Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: JAK LEVNĚ VYTÁPĚT (I) - Volba otopného systému

Autor článku: Ing. Zdeněk Ryšavý
Plné znění článku: JAK LEVNĚ VYTÁPĚT (I) - Volba otopného systému
Anotace článku: Jaksi se opomíjí, že základem pro dosažení minimálních provozních nákladů je vlastní koncepce otopného systému. Investoři sledují a analyzují ceny energií, pídí se po nejlepším kotli na to které palivo, které je na trhu, a na závěr si nechají od montážní firmy nainstalovat nějaký otopný systém, často bez projektu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 37   starší >>
Autor: Kamila Neznama
Datum: 18.11.2015 19:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121132
reakce na ...
Dlouho jsme vybirali, ale nakonec zvitezila elektrina. Premysleli jsme o kotly, o vytapeni LPG, ale nakonec jsem narazili na keramicky panely s velmi nizkou spotrebou.
Mame dum o 4+1 a v celem dome mame celkem 6x Teploceramic TCM 600 a 2x TCM 450. Teplota je presne jak slibuje vyrobce, vsude stejna. Jelikoz mame doma alergika, tak nam nakonec moc moznosti zpusobu vytapeni nezbylo :)
Nechali jsme si udelat sazbu elektriny D45d a ve finale nas spotreba vyjde stejne jako bychom meli plyn. Proste jsme spokojeni.......

Předmět: Elektro nebo plyn
Autor: Pavel Dolnik
Datum: 03.05.2011 16:49 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104986
reakce na ...
Dobrý den, potřeboval bych poradit s výběrem kotle.
Jedná se o panelákový byt 3+1 75m2, přízemní nad sklepama, nová plastová okna, podlaha - izolace-laminátové podlahy-koberce.
Mám tam klasické radiátory a starý kotel, který se musí vyměnit kvůli zamezení přívodu vzduchu v důsledku výměny oken. Kotel je na chodbě s odtahem do komína. Musím vyměnit kotel a přemýšlím, zda li se vyplatí investovat do kotle vč. vyvložkování komína( cca 10m). Rozhoduji se, zda li by nebylo výhodnější dát elektrokotel a využívat levnější tarif elektro D45. PROSÍM PORAĎTE.

Předmět: Efektivita plus
Autor: Lukáš Prokopec
Datum: 03.05.2009 16:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Předmět: vytápění RD
Autor: Jiri Petřík
Datum: 03.01.2009 15:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den. Porat te, čím nejlépe vytápět dům. Dům bude zateplen nová plastová okna a je dřevěný (Okál). Návrh je hlavní topení krbová vložka a rozvod horký vzduch do každé místnosti, dále podlahové vodní topení v celém domě. Kotel elektr. nebo plyn.poz. plyn je už zaveden.

Děkuji za rady

Předmět: Kvalitni projekt
Autor: Petr Čížek
Datum: 06.03.2006 23:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pane Nováku, vy jste typická oběť projektantů, kteří projektují topný systém stylem "ztráty vynásobíme bezpečnostním koeficientem 2, zaokrouhlíme směrem nahoru a podle toho zvolíme výkon kotle a ono to pak nějak určitě bude topit".
Vaše věta "v obyváku bude jeden menší radiátorek kdyby podlaha nastačila" je toho příkladem.
Pokud máte dobře zateplený dům, podlahové topení bude vždy stačit. Jediná výjimka je koupelna, kde je třeba vyšší teplota, ale to lze jednoduše a levně vyřešit např. horkovzdušným ventilátorem.
Je třeba si uvědomit, že pokud budete kombinovat podlahovku a radiátory, budete mít vlastně dva topné systémy, což bude jednak investičně výrazně dražší, a jednak komplikovanější z hlediska provozu, protože není jednoduché a levné uregulovat dvě topné soustavy.
Dále - váš názor, že podlahové topení je dražší než radiátory, nemusí vždy platit - myslím si, že ve chvíli, kdy děláte nové podlahy, je podlahové topení levnější než klasické radiátory. A konečně nesmysl, že podlahové topení není vhodné do ložnice, jste určitě musel slyšet od lidí, kteří podlahovku viděli jen zdálky nebo o ní četli v novinách.
Omlouvám se za tón mého příspěvku, ale mrzí mě neodbornost lidí, kteří se stále dokola a špatně vyjadřují k věcem, které neznají - tím nemyslím samozřejmě vás, vy jste, jak jsem již napsal, pouze jejich "oběť". Takže závěr: já osobně doporučuji pouze podlahové topení. Jestliže máte pochybnosti, podívejte se do projektu, pokud tam jsou spočítány tepelné ztráty jednotlivých místností, lze velmi jednoduše zjistit zda topná plocha (a tomu odpovídající topný výkon podlahy) jsou s těmito ztrátami v relaci. Pokud ne, hledal bych, kde je chyba - ve výpočtu, v zateplení, v příliš velkých proslenných plochách atd. a snažil se odstranit chybu a ne přidávat radiátor... Dejte prosím vědět jak jste dopadl.

Předmět: Re: Kvalitni projekt
Autor: Frantisek Novak
Datum: 07.03.2006 09:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Bohuzel mam projekt na topeni s radiatory. Ale dle meho nazoru je pekne zfusovany. Teplene ztraty projektant pravdepodobne urcil odhadem a 7,5 KW na domek o obytne plose 120m2 zatepleny 14cm polystyrenem a s klvalitnimi okny se mi zda docela dost. Samozrejme tam neni nic o jednotlivych mistnostech a ani netusim na jaky teplotni spad je soustava naprojetovana. Jedna se o typovy projekt. Snazil jsem se pojit s projetantem, ale je to externista jedne projekcni kancelare. S nimi komunikuje, ale me nikdy telefon nevzal a ani na emaily neodpovida. Obracel jsem se take na jine projektanty, ale kdyz jsem jim rekl jak velky barak tak nemeli zajem. Nebo si rekli takovou cenu abych ztratil zajem ja :(.
Jak jsem psal do vypoctu tepelnych ztrat jsem se pustil sam a podle toho co vyslo to neni tak zle a podlaha by to asi utahla vsude.

Ale v clanku se pise ze nejlepsi je podlahovku navrhnout na 60% vykonu a zbytek regulovat pomoci radiatoru. To mi pripada jako dobry system, protoze se pak reguluje jen jedna soustava a podlaha topi stale. Je to jako kombinace "atomove elektrarny a vodni precerpavaci" :) Jaky na to mate nazor ?

A co se tyce vhodnosti podlahovky, dobra polovina projetantu co jsem oslovil mi rekla ze podlahovka neni vhodna vubec a nikam. Nevim jestli Vy jste projetant, ale mozna by si vsichni meli ujednotit nazory vzdyt prece museji vychazet ze stejnych podkladu a poznatku :(.

Ja jsem na pocatku byl rozhodnut pro pouze radiatorove topeni, pak si zena vymyslela ze do kuchyne by byla dobra podlaha, pak do koupelen, pak ze mozna i do obyvaku a tak se to rozjelo do podlahovky. Podlahy sice delame nove, ale opravdu to vychazi podstatne draz ne radiatory. Koncepci prizemi podlahovka patro radiatory jsem videl uz v hodne barakach. Jaky na to mate nazor ? a co kdyz budou radiatory napocitane na stejny tepleny spad jako podlaha ? Dekuji za podmety.

Předmět: Je to pravda
Autor: Čestmír Irovský
Datum: 28.12.2005 21:20 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
podle tohoto článku jsem naprosto stejně postupoval v mém případě rekonstrukce nízkoenergetického domu.Měl jsem spočítanou tep.ztrátu a věděl jsem čím chci topit a to ostatní jsem si navrhl sám.Na 18 Kw ztrátu /při -15C,jsem použil kotel Atmos DC 20GS,Adex regulaci, akumulační nádobu Step Trutnov-spíše vyrovnávací 700l/mohla by být větší,pak by to byla pravá akumulace/ ,stavající plyn kotel Viadrus/záloha/,hlinikové radiatory Lipovica a podlavohé topení Revel. Dále jsem k tomu dal ještě solární systém Viessmann s vakuovými kolektory.Systém je velmi jednoduchý a druhý rok funkční bez problémů.To co jsem zaplatil na topení před rekonstrukcí to samé zaplatím dnes, ale přibyli k tomu dvě patra domu/celkem 770m3/.Celý systém mně vyšel asi na 200 tis.Kč a při současných cenách si tvrdím říci že se zapalatí za 7-8 let.Jedině co bych dnes volil jinak by byl kotel na dřevo-volil bych asi Vitolig 150,bohužel v té době nebyl v ČR v prodeji.

Předmět: Re: Je to pravda
Autor: tom zezula
Datum: 14.11.2006 18:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
zdravím rozhoduji se koupit kotel na dřevoplyn chtel bych s váma probrat vaši volbu porovnáni VITOLIG 150 s atmosem.Jaké výhody v tom vydite (jde o spalováni vice druhu paliva? nebo?)diky naschle

Předmět: Re (2): Je to pravda
Autor: Vilém Augsten
Datum: 18.10.2008 22:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Rozhodl jsem se pro vitolig 150 25kW, větší plnící komora 120L, 12 hod. vydrží bez přikládání, porovmatelný atmos ne, v poslední době pouze zdražuje bez žádného technického přínosu, kotel stejně do 10 let odejde.

Předmět: Vytapeni chalupy v okoli Lipna.
Autor: Ondejko Peter
Datum: 28.12.2005 12:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vazeny pane, v okoli Lipna sme si koupili chalupu ca.200m², chteli by sme si udelat podlahove vytapeni.Na akou firmu by sme se mohli obratit v okoli Lipna?Kolik stoji komplet podlahove vytapeni na m²?

Ondejko Peter

Předmět: Akumulační nádrž
Autor: Rudolf EGER
Datum: 23.10.2003 11:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den všem, právě provádím rekonstrukci domu a řeším jaké zvolit vytápění. Právě jsem kompletně rozkopal podlahy a chystám se dělat nové. Už jsem byl rozhodnut pro podlahové vytápění s akumulační nádrží s el. patronami a dotápěním krbem s teplovodním výměníkem. Nenašel jsem ale nikoho kdo by byl schopen takovou věc realizovat. Jde o tak zasádní věc, že je mi jedno odkud firma bude. Jsem ze Severozápadních Čech. Prosím, poraďte mi projektatnta a realizační firmu s dobrými referencemi. Pokud to někdo z vás zvládne, rád se domluvím :-). Díky. Rudolf EGER

Předmět: Re: Akumulační nádrž
Autor: Ing. Petr Čížek
Datum: 11.11.2003 03:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pokud jste ještě nikoho nesehnal, kontaktujte mne na ,

Předmět: Re: Akumulační nádrž
Autor: Michael Malíček
Datum: 16.01.2006 11:55 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Stojím před stejným problémem, jako vy v roce 2003. Pokud máte nějaké zkušenosti nebo informace, byl bych rád, kdyby jste se o ně mohl se mnou podělit.
Děkuji

Předmět: Akumulační nádrž
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 17.02.2003 11:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Přeji příjemný den.
V článku je řada velmi zajímavých informací. Líbí se mi především poměrně komplexní přístup. Osobně bych uvítal informace, na základě čeho jste k uvedeným doporučením přišel (akumulační nádrž, případně její velikost a další), případně přímo Vaše výpočty.
Nadchlo mě, že uvádíte i příklad, kdy méně znamená více (kotel bez regulace může mít stejnou účinnost jako kotel se špičkovou regulací, pokud pracuje v optimálním režimu). A taky že kombinace špičkových technologií namusí nutně být optimální.
Uvádíte například, že je velmi vhodné použít akumulační nádrž. Rád bych doplnil, že akumulační nádrž je významnou položkou solárních systémů. Takže pokud bude v domě použita v zimě pro akumulaci tepla z kotle a v létě pro sluneční záření, zvýší se její efektivnost. Pro samotný solární systém to může znamenat rozdíl mezi návratností a nenávratností.

Předmět: Vytápění rodinného domku
Autor: Kastner Lubomír
Datum: 09.02.2003 07:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Již přes rok se snažím získavat informace o ekonomickém topení. Nyní mě čeká přestavba rodinného domku minimálně 60 let starého a mimo jiného i vybudování kvalitního a přitom ekonomického topení. Zatím se mé názory klní k podlahovému a stěnovému topení s kombinací k krbovými kamny. Jako hlavní zdroj však plánuji solární systém a jako záložní plynový kotel. Příspěvků na téma vytápění je hodně v různých zdrojích a téměř všude je odkaz na kvalitní projekt. Ovšem má to jeden velký háček, tedy alespoň u nás v republice. Projektanti jsou samostatná kapitola a provádějící firmy rovněž. Uvážíme-li, že projekt stojí zhruba okoo 3-5 tisíc Kč a každý projektant preferuje "svůje oblíbené firmy a značky" tak pak by vám nezbývalo než oslovit třeba 10 projektantů a mezi nimi pak vybýrat. Není to zbytečný luxus a vyhazování peněz? Vypsal jsem výběrové řízení na GD podlahového topení a "pustil na internet". Nestačím se se sám divit, co dostávám za odpovědi a návrhy! Firmy u nás si ještě nechtějí zvyknout na nové a ve světě běžné trendy - nejúspěšnější projekt vyhrává a dovolávají se projektů, spočítání tepelných ztrát apod. nstydím se říci, že většina firem je líná a jen chce z lidí - investorů tahat peníze. Dalším zajímavým tématem o kterém se skoro nehovoří je regulace! V článku je o tomto zmíňka v tom smyslu, že kvalitní regulace dovede značně ušetřit. Je však vůbec možná účinná regulace u podlahového topení, které má náběhovou dobu několik hodin? U objektu, kde je neustále někdo přítomen se do ještě třeba nějakým způsobem dá ovlivnit, ale co u objektů, kde je majitel má nepravidelnou pracovní dobu? Pak se nabízí snad jen řešení ovládání systému telefonem nebo pomocí počítače přes telefonní linku. Uvažuji o systému, kdy ny počítači bude půdorys objektu a pomocí volby si budu regulovat vytápění a teploty. Zatím jsem ale nenarazil na vhodné podklady a zkušenosti s tímto systémem.
Svůj příspěvek nezakončím jako asi většina "poraDte mi projektanta apod. Rád bych ale i já chtěl najít někoho, koho zajímá systém regulace a propojení na počítač.

Předmět: Re: Vytápění rodinného domku
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 17.02.2003 12:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravím Vás, pane Kastnere.
Nejsem si jist, zda Slunce je vhodný hlavní zdroj pro vytápění. Nemám představu o Vašem domku, ani o úrovni jeho zateplení a kvalitě zasklení, domnívám se však, že investice do zateplení je výhodnější, než jiné varianty. U kvalitně zateplených staveb se zkracuje otopná sezona a efektivnost solárních kolektorů a tepelných čerpadel prudce klesá (roste doba návratnosti takové investice).

Autor: jan Navrátil
Datum: 24.03.2003 16:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený pane, právě dokončuji úpravu 60 let starého domu. Začali jme důkladným podříznutím a izolací proti zemní vlhkosti a když byly vytrhány podlahy tak jsme si s manželkou položili trubky podlahového topení. Protože oba máme rádi teplo, tak jsem to jistil topným žebříkem v koupelně a jedním otopným tělesem v každé místnosti. Jako zdroj tepla jsem volil AN s hlavním zdrojem kotel na biomasu, doplňkový zdroj plyn a do budoucna TČ. (Brzy vyjde knížka od kolegy- TČ svépomocí a TČ se dá pořídit z nových součástek za cca 50 tis. Kč.)
No a právě ta regulace mi dala zabrat! Máme jen prototyp který předčil veškerá očekávání. Nová elektronická regulace mi řídí kotel dle vyhodnocení spalovacího procesu a má tak obrovskou kapacitu že si souběžně s kotlem můžete sledovat teploty na libovolných místech RD, skleníku, zimní zahrady a třeba i hlídat rožíhání světla slepicím. Regulace jde propojit s PC a právě zde se začíná plnit můj sen o automatizaci domu. Znovu upozorňuji že jsme na začátku, ale jde to!!!

Přeji hezký den Navrátil

Předmět: Re (2): Vytápění rodinného domku
Autor: Tomáš N
Datum: 19.06.2003 19:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jak jste daleko s tou regulací topení pomocí PC. Velmi by me to zajimalo.

Předmět: Re (3): Vytápění rodinného domku
Autor: Jan Navrátil
Datum: 03.07.2003 15:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Tomáši,
vrátil jsem se zpět k tzb a nalezl Váš dotaz. Prototyp regulace funguje, nyní mám jiné starosti s opravou domu ale další topná sezóna (tj.od září) již pojede po novu. Teprve potom propojím regulaci od kotle do PC a přivedu káblíky od čidel. Prvotní nastavení jsme dělali přes PC, kapacita regulace je jako na PC 286.
Dejte si někde do diáře moji adresu a ozvěte se někdy v lednu, to je "okurková sezóna" a je více času na výměnu názorů.

Autor: Ing. Petr Čížek
Datum: 11.11.2003 03:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
S podlahovým topením nemá regulace příliš smysl. Po deseti letech provozování podlah.topení mám dost poznatků - nejdůležitější je ten, že nejmenší spotřeba energie je když se nereguluje podle času, ale pouze podle teploty, tzn. 24 hod. denně topit na stejnou teplotu. Je to možná paradox, ale mám to doloženo desetiletým měřením.

Předmět: Re (2): Vytápění rodinného domku
Autor: Ján Križka
Datum: 18.07.2004 20:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený pán Číž,

som informovaný, že podlahové vykurovanie je najefektívnejším spôsobom odovzdávania tepla do miestnosti. Počul som však, že do spálne sa tento typ vykurovania miestnosti nehodí, môžte mi to vysvetliť?

Ján Križka

Předmět: Re (3): Vytápění rodinného domku
Autor: kocina petr
Datum: 19.07.2004 14:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
do loznic muzete topeni vypnout a to i podlahove,jenze nevim k cemu vam to bude v pripade PD ci NED.rozdil teplot v techto RD je totiz minimalni.

Autor: Pael
Datum: 08.01.2004 16:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený pane, mám podlahové vytápění několik let. Dovnitř z tepelného čerpadla do akumuluační nádrže odchází voda teplá 35°C, potom do podlahy.I tak teplota podlahy nepřesáhne 21°C. Kolik by musela mít vstupní voda, aby byla podlaha 29°C? To by potom stějnou teplotu měl i vzduch a nevydrželo by se. V každé místnoti je temostat, dají se nastavit tři různé týdenní režimy, každý den pět různě dlouhých a různě teplých časových úseků. Po dlouhém pokusničení jsem zjistil, že setrvačnost je u mne asi 1/°hod a podle toho jsem si nastavil termostaty.
Mějte se hezky.

Autor: Stanislav
Datum: 27.01.2004 13:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
podívejte se na http://etrans.wwwcity.cz email:

Předmět: Kontakt
Autor: Švec
Datum: 12.12.2002 10:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Prosím o kontakt na projektanta, který by ctil zásady uvedené ve Vašem dobrém článku.
děkuji

Švec Jindřich

tel : 602 359 531

Předmět: Objavenie Troje
Autor: Ing.Gonšor
Datum: 09.02.2002 22:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Som obyčajný st.inž.Od r. 1989 prevádzkujem vykurovanie s uvedenou kombináciou.Kotol na tuhe palivo DAKON DOR 32 ,tlakové ex. nádoby 2x180l,6ks tlakové akumulačné nadrže AKURA o objeme 2.58 m3.Nočná akumulacia 3x7,5 kw.Vybijanie cez 4-cestný ventil KOMEXTERMOM s kombináciou podlahy a 3 cest. ventilom.Vykurovanie sme navrhli a urobili spolu s bratom obyčajným kurenárom a funguje mi už 12 rokov s minimálnymi nákladami. V prechodných obdobiach kurim 1/2 dna a akumulácia vydrži2 max 3 dni.V extremnych mrazoch -28C potrebujem akumuláciu 21,5kw ináč postačuje 7,5 kw.Tepelné straty rod. domku cca 18kw pri výp. teplote -21C.Takže nepodcenujte obyčajných montážnikov aj tam su šikovni ludia a vedia predpokladat ako sa budu pri kureni ludia správat.

S pozdravom ing. Gonšor
029 56 Zákamenné 564

Předmět: PROJEKT VYTÁPĚNÍ
Autor: MARTIN KOTRČ
Datum: 22.01.2002 21:34 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
VELMI SE MI LÍBIL VÁŠ ČLÁNEK TÝKAJÍCÍ SE PROBLÉMU VYTÁPĚNÍ RD.
JIŽ JSEM O TOMTO PROBLÉMU SHÁNĚL NĚJAKÉ INFORMACE, ALE VY JSTE MNE NAPROSTOHROMIL..
NEVÍTE NÁHODOU S KÝM BY JSEM SE MĚL SPOJIT OHLEDNĚ VYPRACOVÁNÍ PROJEKTU NA VYTÁPĚNÍ RD /KOMBINACE PODLAHOVÉ TOPENÍ, DESKOVÉ RADIATORY, KONVERTORY, KRBOVÁ KAMNA/ PŘEMÝŠLEL JSEM I OAKUMULAČNÍ NÁDRŽI...
PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.

Předmět: VÝBORNÉ
Autor: Prchal
Datum: 30.11.2001 19:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
S radostí v duši jsem si přečetl Váš článek. Díky, za takové setkání s člověkem, který myslí v širších souvislostech, a zároveň má svoje teoreticky fundované znalosti podložené i znalostmi cenovými.

Ještě jednou díky

Předmět: Kontakt
Autor: R. Kolarik
Datum: 10.10.2001 23:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Diky za clanek! Pokud umite poradit, kdo muze podobne veci realne navrhnout a nasledne realizovat, budu vam vdecen, nebot presne tuto problematiku v souvislosti se stavbou RD v soucasne dobe resim. Dekuji.

Předmět: skvělé!
Autor: v.lechnýř
Datum: 30.03.2001 00:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
díky za dobré rady! i já Vás poprosím o kontakt na nějakého rozumného projektanta, který vidí také věci v širších souvislostech - nejlépe z Prahy a okolí (zajímá mě především vytápění na dřevo, speciálně ta velezajímavá kombinace krbové vložky a akumulátoru). děkuji.

zobrazuji 1 - 30 z 37   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama