Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Podpora ze strukturálních fondů EU na úspory energie a obnovitelné zdroje (II)

Autor článku: Ing. Libor Novák
Plné znění článku: Podpora ze strukturálních fondů EU na úspory energie a obnovitelné zdroje (II)
Anotace článku: Příjem žádostí o podporu na projekty z oblasti úspor energie a využití obnovitelných zdrojů v rámci první výzvy Operačního programu životního prostředí byl zahájen. Žádosti je možné podávat od 3. září do 26. října 2007. Jaká bude ale skutečná podpora? Okrajové podmínky mnohde přinášejí rozčarování.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: OPŽP verzee z 11.9.2007Belica Petr21.10.2007 21:12
Re: OPŽPPro OPŽP21.10.2007 17:27
poradci OP ŽPcizinsky milan12.10.2007 18:05
NENÍ PRÁVNÍ NÁROK NA POSKYTNUTÍ DOTACE !!!MILAN HAVELKA18.09.2007 17:26
OPŽPPavel Novák14.09.2007 09:04
Fondy EUAlan Dilin12.09.2007 08:53
Dotace OPŽPLubomír Golasovský10.09.2007 17:24

Příspěvky
Předmět: poradci OP ŽP
Autor: cizinsky milan
Datum: 12.10.2007 18:05 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Zdravim, hledám poradce OP ŽP, NED RD s TC a rekuperací. piste na
milan6474 zavinac post.cz Diky

Předmět: NENÍ PRÁVNÍ NÁROK NA POSKYTNUTÍ DOTACE !!!
Autor: MILAN HAVELKA
Datum: 18.09.2007 17:26 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
ZAJÍMALO BY MNE - JAK DLOUHO JEŠTĚ BUDE TATO "NEHORÁZNOST" EXISTOVAT !?!
POKUD SE KONEČNĚ NEUSTANOVÍ JASNÁ PRAVIDLA PRO "NÁROKOVATELNÉ ČÁSTKY" PRO KAŽDÉHO, NEBUDE POŘÁDNĚ FUNGOVAT NIKDY NIC !!!
PŘÍKLAD - NEJROZŠÍŘENĚJŠÍ JSOU DNES ASI ŮVAHY O TEPELNÝCH ČERPADLECH ? POKUD BUDE JASNĚ STANOVENO - KOLIK NA NĚJ BUDE DOTACE / TEDY JEDNOTNÁ - ALE HLAVNĚ NÁROKOVATELNÁ ČÁSTKA / PAK BUDE PO REPUBLICE ZA ROK V PROVOZU VÍCE T.Č., NEŽ JICH JE DOPOSUD !!!

Předmět: OPŽP
Autor: Pavel Novák
Datum: 14.09.2007 09:04 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ohrazuji se proti měnícím se podmínkám OPŽP - nejdříve tj. do 10.9. je požadován nízkoenergetický standard podle ČSN 730540-2/2007 a nyní po 11.9 jsou požadovány zase jiné podmínky. Uzávěrka je přitom již 26.10. Jaké změny ještě budou? Jak mají pracovat energeticčtí auditoři a všichni pracovníci, kteří žádosti připravují.
Dále dost dobře nechápu požadavek nízkoenergetického standardu a i jakýkoliv nadstandardní požadavek pro veřejné budovy, jejichž sanace se realizuje za veřejné prostředky. K dispozici jsou platné normy, v nichž jsou stanoveny limitní hodnoty a ty je potřeba samozřejmě dodržet. Nikdo by samozřejmě neměl nikomu bránït realizovat nadstandard za cenu standardu, ale to je věc výběrového řízení na veřejnou zakázku.
Novák SUE Most

Předmět: Re: OPŽP
Autor: Pro OPŽP
Datum: 21.10.2007 17:27 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pane Nováku, souhlasím s Vámi, ovšem energetický auditor by měl přeci pracovat shodně bez ohledu na direktivy SFŽP ČR, nemyslíte?
Co se týká podávání žádosti samotné souhlasím.

Předmět: Re: OPŽP verzee z 11.9.2007
Autor: Belica Petr
Datum: 21.10.2007 21:12 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pro projekty 1. výzvy v oblasti priority 3.2., kde budou realizovány úspory energie v budovách je velice tvrdé kritérium pro úspěšné dosažení této podpory.
Toto limitní kritérium dosáhnout Uem-doporučeného má veliký dopad především na stávající (rekonstruované) objekty státní správy.
Hlavním problémem je dosažení právě „tvrdého kritéria“ Uem-doporučeného. To je dáno především tím, že u spousty nepodsklepených objektů (vystavěných přímo na terénu) nejde do stávajících nezateplených podlah efektně zasáhnou a zlepšit jejich tepelně izolační vlastnosti. Právě tento parametr, pak má za následek, že i při kompletní výměně všech oken a dveří s ditermickým prosklením (U=1,1), kolmém zateplení a zateplení střechy prakticky nelze dosáhnou hodnoty pod Uem-doporučeného.
Při některých objektech i při zkušebních výpočtech s tl. izolací v kolmých stěnách přes 1m, výměně oken a zateplení střech na doporučené hodnoty bez zásahu do podlahové konstrukce je hodnota Uem stále nad hranicí doporučené hodnoty.
Na tuto hodnotu se lze dostat jen v případech, kdy by se rozbourala stávající podlaha a tam se dodatečně vložila nová tepelná izolace (tímto by se ovšem narušily veškeré stávající hydroizolace a takováto modernizace objektu, by nadělala více škod než užitku.
Takovýchto objektů, které nesplní takovouto tvrdou podmínku jsou u nás tisíce a tímto budou přímo vyřazeny z možnosti čerpání dotací.
Doufám jen, že pro 2. výzvu bude toto tvrdé kritérium pro rekonstruované budovy sníženo na hodnotu Uem-požadovanou.

S pozdravem Belica Petr, energetický auditor

Předmět: Fondy EU
Autor: Alan Dilin
Datum: 12.09.2007 08:53 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Máte tam nepřesnost v částkách na jednotlivé opatření. Doporučuji implementační dokument (ID) z 6.9. na www.opzp.cz včetně kritérií přijatelnosti na str. 105?
Vývoj změny názoru poskytovatele bylo možno spatřit právě na úpravách ID, který se náhle před vyhlášením 28.6. změnil Vámi popsaným způsobem. Je to neznalost bez diskuze s odbornou veřejností a hlavně žadateli??? Nicméně poskytovatel dotace tvrdí, že není problém v technickém řešení (NED i u rekonstrukcí), ale v nepřipravenosti projektů resp. žadatelů, kteří uvedené nečekali. Neměl by být problém, aby cca 60% žadatelů uvedenou podmínku splnilo neb již dnes je nutno splnit stávající normy.......

Předmět: Dotace OPŽP
Autor: Lubomír Golasovský
Datum: 10.09.2007 17:24 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážený pane,
na Vašem příspěvku mě nejvíce překvapilo, že se nikdo neozval.
Máte pravdu (osobně jsem v 1. vývě narozdíl od Vás nenašel FE, ještě se podívám). Ono totiž v oblasti úspor energií a využití OZE se bude jednat opravdu o úzkou vrstvu vyvolených. Jen by mě zajímalo jestli to je úmysl, nebo nedostatek zkušeností (mírně řečeno)........ Nezbývá než doufat, že druhá výzva opravdu podpoří opatření, která mohou něco skutečně přinést ve smyslu proklamovaných cílů a nikoliv pouze odkřížkování políčka "splněno" ...

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama