Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Cykly a životnost baterie

Autor článku: Ing. Pavel Hrzina, Ph.D., FEL ČVUT v Praze, Katedra Elektrotechnologie
Plné znění článku: Cykly a životnost baterie
Anotace článku: Jedním z důležitých parametrů, které jsou sledovány při výběru baterie, je tzv. cyklická životnost. Jak je tento parametr určen a co vyjadřuje?

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: definice cyklůPavel Hrzina11.09.2020 19:22
definice cyklůVladan Marcalík07.09.2020 09:36

Příspěvky
Předmět: definice cyklů
Autor: Vladan Marcalík
Datum: 07.09.2020 09:36 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 132498
reakce na ...
Hned s prvním odstavcem nelze souhlasit.
Cykly baterií definovány jsou. Dokonce na ně existuje metodika. Cykly uváděné v certifikátech od TUV aj jsou výsledkem testování bateriových článků nebo celých baterií za stanovených podmínek tzn. vybíjení daným proudem po danou dobu za dané teploty.
Na čem závisí životnost baterie?
zde je potřeba doplnit body
5) u LFP životnost závisí na míře přebití
6) na konstrukci bateriového článku (článek v kovovém pouzdře má obecně vyšší životnost díky zachytávání elektromechanických sil vznikajících při INTENZÍVNÍM ČI NEKORIGOVANÉM nabíjení nebo vybíjení)

Předmět: Re: definice cyklů
Autor: Pavel Hrzina
Datum: 11.09.2020 19:22 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 133009
reakce na ...
Děkuji za podnět, dovolím si trochu rozvést...
Ano metodiky testování existují, bohužel ne všichni výrobci používají shodnou metodiku a právě tyto odchylky způsobují pozdější problémy při implementaci baterií. Jde to dokonce tak daleko, že pro některé technologie jsou rozdílná jmenovitá napětí dle národních norem, sic. Například rozdíl mezi EU a USA 3,6V vs 3,7V. Dále je problematické provedení samotného testu, který je časově náročný (u C20 se jedná o jeden cyklus za cca 2 dny), tedy lze provést cca. 180 cyklů za rok. Výrobce ale požaduje baterie uvést na trh co nejdříve, tak se často hodnoty životnosti extrapolují z neúplných dat, a to často s chybou v řádu desítek procent.
A k bodům:
add (5) by platila nejen pro LFP ale pro všechny baterie, byť v různé míře, a v článku je problematika přebíjení diskutována.
add (6) toto nemusí vždy platit, u pružného obalu je možno tyto síly částečně absorbovat(změnou tvaru), kdežto u pevných pouzder dochází k stlačování celého objemu baterie a může nastat interní zkrat.
Obecně přebíjení, nebo zrychlené nabíjení, vždy snižuje cyklickou životnost baterie.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama