Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Prevádzka a údržba vnútorných vodovodov podľa pripravovanej európskej normy

Autor článku: Zuzana Vranayová, doc. Ing. CSc., Danica Košičanová, PhD., Katedra TZB SvF TU v Košiciach
Plné znění článku: Prevádzka a údržba vnútorných vodovodov podľa pripravovanej európskej normy
Anotace článku: Článek hovoří o připravované normě pro provoz a údržbu vnitřních vodovodů prEN 806-5, která bude zavedena do českého i slovenského systému národních norem a obsahuje řadu nových zásad nejen pro běžnou údržbu, ale např. i pro uvedení do provozu po dostávce podle délky odstávky. Z hlediska aktuální hygieny se jedná o zásadní změnu přístupů.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Slepe ramena potrubiDagmar Kopačková 03.05.2006 12:08
Re: Slepe ramena potrubiZuzana Vranayova25.04.2006 19:41
Slepe ramena potrubiPetr Becak24.04.2006 09:24

Příspěvky
Předmět: Slepe ramena potrubi
Autor: Petr Becak
Datum: 24.04.2006 09:24 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jake riziko predstavuji slepe ramena rozvodu teple a studene vodovody jako napr. potrubi k budoucim kuchynim realizovanym za X let nebo potrubi vody pres zed ven pro letni potrebu, ktere se pres zimu nepouzivaji. Hrozi zde infiltrace nebezpecnych bakterii do ostatnich casti systemu pri dennim pouzivani nebo se povazuje slepe rameno za jakoby uzavrene, popr jak to resit?
Reaguji na bod 1.2, ve kterem je uvedeno, ze zridka pouzivane casti potrubi se maji odpoustet jednou mesic, coz by bylo v pripade techto slepych ramen spatne realizovatelne.

Předmět: Re: Slepe ramena potrubi
Autor: Zuzana Vranayova
Datum: 25.04.2006 19:41 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Riziko kontaminácie závisí na mnohých činiteľoch. Je to predovšetkým vek a materiál potrubia, kvalita dopravovanej vody. Podľa toho je potrebné riešiť rozvod už v etape projektu. To, čo popisuje článok, je už doba prevádzky. V spracovávanej legislatíve ku problematike legionel je potrebné slepé ramená úplne vyradiť (zaslepiť), resp. opatriť dodatočne oddeľovačmi prúdu podľa EN 1717.

Předmět: Re: Slepe ramena potrubi
Autor: Dagmar Kopačková
Datum: 03.05.2006 12:08 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den, potrubí k výtokům, které se budou realizovat někdy za X let, jak píšete, se doporučuje předem rozhodně nedělat. Je vhodné připravit místo budoucího odbočení například přesným záznamem o poloze potrubí, ale v dnešních materiálech není problém dodatečné napojení provést za X let, pokud požadavek skutečně vznikne.
Co se týká napojení na "letní potrubí" na zahradu - je vhodné například v místě odbočení z běžzného rozvodu umístit uzávěr a celé rameno letního potrubí vypustit, zároveň jako ochrana před zamrzáním. Důležité je ale v tomto případě uvést, že pokud na letním potrubí budete mít napojení na hadici, stejně potřebujete armaturu dle ČSN EN 1717 s oddělovačem, kulový kohout (dříve obyčejný zahradní ventil) jako ochrana vnitřního vodovodu před nasátím znečištěné vody nestačí!

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama