Diskuse ke článku: Otvorové výplně

Autor článku: Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting České Budějovice
Plné znění článku: Otvorové výplně
Anotace článku: Otvorové výplně jsou důležitou součástí obálky budovy. V současné době prožívají téměř skokový vývoj, přitom v ČR není norma, která by určovala vlastnosti otvorových konstrukcí po zabudování. Zároveň výčet všech požadavků na okna je rozsáhlý, a při tom velmi nepřehledný. Tento stav vedl ke vzniku knihy OKNA, z níž vyjímáme shrnutí požadavků na otvorové výplně.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): Kolik je věnováno v knize zasklení?Miroslav Sázovský24.11.2010 16:15
Re: Kolik je věnováno v knize zasklení?Roman Šubrt24.11.2010 10:29
Kolik je věnováno v knize zasklení?Miroslav Sázovský24.11.2010 08:33

Příspěvky
Předmět: Kolik je věnováno v knize zasklení?
Autor: Miroslav Sázovský
Datum: 24.11.2010 08:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100205
reakce na ...
Dobrý den,
Pozorně jsem si přečet Vás článek a mohu upřímně říct, že jsem potěšený, za vznik knihy, která může sloužit nejen prodejcům, ale i odběratelům. Normy jsou většinou složitě napsány a někdy v sobě skrývají desítky odkazů na předběžné, veřejnosti nepřístupné, normy a tak se podle mě stávají neplatnými, jelikož se odkazují na dosud nevydané normy (prEN). Chci se Vás zeptat na kapitolu, která je věnována zasklení. Ze zkušeností specialisty na sklo vím, že sklu rozumí velmi málo výrobců oken a jejich prodejců. Všichni se spoléhají na rady výrobců skla, kteří většinou neznají projekt a prodávají jen sklo. Nechci tím říct, že výrobci neznají své produkty, ale jejich znalosti nemohou být větší, než jim dovoluje jejich zaměření. Sklo, zasklení, skleněné výplně… je jedno jak to nazveme, bychom neměli nikdy řešit v samostatných knihách, sklo je součástí celého systému stavby a podílí se na jejím fungování. Kolik je věnováno sklu ve vaší knize?
Miroslav Sázovský

Předmět: Re: Kolik je věnováno v knize zasklení?
Autor: Roman Šubrt
Datum: 24.11.2010 10:29 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 102634
reakce na ...
Zdravím.
Nejprve se chci omluvit všem, neboť kniha zatím není vytištěná. Bohužel pro skluz v tisku očekáváme, že bude cca za 2 týdny.
Nyní odpověď:
Sklu jsme se v knize nevěnovali, a to z několika důvodů. Prvním je, že naše znalosti této problematiky jsou tristní a když jsem uvažoval že bych se sklu začal věnovat na bázi obvyklých oken a začal se celou problematiku učit, tak jsem se zajímal o koupi zařízení na měření pokovení. Zde mě odradila cena, přitom přístroj na měření plynů v meziskelním prostoru je výrazně dražší.
Druhým důvodem je, že kniha je zaměřená na běžná okna a běžné problémy při jejich koupi a osazování, nezaměřujeme se na žádné speciální případy. V tomto sektoru problémy se zasklením nejsou příliš časté (proti problémům s okny).
Dalším důvodem pak je, že kniha je omezená svým rozsahem a mám pocit, že již v tomto rozsahu a hutnosti uváděných informací je pro běžného čtenáře již dost rozsáhlá.
Zdraví
Roman Šubrt

Předmět: Re (2): Kolik je věnováno v knize zasklení?
Autor: Miroslav Sázovský
Datum: 24.11.2010 16:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100205
reakce na ...
Děkuji, pane Šubrt za vaši odpověď. Až bude kniha k dispozici, rád si ji koupím a přečtu. Líbí se mi váš přístup založený na ověřování v praxi a věřím, že tohle bude velkým přínosem v knize. U běžných oken (otázkou je, co je běžné okno) není třeba zasklení věnovat tak velkou pozornost, jako formátům, které jsou větší než 4 m2. Navíc na sklo se vztahují Evropské legislativní požadavky. Chtěl bych čtenáře upozornit, aby i zasklení v konstrukci okna věnovali zvýšenou pozornost. Na zasklení se vztahuje další množství norem. Znalost těchto norem a vyhlášek je dovednost, kterou nemá každý výrobce oken nebo jeho distributor. Kvalita low-e pokovení, primárního a sekundárního tmelu (silikonu), rychlost unikání plynu, vliv distančních rámečku na tepelnou techniku nebo statiku celé zasklívací jednotky, estetika, bezpečnost, akustika, …atd.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czNové administrativní centrum AFI Karlín bude příkladem možností vertikálních zahradLidé zablokovali Libeňský most na protest proti jeho zbouráníSchell - komplexní řešení pro veřejné sanitární prostoryZájem firem a odborné veřejnosti o oblast šetrného stavebnictví roste