunění obývacího pokoje, který je na SSV. Vzhledem k orientaci ke světovým stranám prosluněnost 90 minut byla splněna až 5. května, kdy byla dosažena na obou bodech (2 okna) prosluněnost 95 minut. K 1. březnu nulové proslunění. 21. června bod 1 dosáhne 165 minut a bod 2 dosáhne 120 minut. Rozumím a respektuji rozhodnutí stavebního úřadu, ale nepovažuji tento striktní požadavek vyhlášky za "správný". Zaplatil jsem 5.000 Kč poplatek za stavební povolení, které nemám.
U nemovitosti máme zahradu, kterou využíváme k rekreaci a pěstování ovoce a zeleniny, na které trávíme velké množství času na čerstvém vzduchu a na sluníčku jakmile tomu počasí poskytne příznivé podmínky. Bydlíme v panelovém domě v jiném městě, kde máme trvalý pobyt. Jak to vyřešit? Označit to jako sklad a užívat to jak se nám pak zachce? To je záměr zákonů?
Ještě uvádím.
Snížením parapetů dvou stávajících oken 90/60 vzniknou okna 90/170 o ploše 3,06 m2 což je 16,90 % podlahy OP 18,10 m2, proti požadavku 10 %. Plocha oken navýšeno o 1,25 m2 což je navýšení o 69%. Navíc je proti oknům sousední budova ve vzdálenosti 6,20 m se světlou fasádou, takže předpokládám, že po celou dobu, kdy svítí slunce, bude fasáda světlo odrážet do oken. S výjimkou, kdy se slunce schová za komín vyčnívající nad naší rovnou střechou.
Myslím, že tento nesplněný požadavek na proslunění bytu není podstanou vadou mé žádosti o stavební povolení a nemůže být ohroženo zdraví, když tento požadavek není například na území Prahy vyžadován.Také se uvažuje splnění prosluněnosti jen u 80 % bytů. Pro stavby různých výrobních firem, velkoprodejen, prodejen, bank atd. je povoleno dle vyhlášky 361/2007 §45/1 osvětlení denní, umělé nebo sdružené. Tam tráví zaměstnanci 8 až 12 hodin denně většinou s umělým osvětlením, pak třeba v Praze jedou metrem bez slunce a jinde autobusy se zalepenými okny reklamou, nákup uskuteční o víkendu s celou rodinou v obchodě bez oken.
A byt, který prosluněnost splní u 1/3 obytných místností, ale je tou prosluněnou místností třeba ložnice, tak je v pořádku, i když tam za sluníčka nikdo netráví čas. Musí být paprsky do místnosti nebo je důležité denní světlo? Stačí světlovod a jak velký?
Nikde jsem nenašel, nebo jsem možná přehlédl, i v jiných Vašich článcích, pane docente, odkaz na nějaký průzkum prokazující vliv přímých paprsků, nebo alespoň denního světla na zdraví lidí v místnosti. Musí jít paprsek přímo na mě nebo jen na podlahu, okno, nebo do místnosti na stěnu atd? Nestačilo by mít větší plochu okna bez přímých paprsků slunce?
Přeji pěkné dny
Petr Polnický
723778885

P:S: Na výkrese půdorysu chybně orientace, je to na SSV.

Předmět: Re: Prosluněnost bytu
Autor: Jan Kaňka
Datum: 06.01.2020 10:46 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117676
reakce na ...
Vážený pane Polnický, děkuji vám za zájem o denní osvětlení a proslunění budov. Už jsem se obával, že článek zůstane bez odezvy. Jsem vzděláním stavební inženýr a proto nemohu detailně odpovědět na vaše otázky týkající se míry zdravotního rizika z nedostatku denního osvětlení a proslunění míst, kde lidé dlouhodobě pobývají. To je úkol pro někoho, kdo má zdravotnické vzdělání. Vaše otázky by měly být adresovány Národní referenční laboratoři pro osvětlení při Státním zdravotním ústavu v Praze. Tato instituce ale už více než 20 let neexistuje, jak píšu v kapitole 8 svého článku. Žádosti mých kolegů, vážených profesorů vysokých škol, České společnosti pro osvětlování a dalších institucí i žádost moje o obnovení tohoto pracoviště ale bohužel zůstávají naším zdravotnictvím oslyšeny.
Zatím paní sekretářka ministra zdravotnictví na dotazy o proslunění budov reaguje nezájmem (viz položku [18] ze soupisu literatury v mém článku) a proto byly v Praze příslušné požadavky vyškrtnuty ze stavebních předpisů. Možná, že se to stejným způsobem povede i mimo území hlavního města a vy potom snadněji dostanete své stavební povolení. Jste si ale jistý, že vyškrtnutí z předpisů by přispělo k pohodě uživatelů budov a neohrozilo by jejich zdraví? Já si tím jistý nejsem.
Ve vašem případě byste asi snadno získal stavební povolení pro ubytovací jednotku pro krátkodobé ubytování, která je v souladu se způsobem užívání, o jakém píšete. K případnému pronajímání pro trvalé bydlení byste si ale musel najít kvalitnější prostory.
Zdraví Kaňka

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama