Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Vrty do horninového masivu - zdroj energie pro tepelná čerpadla (IV)

Autor článku: Ing. Jiří Ryška, CSc., recenzent: doc. Ing. Karel Brož, CSc.
Plné znění článku: Vrty do horninového masivu - zdroj energie pro tepelná čerpadla (IV)
Anotace článku: Účinnost výroby tepla pomocí tepelného čerpadla udává jeho tzv. topný faktor (Coefficient Of Performance). O něm bylo na tomto portále řečeno již mnohé, vzpomeňme na úspěšný seriál "Jak je to vlastně s topným faktorem?", přesto ho nelze ani v tomto seriálu opomenout.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: ReakceJiri holub15.11.2006 14:57
Re: Reakcejazykovyý pedant14.11.2006 21:42
DotazLubomír Golasovský10.11.2006 21:07
ReakceAleš Aleš10.11.2006 10:18

Příspěvky
Předmět: Dotaz
Autor: Lubomír Golasovský
Datum: 10.11.2006 21:07 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Mohl by jste, prosím, definovat fyzikální rozměr výrazu "odebraný výkon/rok"?Možná by Vám pak leccos došlo....

Předmět: Reakce
Autor: Aleš Aleš
Datum: 10.11.2006 10:18 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pánové autoři ,

Věřím , Ve vaši upřímnou snahu objasnit funkci zemních tepelných čerpadel , avšak dopustily jste se několika zásadních chyb:

dimenzování vrtů na celkové ztráty objektu:
Vrty se dimenzují na odebraný výkon / rok . Takže když dimenzujete TČ na 100% ztrát objektu neznamená to , že vrty vyjdou o 30% větší ! Ale třeba jen o 5 % !


celou stať o tom jak jsou tepelná čerpadla seřízena a že dosahují největšího topného faktoru při 0 /35 , považuji za nešťastnou.

TČ dosahují nejlepšího COP ne proto , že TČ jsou tak konstruované , ale proto že teplotní gradient I/O je nejnižší. Tato závislost vychází z fyzikální podstaty TČ a nelze změnit konstrukcí natož pak seřízením.

Co se týče vašeho kritického bodu směsi -5°C , byly jste docela blízko , kritický bod je to proto , že voda v horninovém masívu mrzne asi při -4°C
(vliv tlaku ) a tak když začne do TČ proudit směs - 5°C , je již skupenské teplo vody ve vrtech z velké části vyčerpáno a dá se očekávat , že teplota bude dále klesat rychleji , i přesto , že tepelná vodivost ledu je větší než vody. Topný faktor TČ při -5°C záleží na výstupní teplotě pokud budu topit na 35°C bude s dobrým TČ cop lehce pod 4. takže trochu silnější TČ může do ( určité míry! ) , při použití do podlahového topení napravit problém s poddimenzovaným vrtem.

PS : do podlahového topení se obyčejně pouští max 40°C , do hustějšího 35 ( max výkon soustavy ) Běžně jsou domy , které stačí vytápět 30° vodu po celý rok.

Mohu mít podlahovku i na 45°C - teoreticky i 50 °C , ale k čemu by to bylo dobré ?

Předmět: Re: Reakce
Autor: jazykovyý pedant
Datum: 14.11.2006 21:42 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den. Prosím, neurazte se. Vaše příspěvky v těchto diskuzích považuji za velmi odborné. Jen mi trhá uši Vaše systematické používání tvrdého 'y' u přísudku kdy podmětem je skupina osob z nichž alespoň jeden je muž, nebo jde přímo o podstatné jméno mužského rodu. Zde - autoři - dopustilY jste se. Česky správně je "..autoři ... dopustili jste se...". Je docela možné, že se časem díky dalšímu postupu feminismu a s ním i potlačování přednosti mužského rodu v českém jazyce postupně přejde k Vámi uvedené variantě. Sám se ale zatím zuby nehty držím té varianty, která není v hodině češtiny považována za hrubku. Hřeje mě u srdce že stále ještě máme něco o co již politicky korektní anglofilové dávno přišli. Jejich trapné "he/she" nebo "his/her" na všech místech textu kde to jen trochu zavání možností, že by se za zájmenem mohla skrývat i žena je opravdu neskutečně otravným (zvláště krásné to je v odborných textech pro programátory - kolik asi pak znáte programátorek ve svém okolí? - Já to tipuju do 5procent ze všech programátorů). Tak ještě jednou - držme se krásného mužského měkkého 'i'. Zatím si ho ještě můžeme užívat a otravovat s ním děti v diktátech.
P.S. Je více než pravděpodobné, že jsem také v tomto dlouhém textu uplácal nějakou chybu. Věřte mi ale že se ji (pokud se tedy vyskytla) nepokouším systematicky opakovat.

Předmět: Re: Reakce
Autor: Jiri holub
Datum: 15.11.2006 14:57 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pane Aleš študoval jste nasávání chladiva do středotlakého prostoru kompresoru viz nová řada kompresurů Copeland?

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama