Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Problematika stagnace u solárních tepelných soustav (II)

Autor článku: Ing. Tomáš Matuška, PhD.
Plné znění článku: Problematika stagnace u solárních tepelných soustav (II)
Anotace článku: Přehřívání kolektoru a var teplonosné látky je jev příznačný pro letní horké dny. Tzv. stagnace se nejčastěji objevuje u solárních soustav kombinovaných s přitápěním. Závěr článku se zabývá ochranou proti problémům se stagnací.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (6): jáká je ta ideální?tomas tomas02.09.2006 09:53
Re (5): jáká je ta ideální?petr kocina02.09.2006 07:41
lyratom tom23.08.2006 18:33
Re (5): jáká je ta ideální?Pavel Pleva 22.08.2006 16:39
Re (4): jáká je ta ideální?tomas tomas22.08.2006 13:06
Re (3): jáká je ta ideální?tomas tomas22.08.2006 12:43
Re (3): jáká je ta ideální?tomas tomas22.08.2006 12:24
Re (2): jáká je ta ideální?Pavel Pleva 22.08.2006 11:28
Re: jáká je ta ideální?tomas tomas22.08.2006 10:55
jáká je ta ideální?Pavel Pleva 21.08.2006 13:39

Autor: tom tom
Datum: 23.08.2006 18:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Který absorbér na obrázku 3 je lyrový? V cenících některých firem je napsáno lyrový tvar U a v jiných zase lyrový tvar H. Tak teď nevím.

Předmět: jáká je ta ideální?
Autor: Pavel Pleva
Datum: 21.08.2006 13:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jakou směs doporučujete vy? Volat každých 5 let firmu na výměnu náplně - to by bylo prodělečné.

Předmět: Re: jáká je ta ideální?
Autor: tomas tomas
Datum: 22.08.2006 10:55 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Žádnou směs, čistá voda je nejideálnější.
Protože budu mít mezi beztlakovým zásobníkem a max. výškou kolektoru asi 2,5 m, tak se to snažím vyřešit pomocí Drain-Back systému. Jen nevím jaké kolektory použít, většina výrobců se v techické dokumentaci ke kolektorům o Drain-Backu nezmiňuje a bojím se aby potom nebyl problém se zárukou.

Předmět: Re (2): jáká je ta ideální?
Datum: 22.08.2006 11:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
S dovolením by mě zajímal Váš názor ohledně vyšší spotřeby el. energie. ( https://www.tzb-info.cz/2641-solarni-soustavy-teorie-a-schemata-ii )
Jinak by mě také lákala automatická ochrana před zamrznutím a možnost použití vody. Vlastně než měnit náplně, to je asi lepší zaplatit tu elektřinu - a časem si koupit panely na její výrobu...

Předmět: Re (3): jáká je ta ideální?
Datum: 22.08.2006 12:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vyšší spotřeba energie je podle mne jen krátkou dobu něž se vytlačí všechen vzduch z kolektoů (v článeku https://www.tzb-info.cz/2573-obehova-cerpadla-a-hydraulika-solarnich-soustav-ii " soustav typu drain-back (s vyprazdňováním kolektorů), kde je pro zaplavení kolektorů nutný vysoký výtlak a poté je čerpadlo automaticky přepnuto na otáčky odpovídající pracovnímu bodu soustavy.")
Pokud se podíváte na to schéma co je vtom článku na který jste zde uvedl odkaz. Tak tam uvidíte že to čerpadlo po vytlačení vzduchu z kolektoru překonavá výškový rozdíl daný jen hladinou v akumulačním zásobníku a koncem trubky jdoucí z kolektoru. (pokud se tedy sloupec vody v trubce nebude trhat)
V mém případě to dělá pár cm, při počáteční výtlačné výšce max 2,5 m. Ta startovací výtlačná výška 2,5 m čerpadla, je u mne závislá na použitých kolektorech. Pokud bych použil vakuové trubicové kolektory s tepelnou trubicí ("HEAT PIPE"), dala by se tato výška snížit v mém případě na pár cm. Čož by myslím bylo zanedbatelné i při spuštění čerpadla a odpadlo by i nebezpečí utržení sloupce vody.
Mám to navrženo tak, by spodní část kolektoru začínala ve výšce hladiny beztlakového zásobníku a všecha voda zněj vytelka.

Předmět: Re (3): jáká je ta ideální?
Datum: 22.08.2006 12:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ještě k tomu článku a hlavně tomu obrázku zapojení drain-back soustavy.
Myslím že není nutné aby ten zásobník na kolektorovou vodu ležel na akumulačním zásobníku. Pokud ho umístíte pod střechu těsně pod kolektor a dobře zaizolujete nebo dáte do místnosti kde nemerzne. Čerpado potom bude překonávat jen výškový rozdíl daný výškou kolektoru a hladinou v tomto zásobníku. Tím ušetříte na spoustě věcí jako je pojistný ventil, tlaková expanzní nádoba, nemrznoucí kapalina atd.. a zároveň nepřijdete o možnost mít akumulační zásobník třeba ve sklepení domu.

Předmět: Re (4): jáká je ta ideální?
Datum: 22.08.2006 13:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No a protože v kolektorech je voda a ve vytápecím systému taky, nemusíte do akumulační nádrže dávat solární výměník, ale místo výměníku dáte stratifikační trubici. Tady se ale předpkládá vytápěcí systém odolný proti kyslíku, podlahové topení a podobně. V případě vytápěcího systému neodolého proti korozi by možná drai-back fungoval, ikdyž by byl uzavřený a místo vzduchu by tam byl nějaký inertní plyn který se nebude rozpouštět ve vodě.
Jen teď doufám že mi nikdo neřekne, že jsem tu diplomovou práci co teď píšu na toto téma opsal zde :-)

Předmět: Re (5): jáká je ta ideální?
Datum: 22.08.2006 16:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já to nebudu. Ale - pokud byste ji půjčil (elektronicky), rád bych si ji pro své poučení přečetl. Adresu poskytnu.

Předmět: Re (6): jáká je ta ideální?
Datum: 02.09.2006 09:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Až to bude hotové, tak vystavím některé části na web. Napíši zde potom odkaz.

Předmět: Re (5): jáká je ta ideální?
Autor: petr kocina
Datum: 02.09.2006 07:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
tohle by me zajimalo taky.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama