Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Aktivní úspory tepla metodou termohydraulického řešení pro 21. století - I díl

Autor článku: Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček CSc., Ing. V. Müller, J. Ráž
Plné znění článku: Aktivní úspory tepla metodou termohydraulického řešení pro 21. století - I díl
Anotace článku: Úvodní článek seriálu kterým chtějí autoři ukázat možnosti podstatného zvýšení úspor tepla při vytápění budov a při provozu tepelných zařízení. Snahou je hledání souvislostí a vztahů, kterými lze vysvětlit chování dynamických otopných soustav v reálném provozu a rozdíl mezi předpokládanými a reálnými úsporami tepla v otopných soustavách osazených regulační technikou.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): A nemůže to být i naopak?Jiří Ráž02.03.2008 09:51
Re: A nemůže to být i naopak?Jiri holub29.02.2008 08:26
Re: A nemůže to být i naopak?Jiří Ráž25.02.2008 13:25
A nemůže to být i naopak?Jiri holub25.02.2008 12:14
Re: Vytápění a úspory RDJiří Ráž25.02.2008 10:53
Re: Odborná disputaceJiří Ráž25.02.2008 10:16
Re: Odborná disputaceAntonín Novotný22.02.2008 15:27
Odborná disputaceStanislav Javora22.02.2008 00:44
Vytápění a úspory RDFicková Kateřina21.02.2008 22:08

Příspěvky
Předmět: A nemůže to být i naopak?
Autor: Jiri holub
Datum: 25.02.2008 12:14 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Např. blbě dotápěný okrajový byt může spotřebovat méně energie než dobře dotápěný byt na +20°C.

Předmět: Re: A nemůže to být i naopak?
Autor: Jiří Ráž
Datum: 25.02.2008 13:25 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den,

díky za vtipnou připomínku.Prakticky všechny dřívější snahy o úspory tepla u spotřebitelů dříve narážely na logický argument jeho dodavatelů a distributorů, v jejichž přirozeném zájmu je, co nejvíce tepla "vyrobit a prodat". Takový zájem je zcela v pořádku a v průběhu seriálu chceme ukázat,jak lze vyrobené teplo až do "zóny placené spotřebitelem" dopravit levněji, při nižších tepelných ztrátách v distribuční síti, které hradí právě dodavatel energie.
Termohydraulické řešení umožňuje minimalizovat rozdíly mezi
náklady na vyrobenou a spotřebitelem placenou tepelnou energii a tím vyhovuje i přirozeným zájmům dodavatelů a distributorů tepla.

Předmět: Re: A nemůže to být i naopak?
Autor: Jiri holub
Datum: 29.02.2008 08:26 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Osobně vůči CZT mám odpor, jediný důvod proč to podporovat je teplo zdarma, když jsem si dělal tady: https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/44-tepelna-ztrata-potrubi-s-izolaci-kruhoveho-prurezu posudek na svého dodvatele tepla zadara tak jsem zhrůzou zjistil jaké mají tepelné ztráty trubky v zemi o teplotě max40°C.
Na druhou stranu vytápěné chodníky v naší dědině se můžou hodit jako dobré cyklostezky i pro jízdu na kole při -15°C. Máme jen cirka 400m takové cyklostezky.

Předmět: Re (2): A nemůže to být i naopak?
Autor: Jiří Ráž
Datum: 02.03.2008 09:51 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den,
CZT bych tak nezatracoval,protože je enviromentálně šetrnější a při správném řešení dokáže být i velmi ekonomické.Otázkou je ovšem to správné řešení, které nemůže spočívat pouze ve výpočtu tepelných ztrát nebo v dodržení legislatvních požadavků na měrnou tepelnou ztrátu Uo.Budeme o tom v seriálu hovořit, tak nyní jen krátce k Vašemu odkazu na výpočtový program, který jste použil.
Sice zanedbává přestup tepla na vnitžním povrchu trubek, ale jinak počítá správně.Pokud však při výpočtech ponecháte zadaná vstupní data a jen v combu (rozbalovacím menu)měníte průměry potrubí,pak Vám vyjdou podivnosti. Například, že malá tloušťka izolace na malém průměru potrubí nevyhoví, zatímco tatáž tloušťka na velkém průměru potrubí ano. ... Musíte tedy pro každý úsek potrubí znovu zadat správná data.
Programy dělají lidé a autor programu asi mohl na tuto okolnost upozornit, protože běžný uživatel pak může být uveden ve zmatek.
Daleko důležitější, než ztráty, je řešení minimálních parametrů při přenosu tepla a tam bych doporučil,síť termohydraulicky vyřešit a na základě těchto výsledků vyvážit.

Předmět: Odborná disputace
Autor: Stanislav Javora
Datum: 22.02.2008 00:44 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Zdravím,
předpokládám a těším se, že slibovaná série článků bude odborná palba s použitelnými praktickými závěry. Paní s problematickým vytápěním v domku na samotě u lesa doporučuji obrátit se na projektanta v oboru vytápění a nechat si zpracovat možné verze řešení. Na praktiky bude čas až po výběru vhodného systému.

Předmět: Re: Odborná disputace
Autor: Antonín Novotný
Datum: 22.02.2008 15:27 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Projektanta na RD? Pod každý okno 8 žeber a je to ne.Jako za totáče :-)

Předmět: Re: Odborná disputace
Autor: Jiří Ráž
Datum: 25.02.2008 10:16 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den,
chceme Vám,i dalším diskutujícím,poděkovat za zájem o nové možnosti aktivních úspor tepla regulační technikou, na které má seriál veřejnost upozornit.
Chceme ukázat,jak právě způsob projektování ovlivňuje ekonomiku provozu otopných zařízení v praxi a jak lze nové poznatky aplikovat i u stávajících otopných soustav, pouhou změnou seřízení regulačních prvků.
Vážíme si připomínek a budeme se snažit, na dotazy čtenářů v průběhu uveřejněných témat odpovídat.

Autoři

Předmět: Vytápění a úspory RD
Autor: Ficková Kateřina
Datum: 21.02.2008 22:08 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Úvod do problematiky jsem přečetla s velkým zaujetím,ikdyž pouze jako laik v oboru. Momentálně řeším konkrétní problém rekonstrukce otop. systému ve vl.rod.domku(samota,stávající topení č.uhlím). Ráda bych věděla, jestli se v tomto seriálu dozvím informace, které mi v tomto nesnadném výběru a rozhodnutí mohou prakticky pomoci. Kontaktuji-li odborníka řemeslníka, má řešení od pasu na stole hned. Jedná se ale o podstatnou investici rodinného rozpočtu a na správné volbě mi proto velmi záleží.
Děkuji za radu a omlouvám se pokud narušuji řádnou diskusi odborníků k tématu.

Předmět: Re: Vytápění a úspory RD
Autor: Jiří Ráž
Datum: 25.02.2008 10:53 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážená paní Ficková,

seriál bude pojednávat o tom, jak projektovat a v praxi seřizovat otopné soustavy, aby bylo dosaženo jejich ekonomického provozu.
Samotný výběr koncepce vytápění objektu se přitom musí opírat o konkrétní výpočty a teprve na jejich základě lze optimalizovat výběr komponentů a jejich efektivní součinnosti.
K těmto výpočtům jsou potřebné podrobné údaje o dispozičním a materiálovém stavebním provedení objektu a další podklady.
Doporučujeme Vám, obrátit se na některou z renomovaných projekčních firem, které najdete například i na tomto portálu.

Přeji Vám hezký den.
Ráž

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama