Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Kombinovaný zdroj tepla a stanovení jeho výkonu

Autor článku: Ing. Petr Kopecký
Plné znění článku: Kombinovaný zdroj tepla a stanovení jeho výkonu
Anotace článku: Následující článek slouží jako popis kombinovaného zdroje tepla - v tomto případě funkčního propojení kogenerační jednotky a tepelného čerpadla, který umožňuje v topném systému zpětné využití tepla odpadní vody. Článek je doplněním I. dílu článku Ekonomické úspory - Energie budoucnosti (I).

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: připomínky k článkuIng. Petr Kopecký13.02.2007 16:16
připomínky k článkuBohuslav Vintr12.02.2007 11:06
Re: Kombinovany zdroj teplaKopecký Petr, EDDY System24.01.2007 13:05
Kombinovany zdroj teplaPeter Kováč 20.01.2007 18:11

Příspěvky
Předmět: připomínky k článku
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 12.02.2007 11:06 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nebylo by schůdnějším řešením použit kombinaci plynový KK + absorpční TČ?
Jak už jsem psal v jiné diskusi, šlo by o kotel s dvěma seriovými výměníky, kde první (vysokoteplotní) by poháněl TČ, nebo ohříval TUV a druhý v trvale kond. režimu přímo topil v PT. Samotné TČ by také pracovalo s co nejnižší výstupní teplotou (ideálně pro PT).
U absorpčního TČ sice předpokládám nižší topný faktor, případně nemožnost použití za nízkých teplot, ale bylo by to vyváženo daleko jednodušší konstrukcí a především nižšími investičními a provozními náklady (absesence točivých součástí).

Předmět: Re: připomínky k článku
Autor: Ing. Petr Kopecký
Datum: 13.02.2007 16:16 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážený kolego!
určitě se najde ještě mnoho jiných kombinovaných zdrojů s výrobou tepla, ale řeší "pouze" tepelnou potřebu. Můj příspěvek je nedílnou součástí nízko-teplotního způsobu vytápění (EDDY Systému), jehož hlavním cílem jsou úspory primární energie z pohledu celkové energetické spotřeby sledovaných objektů. K celkové spotřebě energie nutně patří i elektrická energie, která se se k nim dostává z rozvodné sítě, bohužel s účinností přeměny z primární energie okolo cca 30%. Proto je (jako se zdrojem elektrického proudu) uvažováno s kogenerační jednotkou (KJ), která při plném využití obou ziskaných energií (teplo+elektřina) dosahuje účinnosti využití primárního paliva okolo 85%. A v tomto je celá věda. EDDY System tedy zajišťuje max.využití vyráběných energií v čase a místě tím, že špičkovou potřebu energie vhodně transformuje na optimální mnohem menší parametry běžně dostupných jednotek, která takto mohou pracovat s nejlepší účinností, s minimální spotřebou a co nejdelší dobou využití.
Pokud budeme provádět celkovou bilanci energetické spotřeby ve sledovaném uzavřeném systému s KJ, potom z hlediska potřeby primární energie třeba zjistíte, že budete mít tepla získaného chodem KJ nadbytek a proto žádný další zdroj tepla (plynový kotel) nepotřebujete.
Jsem toho názoru, že než vytvářet různé nové kombinace tepelných zdrojů je vhodnější a v dané situaci i schůdnější nalézat vhodnou skupinu energetických spotřebitelů a začlenit je do EDDY Systému s použitím ověřených zařízení. Budou-li se Vaše kroky ubírat tímto směrem, jsem Vám plně k dispozici.
S pozdravem,
Ing. Petr Kopecký, EDDY System


Předmět: Kombinovany zdroj tepla
Autor: Peter Kováč
Datum: 20.01.2007 18:11 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Funguje uz niekde takyto zdroj a s akymi vysledkami, resp.mozte vycislit investicne naklady na taketo zariadenie a aka je predpokladana jeho ekonomicka navratnost. dakujem.

Předmět: Re: Kombinovany zdroj tepla
Autor: Kopecký Petr, EDDY System
Datum: 24.01.2007 13:05 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den pane Kováč,
bohužel zatím ještě ne. Výše uvedený popis kombinovaného zdroje tepla (KZT)zcela logicky vyplynul z celkového řešení vytápění a přípravy TUV bytových jednotek, tak jak je uvedeno v článku "Ekonomické úspory-energie budoucnosti" (možná by bylo vhodnější psát energie dneška), kde veškeré náklady jak na kogenerační jednotku (KJ), tak i tepelné čerpadlo (TČ) jsou zahrnuty v celkových IN. Dávám Vám za pravdu, že rozhodujícím momentem, zda toto spojení instalovat nebo ne je ekonomie, tj. zda investice vložená do KZT se mě úsporou energie vrátí. V uvedem článku pro větší počet bytových jednotek (336 b.j.) je dané spojení ekonomické, návratné jak je uvedeno v poslední tabulce.
Máte-li vážený kolego na mysli instalaci pro RD, musím Vás zklamat, neboť investice do samostatné KJ malého výkonu jsou zatím příliš velké. Je pouze otázkou času, kdy se začnou prosazovat palivové články na bázi etanolu, nebo přímé přeměny tepla v elektrickou energii (TPV články, Thermo-Photo-Voltanic cells) s el.výkonem okolo 1kW za přijatelnou cenu. Hlavním smyslem tohoto příspěvku je ukázat cestu, jak zvyšit účinnost přeměny primárního paliva (např. plynu, uhlí) na užitečnou enrgii u konečného spotřebitele. Při použití samostatného TČ připojeného na veřejnou el.síť, je nutno si vždy uvědomit, že tato energie byla z primárního paliva (plynu, uhlí a pod.) vyrobena s účinností přeměny okolo 30% a tedy celková učinnost využití primárního paliva při topném faktoru 3,3 je 100%, tedy bez energetických úspor. Aby bylo dosaženo žádaných úspor, je nutno TČ provozovat s topným faktorem nad hodnotou 3,3, tedy v takových teplotních podmínkách na vstupu a výstupu, aby byl topný faktor vyšší. Tato podmínka je právě splněna v předkládaném příspěvku o energetických úsporách nízko-teplotního systému vytápění(EDDY Systému) a je předmětem patentového řešení.
S pozdravem, Petr Kopecký

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama