Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Porovnání spalovacích vlastností a cenových relací jednotlivých druhů paliv a energií

Autor článku: Ing. Josef Fík
Plné znění článku: Porovnání spalovacích vlastností a cenových relací jednotlivých druhů paliv a energií
Anotace článku: Autor porovnává řadu fyzikálních vlastností plynných a pevných paliv používaných v domácnosti. K tomu doplnil i aktuální porovnání cen tepla "vyrobeného" z těchto paliv a z elektrické energie.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Plyn nebo elektřinaDr. P.Orowski31.01.2009 02:49
Re (4): Dotace na plyn pro domácnostiDSr. P Orowski31.01.2009 02:30
Re: Cena dřevaDr. P. Orowski31.01.2009 02:19
Plyn nebo elektřinaPřemysl Obdržálek02.07.2008 00:31
Re: Vyjádření autora článku Ing. Josefa Fíka k diskusním příspěvkůmAleš D.20.01.2006 23:44
Vyjádření autora článku Ing. Josefa Fíka k diskusním příspěvkůmIng. Josef Fík23.06.2004 14:24
Re (2): Cena dřevaDaniel Eliasik02.06.2004 08:41
Reakce na diskuzní příspěvkyMilan Bechyně01.06.2004 13:42
DrevoSimon31.05.2004 20:29
Re (3): Dotace na plyn pro domácnostiFajman31.05.2004 12:08
Chyby v kalkulaciJiří Blovský31.05.2004 11:06
Re (2): Dotace na plyn pro domácnostiIng. A. Žeravík29.05.2004 21:11
Re: Dotace na plyn pro domácnostipetr kocina29.05.2004 20:09
Re: Cena dřevapetr kocina29.05.2004 20:03
Tepelná čerpadlaIng. A. Žeravík26.05.2004 20:24
Cena dřevaPavel Říčka26.05.2004 15:57
Dotace na plyn pro domácnostiFajman26.05.2004 12:51

Autor: Přemysl Obdržálek
Datum: 02.07.2008 00:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, stavím novostavbu a nemůžu se rozhodnout zda topit plynem či elektřinou. Můžete mně poradit? Někdo je názoru, že elekt.je lepší. Mám z ní trošku obavy, že je o hodně dražší. Co mně poradíte? Jedná se o bungalov o velikosti 150m/3. Chci hodně využívat krb.
Mnohokrát děkuji
Obdržálek

Předmět: Re: Plyn nebo elektřina
Autor: Dr. P.Orowski
Datum: 31.01.2009 02:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nejhorší je postavit barák tak, že nemáte ke zvolenému druhu vytápění alternativu. Potom se dobrovolně stáváte rukojmím a hříčkou pro monopolího dodavatele (plynu nebo el.) Po letošních problémech s dodávkami plynu na Slovensko by se zdálo, že elektřina je spolehlivější. Nicméně protože fyzikální zákony mají přecejen trochu obecnější platnost než to, co si vymyslí vláda v Praze, dovolil bych si upozornit, že elektřina bude vždycky nejdražší topení, protože to je nejušlechtilejší druh energie, který máme. (Nejsnáz se totiž převádí na mechanickou práci.) Mimochodem: Topit touto energií považuje fyzik za zhovadilost. To je principiální důvod, proč lákavé sazby přímotopů z 90. let, nemohly vydržet. Dimenzujte velkoryse komín - třeba s jedním průduchem navíc, aby nebyl problém postavit do obýváku krbová kamna.

Předmět: Vyjádření autora článku Ing. Josefa Fíka k diskusním příspěvkům
Autor: Ing. Josef Fík
Datum: 23.06.2004 14:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
V úvodu se omlouvám všem účastníkům diskuze a dalším uživatelům tohoto portálu za chyby v tab. 30, které byly způsobeny převzetím údajů ze staršího sborníku o vytápění, bez jejich důkladného ověření. Tyto chybné údaje se promítly i do dalších tabulek (31 a 32). Po dohodě s vydavatelem jsem tento článek přepracoval a rozdělil na dvě části.
V článcích jsem provedl tyto úpravy:
1. V tab. 30 jsem použil údaje výhřevností z tabulky TZB-EkoWATT - Výpočet nákladů na vytápění.
2. V tab. 31 jsem na základě těchto údajů přepočetl roční spotřeby jednotlivých druhů paliv v závislosti na vytápění.
3. Podle platných cen zemního plynu a elektrické energie jsou aktualizovány prodejní ceny za 1 kWh a ceny topení v posledním sloupci tab. 32 a rovněž upraveny ceny dřeva a hnědého uhlí.
4. Informace o státní dotaci 1 Kč/1 m3 zemního plynu je starsího data a přes veškerou snahu se mi dosud nepodařilo zjistit skutečný stav věci. Budu zjišťovat dále. Z textu článku jsem tuto informaci vypustil.
Děkuji za připomínky a ještě jednou se omlouvám za uvedené chyby.

Předmět: Re: Vyjádření autora článku Ing. Josefa Fíka k diskusním příspěvkům
Autor: Aleš D.
Datum: 20.01.2006 23:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, ve Vašem článku píšete "Náklady na provoz přímotopů jsou v současné době již neúnosně vysoké zejména proto, že přímotopy ponejvíce používají nižší příjmové skupiny obyvatel" atd. atd.
Toto Vaše tvrzení se my zdá chybné. Například při porovnání celkových nákladů u svého bytu 96 m2, kde využívám el.přímotopy, je spotřeba velmi dobrá při zjištění dle tabulky TZB. Roční spotřebu 10kWh jsem rozdělil na 55% topení a 45% ohřev vody+další spotřebu. Při porovnání například s plynem je spotřeba o 25% nižší. Používal jsem ceny platné od 2006. Proč tedy píšete Vy a i mnoho jiných autorů, že jsou přímotopy velmi nevýhodné ???? Opisujete jen názory někoho jiného nebo jste si sám porovnával ceny ? Díky za odpověď Aleš D.

Předmět: Reakce na diskuzní příspěvky
Autor: Milan Bechyně
Datum: 01.06.2004 13:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
U ceny dřeva skutečně vznikla chyba při přepočtu jednotek, za kterou se autor omlouvá a děkuje za připomínky. Opravu chyby v textu i reakci na další připomínky autor připraví a zveřejníme nejpozději do 12.6.04.

Předmět: Drevo
Autor: Simon
Datum: 31.05.2004 20:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tie tabuľky na mňa naozaj zapôsobili, len keby v nich boli správne čísla. :o))
Akosi autorovi interesujúceho článku uniklo, že využiteľné teplo zo suchého dreva je 14,3 MJ/kg, čomu prislúcha 3,97 kWh/kg a pri účinnosti spaľovania 80% to je 3,18 kWh/kg.
Keď si to drevo kúpim ako slušný človek za 600 Sk/m3, t.j. príde mi až pred barák, tak ma jedna kilowatthodina víde na 31 halierov "slovenských".
Mýliť sa je ľudské.

Předmět: Chyby v kalkulaci
Autor: Jiří Blovský
Datum: 31.05.2004 11:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Článek je od začátku zatížen značnou chybovostí v důsledku použití chybných vstupních údajů (na př. výhřevnost hnědého uhlí neodpovídá druhům na trhu). Každý, kdo má zájem o porovnání nákladů jednotlivých způsobů vytápění, má již dlouhou dobu možnost použít na portálu TZB-info velmi korektní, a navíc variabilní, tabulku TZB-EkoWATT (vlevo, pomůcky, náklady na vytápění). Pomocí této tabulky lze rychle a výrazně přesněji zjistit skutečné náklady na vytápění objektů, ale i tam je nutno znát a použít platné vstupní údaje.

Předmět: Tepelná čerpadla
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 26.05.2004 20:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Autor článku zapomíná na tepelná čerpadla a sazbu D55. Ve výpočtech mi stejně jako v podobných tabulkách jinde vadí jedna věc:
Všechny domácnosti u nás jsou elektrifikované a tudíž platí nějakou paušální sazbu za jistič. Jenže například při použití přímotopů bývá započtena do nákladů na vytápění celá položka za jistič. Je to nesmysl. I při použití dřeva nebo plynu je do nákladů nutné započítat přinejmenším příkon oběhových čerpadel a elektroniky. Při ceně kolem 3,50 Kč/kWh to není zanedbatelná položka a navíc by se měla započítat i poměrná část základní sazby za jistič. To v žádné tabulce není.

Předmět: Cena dřeva
Autor: Pavel Říčka
Datum: 26.05.2004 15:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pokud jsem v tabulce něco nepřehlédl, tak nejméně u ceny a výhřevnosti dřeva jsou chyby - výsledná cena za kWh - 1,6 Kč je zcela nesmyslná. Nejdražší palivo z biomasy - peletky totiž vycházejí v ceně 1 kWh přibližně < 1Kč.

Předmět: Re: Cena dřeva
Autor: petr kocina
Datum: 29.05.2004 20:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
cena peletek je ted 3600kc za tunu a to se mi zda prilis,kdyz za tunu uhli dam 1 200kc a to ma vetsi vyhrevnost.

Předmět: Re (2): Cena dřeva
Autor: Daniel Eliasik
Datum: 02.06.2004 08:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pelety su produkt marketingu a nie je to ekonomicka a energeticka surovina urcena na spalovanie a vyrobu tepla.
Skutocna surovina na vyrobu tepla je kusove palivove drevo spalovane v kotli na to urcenom, nie v krbe ako sa vela ludi domnieva.
Palenie dreva v krbe je vylucne za ucelom romantiky a na jeho realizaciu je vhodne iba drahe polienkove, predavane napr. pri benzinkach a podobne.

Ucinnu,ekonomicku a komfortnu vyroby tepla z dreva splna iba kotol na to urceny, spravne zapojeny do UK.

Plne suhlasim s panom Pavlom Říčkom,ze autor uvadza skreslene inforacie o vyhrevnosti palivoveho dreva a hlavne o jeho cene.

Předmět: Re: Cena dřeva
Autor: Dr. P. Orowski
Datum: 31.01.2009 02:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
To trochu pořeháníte. Není zcela nesmyslná, je to docela hezké číslo. Ta cena je určitě špatně spočítaná.
PH

Předmět: Dotace na plyn pro domácnosti
Autor: Fajman
Datum: 26.05.2004 12:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený pane inženýre,
chtěl bych se Vás zeptat, jak jste zjistil a na základě čeho tvrdíte v kapitole Zemní plyn, že cituji "V současné době dotuje stát dodávky zemního plynu pro obyvytelstvo ve výši cca 1 Kč/m3.Po odstranění dotace se o tuto částku cena zemního plynu dále zvýší."
Vzhledem k tomu, že české plynárenství vlastní RWE Gas AG a ceny stanovuje Energetický Regulační Úřad na základě nákladů a přiměřeného zisku. Není mi tedy jasné, jakým způsobem by stát plyn pro domácnosti dotoval, nehledě na to, že ceny pro podnikattelský maloodběr jsou stejné.
Pokud však víte o této dotaci více, prosím řekněte mi, kde o ní zažádat.
Za vysvětlení předem děkuji

Předmět: Re: Dotace na plyn pro domácnosti
Autor: petr kocina
Datum: 29.05.2004 20:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
s korunou bych se moc nezabyval a verim,ze autor neodpovi.
platit doma za hodiny na plyn,ktere budu mit jen na vareni se mi zda jako zbytecny luxus.samozrejme ,ze pausal na hodiny se bude zvysovat at odeberete plyn ci ne.stejne je to u telekomu.maji totiz sve jiste.
a jak rekl pan Zeravik,vetsina domacnosti je elektrifikovana a TČ mi porad vychazi jako super investice do budoucna za par korun tepla (jistic tim nemusim ani moc zvedat z duvodu blokaci jinych spotrebicu :-)) ).jina otazka je investice do TČ,ale to si musi spocitat kazdy sam zdali se mu vyplati.

Předmět: Re (2): Dotace na plyn pro domácnosti
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 29.05.2004 21:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Všechny domácnosti jsou elektrifikované (snad s výjimkou nějakých samot...). Jestliže mám například elektrický bojler a sazbu D25 s jističem 25A, což je poměrně obvyklá velikost, platím za tento jistič paušál 178 Kč (JME). Pak mám 8 hodin za 0,84Kč/kWh, bohužel ale v málo zajímavé denní době, a 16 hodin za 3,23Kč/kWh. Přejdu-li díky tepelnému čerpadlu na sazbu D55, pak za STEJNÝ jistič platím 195 Kč (musím tedy počítat pro vytápění jen +17Kč, nikoliv celých 195 Kč, jak je chybně uváděno v tabulkách(!!!), a mám po dobu 22 hodin denně sazbu 0,98Kč/kWh, 2 hodiny pak 3,60Kč/kWh. Po dobu 2 hodin si dokážu zablokovat jak TČ, tak i větší spotřebiče (pračka, vaření). Kdo umí počítat, ať dál počítá sám.
Z tohoto důvodu jsme zrušili i plyn pro vaření a pro ty, kteří tady v podobných diskuzích argumentovali tím, že nízké sazby vedou k většímu plýtvání energií a zvyšování energetické náročnosti domáností bych doplnil, že máme všude místo žárovek výbojky a pro vaření používáme sice elektrickou varnou desku, ale s indukčním ohřevem s účinností 90%.
Poznámka: uváděné ceny za 1kWh asi nejsou zcela aktuální díky změně DPH.

Předmět: Re (3): Dotace na plyn pro domácnosti
Autor: Fajman
Datum: 31.05.2004 12:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ta koruna, kterou by jste neřešil pro vaši informaci znamená částku pohybující se okolo 4 miliard Kč za rok, což mi nepřijde jako částka, která by se neměla řešit.

Předmět: Re (4): Dotace na plyn pro domácnosti
Autor: DSr. P Orowski
Datum: 31.01.2009 02:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
haha, já vás ohromím ještě větším číslem. Vynásobím 1 korunu 10 miliardami a bude potom znamenat 10 miliard.
Jestli máte pocit, že to je plácnití do vody, tak nejdřív hezky zdůvodněte vaše násobení.
P.O.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama