Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Elektromagnetické pole a zdravotní rizika (IV)

Autor článku: Ing. Jaroslav Novák
Plné znění článku: Elektromagnetické pole a zdravotní rizika (IV)
Anotace článku: Na téma uvedené v titulu byly již dříve (od roku 2003) publikovány tři články. S odstupem čtyř let bude zajímavé vrátit se znovu k tomuto stále aktuálnímu tématu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 98   starší >>
Příspěvky
Předmět: Elektrosmog - konference
Autor: Michal Kindernay
Datum: 12.09.2012 23:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110570
reakce na ...
Dobry den,
planujeme se studenty usporadat malou konferenci venovanou problematice elektrosmogu.

Radi bychom vas na konferenci pozval. Prosim poslete mi na vas kontakt...

dekuji a s pozdravem

Michal Kindernay

Předmět: Re: Elektrosmog - konference
Autor: Petr Makeš
Datum: 13.09.2012 13:29 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110573
reakce na ...
Vážený pane Kindernay,
jelikož je kolega, pan Ing. Novák, již zdatný důchodce a nyní je v lázních, tak mě požádal, abych jej v této věci zastoupil.
Kontakt na mě je na www.zdravy-domov.cz. Pokud budete mít zájem, ozvěte se a můžeme probrat podrobnosti

přeji hezký den
Petr Makeš

Předmět: Re: Elektrosmog - konference
Autor: Roman Muselík
Datum: 13.09.2012 19:06 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110575
reakce na ...
Také bych měl případně zájem o konferenci.
R.Muselík
mail:
www.elektrosmog.cz, www.1elektrosmog.pise.cz

Jinak kontakt na ing. Jaroslava Nováka je na jeho nových stránkách www.elektromagnetickepole.cz.

Předmět: Odporové svařování
Autor: Josef Kališík
Datum: 02.06.2010 15:37 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den,
mám zcela laický dotaz. Zajímalo by mě, zdali při odporovém pulzním svařování pomocí takzvaných kleští vzniká EMP pole a v jakou hodnotu V/m přibližně může mít. Svařování probíhá při napětí řádově několika voltů a proudu přibližně 9000 W. Svářeč je doslova obmotán hadicí obsahující chladící kapalinu a měděné kabely o průměru 10 cm. Mimo jiné má těsně u hlavy transformátor (cca 20 cm). Zajímá mě, zdali je možné za těchto podmínek dodržet hygienický limit 61 V/m, dané nařízením vlády 480/2000 Sb, o neionizujícím záření.

Předmět: Re: Odporové svařování
Autor: Ing. Jaroslav Novák
Datum: 03.06.2010 09:26 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Odporové sváření, zdravotní rizika-odpověď na dotaz panu J. Kališíkovi
Já se na autora dotazu nezlobím, když uvádí, že proud má 9000W, když není elektrikář. Moji ženě se také plete, že napětí je udáváno ve V, proud v A, výkon ve W.
Pro posuzování zdravotních rizik při sváření musíme znát ještě další další fyzikální jednotku a to T (tesla) což je jednotka magnetické indukce. Doporučuji tazateli, aby si přečetl EMP a zdravotní rizika 1.část. Je tam i tabulka udávající limity expozice pro kmitočet 50Hz, které se vztahují pro sváření.
Abychom správně posoudili zdravotní rizika, podávám následující vysvětlení:
Vyzařování EMP pocházející z antén TV vysílačů, rozhlasových vysílačů, radarů, GSM základnových stanic má vysokofrekvenční charakter (MHz) a hodnoty se sledují ve V/m ( jedná se o intenzitu elektrického pole).
Při svařování se jedná nízkofrekvenční magnetické pole (NF), které na svářeče působí. Z hlediska zdravotních rizik se posuzuje magnetické pole na naše zdraví pro kmitočet 50 Hz. Dle platných limitů ICNIRP jsou hodnoty magnetického pole uváděny v jednotkách µT(mikro tesla). Limit expozice pro obyvatelstvo je 100 µT a limit profesionální expozice je 500 µT, což zřejmě platí pro svařování. Dle mého názoru jsou tyto hodnoty rizikové . Vědci, kteří tyto hodnoty kritizují, uvádějí jako bezpečné hodnoty 20 – 100 nT. ( nanotesla - což je řádově tisíckrát nižší) .
Nejsem odborník na pulzní svařování. Doporučuji proto tazateli, aby se podíval do dokumentace příslušné svářecí aparatury, s kterou pracuje a zjistil si jaké hodnoty magnetického pole udává výrobce. Pokud chce zodpovědně zhodnotit působení magnetického pole na svojí hlavu,( kterou má 20cm od svářecího transformátoru), tak by si musel v tomto místě změřit hodnotu magnetické indukce v jednotkách Tesla. Předpokládám, že chodí na pravidelné zdravotní prohlídky ( nejen kontrola zraku, ale i krevní rozbor z hlediska sedimentace a štítné žlázy).
Pokud by někdy onemocněl a neměl k dispozici zdravotní dokumentaci za několik předchozích let, tak by nikdy neprokázal zdravotní poškození v souvislosti s výkonem pracovní činnosti. Zaměstnavatel se pak hravě zbaví veškeré zodpovědnosti, protože bude tvrdit, že jeho onemocnění nesouvisí se svařováním.

Předmět: Reakce na reakce
Autor: Ondřej Havlíček
Datum: 28.12.2009 14:09 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Omlouvám se, že reaguji až nyní, neměl jsem bohužel příliš času. A také odpovídám do samostatného příspěvku, jinak by to již asi bylo nepřehledné. Pro příspěvky na které reaguji viz minulé stránky diskuze.

2 Radomil Hradil:
- Léčitelství bych zkusit mohl, myslím si, že podobným způsobem mnoho léčitelů (neříkám, že všichni) pracuje. Tedy že lidem samozřejmě neřeknou, že mají své problémy zapříčiněné psychicky. Ale příjemně si s pacientem popovídají a řeknou jim, že to a to se na jejich problém velmi osvědčilo.. Což je jistá forma psychoterapie. Způsobit víru, která člověku pomůže, to mohu hodnotit pouze kladně, ale musí se s tím zacházet opatrně, protože to nefunguje na vše (z vlastní zkušenosti, věřil jsem, že mám zablokované dráhy na zádech a ve funkci tepelného zábalu a bioninformačních tablet, ale bolest to jen zmírnilo, já si stejně pěkně potrpěl jako kůň, protože tu ledvinovou koliku pochopitelně nemohl ani diagnostikovat, ani vyléčit) Mechanismu jevů, kterým se říká placebo/nocebo efekt, stále pořádně nerozumíme a je možné, že za to jednou nějaká Nobelovka bude.. Myslím si, že třeba v paliativní léčbě je to výborná věc.- Další věc ale je to, že pan Kolumbus si zasloužil trochu lepší odpověď, protože otázky, které pokládá, jsou velmi podnětné, a vy jste ho pouze odbyl.

2 Roman Muselík:
- Zpětně uznávám, že to intecnionální bylo, asi protože mám v oblibě jít proti většinovému proudu a klást mu otázky. Asi bych neměl hned nabízet odpovědi, ale to je lidská přirozenost;-) A jsem rád, když z takového konfliktu teze vs. antiteze vyleze pro obě strany zajímavá syntéza.
- Ti zmínění v tom testu o sobě pokud vím skutečně tvrdili, že jsou hypersenzitivní, že poznají i když soused telefonuje. Uznávám, že tento případ nepokrývá celý problém s EMP, že pan Pekárek asi nevzal v úvahu kumulativní účinky, do toho moc nevidím, ale věřím, že když někdo bude vystavován silnému VF EMP dost dlouho, problém to bude. A ptám se - jak silnému, jak dlouho, jak zdravě jinak žije, jaký dýchá vzduch a podobně. Ale psychický faktor bych vůbec nevylučoval, podle mne se minimálně spolupodílí. A uvedené testy, jakkoli neexaktně byly provedeny, na to rozhodně ukazují.
- K té hranici.. na to odborník určitě nejsem, ale není zde logaritmická závislost? Nemusel by být člověk citlivější v řádech mocnin deseti? Je možné, aby byl nějaký člověk např. 10000x (či víc) citlivější na nějaký jev, než někdo jiný? A pokud ano, tak by tedy nějaké pouze desetinásobné zvolnění limitů nemělo zas tak moc znamenat, ne?
- S ionizujícím zářením bych to vůbec nesrovnával, pokud tím VF nemyslíte frekvenci gama záření:-) Já vím, že EM má tepelné účinky (podobně škodlivé, jako když pracuji s teplým notebookem na klíně, tak mám riziko vzniku problémů s reprodukcí) a indukční účinky (která v těle vznikat zřejmě může, ale nevím, jak silné by pole muselo být). O účinku na proteiny si rád přečtu i v AJ. Zajímá mě, jaký je mechanismus takového účinku a hlavně jaký je jeho rozsah.

2 Novák Jaroslav:
- Ano, souhlasím, jistě by to chtělo více různě zaměřených testů.
- K ekonomickému zájmu, ten jistě je, a to všude. Různé skupiny si skutečně mohou ve svém zájmu prosazovat lecos. Proto je potřeba šířit co největší osvětu, ale nikoli ideologii, která může vzniknout zase z ekonomických zájmů jiné skupiny využívající nevoli vůči té první skupině. Nakonec by to mohla vyřešit (a už teď řeší) právě ekonomie, která vede k utilitarismu, který mi přijde poměrně přirozený. Tedy že sumární užitek pro všechny lidi převažuje nad sumární škodou. Tedy že mobily atd. existují a používají se, protože v součtu přinesou mnohem větší užitek než škodu, např. zachrání mnohem víc životů, než jich poškodí.
- K placebo efektu - ano, myslím si, že by to tak skutečně mohlo fungovat, ale samozřejmě jen do určité míry:-)
- "Zjistil jsem další vadu ve způsobu vyhodnocování elektromagnetické hypersenzitivity (EHS)pomocí funkčního magnetického rezonančního zobrazení (fMRI)." - Nebylo to třeba tak, že to EM pole je statické a tedy by nemělo mít vliv? Ale i kdyby, nebylo to v testu tak, že respondenti reagovali až když k nim byl mobil přiložen, přičemž MRI bylo zapnuté stále? To se ptám, já to nevím, nemám metodiku testu k dispozici.

2 Jaro Walter:
- Abyste mohl říci, že se mýlím, bylo by potřeba odpovědět na toto:
V článku bylo ukázáno, že má na zdraví vliv pouhá domněnka výskytu jevu, který by při reálném výskytu reálně působil. A otázka: Musí mít člověk nejprve zkušenost, že na něj jev někdy reálně působil, aby na něj poté působila i domněnka jevu? Pokud by byla odpověď "100% ANO", tak jsem se mýlil. Můžete takovouto odpověď poskytnout?
- Návrh testu: Co kdybych někoho držel v uzavřené místnosti, ve které bych na člověka skrytě působil nějakým reálným, ale pro něj nezjistitelným vlivem(který zde supluje mix všemožných dalších vlivů působících na člověka kromě EMP), který mu bude způsobovat nějaké symptomy. A přitom bych mu denně vysvětloval, že to je ve skutečnosti tím, že na něj působí nějaký jiný vliv. Například bychom mu do vzduchu přidávali nějaký plyn způsobující svědění, ale řeknemu mu, že na něm zkoumáme, co s ním udělá to, že je místnost postavená nad geopatogenní zónou. Nebo střízlivěji (ale už by nešlo tolik testovat domněnku, to by bylo užitečné pro porovnání u další skupiny pokusných subjektů), že zkoumáme vliv hudby, kterou mu tam dokola pouštíme. A pak bychom ho dali do "zdravého prostředí", kde by plyn nebyl a symptomy zmizely. A pak bysme mu v jiném pokusném prostředí zkusili vyvolat domněnku, že je opět nad geopatogenní zónou (nebo mu opět pouštěli onu hudbu).

Suma sumárum, rozhodně uznávám, že tomu zatím houby rozumíme a že "pravda" bude nejspíše někde uprostřed.
Ale rozhodně si myslím, že se kolem toho všeho dělá hrozné "halo". Lidé mají přirozenou obavu o své zdraví, komplikace přičítají různým věcem a nejvíce se bojí věcí, kterým nerozumí. A nejhorší je poté zahrnování takových nebožáků směsí informací a dezinformací lidmi, o kterých mám podezření, že na tom chtějí především vydělat. Ale myslím, že dnes tomu většinou skutečně upřímně věří, ale vezou se na vlně takovými lidmi vytvořené.
Argumentuje se komerčním zájmem telek. firem apod, ale na této diskuzi si nemohu nevšimnout komerčního zájmu některých zúčastněných odborníků, nechci tím nikoho urážet, jen poukazuji na možný komerční zájem:
- Petr Makeš - www.zdravy-domov.cz - naprosto komerční prezentace, na čemž není nic špatného, každý se musí nějak živit. Ale zde se míchají informace a minimálně velmi sporné věci, jako je například komerčně úspěšné Feng Shui, a dezinformace, jako již prakticky zcela vyvrácená homeopatie.
- Roman Muselík - www.elektrosmog.cz - taktéž komerční prezentace, seriózněji pojatá, ale i zde se objevují "minimálně velmi sporné" ale módní informace o geopatogenních zónách a odkazy na "minimálně velmi sporný" server www.osud.cz. Což je škoda, jinak by uváděné informace byly poměrně seriózní. Ale jinak jde především o propagaci vlastních služeb a výrobků - 30.000 Kč za "Odstiňovací baldachýn kolem postele"... a takový "BIO-KABEL" no.., tak takhle se komerčně využívá stavu společnosti. Také bych s tím měl začít.
- Lukáš Sehnal - http://elektrosmog-ostrava.webnode.cz - tady nemám slov. Opět čistě komerční prezentace propagující výrobky založené na sci-fi principech seriálu StarTrek, to již hraničí s naprostým šarlatánstvím. Jen čekám, kdy mi bude někdo chtít zharmonizovat EMP a mé vibrace pomocí revolučních mentionových a superbradyonových technik, 100% vědecky podložených, ovšem s holistickým přístupem, který materiální věda nemůže pochopit, za pouhých xxxxx Kč.. Ale možná že dotyčnému křivdím a jednou tu Nobelovku za Tachyony skutečně dostane, pak se přijdu osobně omluvit.

Uznávám, že je v této oblasti potřeba učinit ještě velký pokrok, nebral bych to za hotové jako L.Pekárek, ale je škoda, když se míchá věda, ezoterika a společenské módy, brání to onomu pokroku. Omlouvám se za buřičské, politicky nekorektní příspěvky a pokud jsem případně někoho urazil, ale věřím, že na takovémto střetu může vzniknout užitečná syntéza a onen pokrok v našem porozumění.

S úctou Ondřej Havlíček

Předmět: Re: Reakce na reakce
Autor: Radomil Hradil
Datum: 28.12.2009 15:09 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den,
Váš příspěvek přináší mnoho podnětů k diskusi. Rád bych se vyjádřil jen k jednomu, a to jako člověk, který z upozorňování lidí na škodlivé účinky VF EMP na lidské zdraví nemá žádné příjmy: Považuji za nekorektní srovnávat komerční zájmy telekom. firem a lidí typu p. Makeše a p. Muselíka. Nevím, jaké jsou jejich roční zisky, ale silně pochybuji, že by byly jakkoli srovnatelné se zisky telekom. firem. Ty si lze dohledat ve výročních zprávách těchto firem a pohybují se řádově v miliardách Kč ročně jen v ČR! Navíc tvrdím, že jsou vykoupeny poškozením zdraví uživatelů a že jsou jim tato rizika zatajována. Něco takového, myslím, o lidech prodávajících technické prostředky proti EMP říci v žádném případě nelze.
Naprosto nesrovnatelný je také rozsah a intenzita kampaně pro mobily s rozsahem a intenzitou informováním lidí o škodlivých účincích, tedy tím, co Vy nazýváte "hrozným halo". Mluvit o nějakém hrozném halo v našem malém českém informačním vakuu, dobře střeženém p. Pekárkem a jemu podobnými, mi přijde - nezlobte se - naprosto absurdní a scestné.
S pozdravem
Radomil Hradil

Předmět: Re (2): Reakce na reakce
Autor: Ondřej Havlíček
Datum: 28.12.2009 15:42 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
To, že nějaká strana má větší zisky než druhá není žádný argument. To, že telek. firmy mají velké zisky je dáno tím, že poskytují služby, které, jak jsem již napsal, mají mnohem větší přínosy než škody. Přinesou nám daleko větší komfort, než diskomfort, proto jsou tyto služby poptávány. Používání bezdrátových technologií zachrání více životů, než kolik zničí. A když je zničí, tak je mnohonásobně častěji na vině jiná příčina, než EMP, např. stupidní činnost jako telefonování či dokonce psaní SMS za jízdy. Případně stres z používání těchto technologií (a např. vliv na neplodnost) - mně například používání telefonů a PC pěkně otravuje a unavuje, až se mi občas motá hlava, mám nižší chuť k jídlu, atd.. Ale vinu rozhodně nedávám EMP, ale tomu, že na tom PC dělám z povinnosti a jsem tak trochu ve stresu - ta činnost se musí udělat, a také za celý den nevytáhnu paty na čerstvý vzduch do přírody a jím nárazově. Alespoň si občas udělám pár dřepů a jím u toho pomeranče:-)
Co se týče informování ze strany telek. firem, je to jen otázka času. Za chvíli možná dopadnou jak farmaceutické společnosti v Americe, kdy se musí uvádět seznam stovky potenciálních vedlejších účinků, i takových, jejichž pravděpodobnost je jedna k milionu. A tam asi také sotva lze prokázat že nějaký příznak byl způsoben právě tím lékem a nikoli kombinací různých jiných vlivů. Ale je to trochu jiná situace, protože mnoho těch vedlejších účinků je těmi léky nesporně způsobováno. Každopádně telek. firmy nanejvýš *neinformují* (dostatečně a zatím). Což je ale lepší, než aby *desinformovaly*, což je podle mě případ zmíněných tachyonů, geopatogenních zón, Feng Shui, záplavy dalších prostředků proti EMP, spojování korelace a kauzace a vytváření přehnaného strachu.. O škodlivých účincích je potřeba informovat, ale rozumně a kriticky.

Předmět: Re (3): Reakce na reakce
Autor: Radomil Hradil
Datum: 28.12.2009 16:08 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vaše tvrzení o přínosech a škodách telek. firem atd. nemohu než považovat za subjektivní výpověď velmi málo informovaného spotřebitele. Až se blíže seznámíte s výsledky vědeckého poznání týkajícího se vlivu VF EMP na nervovou soustavu, buněčné stěny a buněčné jádro, na chromozomy, na pohlavní buňky atd. atd., poopravíte možná svůj názor - nejen na příčiny své nepohody, ale též na záchranu či zničení životů bezdrátovými komunikačními technologiemi a na činnost operátorů či výrobců mobilů, stejně jako na činnost lidí na opačném břehu, především na jejich motivaci. Já osobně trvám na tom, že zatímco motivací operátorů není nic jiného než zisk, je motivace p. Makeše, Muselíka a dalších zcela jiného druhu, a proto je nejen nekorektní, ale dokonce sprosté je navzájem srovnávat.

Předmět: Re (4): Reakce na reakce
Autor: Ondřej Havlíček
Datum: 28.12.2009 16:37 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Já jsem se nechtěl motivací zabývat, šlo mi spíše o ty věci výše zmíněné. Napsal jsem to jen na okraj, že není možné jen nadávat zájmům firem, že je takováto motivace *možná* i na druhé straně. A v některých případech o tom skutečně není pochyb. Ale napsal jsem, že ve většině případů dnes jde skutečně o altruistickou snahu. (Někdy ale primárně iniciovanou nějakým opravdu pouze prospěchářem využívajícím nevoli a strach vůči technice obecně.) Ovšem o snahu v situaci, které nikdo zatím pořádně nerozumí a proto je unáhlené hned tvrdit rezolutně, že co koreluje, je i příčině spojeno, natož pak že je to primární příčinou. Je potřeba k tomu přistupovat kriticky.

Předmět: Re: Reakce na reakce
Autor: Lukáš Sehnal
Datum: 29.12.2009 00:04 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Hezký den, jistě že nemáte slov, stává se to často, ani já jsem je neměl...
No nic, s vámi jako zapřisáhlými materialistickými vědci se do diskuze o EMP pouštět jistě nebudu, neboť byste mne utloukli vašimi vědecky podloženými (nepodloženými) fakty, nobelovkami, výzkumy, publikacemi a janevímčímještě.
Cítím však potřebu podotknout, že vaše osobní omluva, pane Havlíčku, by byla možná pouze v tom případě, že byste si jeden Tachyonizovaný výrobek, například mikrodisk na mobil, třeba vypůjčil a zkusil si proměřit EMP mobilu před a po umístění mikrodisku. Buďte však připraven na to, že se Vám opět nedostane slov. Nepokouším se zde nic prodat, je mi zcela fuk, jestli tomu věříte nebo ne. Pouze se víceméně snažím předávat informace, které lidé a vědci zhusta díky svým naučeným dogmatům vůbec nechtějí a ani neví že je mají chtít. Často lidé odsoudí bez toho, aniž by o tom něco věděli, nebo snad měli dokonce osobní zkušenost. Možná k nim patříte i Vy.
Pokud však budete čekat až vynález Tachyonizace získá Vaši oblíbenou nobelovku a vyzkoušíte to změřit možná až potom, pokrok se nikam nedostane, protože když by se tak zachovali všichni, žádná nobelovka by nikdy nikomu a ničemu nehrozila. V tomto případě se chováte naprosto antipokrokově. Vyloženě jako skutečné brzdy pokroku.
Nehledě na to, že tomu, kdo vynález zmíněné Tachyonizace přivedl na svět, vůbec na nějaké Nobelovce nezáleží, protože by proces Tachyonizace musel zveřejnit. Zveřejnění je, pro obrovský potenciál, který v sobě Tachyonizace ukrývá, naprosto nežádoucí, kvůli stejným důvodům, kvůli kterým byl Nikola Tesla a jeho výzkumy, zatlačen, odsunut "Bigkoncerny" do ústraní. A to dokonce až dodnes i z učebnic škol.

Tachyon je vlastně pouze název pro život, pro zdraví, pro největší dynamiku. Těžko se to dnešním vědcům chápe, protože dnešní věda svými základními principy a postupy, bohužel odporuje principům života, protože vědcům chybí odvaha. Ano ODVAHA.

"Mysl, která má neustálou potřebu všechno vysvětlovat, je ve skutečnosti bázlivá mysl. Protože se hrozně bojí, chce všechno vysvětlit. Nemůže se do ničeho pustit, dokud to nemá vysvětlení. Vysvětlení ji dává pocit, že se nachází na známém území - teď zná zeměpisnou polohu, teď se může řídit mapou a průvodcem a rozvrhem.Nikdy není připravená proniknout do neznámého území, bez nákresu, bez mapy, bez průvodce. Ale život je právě takový a žádná mapa v něm není možná, protože žívot se neustále mění. Každý okamžik je teď. Nic nového pod sluncem, říkám vám: Všechno je nové, je to ohromná dynamika, absolutní pohyb. Jedině změna je stálá, jedině změna se nikdy nemění.
Všechno ostatní se neustále mění, takže nemůžete mít mapu, než je mapa dokončená, je už zastaralá. Než se k mapě dostanete, je už zbytečná, život už změnil své chodníčky. Život začal hrát novou hru. Se životem se nemůžete vypořádat prostřednictvím map, protože se nedá změřit, a se životem se nemůžete vypořádat tak, že se řídíte knižními průvodci. Ti jsou vhodní pouze v případě toho, co stagnuje. Život není stagnace-je to dynamika, je to proces, Nelze sestavit jeho mapu.Je nezměřitelný, je to nezměrná záhada. Nechtějte vysvětlení.
A tomu říkám zralost mysli : Když se někdo dostane do bodu, kdy se dívá na život bez otázek a soudů a prostě se do něj ponoří s odvahou a beze strachu.
"OSHO"

Jinak jsem vůbec nic neřekl...
Přeji zdravý život Lukáš Sehnal, Ostrava

Předmět: Jednoduchá harmonizace EMP,ENF
Autor: Lukáš Sehnal
Datum: 22.12.2009 20:56 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
http://elektrosmog-ostrava.webnode.cz/

Předmět: Re: Jednoduchá harmonizace EMP,ENF
Autor: Karel Hanzík
Datum: 06.02.2010 22:13 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Díky za poslední odstavec, pane Sehnale, líp bych svoje pocity ze současnosti nenapsal. Věci nás zraňují tak, jak jim to dovolíme. Stejně tak lidé...všechno je nakonec jen na nás, na našem přístupu k Životu.

Předmět: Re (2): Jednoduchá harmonizace EMP,ENF
Autor: Lukáš Sehnal
Datum: 06.02.2010 23:01 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Díky pane Hanzlíku, jste jeden z mála, kteří zde zavítali a kteří mají ponětí o odvaze! Moc kvalitních lidí, kteří uvažují trochu ve směru vývoje zde opravdu nechodí a je to škoda. Ale díky, že jste a že máte opravdový názor. Někteří na moje odstavce raději ani neodpovídají, protože nemají názor, nebo nemají odvahu... www.tachyon-ostrava.webnode.cz

Předmět: Trafostanice
Autor: Soňa Sejkalová
Datum: 01.12.2009 14:13 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážený pane, asi 500 m od mého domu se staví veliká trafostanice. Může mě prosím její provoz ohrozit na zdraví či jinak znepříjemnit život, např. hlukem?
Děkuji za odpověďˇ.
Smejkalová

Předmět: Re: Trafostanice
Autor: Roman Muselík
Datum: 07.12.2009 22:32 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nevím sice, o jak velkou trafostanici jde a jaké vedení a kudy k ní povede, ale paušálně vzato by ve vzdálenosti 500 m již neměla představovat výrazný problém. Pravdou je, že některé velké trafoareály vydávají mimo EMP brumivý tón (slyšitelný i ve vzdálenosti třeba 100-200 metrů zejména v noci), který podle některých zdrojů rovněž může mít nepříznivý vliv.

Předmět: Re: Trafostanice
Autor: Petr Makeš
Datum: 08.12.2009 14:57 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den, z mé zkušenosti v praxi, je daná vzdálenost 500m již zcela postačující. Daná trafostanice již na Vás nemůžeme mít vliv. Avšak mohou, ale nemusí, zde být jiné vlivy. Mnohdy jsou při špatné vnitřní elektroinstalaci nebo při použití nevhodného stolního osvětlení dané naměřené hodnoty stejné nebo i vyšší než u trafostanice nebo vysokého vedení. Stačí někdy opravdu málo a tyto vlivy jdou napravit. Podrobnosti na www.zdravy-domov.cz.

Předmět: Bezšňůrové telefony
Autor: Bronislav Kolegar
Datum: 24.10.2009 15:58 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jak si z hlediska zdravotních rizik vedou domácí bezšňůrové telefony obecně a konkrétně přístroje Siemens Gigaset 470 s technologií ECO DECT. Děkuji.

Předmět: Re: Bezšňůrové telefony
Autor: Roman Muselík
Datum: 25.10.2009 08:49 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Bezšňůrové telefony standardu DECT jsou obecně jedny z největších zdrojů VF EMP v obydlí. Po bytě mohou vytvářet pole i v řádu několika V/m a zvyšují tak zátěž VF EMP přicházející zvenku, zejména v podobě pokrytí mobilními sítěmi apod. Již mobilní pokrytí je na řadě míst, hlavně ve městech, na hranici biologické přijatelnosti, zvláště pro některé osoby. Pokud k tomu přidáme ještě vnitřní zdroje jako tyto telefony, příp. WLAN routery atd., může být problém. U DECTu je ještě za další minusy možno považovat nepřetržité ozařování okolí (na rozdíl od mobilu) a také pulzně modulované záření, které je silně podezřelé z větších biologických účinků. První nedostatek se pokouší zčásti eliminovat některé firmy v podobě tzv. ECO DECTu - snížené vyzařování. To je i případ uvedeného typu Siemensu. Jde o to, že dojde k automatické redukci záření (nikoliv však úplnému) základové stanice telefonu při položení sluchátka (funguje při provozu s jedním sluchátkem). Dále je možno ještě redukovat záření při telefonování pomocí tlačítka ECO-Modus, ovšem s tím, že se sníží dosah přístroje na nejbližší okruh. Kolik to v praxi je metrů, to mi není známo. Jinak přenosná část (tedy sluchátko) tohoto Siemensu má SAR při odstupu 5 m - 12 mW/kg, 10 m - 102 mW/kg. To je ve srovnání s mobilem GSM sice málo (běžně v širokém rozmezí mezi 400 - 1500 mW/kg), ale jak bylo řečeno, základová stanice zde vyzařuje více či méně stále, a to je podstatné z hlediska trvání expozice. Je třeba uvést, že existují i typy telefonů, které mají SAR sluchátka ve větší vzdálenosti ještě menší než Siemens a nevyzařují při ukončení telefonátu vůbec a také při odložení sluchátka vůbec. Jdou tedy ještě dále než Siemens. Závěr je asi takový, že pokud se bez bezšňůráku neobejdete, pak je samozřejmě lépe zvolit výrobek se sníženým vyzařováním, ale i tak raději neumísťovat zákl. stanici do ložnic a dětských pokojů. A vůbec nejlepší je zůstat u klasických telefonů. Totéž ovšem platí při výběru mobilů, kde jsou velké rozdíly v hodnotě SAR, a také třeba dětských chůviček.

Roman Muselík, www.elektrosmog.cz

Předmět: Re (2): Bezšňůrové telefony
Autor: Bronislav Kolegar
Datum: 25.10.2009 14:16 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Mohl byste zmínit telefony, jejichž sluchátko a základová stanice mimo dobu používání nevysílají? Dekuji.

Předmět: Trafostanice
Autor: MARTINA ŠÍBOVÁ
Datum: 21.04.2009 12:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobry den Vam vsem.Prosila bych o radu.Pred rokem jsme se prestehovali a ted tak pul roku mam zdravotni problemy,se kterymi mi nikdo nedokaze poradit.Byla jsem na vsech moznych vysetrenich a nic.Mam dve male deti a tak mi kazdy rika,ze to mam ze stresu a z nevyspani.Ale nemuzu tomu uverit.A pak me napadlo to,ze v blizkosti je trafostanice a ze by ona mohla byt tou pricinou-toceni hlavy,neorientace v prostoru,nekdy i spatne od zaludku.Rada bych znala Vas nazor na to,jestli tyto me zdrav.potize mohou byt z trafostanice,nebo spise ne.A pokud mozno,kdyby jste mi mohli doporucit nekoho solidniho,kdo by mi zmeril elektrosmog v nasem byte.Jsem z Liberce.Nebo me prosim kontaktujte na muj email- Mnohokrat Vam dekuji a preji mnoho uspechu a pevne nervy ve Vasi praci.Sibova

Předmět: Re: Trafostanice
Autor: Roman Muselík
Datum: 27.04.2009 10:51 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Příčina uvedených poměrně nespecifických příznaků se určuje těžko, nicméně je možné, že pokud je v místě zvýšené magnetické pole z trafostanice (na dálku nemohu posoudit vzdálenost a příp. zátěž), u některých jedinců skutečně může dojít k aktivaci skrytých toxických ložisek v organismu či vyvolání různých zdravotních problémů. Existují také osoby tzv. elektrosenzitivní (v populaci se uvádí okolo 5%), u nichž se tyto problémy objevují častěji. Může to ale zase souviset např. s obsahem těžkých kovů (např. mědi) v krevním séru apod., které souvisí zase se zátěžemi životního prostředí, individuální schopností detoxikace... Měření lze provést dle dohody - www.elektrosmog.cz nebo e-mail: .

Předmět: Re (2): Trafostanice
Autor: MARTINA ŠÍBOVÁ
Datum: 03.06.2009 11:21 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Moc Vam dekuji za odpoved a rada bych se jeste zeptala na par otazek.Pisete,ze muze magn.pole z trafostanic aktivovat skryta toxicka loziska v organismu a zpusobit zdrav.problemy,tak se chci zeptat,jestli je to jednorazove,to ze pokud tam jsou,tak se na raz uvolni a zpusobi nahly problem.Nebo pusobi dal a vlastne ta tox.loziska zpusobuji prave ty trafostanice.A muzete mi prosim sdelit,jaka je minimalni mozna vzdalenost od trafostanice,aby tam clovek mohl nejak prezit a ne mit za par let uplne rozhozeny cely organismus.Ja odhaduji,ze jsme tak 20m od TF/udajne 22tisic V a jsou dve\,ale jen obyvak,pokoj a loznici mame na druhe strane.A ceho si mam hlavne vsimnout u svych malych deti,kdyby se to na nich melo nejak projevit.A prosim Vas,jaky mate nazor na Tachyonove diskety,opravdu mohou pomoci tak,jak to na svych strankach propagujou?? www.planet-tachyon.com .A jeste prosim posledni otazku-nekdo mi rekl,ze je dobre na odruseni dratena perlinka do fasady-a my mame zabradli na balkonech vyplnene sklem s dratenou vlozkou,tak jesli prave to muze odrusit EP-Dekuji mnohokrat za pomoc.Sibova Martina

Předmět: Re (3): Trafostanice
Autor: Lukáš Sehnal
Datum: 22.12.2009 20:52 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den, mohu potvrdit, že tachyonizované produkty od Firmy Advanced Tachyon Technologies opravdu fungují skvěle, mám s nimi velice dobré zkušenosti, mohu Vám je doporučit. Všechna tvrzení o plné funkčnosti jsou ověřitelná měřením. Mám za to, že Tachyonizované materiály jsou dosud nejlepšími harmonizéry EMP a ENF

Předmět: směrovač
Autor: Josef Janoušek
Datum: 17.02.2009 14:28 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Používám v bytě širokopásmový bezdrátový rodinný směrovač o výkonu 2,4-2,5 GHz. Jaké je nepezpečí elektromagnetického záření na zdraví?

Předmět: Re: směrovač
Autor: Ing. Jaroslav Novák
Datum: 18.02.2009 09:25 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážený pane Janoušku,
rád bych Vám pomohl zhodnotit zdravotní riziko Vašeho bezdrátového směrovače. Potřeboval bych však proto uvést úplné technické parametry směrovače.
Vy uvádíte 2,4 - 2,5 GHz, což je pracovní kmitočet(to pro stanovení rizika není dostatečné). Pro posouzení zdravotních rizik potřebujeme znát výkon směrovače ve Watech,zisk antény směrovače v dBi a Vaši vzdálenost r od směrovače(vzdálenost místa,ve kterém se pohybujete). Pokud mi tyto parametry sdělíte, tak Vám mohu vypočítat velikost intensity elektromagn.pole E a porovnáním se zdrav.limity posoudit jakému riziku se vystavujete. Doporučuji Vám znovu si přečíst kapitolu "Posouzení rizik EMP v místě bydliště" v mém článku EMP a zdravotní rizika IV. Pokud si sám netroufáte ty zdrav. rizika pro Váš konkretní případ zhodnotit, tak mi sdělte výše uvedené techn.parametry a nebo máte i druhou možnost, obrátit se na odborníka v těchto věcech
ing.Makeše www.zdravy-domov.cz, který provádí i měření.

Předmět: Re: směrovač
Autor: Roman Muselík
Datum: 18.02.2009 10:35 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
»Směrovačem« je zřejmě myšleno zařízení WLAN (=Wireless Local Area Network) pro bezdrátové síťové propojení jednotlivých počítačů v domácnosti místo kabelů typu UTP, příp. FTP. Výkon těchto zařízení bývá stanoven do 100 mW, typicky bývá kolem 65 mW, RF výstupní výkon spíše bývá uváděn jako 18 dBm. To je sice méně než mívá mobil (500-2000 mW), nicméně je třeba si uvědomit, že jde o další zdroj VF záření a dodatečných interferencí v domácnosti, jejichž dlouhodobý vliv není natolik prozkoumán, v rozporu s tím co tvrdí zaostalé orgány české hygienické služby. Elektromag. pole ve vzdál. 0,5 m tak může být odhadem několik V/m, zatímco podle prevent. stavebněbiologických doporučení by celkové (tedy i dalších zdrojů)zatížení VF polem nemělo přesáhnout 0,6 V/m. Na www.elektrosmog.cz (submenu "info") je prográmek pro výpočet pole, kde si můžete spočítat přesné vyzařování pro různé vzdálenosti. Jinak německý úřad pro ochranu před zářením dokonce nedávno doporučil eliminovat tato zařízení ve školách aj. s tím, že se mají co nejvíce využívat drátová propojení. Proto bych doporučil skutečně využívat kabelová propojení PC, metr kabelu UTP se pohybuje kolem 7 Kč, což je zanedbatelná částka. Informace o problematice působení EMP jsou také na www.1elektrosmog.pise.cz a www.elektrosmog.blog.cz.

Předmět: VN 22 kV - protismogová opatření
Autor: František Doležal
Datum: 16.02.2009 17:25 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den. Mám postavený dům u vedení VN 22kV (hrana domu je cca 7 m od krajního neizolovaného vodiče). Skladba stěny: silikonová omítka Baumit, tepelněizolační omítka Porotherm (cca 2-3 cm), 40 cm cihla Porotherm, vnitřní písková omítka Unimalt, jemná omítka Cemix, nátěr hašeným vápnem. Myslíte, že je vhodné aplikovat nějaké "protismogové" opatření? Jaké prosím? Měření provedena nebyla (dle vyjadření pana ze ZÚ by určitě nic nenaměřili). Děkuji předem za Váš čas a odpověď.

Předmět: Re: VN 22 kV - protismogová opatření
Autor: Ing. Petr Makeš
Datum: 16.02.2009 22:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den. Lidé jsou různě citliví. Pro Vaši situaci je 7m minimální ochranná vzdálenost od vedení dle platných zákonů. Stavební biologové doporučují minimálně 20m. U nízkofrekvenčního pole od vedení 22kV je důležitá elektrická složka (ta jde odstínit dobře) a také magnetická složka (tu ovšem kvalitně neodstíníte). Proto doporučuji změřit přesné hodnoty magnetické i elektrické složky EMP. Důležitá je i prohlídku místa (kde máte ložnici apod - regenerace organizmu při spánku je nejdůležitější). Normové hodnoty bude vedení splňovat vždy (viz odpověď, kterou jste dostal od ZÚ), ale doporučená hodnota stavebních biologů může být překročena. V případě Vašeho zájmu mne můžete kontaktovat, dané hodnoty změříme a poradíme s následnými opatřeními. S přátelským pozdravem Petr Makeš (tel. 608617211, )

Předmět: Re: VN 22 kV - protismogová opatření
Autor: Roman Muselík
Datum: 18.02.2009 10:47 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Podle mých dosavadních měření na pozemcích bývá v této vzdálenosti zvýšené elektrické pole při zemi kolem 150 V/m, mag. pole podle zátěže. Stavební biologie doporučuje pro spánek max. do 50 V/m. Z uvedené skladby stěny nelze odvodit míru případného útlumu, pro odstínění se užívají jiné typy speciálních tmelů do zateplovacího systému, příp. spec. vnitřní štukové omítky či stínící barvy (přehled možných materiálů viz www.elektrosmog.cz/shield.html). Některé se dají se použít už i v hotové stavbě, i když výhodnější je řešit tyto věci už při stavbě. Samozřejmě nejlépe je zjistit potřebnost opatření měřením konkrétní zátěže na místě.

zobrazuji 1 - 30 z 98   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama