Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Sanácia nosnej konštrukcie panelovej budovy po požiari

Autor článku: Ing. Ivan Hollý, PhD., Ing. Iyad Abrahoim, PhD., Slovenská technická univerzita v Bratislave, Stavebná fakulta, Katedra betónových konštrukcií a mostov
Plné znění článku: Sanácia nosnej konštrukcie panelovej budovy po požiari
Anotace článku: Doterajšia prax ukázala, že najzávažnejším účinkom mimoriadneho zaťaženia panelových budov v našich podmienkach je výbuch plynu. Okrem výbuchu plynu býva významné aj pôsobenie zvýšenej teploty počas požiaru. Počas požiaru môže dochádzať k zmenám mechanických vlastností stavebných materiálov. Tieto sa po skončení zaťaženia teplotou nemusia vrátiť na svoju pôvodnú hodnotu. Článok v krátkosti popisuje návrh sanácie nosných prvkov panelového domu po požiari na 11. poschodí panelovej sústavy T-06.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
RecenzeAdam Kurdík25.09.2020 09:18
Opravdu porucha způsobená požárem?Adam Kurdík22.09.2020 08:08

Autor: Adam Kurdík
Datum: 25.09.2020 09:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 102918
reakce na ...
Nějakou bouřlivou diskusi jsem neočekával, ale doufal jsem, že se ozve alespoň někdo z autorů.
Nedalo mi to a vyhledal jsem si jméno recenzenta - a zjistil jsem, že se specializuje na požární ochranu. Jenže tento článek je o statice staveb. Neměl by recenzent být někdo, kdo má k tématu blíž?

Předmět: Opravdu porucha způsobená požárem?
Autor: Adam Kurdík
Datum: 22.09.2020 08:08 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 102918
reakce na ...
V článku chybí vysvětlení, jak by jednostranné ohřátí stěnového panelu mohlo způsobit vznik smykové trhliny v celé jeho tloušťce.
Moc bych se nedivil, kdyby v dotčeném 11. poschodí (a i v těch vyšších) byly podobné trhliny i na dalších stěnách v místě napojení na fasádu.
Důvod a způsob sanace mi připadne poněkud zvláštní. Panel není deformovaný, beton neztratil svou pevnost, je v něm jedna trhlina a nějaké výrobní vady - a sanací je ocelové vzpěradlo? Jak jsou zachyceny vodorovné síly v patě té nové konstrukce? A kam se přenáší síly svislé? Do stropních panelů?! Když se na tu ocelovou konstrukci dívám, tak je štěstí, že tomu stěnovému panelu nic vážného není a ta ocelová konstrukce na něm jenom visí a nepřenáší nějaké podstatné zatížení...
Možná v článku chybí nějaké důležité informace a já se tak pletu. Ale z toho, co bylo předloženo to vypadá, že by se na místo měl vrátit někdo znalý panelových domů, aby navrhl opravdovou sanaci stěnového panelu a tu ocelovku odstranil.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama