Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Větrací systémy s rekuperací odpadního tepla pro bytovou výstavbu - teorie, návrh a použití (II)

Autor článku: Martin Jindrák
Plné znění článku: Větrací systémy s rekuperací odpadního tepla pro bytovou výstavbu - teorie, návrh a použití (II)
Anotace článku: První část druhého dílu je věnována způsobu dimenzování větracích systémů. Následuje popis vlastností rovnotlakého větracího systému s rekuperací a vytápěcího systému s vnitřní cirkulací vzduchu. Rozebrány jsou i obecně přejímaná tvrzení při využití VZT systémů dle praktických zkušeností.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 44   starší >>
Příspěvky
Předmět: dobrý článek
Autor: Petr
Datum: 11.07.2005 18:43 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jeto velmi dobrý článek s přiměřeným množstvím teorie.
K cenám
Bohužel jsou u nás ceny tohoto zboží značně pokřivené. Předpokládám, že je to způsobeno malým trhem atím že je teplovzdušné vytápění málo rozšířené.
V USA jsou ceny od 400 do 1000 USD. Např. Honeywell HR150B stojí 875USD. Problém je v tom, že je to na 120V. Pro zajímavost je dobré se podívat na americké tepelné čerpadla ceny jsou i o více než 50% nižší než za které jsou ty samé typy prodávány u nás.

Předmět: Re: dobrý článek
Autor: Pavel
Datum: 12.07.2005 06:39 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ono se staci podivat na ceny klimatizaci, nejlevnejsi, ktere jsou v akcich u nas kolem deseti tisic tu stoji od 100-200 USD, o obleceni ani nemluve - znackove obleceni tu v prepoctu stoji 2-5x mene nez u nas atd - jo za nas socialni system, "ochranu" trhu, EU a dalsi si velmi tvrde priplacimi, ale mi na to preci mame, takze co takhle krome vyrobcu cukru, regulace najmu a dalsich hruz dat poradna cla na dovoz klimatizaci a TC aby v CR mohl vzniknout rozvinuty prumysl TC? komu vadi, ze cena bude 2-3x vyssi nez ve svete?

Předmět: Re: dobrý článek
Autor: petr kocina
Datum: 13.07.2005 18:04 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
muzete uvest konkretni linky.
neplette si klimatizaci s rekuperaci !!!!

Předmět: Re (2): dobrý článek
Autor: Pavel
Datum: 14.07.2005 01:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
ja mluvil vyslovne o klimatizacnich jednotkach, jako ukazku, co dela otevreny trh, srovnaval jsem levne klimatizacni, nikoliv rekuperacni jednotky do 10 tis. Kc se stejnymi tady v USA. Staci se podivat na stranky Homedepot.com je to takovy mistni bauhaus.

Předmět: Re (3): dobrý článek
Autor: petr kocina
Datum: 15.07.2005 23:24 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
klimatizacni jednotky se daji i u nas poridit do 10 000kc.
jinak diky za odkaz.

Předmět: Re: dobrý článek
Autor: Jaroslav Špor
Datum: 14.07.2005 21:11 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Porovnáváte neporovnatelné. Jednotka Honeywell HR150B je pouze holá větrací jednotka, navíc s mizerným křížovým výměníkem, s jednotkami Duplex Rx je neporovnatelná. Srovnatelnou jednotku u nás koupíte za 20-25 tisíc, tedy za podobnou cenu za jakou se prodává Honeywell HR150B v USA.

Předmět: Re (2): dobrý článek
Autor: petr
Datum: 15.07.2005 07:51 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
porovnáváte jak sám říkáte neporovnatelné značkový výrobek s neznačkovým. Větrací jednotka od malé firmy stojí v USA 400 USD to je cca 10 000Kč a to jsem moc nehledal.

Předmět: Re (3): dobrý článek
Autor: Jaroslav Špor
Datum: 15.07.2005 14:50 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Můžete to potvrdit nějakým odkazem? Jak definujete "značkový" výrobek? Jsou třeba Atrea, SystemAir apod. "značky"?

Předmět: Re (4): dobrý článek
Autor: Petr
Datum: 15.07.2005 19:17 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
http://pages.zdnet.com/vandykr/id42.html zde je Airiva za 400 ale už jsem ji viděl i za 380 USD.
Značkový výrobek je takový u kterého se platí za značku příplatek jsou to například výše uvedený Honeywell, Stiebel, Viessmann atd. Je to zkrátka jako u jiných výrobků za některé se platí víc jen proto, že jsou značkové. U firmy Altrea je pravděpodobně problém v tom, že je zde zatím pro tyto výrobky malý trh a protože se náklady na vývoj a schvalování rozpočítávají na malý počet výrobků a toto také neumožňuje výrobu v dostatečných sériích. A do Německa a Rakouska kde je trh daleko větší se těžko proniká i když jsou výrobky Altrea nadstandardní.

Předmět: Re (5): dobrý článek
Autor: Jaroslav Špor
Datum: 15.07.2005 21:39 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobře, co takový SystemAir. To už není nic neznačkového a jejich jednotka VVX 250 stojí 23 tisíc, tedy jen o málo víc než Vámi uvedený Honeywell.
My hlavně porovnáváme kapánek odlišné trhy, u nás se totiž žádní "neznačkoví" výrobci nevyskytují. Je to i logické - zatímco v USA má vzduchotechniku téměř každý domek, u nás je téměř spočtete na prstech jedné ruky. Co by na tak malém trhu s tak velkou nedůvěrou lidí k netradiční technice takový "neznačkový" výrobce asi tak mohl prodat?
Takže uznávám, v oblasti neznačkových jednotek máte pravdu, ale důvod je pouze ten, že u nás prostě nejsou. Značkové jsou ale cenově naprosto srovnatelné, takže nevidím problém.

PS: Nemyslím si, že definice "značkového" je taková jakou jste uvedl. Já pod tím pojmem vidím výrobce, který je schopen a ochoten poskytnout veškerou technickou a servisní podporu, je schopen celé zařízení vyprojektovat, instalovat, uvést do provozu a následně za to (jako celek, nejen za jednotku) i ručit. Také se samozřejmě musí jednat o stabilní firmu.

Předmět: Re (6): dobrý článek
Autor: Petr
Datum: 16.07.2005 10:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
tak jsem se díval na VVX 250, nedivím se že je tak levný i když je značkový. Účinnost 55-65% a vlastní spotřeba ventilátorů 240W, to znamená že je nevhodný pro použití v nízkoenergetických domech. Neznačkový Ariva za 400USD má podstatně lepší parametry a s parametry Alrey se to nedá vůbec srovnávat. Jen provoz ventilátorů Vás bude stát o cca 2000Kč ročně víc.
Jinak se divím, že mají Švédové tak špatné parametry, když u nich už cca 10 let musí mít každý nový dům větrací jednotku.
Je možné, že k nám na východ vyváží nějaký výběhový model.

Předmět: Re (7): dobrý článek
Autor: Jaroslav Špor
Datum: 18.07.2005 12:11 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jak víte, že je na tom Ariva líp? Osobně si myslím, že uvedená účinnost 82-86 procent je pro křížový výměník nereálná, možná to měřili při extrémně malém (a tedy v praxi nereálném) průtoku vzduchu.

Předmět: Re (8): dobrý článek
Autor: petr kocina
Datum: 18.07.2005 12:20 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
nebo s vysokou vlhkosti.

Předmět: Re (8): dobrý článek
Autor: petr
Datum: 18.07.2005 14:46 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Altrea udává účinnost až 91 %, nevím proč by ůčinnost Arivy nemohla být 82-86% nebo si myslíte že američani nedokážou vyrobit výměník? Myslím si, že nejpodstatnější je příkon ventilátorů u Švédského zařízení o 140W vyšší. Toto obnáší cca 1800Kč za rok při provozu cca 11,5 hod denně.

Předmět: Re (9): dobrý článek
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 18.07.2005 15:02 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pane Petr.
Opravte si prosím název společnosti - ATREA.
Námi změřená účinnost rekuperace 91% je při průtoku vzduchu cca 100 m3/h; výměník protiproudý. U křížového výměníku se na lepší účinnost než 80 % při stejném průtoku prostě nedostanete.Není to o tom, jestli je někdo šikovnější nebo nebo ne, fyzikální zákony platí všude stejné. Samozžejmě záleží na rychlosti proudění a mnoha dalších faktorech, ale např. i na velkosti. Čím menší rychlost, tím "více" času na předání tepla. Pokud by jste ale udělal výměník cca 1x1 m, pak kromě velkého požadavku na prostor stejně nedokážete technicky donutit vzduch aby v tak malém množství dokonale v obous směrech proudil všemy kanály rekuperačního výměníku. Proto se používají rek. výměníky velikostí dle používaných VZT jednotek.
Je ale nutné zvážit i jiné hledisko - každý rekuperační výměník je vřazený odpor do trasy prooudění. Čím lepší účinnost rekuperacem (menší průřezy kanálů + delší trasa ve výměníku)tím větší požadavek na výkon ventilátorů. Paradoxně se u (obchodně) velmi vysokých účinností můžete dostat do stavu že to, co ušetříte na rekuperaci, to prohospodaříte na zvýšeném příkonu ventilátorů.

Předmět: pochvala
Autor: petr kocina
Datum: 10.07.2005 12:05 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
musim ted smeknout, solidne napsany clanek - za 1.

Předmět: Ceny výměnku - reakce na diskuzi v minulém dílu
Autor: Novák
Datum: 09.07.2005 22:57 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Hezký den všem!
Myslím, že si asi každý uvědomujeme co je třeba zahrnout do ceny konečného produktu, výzkumem počínaje a marží obchodníka konče, jak výstižně popsal pan Jindrák. Záleží však také na strategii firmy a její cíle v rychlosti návratnosti investic a zisku, či zaplnění trhu.

S kolegou stavíme RD a počítáme s rekuperací. Bohužel ceny jednotek jsou trochu nad naše možnosti a tak nezbývá, než je za výrazně nižší cenu nechat udělat na zakázku, podle dodaných (kvalitních) výkresů, u řemeslníka. Předpokládáme o něco málo nižší účinnost, ale ne nijak závratně. Raději bychom sice zakoupili jednotky (i za přiměřeně vyšší cenu než u řemesníka) u firmy se zkušenostmi a podpořili tak i vývoj v této oblasti a možnosti pro další snižování cen, ale bohužel, pokud firma preferuje vyšší zisk z jednotky a menší počet prodaných kusů, je to jen její volba a zákazník to buď přijme nebo ne.

Domnívám se ale, že firmy prodávající rekuperační jednotky pro nízkoenergetické a pasivní rodinné domy by se měli orientovat spíše na zákazníky s nižšími příjmy. Ti kteří si staví villu o devíti ložnicích a třech kuchyních pravděpodobně o ekologii či úsporách ve vytápění asi příliš přemýšlet nemusí.

Předmět: Re: Ceny výměnku - reakce na diskuzi v minulém dílu
Autor: petr kocina
Datum: 10.07.2005 12:10 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
jestli je pro vas rekuperacni jednotak (komplet bedna) za cca 60 000kc hodne,tak dost dobre nechapu,proc si lide kupuji plynove kotle taky v teto cene.muzou si koupit el.kotel za par korun a jeste usetri.
lidi misto aby si koupily el.kotel a instalovali rekuperaci,coz je ve finale vyjde levneji a zaplacenou investici maji do 2-3 let,radeji premysli o plynu !!!!za par let nad cenou plynu budou jen kroutit hlavou,pripada mi to akce primotopy pred par lety.
TOHLE MI TEDY MUJ MOZEK NEBERE !!!!!!!!!!

Předmět: Re (2): Ceny výměnku - reakce na diskuzi v minulém dílu
Autor: Peter Švančárek
Datum: 11.07.2005 08:32 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
To je pre to ze ludia maju vieru. Vieru v nizke ceny plynu a v dlhe a bezudrzbove sluzenie plynovych kotlov...

Předmět: Re: Ceny výměnku - reakce na diskuzi v minulém dílu
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 12.07.2005 07:20 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nerad bych se pouštěl do diskuzí o cenách, mohlo by to být vnímáno jako skrytá reklama.
Prouto pouze rámcově a v krátkosti (podrobné podklady můžete získat na jiných místech internetu.
Je nutné rozlišovat mezi jednotlivými typy jednotek pro "rekuperaci".V prvním případě je dům (např. teoretické tepelné ztráty 4kW) vybaven "klasickým" otopným systémem (např. teplovodní s radiátory) a větrací jednotkou s rekuperací odpadního tepla. Pokud má tato jednotka slušnou účinnost rekuperace (85% a více při průtoku cca 120 m3/h), pak není nutné ji vybavovat ani ohřívačem pro dohřev přiváděného vzduchu. U nás takovou jednotku vč. regulace a ovladače s týdením programovatelným programem můžete koupit za 41500 Kč + DPH ( případný externí ohřívač pak za dalších cca 6500 Kč). K této jednotce je pak nutné připočíst další částky za rozvody, projekt, montáž - předpokládejme, že by se u všech větracích jednotek měli pohybovat na stejných úrovních (i když v praxi to tak bohužel často není).
Dalším, námi nabízeným stupněm je teplovzdušná vytápěcí jednotka s rekuperací odpadního tepla. Cena těchto jednotek se pohybuje vč. regulace a ovladače (dle typu) od 59 350 - 71800 Kč + DPH. Cena rozvodů a montáže je v tomto případě vyšší, než u větracích jednotek, je ale možné kompletně nahradit otopný systém , uvedený v prvním případě.
I když Vám to tak nemusí připadat, snažíme se zaměřit právě na takového stavebníka, kterého popisujete.
(Pokud by jste měl zájem, je možné u naší firmy zakoupit vyrobený rekuperační výměník, zbytek výroby by pak byl na Vás.)

Předmět: Vetranie a vykurovanie NED
Autor: vlado
Datum: 09.07.2005 15:20 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážený p. Jindrák,
Vaša firma nevyvinula teplovzdušné vykurovanie pre NED.
Podobné zariadenia s označením HSU má už dlhé roky v ponuke iná
firma (www.thermoair.nl)
Tým som nechcel povedať, že ste toto riešenie ukradli.
Ale že by podobnosť bola čisto náhodná ?
Celkom príjemný dojem z Vášho článku ste priklincovali
"záverom". Dozvedel som sa, že TZB môže mať národnosť a že
"české úpravy" sú nepochopené. Čo sú to "české úpravy" ?
Myslíte tým solárny ohrev zásobníka, z ktorého potom dohrievate
vzduch v jednotke a z čoho je efekt v pasívnom dome tak
800,- Kč za vykurovaciu sezónu. Veď ohrev TÚV cez solár plne postačuje. Alebo pokladáte vzduchové žľaby na základovej
doske za dobré riešenie ?
Čo je to "pionierske obdobie" ?
Myslím si, že práve Vaše riešenie je cesta späť do
pionierského obdobia.
Pasívny alebo nízkoenergetický dom sa dá riešiť komfortnejším
spôsobom ako teplovzdušne a za podobné peniaze, ako chce
za tieto riešenia Vaša firma.

Předmět: Re: Vetranie a vykurovanie NED
Autor: Novotny
Datum: 09.07.2005 21:41 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
A to třeba jaké ? :-)

>Pasívny alebo nízkoenergetický dom sa dá riešiť komfortnejším
spôsobom ako teplovzdušne a za podobné peniaze, ako chce
za tieto riešenia Vaša firma

Předmět: Re: Vetranie a vykurovanie NED
Autor: Peter Švančárek
Datum: 11.07.2005 08:29 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
a firma (www.thermoair.nl) to "ukradla zase od niekoho ineho ;)

PD inym sposobom ako teplovzdusne a este aj komfortne? Ako?
Pri PD potrebujete ohrev riesit dost pruzne, nakolko teplota v takom dome stupa vdaka malym stratam podstatne rychlejsie. Potrebujete telesa s malou tepelnou zotrvacnostou.

Inak taka 100W ziarovka v kazdej miestnosti ako vykurovacie teleso by asi nebola zlym riesenim... Ako sa hovori v jednom filme(Krakatit)- aby to svítilo a hřálo...

Předmět: Re: Vetranie a vykurovanie NED
Autor: Martin Jindrák - ATREA
Datum: 12.07.2005 13:44 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Na Vámi uvedené stránce jsem objevil pouze foto jednotky bez jakýchkoli dalších parametrů. Jedná se větrací jednotku, která má z boční strany proveden otvor s filtrem pro přisávání interiérového vzduchu (není jasné, jakým způsobem a odkud je tento vzduch nasáván). Není tam žádná klapka pro řízení intenzity přisávání popř. čisté cirkulace. Je to stejný princip, který má i na jiném místě zmíněná jednotka Honeywell HR150B (stejný princip, který také používá i systém f. NUTEK; jen na okraj - schémata u jednotky HONEYWELL jsou v materiálech f. NUTEK z r. 1997).
Pro zvýšení topného výkonu je pak ve spodní části pod výkonově silnějším cirkulačně nasávacím ventilátorem umístěn teplovodní výměník. (rozdíl výkonu mezi průtokem odtahovým ventilátorem a cirkulačním ventilátorem je srovnáván neřízeným přisáváním bočním vstupem z interiéru. Tato jednotka může dobře fungovat v mírnějším pásmu Nizozemí, kdy i v zimě je vlhkost více než u nás ovlivňována blízkým mořem. Při max. požadavku na vytápění v našich končinách by bylo nutné více větrat a při nízké měrné vlhkosti by pak mohlo dojít k přesoušení interiéru. Loni na podzim jsme byli právě z Holandska poptávání na výměnu cca 15-20 let starých jednotek tohoto provedení za naše jednotky řady DUPLEX R_.
Fyzikální zákony jsou na celém světě stejné (zde myšleno ve vazbě na proudění vzduchu a parametry pro rekureraci = rekuperační výměníky). Z tohoto důvodu jsou vzduchotechnické jednotky v zásadě stejné - tvarově, konstrukčně, uspořádáním. pokud tedy chcete zvýšit účinnost rekuperace a také využít interiérový vzduch pro rekuperaci, tak mnoho možností řešení není.
"Českou úpravou" je v tomto článku myšlena právě ona cirkulační klapka ve vazbě na požadavky řízení a možnost jednu jednotku využívat v několika odlišných režimech (rovnotlaká větrací, cirkulační s větráním, čistá cirkulace,podtlakové a přetlakové větrání). Vše ve vazbě na konkrétní provoz a požadavky uživatele. (např. v soutěžích na dodávky a montáže pro bytové domy s energeticky pasivními byty bylo naše celkové řešení levnější v řádu miliónů korun proti jiným nabídkám -větrání + samostatné topení).
Není to integrovaný zásobník ATREA IZT (i když využívá také několik principů, které nejsou moc obvyklé), a který jsme začali nabízet vzhledem k tomu, že v té době na trhu obdobný výrobek nebyl. Není to ani podlahový kanál, který je uložen nikoliv na základové desce, ale v tepelné izolaci podlahy a byl uzpůsoben tak, aby šel rozvod snadno integrovat a byl relativně jednoduchý na montáž a cenově přístupný. Pro přívod topného a větracího vzduchu toto provedení považujeme za dobré řešení.
U ohřevu TUV solárem bych Vám odporoval – např. v lednu letošního roku byly u nás celkem 4 slunečné dny. V minulém týdnu byl pouze jeden. Upřesněte prosím Váš názor na efekt IZT zásobníku v řádu 800 Kč za rok ve vazbě na EPD. Jeden takový dům provozuji a nedovedu si přiblížit, co tím myslíte.
I v EPD domě dohřev potřebujete. Ne vždy jsou v domě lidé = zisky z jejich činnosti. A pokles teploty a následný požadavek na rychlé zvýšení může být celkem problém – než nahřejete konstrukce (i u lehké stavby) může to být i několik desítek minut. Cirkulační okruh dokáže díky možnosti transportovat více tepla a tento čas výrazně zkrátit.
Pionýrské období bylo myšleno v kontextu získávání zkušeností. V Rakousku, Švédsku i SRN často bylo vykoupeno mnoha omyly, problémy – prostě metoda pokus – omyl. U nás můžeme navázat na to nejlepší, co bylo vykoupeno mnoha náklady a pokusy vč. nákladného měření a vyhodnocování. Vše je otázka spolupráce. Někdo zmenšil v domech otopná tělesa na minimum, druhý pak doplnil systém vytápění. Další využil již instalovaného systému větrání pro topení. Za nás jsme přispěli vyřešením a realizací cirkulačního okruhu vč. řízení směšovací klapky. Nezdá se nám , že by to byl krok zpátky. Dosvědčují to mimo jiné i na Slovensku připravované realizace EPD, které uvažují a montují s námi vyráběnými jednotkami řady DUPLEX R_.

Předmět: Re (2): Vetranie a vykurovanie NED
Autor: Pavel
Datum: 13.07.2005 00:36 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Diky za vase reakce, pora se dozvidam neco noveho. Jinak zaplat panbuh za ATREAu. Cena sice neni relativne nizka, ale kdyz si clovek uvedomi, ze kompletni vetrani a vytapeni dodane od vas na klic vcetne projektu stoji to same co slusna kuchyn, tak je volba jasna a pokud se nekomu nelibi cena vaseho resena na klic, muze si koupit komponenty, ktere vychazeji cenove velmi slusne a kutit. Diky moc a drzim vam palce, firmy jako vase, ktere inovuji jsou motorem ekonomiky a rozvoje. Pavel

Předmět: Re (2): Vetranie a vykurovanie NED
Autor: petr kocina
Datum: 15.07.2005 23:14 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
EPD - co to ma byt za zkratku,nerad bych si ji spatne vysvetlil.

Předmět: Re (3): Vetranie a vykurovanie NED
Autor: Jaroslav Špor
Datum: 15.07.2005 23:20 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Energeticky Pasivní Dům

Předmět: Re (4): Vetranie a vykurovanie NED
Autor: petr kocina
Datum: 16.07.2005 00:03 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
myslel jsem si to,ale nebyl jsem si jistej.
proc ale pred PD davat jeste pismeno E jsem tedy nepochopil.kazdemu je snad jasne co PD znamena.

Předmět: Nízkoenergetické domy, větrací systémy a zdraví jejich obyvatel
Autor: Petr Chytrý
Datum: 08.07.2005 17:09 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den,
má někdo zkušenosti s čištěním kanálů pro rozvod teplovzdušného vytápění ? Není nebezpečí rozmnožování bakterií v nedostupných prostorech ?

Předmět: Re: Nízkoenergetické domy, větrací systémy a zdraví jejich obyvatel
Autor: petr kocina
Datum: 10.07.2005 12:13 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
kde pracuji je klimatizace uz desitky let,jeste jsem si nevsiml,ze by vzduchovody nekdo nekdy cistil :-))))))))) a funguje dost dobre.

zobrazuji 1 - 30 z 44   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama