Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Zdroje napětí (II) - teoretická základna

Autor článku: Ing. Jiří Vlček
Plné znění článku: Zdroje napětí (II) - teoretická základna
Anotace článku: Druhá část základních informací k napěťovým zdrojům se týká jejich různých možností zapojení dle různorodých aplikací. V závěru se pak věnuje stabilizátorům napětí.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Jenom ziram...Jiří Vlček 22.08.2007 15:54
Jenom ziram...Hloupej Honza06.08.2007 22:14

Příspěvky
Předmět: Jenom ziram...
Autor: Hloupej Honza
Datum: 06.08.2007 22:14 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
...kolikrat nekde tenhle blud uz nekde uverejnili. Zdroj, ktery je uveden uplne na konci (to podivne zapojeni s LM317) uz jsem videl od stejneho autora publikovany dokonce uz i v amaterskem radiu a nechapu, jak to tam mohlo projit. Zda se mi, ze autor ten zdroj snad ani nestavel, protoze kdyby si ho postavil, tak zjisti, ze nastaveni vystupniho napeti dela naprosto nesmyslnym zpusobem. Obvod LM317 prece funguje tak, ze svym vystupem udrzuje napeti stale o cca 1,23V vyse, nez jake je napeti na svorce ADJ a minimalni proud, ktery z vystupu je treba odebirat, aby obvod 317 fungoval, je priblizne 5mA. I v nejzakladnejsim zapojeni v katalogovem listu obvodu LM317 ma odpor R2 hodnotu cca 220 Ohmu, a to prave proto, aby byl timto zpusobem spolehlive zajisten minimalni odber proudu z vystupu stabilizatoru. Autor naprosto nevhodne odlehcil referencni zdroj zaporneho napeti tim, ze na tomto miste pouzil hodnotu 4k7 a nasledne se to pokusil napravit tim, ze vystup dodatecne zatizil odporem R11, ktery ovsem pri maximalnim vystupnim napeti neumerne hreje a odebira naprosto zbytecne z vystupu proud cca 25mA, co je ovsem jeste horsi, pri napeti pod radove nekolik voltu na vystupu klesa jim odebirany proud z vystupu zdroje na hodnoty, pri kterych jiz stabilizator LM317 nefunguje. Zdroj tedy naprazdno dava nesmyslne napeti a prestane "kecat" az tehdy, pokud ho zatizime. Tvrdit o takovem zdroji, ze je to zdroj 0 az 30 voltu, je (jemne receno) velmi troufale. V puvodnim clanku v Amaterskem radiu autor dokonce primo tvrdi, ze odpor R11 je tam proto, aby zdroj fungoval od nuly, coz ho usvedcuje z toho, ze publikoval zapojeni, ktere si zrejme ani neoveril, coz je hrube neseriozni. Ctenari amaterskeho radia takove blaboly vetsinou snadno odfiltruji, ale tady, kde se da ocekavat mnohem laictejsi ctenarstvo, je publikovani neoverenych a nefunkcnich (!) zapojeni, skutecne do nebe volajici...

Předmět: Re: Jenom ziram...
Autor: Jiří Vlček
Datum: 22.08.2007 15:54 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vyjádření k článku zdroje napětí

Vývodem ADJ obvodu LM 317 teče typicky proud 50 mikroampér. Hodnota rezistoru R2 by proto měla být taková, aby jím tekl proud několikanásobně větší, což je splněno.
Jinak jeho hodnota a hodnota potenciometru P1 nejsou kritické, můžeme je zvolit v dost širokých mezích. Pokud bychom zvolili R2 220 ohmů, byl by na potenciometru P1 nezanedbatelný úbytek výkonu (160 mW), potenciometr by se zbytečně zahříval.
V přesnějších aplikacích, kde napětí na výstupu zdroje není nastavováno potenciometrem, bych volil hodnotu R2 menší, zhruba 1 kiloohm až 220 ohmů. Obvod LM 317 v základním zapojení funguje dobře i v režimu „naprázdno“ kdy je odběr proudu minimální. Zatěžovat jej vždy minimálním proudem 5 mA nepovažuji vždy za nezbytné. Je celá řada aplikací, kdy naopak potřebujeme, aby měl stabilizátor napětí co možná nejmenší odběr proudu naprázdno. Obvod LM 317 se v nich dobře uplatní.
Zapojení rezistorů R11 a R7 a volba jejich hodnot má jiný důvod:
Pokud zdroj v základním zapojení doplníme zdrojem záporného napětí, nesmí zůstat zdroj kladného napětí bez odběru proudu. Při zatížení záporného zdroje napětí a odlehčení kladného zdroje na kladném zdroji vzrůstá napětí. Vysvětlit tento jev teoreticky by bylo složitější, ale mám jej prakticky ověřen. Potom hrozí proražení filtračního kondenzátoru a zničení obvodu LM317 (při vstupním napětí nad 37 V).
Pro pořádek v obvodu jsem hodnoty R7 a R11 zvolil raději nižší. Pokud by byl zdroj záporného napětí vynechán, bylo by možné vynechat nebo zvětšit tyto rezistory. Zdroj by potom pracoval od napětí 1,25 V výše, ne od nuly.
Tyto rezistory slouží jako vybíjecí pro filtrační kondenzátory. Zajišťují, aby po vypnutí napětí kleslo k nule a aby při opakovaném zapínání a vypínání nevznikly napěťové špičky. V některých aplikacích je potřebujeme, v jiných nikoliv.
Autor připomínky by si měl uvědomit, že v elektronice není vždy jedno jediné správné řešení. Jednu úlohu je možné řešit několika různými způsoby, každý z nich má své pro a proti. Nemusel by ve svých příspěvcích proto volit urážlivý tón.

Ing. Vlček

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.