Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Emise CO2 v souvislostech

Autor článku: Tomáš Králík
Plné znění článku: Emise CO2 v souvislostech
Anotace článku: Posilování skleníkového efektu v důsledku lidské činnosti s následným zvyšováním průměrných globálních teplot se od konce 20. století stává stále více diskutovaným tématem, a to jak v odborných kruzích, tak i mezi laickou veřejností.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 45   starší >>
Autor: Jana Mezníková
Datum: 18.01.2010 16:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
zajímalo by mě, jaké jsou emise při výrobě fotovoltaických panelů. Tedy, zda je výroba modulů ekologická. Existují nějaké testy, srovnávací tabulky nebo grafy?

Děkuji za příspěvky a odpovědi

Předmět: Re: Produkce
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 23.01.2010 22:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/5470-historie-a-perspektivy-oze-fotovoltaika-technologie-krystalickeho-kremiku

jsou tam i zdroje informací

Předmět: Krátká videa pro pana Bechníka
Autor: Richard Richtermoc
Datum: 03.01.2010 23:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
V jednom ze svých příspěvků jste mi doporučil ke shlédnutí "dokumentární" film Zeitgeist. Děkuji za typ, ale toto dílo dobře znám. Působí na mne podobně, jako nesmysly z dílny "dokumentaristy" Michaela Moorea. Jste-li přítelem různých teorií spiknutí, podívejte se na odkaz

http://www.youtube.com/watch?v=bpyzrNXW34Q

Možná, že Vám to leccos vysvětlí:-)

Ještě se podívejte na

http://www.youtube.com/user/reformycz#p/f/6/GxIjygRPpmk

Je tu krásně vidět, jak jsou "demonstranti" vzděláni a dobře informováni o globálním oteplování, pardon, klimatické změně.

Předmět: Re: Krátká videa pro pana Bechníka
Datum: 05.01.2010 09:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
s někým si mě zřejmě pletete, pane Richtermoci, nikdy jsem se nezúčastnil žádné demonstrace, pokud něco prohlašuji, mám to solidně podloženo, uvědomuji si samozřejmě, že se mohu mýlit, rozhodně se však snažím psát pravdu

na druhou stranu vím něco, co Vám buď uniklo, nebo to záměrně tajíte, je totiž dobře známo, že ten, kdo klade otázky vždy vypadá vzdělaněji než dotazovaný, zvláště v situaci, kdy tazatel očekává na velmi složitou otázku rychlou odpověď

Například: "Jaká je optimální teplota pro Zemi?", to je totiž úplně jedno, život na Zemi je možný prokazatelně při teplotách o 5 °C vyšších i o 5 °C nižších, otázkou však zůstává, zda za takových podmínek může žít na Zemi 6 miliard lidí životním stylem tzv. "vyspělých" zemí

ostatně jen demagog může použít v diskusi odkaz na něco, co je zjevně manipulováno

Předmět: opět zelená logika
Autor: Jan Nastas
Datum: 31.12.2009 15:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Říkáte:"jiná studie porovnávala nápojové obaly, vynechala však variantu, že pitná voda z kohoutku je stejné kvality jako voda balená, která je za 30krát nižší cenu a zcela bez obalů, z tohoto pohledu by žádný nápojový obal neměl získat označení EŠV, stejně jako je oprávněně nemůže získat ropný produkt"
Tím myslíte, že by člověk neměl pít nic jiného než vodu?
Podle stejné logiky by neměl nárok na označení EŠV žádný dům, neboť je historicky prokázáno, že člověk přežije i v jeskyni či zemljance. Ani žádný moderní přístroj neb je prokázáno, že lidé v Avghánistánu se bez něj obejdou.
Podle vaší zelené logiky nemůže být plastový pytlík nazván ekologický, i když je ekologičtější než papírový (zelenými prosazovaný). Ano na chleba si můžete nosit specializovanou ekologickou tašku ale chci Vás vidět až si půjdete do specializované tašky koupit hladkou mouku....
Problém zelených je ten, že se pohybují mimo realitu a jsou většinou zelení jen když se jim to hodí (když je to potřeba v zájmu vyšší zelené víry tak není nic špatného letět letadlem protestovat do Kodaně...

Předmět: Re: opět zelená logika
Datum: 31.12.2009 17:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nemusíte citovat celou větu vytrženou z kontextu, stačí odpovědět na příspěvek https://forum.tzb-info.cz/6123-diskuse-ke-clanku-emise-co2-v-souvislostech/vsechny-prispevky#text28 , jenže potom by bylo jasné, že jste si z textu vybral jen to, co se Vám hodí, navíc si mě zřejmě s někým pletete, protože názory, které mi podsouváte, jsem nikdy neměl

pokud bude člověk pít výhradně vodu, žádné zdravotní důsledky to mít nebude, nikde jsem však netvrdil, že člověk má pít jen vodu, taky si občas koupím pivo, jen jsem si vědom, že pivo v lahvi má větší ekologické dopady než voda z kohoutku, a snažím se, aby mé celkové ekologické dopady byly přijatelné z hlediska schopnosti přírody je absorbovat

proto taky nevlastním a nebudu vlastnit automobil, nikdy jsem neletěl a nepoletím letadlem, pracuji z domova a snažím se omezovat i cestování vlakem, samozřejmě používám vybrané vymoženosti současné společnosti, nemusím však mít všechno, vybírám si přitom spotřebiče s nízkou spotřebou energie...

o životě v jeskyni nebo zemljance už nelze s určitostí prohlásit, že nebude mít zdravotní následky, lze však jednoznačně prokázat, že malý standardní domek má menší ekologické dopady než velký pasivní dům

ad hladká mouka - v čem si myslíte, že se dříve vozila do pekáren - v plátěných pytlích, opět lze prokázat, že dnešní praxe papírových pytlů je z hlediska energetické a materiálové náročnosti životního cyklu horší, dosud jsem však neviděl mouku v maloobchodě v plastovém obalu, vždy v papírovém

Předmět: Re (2): opět zelená logika
Autor: Petr Ševela
Datum: 01.01.2010 20:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tak jako Vy reaguji na některé části vašich příspěvků. Vy se bráníte některým odpovědím.
Zdá se, že je vaší snahou být na nejvyšším stupni zeleného ideálu. Nepředpokládám však, že by jste měl hodně následovníků.
Já se zajímám o přijatelné přizpůsobení přírodě pro normální lidi. Váš extrémismus průměrnou populaci odpuzuje a je kontraproduktivní. Pokud by se celé lidstvo chovalo jako Vy tak by brzy zdegenerovalo, neboť by se rozmnožovalo jen ve své vesnici (města by vymřela hlady).
Mouka se balí do papíru aby neztuchla i když by bylo ekologičtější ji balit do plastu. Není však vše co je ekologické pro lidi dobré.

Předmět: Re (3): opět zelená logika
Datum: 05.01.2010 10:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pane Ševelo, netušil jsem, že jste totožný s Janem Nastasem, za něhož odpovídáte :-)

za extrémistu mě označují pouze lidé, kteří mne nikdy neviděli, ostatní vědí, že jsem běžný člověk, jen jsem svůj život pojal trochu jako experiment, prozatím se zdá, že lze žít spokojeně i se spotřebou energie, která je o řád nižší, než je v tomto státě běžné

troufnu si tvrdit, že průměrnou populaci neodpuzují mé názory, ale Vaše výklady mých názorů, které jsou příliš často velmi vzdáleny od toho, co jsem napsal

napsal jsem například, že města jsou závislá na venkovu, stejně jako "vyspělé" země jsou závislé na "rozvojových", venkov bez měst je schopen dosáhnout soběstačnosti, města bez venkova ne, co jste z toho stvořil Vy, mě opravdu překvapuje

divil bych se, kdyby někdo kromě Vás věřil, že by lidstvo zdegenerovalo, pokud by se lidé z měst odstěhovali na venkov, pěstovali si základní potraviny, málo cestovali, manuálně pracovali, dosáhli vysokoškolského vzdělání a komunikovali prostřednictvím Internetu

Předmět: Re (4): opět zelená logika
Autor: petr petr
Datum: 06.02.2010 11:47 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pane nadprůměrný ale běžný Bechníku, internet nám nebyl shůry dán, nevznikl na venkově v pauze mezi pěstováním základních potravin a jinou manuální prací. Dokonce internet nemůže existovat bez toho, aby se někde nespalovalo uhlí nebo ropa. Na venkově nevznikly ani nejsou žádné univerzity (pokud tedy nebudu venkovem nazývat třeba Brno). Jste nadutý pokrytec.

Předmět: Re (5): opět zelená logika
Datum: 06.02.2010 13:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Internet samozřejmě může existovat bez spalování uhlí nebo ropy.

Univerzity vznikaly již v dobách, kdy veškeré energetické potřeby lidstva pokrývaly obnovitelné zdroje. Města však v té době byla podstatně menší než dnes. Přesto již tenkrát byla závislá na venkově jak z hlediska potravin, tak z hlediska energií.

Ze zdravotního hlediska nevidím zásadní rozdíl mezi cvičením s různě tvarovanými kusy oceli nasazenými na dřevěných tyčích a zvedáním různě těžkých ocelových kotoučů nasazených na ocelové tyči případně pověšených na ocelových lanech. To první však může vést k samozásobení potravinami, druhé je jen zbytečný výdej energie. Jistě uznáte, že bez fyzické zátěže by člověk zchátral, jen jde o to ji využít pozitivně.

Myslím, že byste se velmi divil, kdybyste zjistil, kolik užitečných vynálezů vzniklo na venkově. Jistě znáte například jméno Jethro Tull.

Předmět: Re (2): opět zelená logika
Datum: 01.01.2010 21:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já myslím, že se nám snažíte podsouvat nějaký ideál nebo snad dokonce zelené sektářství. Pokud je to váš ideál tak si jej žijtě ale nevnucujte svou víru jiným lidem.
Vnucování víry je prvním krokem k válkám.

Předmět: Re (3): opět zelená logika
Datum: 05.01.2010 09:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Svou víru jsem nikdy nikomu nevnucoval. Myslím, že je dost podstatný rozdíl, mezi zveřejňováním názorů a jejich vnucováním. Obávám se, že na vnucování je tu spíše reklama, televize a masová média obecně. Tam jsou v současnosti mé výroky využívány k cílům, jež jsou mi velmi vzdáleny.

Zkuste přemýšlet do důsledků o dopadech své činnosti. To je v podstatě vše, co se snažím vnucovat ostatním.

Pokud se zmiňujete o válkách, jejich příčinou byla vždy snaha získat nové zdroje. Náboženství bylo vždy pouze záminkou. Pokud se lidé budou snažit žít tak, aby stejným způsobem mohli žít všichni ostatní lidé na Zemi, ztratí se důvod pro války.

Předmět: A co výsledek jednání z Kodaně?
Datum: 30.12.2009 18:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pan Králík psal svůj příspěvek ještě před ukončením summitu v Kodani, kteří všichni věřící klimatičtí alarmisté a salónní ekologisté (Greenpeace, FoE - Hnutí Duha) očekávali jako spásu, a který dopadl fiaskem přesně podle mých očekávání. Jasně se ukazuje, že:

a) jakákoliv závazná mezinárodní dohoda zahrnující snížení emisí skleníkových plynů je chimérou. Žádný stát na světě, bohužel kromě států EU, totiž nebude ochoten ztratit svoji konkurenční výhodu plynoucí z levné a spolehlivé energie, kterou za současného paradigmatu představují fosilní paliva a jádro.

b) při pohledu na celý event marketing jménem "globální oteplování" je v první řadě nutné sledovat stopu peněz (např. prodej odpustků v podobě povolenek na vypouštění skleníkových plynů nebo v podobě kupónů potvrzujících "snížení ekologické stopy")

c) různí křiklouni typu Al Gorea se už pomalu připravují na změnu směru v pohybu teplot. Nemluví již o "oteplování", ale o "klimatické změně". Pod tento termín se dá schovat prakticky jakákoliv změna počasí. Proto buďme ve střehu, držme si peněženky a nenechme se zmást.

Předmět: Re: A co výsledek jednání z Kodaně?
Datum: 31.12.2009 08:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
po bitvě je každý zbabělec generálem, říká jedno známé přísloví ... tolik k Vašemu tvrzení, že jste něco věděl předem

globální oteplování a klimatická změna je totéž, oni totiž různí rýpalové, poukazovali na skutečnost, že v některých oblastech může dojít k poklesu teploty, proto byl zvolen jiný termín, který se zdá přesnější, kdybyste dokázal vidět něco jiného než své zisky z ropy, věděl byste to

všimněte si, prosím, že nejaktivnější v podpoře OZE jsou Německo a Japonsko - státy, které prohrály válku o zdroje, proto je tam taky plánován pokles spotřeby ropy a dalších fosilních paliv k vytápění staveb

to, co Vy nazýváte "odpustky" jsou jen částečné kompenzace vedlejších nákladů výroby energií a s tím spojené těžby surovin, sledujte raději stopu Vašich peněz, které vyděláváte na ropě - skončí vždy v přátelských státech?

Vy jste natolik závislý na svém podnikání, že jednoduše musíte tvrdit, že vliv CO2 je nulový nebo zanedbatelný, mně osobně je to celkem jedno, moje motivace ke snižování spotřeby (a v důsledku toho snižování emisí CO2) je zcela jiná, jednoduše vím, že jediné, co opravdu potřebujeme jsou (kromě vzduchu a vody, které ještě dnes lze pořídit zcela zdarma) potraviny, jenže my zastavujeme nejlepší ornou půdu dálničními obchvaty, obchodními a logistickými centry a průmyslovými zónami, mimoto se mi líbí volná příroda a vidím, jak ji likvidujeme, ani jedno z toho Vy ze svého městského bytu a automobilu nikdy neuvidíte

Předmět: Re (2): A co výsledek jednání z Kodaně?
Datum: 10.01.2010 22:38 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Koukám, že v rámci své argumentace začínáte přizpůsobovat obrazu svému i přísloví...dovolte, abych uvedl jeho správnou podobu: PO BITVĚ JE KAŽDÝ GENERÁLEM...slovo "zbabělec" se v původním - a všem Čechům notoricky známém - znění nikde nevyskytuje.

Jestli dobře rozumím druhému odstavci, tak tvrdíte, že když se někde na Zemi oteplí a jinde ochladí, tak vždy půjde o klimatickou změnu, proti níž je nezbytné finančně nákladnými a lidskou svobodu omezujícími prostředky, bojovat, i když ve výsledku bude změna teploty hypoteticky rovna 0. Tvrdíte tedy, že současné zimní počasí na území Evropy a USA potvrzuje probíhající klimatickou změnu? Nevím, ale z mého dětství (70tá a 80tá léta) jsem na podobné zimy zvyklý. Neznamená současný stav, že se vracíme do "malé doby ledové"? Myslím, že každý rozumný člověk příjme tezi, že počasí je zkrátka nestálé a nelze na něj spoléhat ani jej nijak ovlivnit. Jakákoliv teorie o globálním oteplení (klimatické změně) je nesmysl a Vy to dobře víte. Právě proto ti chudáci demonstranti v Kodani nedokázali nalézt správné odpovědi. Jsou jednoduše indoktrinováni a neumí si vytvořit vlastní názor.

Dokážete vyčíslit vedlejší náklady výroby energií a s tím spojené náklady na těžbu surovin v Japonsku a Německu? Já ne. Nikdo na světě takovou kalkulaci není schopen vytvořit. Proto tvrdím, že obchod s emisními povolenkami je nesmysl a jen obchod s "odpustky". BTW. Např. Japonsko většinu energetických surovin importuje, proto nemůže být řeč o vedlejších nákladech na jejich těžbu. Možná, že skutečnost, že Německo je nejaktivnějším státem na poli podpory OZE stojí za uvážení. Asi to vysvětluje skutečnost, že právě nyní ztratilo pozici největšího exportéra na světě. Kupodivu jej na špici vystřídala Čína. Přesně ta Čína, která přijímá tak "zásadní" závazky v podobě omezení emisí CO2. Mám pro Vás ještě jeden zajímavý tip. Přečtěte si příběh obyčejné tužky na http://www.vecerchval.cz/storage/1233501543_sb_pbhotuce_01-2009_.pdf a možná pochopíte souvislosti a získáte tolik potřebný nadhled.

Víte, zaráží mě, že s takovou jistotou píšete, že žiju v městském bytě a jezdím automobilem...asi byste byl překvapen z reálného stavu věcí!

Předmět: Re (3): A co výsledek jednání z Kodaně?
Datum: 11.01.2010 07:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Přeji příjemný den, pane Richtermoci

znám nejméně dvě verze daného přísloví, už si nepamatuji, kde jsem se setkal s tou, kterou jsem uvedl, ta druhá, kterou uvádíte Vy, končí slovem "generál" (v prvním pádu), zkuste pohledat, kdo a kdy tento výrok použil poprvé a v jaké souvislosti, možná zjistíte, že to ani nebylo česky, a překlady idiomů jsou, jak možná víte, překladatelským oříškem.

Zvýšení globální teploty na Zemi může v některých regionech vést ke snížení teploty. To je význam pojmu klimatická změna. Ostatní tvrdíte Vy.

Neznáme důsledky zvyšování koncentrace CO2 v atmosféře, řada dobře podložených vědeckých hypotéz však tvrdí, že důsledky mohou být nebezpečné z hlediska schopnosti zemědělství zajistit potraviny pro 7 mld. lidí na Zemi, nehledě na ostatní potřeby a tužby lidí. Jiné hypotézy tvrdí, že se nic neděje. Připusťme na chvíli, že argumentace obou stran je stejně kvalitní. Rozhodnuto dosud není (k tomu by byly třeba více než jen desítky let). Vsadil byste svůj život do takové loterie? Problém je, že nesázíme svůj život, ale životy našich vnuků.

K vývoji globální teploty vím následující: https://www.tzb-info.cz/105650-globalni-oteplovani-klimaticka-zmena-pravda-nebo-omyl Vlastně to ani nevím já, ale citovaní autoři. Všimněte si, že i Easterbrook své grafy upravuje podle aktuálního vývoje hypotéz.

Právě proto, že nikdo není schopen vypočítat vedlejší náklady těžby energetických surovin, byl zvolen systém obchodování s emisními povolenkami.

Možná, že "boj" proti změnám klimatu je jen zástěrka pro snahu o energetickou soběstačnost. Skutečnost, že se toho účastní Japonsko a Německo však mnohé napovídá.

Skutečnost, že export Německa (82 mil. obyvatel) a Číny (1335 mil. obyvatel) je srovnatelný, hovoří spíše ve prospěch Německa, bez ohledu na skutečnost, že se pořadí na prvním místě vyměnilo. V přepočtu na hlavu bude ještě dlouho dlouho pořadí uvedených zemí obrácené.

Nikdy jsem netvrdil, že je nutno přijímat nákladná opatření. Vždy jsem navrhoval skromnost. Jinak stačí ostatním přiznat stejná práva, jaká vyžadujeme pro sebe, a pro začátek zrušit veškeré státní hranice a omezení pro migraci obyvatelstva, aby se například obyvatelé ostrovních států mohli v případě stoupnutí mořské hladiny přestěhovat, kam budou chtít.

Je snadné zjistit, že automobilem jezdíte (a kde bydlíte). Narážka na bydlení byla směřována spíš na styl života, městským způsobem (závislost na "službách" bez vztahu k místu) lze žít i na samotě u potoka.

Předmět: jeden graf k tématu
Datum: 11.01.2010 07:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
graf ze zmiňovaného článku

Předmět: Jsou to reálná data?
Datum: 21.12.2009 11:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zajímalo by mě, zda jde o data reálná, nebo data vycucaná z prstu vědce čekajícího s nataženou dlaní na grant.
Je všeobecně známé, že před 1000 lety bylo Grónsko zelené a pásli se tam ovce. Ve starších časech v čechách byly i tropy a ledovce.

Předmět: Re: Jsou to reálná data?
Datum: 21.12.2009 14:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
za poslední milion let byla koncentrace VŽDY NIŽŠÍ než 300 ppm, to je obecně přijímaný fakt, obvykle to bylo podstatně méně, dokonce si troufnu tvrdit, že převažovala období, kdy koncentrace byla pod 200 ppm

bylo Grónsko zelené celé, nebo jen jeho jižní pobřeží? Třeba je v té době ohříval Golfský proud více než dnes, třeba byl silnější, třeba... takových třeba, které je třeba ověřit je celá řada

Předmět: Re (2): Jsou to reálná data?
Datum: 22.12.2009 09:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Kanadský klimatolog - buďme rádi, že nežijeme v době ledové
http://network.nationalpost.com/np/blogs/fpcomment/archive/2009/10/30/lawrence-solomon-enjoy-the-warmth-while-it-lasts.aspx
CO2 otepluje i ochlazuje atmosféru - NASA
http://www.nasa.gov/centers/langley/news/releases/2009/09-101.html
další vědci zpochybňující oteplování
http://www.davidarchibald.info/
Takových prací vám najdu desítky, zajímavé je, že tito lidé nedostávají milionové granty jako oteplovači.
Je otázkou zda Vámi uvedené hodnoty jsou pravdivé nebo se jedná o upravená data oteplovačů.

Předmět: Re (3): Jsou to reálná data?
Datum: 24.12.2009 09:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
klidně Vám takových prací najdu stovky, jen bych byl opatrný, často obsahují více chyb než práce, které jsou jimi kritizovány

hezkou ukázku toho, jak odpůrci globálního oteplování falšují fakta předvedl Petr Mach na svých stránkách, viz
http://petrmach.cz/cze/prispevek.php?ID=460

maličkost - horní graf má jiné měřítko

jinak je tam odkaz na oficiální data NASA

Předmět: trochu realismu do zelené ideologie.
Autor: Aleš Aleš
Datum: 17.12.2009 10:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
http://www.aynrand.cz/view.php?cisloclanku=2009050901

Předmět: Re: trochu realismu do zelené ideologie.
Datum: 17.12.2009 11:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
zdravím Vás, pane Anonyme, už jsem si myslel, že své tvrzení, že TZB-info nebudete číst, myslíte vážně

v článku, na který odkazujete je několik pravdivých informací, horší už je to s jeho závěry

pravdou naopak je, že nikdy za poslední asi milion let nebyla koncentrace CO2 v atmosféře vyšší než necelých 300 ppm, a i to vždy jen na chvilku

vlivů na klima je tolik, že úplné vyhodnocení si vyžádá tipuji tak desítky, možná stovky let, satelitní měření možná něco naznačují k obsahu vody v atmosféře, není však jisté, jak se projevilo snížení emisí SOx v 90. letech, a jak se projevuje letecká doprava, existuje náznak, že tyto procesy jdou proti sobě, je však nutno si uvědomit, že emise SOx již klesat příliš nebudou, zatímco letecká doprava prozatím neklesá

oteplování není konstantní, střídají se periody oteplování a ochlazování o délce asi 10 až 20 let, v poslední době jsou však období oteplování, kdy teplota výrazně roste střídána obdobími "ochlazování", kdy teplota téměř neklesá, jako například v současnosti, takový odkaz jste sám dával do diskuse jinde na tomto portálu

že "něco" brání přenosu tepla ze zemského povrchu do vyšších vrstev atmosféry je zřejmé z toho, že ve vyšších vrstvách dochází dlouhodobě k ochlazování, přičemž je nutno vzít v úvahu, že příkon slunečního záření kolísá jen o 0,1% (nebo promile?)

Předmět: Re (2): trochu realismu do zelené ideologie.
Autor: Aleš Aleš
Datum: 17.12.2009 14:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený Pane Bechníku , jen bych chtěl podotkonout že teploty ve vyšších vrstvách atmosféry výrazně klesly kvůli nízké sluneční aktivitě a ne kvůli vlivu CO2. Jako vzdělaný člověk jistě víte, že účinnost jakékoli izolace je vždy logaritmická tedy s tlouštkou izolace velmi prudce klesá - to Vám chtěl naznačit článek. Už jen uvažovat v intencích , že CO2 způsobí oteplení země o 6°C z tohoto pohledu fyzikální nesmysl.
A co se týče úspor energii , pak ty jsou sice dobré , ale nesmí platit zásada, že šetřit se musí ať to stojí co to stojí to je prostě ideologický nesmysl. Náklady na dosažení úspor musí být nižší než náklady na výrobu energie. Tyto tendence ve Vašich článcích chybí - Vy chcete šetřit za každou cenu , kvůli ideologii, kterou zastáváte a tyto Vaše tendence zcela degradují část článků o obnovitelné energii.

Například pasivní dům se spoustou aktivních prvků pro zajištění extrémně nízké spotřeby energie není ničím jiným než drahou hračkou pro multimilionáře co chtějí být "in" Protože náklady na stavbu a údržbu takového domu jsou v součtu vždycky mnohem vyšší než ušetřená energie - oproti klasické dobře zateplené stavbě s podlahovým vytápěním a tepleným čerpadlem vzduch /voda co zajišťuje jak TUV tak vytápění objektu prostě neobstojí. Stejně tak neobstojí termické systémy pro přitápění v zimním období a další zelené nesmysly, které jen tunelují omezené veřejné zdroje.

Předmět: Re (3): trochu realismu do zelené ideologie.
Datum: 21.12.2009 11:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
zajímavé je, že všichni zelení jsou tak chytří, že dokáží utřít jakéhokoli odborníka pokud nemluví zeleně.
Nejlepší jsou jejich úvahy z oblasti chemie, oblíbenou mantrou je to, že při spalování PET lahví vzniká fosgen, přitom jejich spalování je ekologičtější než jejich oblíbená biomasa.
Naštěstí to v Kodani dopadlo dobře, pro normální lidi. Copak je normální, aby se kořalka lila do aut? Lidstvo umírá hlady a my jezdíme na řepkový a palmový olej.
Šetřit ano, ale vědecky ne podle zelených amatérů.

Předmět: Re (4): trochu realismu do zelené ideologie.
Datum: 21.12.2009 14:34 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
zřejmě jste si spletl diskusi, PET a fosgen tady zatím zmiňujete jen Vy, je to trošku mimo téma článku a diskuse

rozhodně lepší lít kořalku do auta než do člověka

koho považujete za odborníka? Anonyma Aleše, nebo snad sebe?

co podle Vás znamená "šetřit vědecky"?

zkuste, prosím, být konkrétnější

Předmět: Re (5): trochu realismu do zelené ideologie.
Datum: 22.12.2009 09:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ono vše souvisí se vším. Chtěl jsem naznačit demagogii ekologických vyděračů. Za odborníka považuji tak jako pan Aleš Williama Happera.
Pokud jde lití kořalky do aut je zde zajímavý článek http://www.osel.cz/index.php?clanek=4789
Šetřit vědecky znamená to, že než nařídím lít kořalku do aut, tak prověřím zda je to ekologické a zvážím všechny souvislosti. Než lidem zakážu žárovky zvážím, zda by nebylo ekologičtější zakázat úsporné žárovky plné rtuti a podpořit Led technologii která spoří a nezatěžuje tolik prostředí.

Předmět: Re (6): trochu realismu do zelené ideologie.
Datum: 23.12.2009 20:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
www.osel.cz není zrovna seriozní web

Předmět: Re (7): trochu realismu do zelené ideologie.
Autor: Milan Šimůnek
Datum: 28.12.2009 13:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já bych řekl, že "osla" je třeba se zastat. Ten web patří ke světlejším příkladům, minimiálně uvádí zdroje ze kterých čerpá. Zpracování informací příjemcem je věc jiná, stejně tak jako možnost špatně provedených experimentů a tedy nerelevantních dat v jednotlivých zdrojových pracích (což prověřuje opakování experimentu, resp. čas - nikdo objektivnější ve vědě není). OSEL se snaží zprostředkovat informace z nejrůznějších zdrojů napříč světem. Nic víc, ale ani míň. Na svobodném a otevřeném duchu je pak samotná kritická práce s informacemi a zdroji a to vždy s originálními daty. OSEL je jen jeden z mnoha uzlů při hledání informací o světě kolem nás.
Případné subjektivní komentáře pře(d)kladatele je třeba vždy řádně filtrovat, stejně jako u jakékoli informace (tuto diskusi, tedy i mne či kohokoli zde, nevyjímaje). Předpokládám, že Vaše výtka se týká právě komentářové stránky, tedy názorů předkladatelů - to ale nalezneme takřka všude, dle mého i u Vás (bez urážky, mne se to jistě týká také). Pokud byla Vaše výtka míněna jinam, sem s ní, argumenty (i Váš názor) si rád poslechnu.

Předmět: Re (8): trochu realismu do zelené ideologie.
Datum: 29.12.2009 10:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
uvádění zdrojů je jen jedna stránka problému, druhá jsou peníze, v mainstreamových médiích (iHNed, iDnes...) vycházejí výhradně placené články, kdo má peníze je snad jasné, tak se VYTVOŘÍ "většinový" názor, který se stává srovnávacím středem, za extrémní jsou potom označovány názory, které jsou od takto vytvořeného "středu" vzdálenější

uvedu dva příklady:
1) města jsou zcela závislá na venkově, kdyby nebylo měst, venkov by byl schopen samostatné existence, naopak ne
2) tzv. "rozvinuté" země jsou zcela závislé na tzv. "rozvojových", bez nich nejsme schopni udržet si svou úroveň spotřeby, oni bez nás by na tom byli lépe

kdo však rozhoduje o politice a budoucnosti světa? obyvatelé velkých měst v "rozvinutých" zemích, tj. lidé, kterým chybí kontakt s realitou, jejich názor je považován za srovnávací střed, obávám se, že k takovým lidem patří i autoři "osla"

když vezmu poměr financí, které mají jednotlivé mocenské skupiny, překvapuje mě, že se vůbec názory zelených mohou dostat k lidem, asi to nebude jen o penězích

"osel" je možná uprostřed z pohledu většinového "názoru", souhlasím pouze s Vaším doporučením, že je nutno každou "zprávu" podrobit kritickému zhodnocení, to však je z výše uvedených důvodů problém i pro odborníky, natož pro laiky

podívejte se na Lomborga, myslím, že byl využit k cílům, které sám vůbec nezná, chvíli se vyhříval na výsluní popularity, v kontextu prvního odstavce se domnívám, že se někomu jeho názory hodily, ve své knize Skeptický ekolog na mnoha příkladech "dokazuje", že žádný problém není, vycházel však ze statistik, často bez sledování pozadí, odmítl tezi, že Země je konečná a každý proces dojde k saturaci, neomezený růst je iluze (dnes už Lomborg problémy přiznává a navrhuje řešení, vzhledem k odtržení od reality však budou vždy chybná)

například ani cena fotovoltaických panelů nebude klesat donekonečna, stejně jako cena uhlí neporoste donekonečna, obojí - pokles ceny fotovoltaiky a růst ceny uhlí se zastaví v okamžiku, kdy se ceny energie z těchto zdrojů srovnají

zobrazuji 1 - 30 z 45   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.