Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Legislativa k recyklaci fotovoltaických panelů

Autor článku: Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
Plné znění článku: Legislativa k recyklaci fotovoltaických panelů
Anotace článku: V praktických otázkách recyklace fotovoltaických panelů došlo k poměrně malému posunu. Byla však přijata nová legislativa na evropské úrovni i v České republice. Požadavky českého zákona jdou v případě fotovoltaických panelů nad rámec požadavků evropské směrnice i české vyhlášky o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (11): typické pro nepozorné diskutéryBronislav Bechník27.08.2012 09:02
Re (10): typické pro nepozorné diskutéryPetr Vít27.08.2012 07:44
Re (9): typické pro nepozorné diskutéryBronislav Bechník24.08.2012 09:33
Re (8): typické pro nepozorné diskutéryPetr Vít24.08.2012 08:54
Re (7): typické pro nepozorné diskutéryBronislav Bechník23.08.2012 15:15
Re (6): typické pro nepozorné diskutéryRadim Polášek23.08.2012 13:38
Re (5): typické pro nepozorné diskutéryBronislav Bechník23.08.2012 07:45
Re (4): typické pro nepozorné diskutéryPetr Vít23.08.2012 06:30
Re (3): typické pro nepozorné diskutéryBronislav Bechník22.08.2012 09:18
Re (2): typické pro nepozorné diskutéryPetr Vít22.08.2012 06:27
typické pro nepozorné diskutéryBronislav Bechník21.08.2012 12:10
To je pro EU typické. Radim Polášek21.08.2012 08:34

Příspěvky
Předmět: To je pro EU typické.
Autor: Radim Polášek
Datum: 21.08.2012 08:34 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Ještě se kolem likvidace FV panelů neví skoro nic a ještě hezkých pár roků nebude a už se v Bruseli tady tím problémem živí x dobře placených úředníků . Vypracovávají se směrnice, dávají dohromady zákony, recyklační firmy se sdružují v očekávání lukrativních zakázek.
Rozdíl proti likvidaci běžné elektroniky bude v tom, že v rámci jedné FV elektrárny se bude jednat o likvidaci většího množství technicky shodných kusů. Pokud tomu nebudou bránit typicky nepružné předpisy, mohl by se vyplatit podrobnější průzkum realizovatelnosti prodeje dosud funkčních komponent likvidované elektrárny, ty komponenty potom prodat a likvidovat potom jen nefunkční a neprodejné zbytky.

Předmět: typické pro nepozorné diskutéry
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 21.08.2012 12:10 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Opět: prospělo by, kdybyste si nejdříve směrnici přečetl, je k dispozici v češtině, odkaz na konci článku. Možná byste (opět) zjistil, že tak trošku plácáte.
Směrnice se týká veškerého elektrického a elektronického odpadu. Jedním z jejích cílů je, aby freony z ledniček a olovo v pájkách elektroniky byly odděleny od životního prostředí. Celkem je ve směrnici 10 kategorií odpadu, fotovoltaické panely jsou pouze zařazeny do jedné z nich. Na rozdíl od českého zákona směrnice panely vůbec žádným zvláštním způsobem neřeší.
Zkuste si pohledat, o čem je PV Cycle, taky možná zjistíte, že jste se svou hypotézou mimo.

Předmět: Re (2): typické pro nepozorné diskutéry
Autor: Petr Vít
Datum: 22.08.2012 06:27 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100009
reakce na ...
S tím olovem v pájkách bych nebyl tak hrr, protože podle směrnice ROHS je už léta zakázáno používat elektronice pájku s olovem a musí se používat pouze bezolovnaté pájky. Výjimku mají pouze obory, kde by použité bezolovnaté pájky mohlo způsobit velké škody (např. životně důležité komponenty v automobilovém průmyslu, letectví, zdravotní přístroje a kosmonautika). Používání bezolovnaté pájky totiž způsobuje tzv. cínový mor. Ve zkratce cín díky nepoužití olova postupně časem degraduje a přestává vodit. Tento proces trvá pouze několik let, za ideálních podmínek takový spoj vydrží cca. 8 let, ale při každém snížení teploty k 0°C nebo pod ní se tato doby dost zkracuje, takže ve výsledku se tato doba může zkrátit i na 2 roky. Důsledkem celé směrnice na ochranu životního prostředí je, že se díky tomuto nařízení produkuje mnohonásobně víc elektronického odpadu, než tomu bylo dřív. Nepřijde Vám divné, že do cca. roku 2005 Vám telefon vydržel bez problémů 10 let a dneska je rád, když se dožije konce záruky a průměrná životnost spotřební elektroniky je 2-3 roky?
Jediný kdo na tom vydělává je stát, výrobci a prodejci, protože se tím podporuje konzumní styl života, peníze se točí a pořád se v obrovském množství vyrábí dokola to samé. Ale přírodu tím neochrání, naopak jí ještě víc zdevastují, ale takhle to je bohužel i s mnoha dalšími, na první pohled bohulibými nařízeními, která mají něco nebo někoho chránit, ale ve výsledku je to ještě horší než bez nich..

Předmět: Re (3): typické pro nepozorné diskutéry
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 22.08.2012 09:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Spotřební elektronika má záruční dobu 2 roky.
Fotovoltaické panely i 10 až 12 let, přitom garance výkonu (pokles o 20 %) je běžně 25, v některých případech i 30 let

Předmět: Re (4): typické pro nepozorné diskutéry
Autor: Petr Vít
Datum: 23.08.2012 06:30 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100009
reakce na ...
Ano, máte pravdu, že spotřební elektronika má záruční dobu 2 roky a FV panely například 10 let. Ale vy jste psal:

Směrnice se týká veškerého elektrického a elektronického odpadu. Jedním z jejích cílů je, aby freony z ledniček a olovo v pájkách elektroniky byly odděleny od životního prostředí. Celkem je ve směrnici 10 kategorií odpadu, fotovoltaické panely jsou pouze zařazeny do jedné z nich.

A té elektroniky je tisícinásobně víc. než FV panelů. I kdyby se všechny FV panely instalované v ČR měli zlikvidovat v průběhu 5 let, tak to bude v porovnání s ostatní elektronikou vyřazenou kvůli nefunkčnosti (a velkou část bude mít na svědomí cínový mor) jen plivnutí do rybníka! A to je věc, na kterou jsem chtěl upozornit. Díky nařízení EU o nepoužívání olova se mnohonásobně zvýšilo množství vytvářeného elektroodpadu. Pokud chtěli vyloučit olovo, tak s tím nemám problém, ale měli se k tomu vyjádřit odborníci a měla se vyvinout adekvátní náhrada.
A podobně to bohužel často bývá i u ostatních nařízení, protože je vymýšlejí od stolu lidé, kteří nemají o problematice často téměř žádné povědomí a ani netuší, jaké problémy jejich rozhodnutí bude mít. Ve výsledku máme plno nařízení a zákonů na ochranu přírody, které ji ale ve skutečnosti poškozují ještě víc!
Za komunistů jsem viděl jeden kreslený vtip, kde ochránce přírody vyřezával do kůry stromu nápis "Chraňte zeleň" a další zatloukal cedulku" Zabij bobra, zachráníš strom". Dnešní nařízení na ochranu přírody bohužel fungují stejně. Přitom si myslím, že přírodu bychom opravdu měli chránit a starat se o ni, ale měli bychom to dělat tak, abychom jí opravdu pomohli a ne propagovat paskvily, které jeden menší problém řeší a jiný ještě větší vytváří..

Předmět: Re (5): typické pro nepozorné diskutéry
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 23.08.2012 07:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Vtipy jsou hezká věc, ale k realitě mají obvykle daleko. V případě "Zabij bobra, zachráníš strom" by možná bylo dobré zjistit, jestli někdy něco takového některý ochránce přírody vyslovil. Ve skutečnosti je to jako se svícením na fotovoltaiku - vymyslel to někdo jiný s jasným záměrem zdiskreditovat toho, na koho je vtip (fáma) zaměřen.
Se směrnicemi EU se mýlíte, vznikají zásadně ve spolupráci s odborníky. Náhrady olovnatých pájek existují, na to jsem právě chtěl poukázat odkazem na životnost fotovoltaických panelů. Přestože se používají bezolovnaté pájky, životnost je výrobcem garantována v uvedené délce.
V ČR připadá zhruba jeden panel o hmotnosti 20 kg na osobu. V Německu je to třiktát nebo čtyřikrát tolik, v ostatních státech naopak méně. Spotřební elektroniky je pravděpodobně více, ale rozdíl není až tak dramatický, jak uvádíte.

Předmět: Re (6): typické pro nepozorné diskutéry
Autor: Radim Polášek
Datum: 23.08.2012 13:38 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
No, vtipy jsou obvykle "hlas lidu" A ukazují, že příslušný objekt toho vtipu je jaksi někde úplně jinde, než je skutečnost. Proto nyní vznikají vtipy na takzvané "ochránce přírody" stejně jako třeba vznikaly vtipy na komunisty ke konci jejich vlády. Ochrana přírody je totiž už nejméně takových 20 let využívána jako rychlý výtah k moci či jako snadný prostředek k prosazování a preferenci příslušných zelených odvětví průmyslu a vědy a snadnému získání majetku jejich majitelů. Skutečná ochrana přírody je u každé jen trochu nazelenalé aktivity kdesi daleko vzadu. Dneska je to už dokonce tak daleko, že přírodu chrání mnohem více ten, kdo jakékoliv aktivity veřejně deklarující oficiální "ochranu přírody" co nejvíce zpomaluje, potlačuje, zpožďuje, odkládá jejich provedení na co nejpozdější dobu než ten, kdo je s telecím svazáckým nadšením co nejrychleji provádí.
A platí to jednoznačně i pro směrnice EU.
Co se týká pájky, náhrady olovnaté pájky existují a vždy existovaly. Akorát se nepoužívaly, protože olovnatá pájka byla jaksi mnohonásobně výhodnější. Zákazem olovnaté pájky se prostě začaly používat ty méně výhodné varianty. Konkrétně nejvíc , zdá se nyní používá pájka složení zhruba Sn96Ag3Cu1 anebo levnější SN97Cu3. Znamená to použití složitější a dražší pájecí lázně s přesnou elektronickou regulací teploty lázně, protože pájecí teplota se zvedla, její dovolený rozsah podstatně zůžil a vznikla potřeba chránit povrch lázně vrstvou inertního plynu - dusíku. Taky to znamená použití dražších elektronických komponent, běžné elektronické komponenty s měděnými vývody nelze pro nízkou životnost spojů v této pájce použít. Na kontaktu mědi a této pájky totiž vzniká poměrně rychle křehká vrstva intermetalické sloučeniny SnCu, která praská a zvyšuje tak přechodové odpory.
Ale cínový mor asi u této ekologické pájky nehrozí.
Co se týká oprav elektroniky, ekologická elektronika je mnohem hůř opravitelná, protože mezi teplotou tání pájky a teplotou, kdy se už ničí spoj a součástka je mnohem menší rozdíl.
Neboli elektronika se začala vyrábět pomocí méně vhodné pájky, ale investováním úsilí a financí do výrobních linek a zvýšením nákladů na výrobu se pro vybraná odvětví podařilo udržet životnost elektroniky na původní úrovni. V nevybraných odvětvích životnost poklesla. Opravitelnost vadných kusů taky znatelně poklesla.

Předmět: Re (7): typické pro nepozorné diskutéry
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 23.08.2012 15:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Problém je, že "hlas lidu" dnes aktivně tvoří PR agentury, které najímají studenty, "aby se pod různými nicky přihlašovali do diskusí na Internetu" a aktivně vytvářeli to, co je následně vydáváno za "názor" veřejnosti.
Snadno se potom stane, že další lidé tyto "názory" začnou přebírat.
To se týká celého Vašeho prvního odstavce. Je přitom jedno, jestli patříte do první nebo druhé skupiny. Pokud ovšem nějak svá tvrzení doložíte, názor samozřejmě rád změním.
Děkuji za informace k pájkám, ve fotovoltaice se používá SnAg4 a možná i nějaké další.
Technologicky jsou bezolovnaté pájky mnohem menší problém, než z něj děláte. Kromě toho opravy elektroniky se začaly řešit výměnou celých modulů mnohem dříve, než byly olovnaté pájky zakázány. Používání SMD součástek téměř ani jinou možnost nedovoluje.

Předmět: Re (8): typické pro nepozorné diskutéry
Autor: Petr Vít
Datum: 24.08.2012 08:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100009
reakce na ...
Vaše hodnocení "hlasu lidu" v diskuzích bohužel realita často ukazuje v plné kráse, dále se tam objevují lidé, kteří píši více či méně skrytou reklamu.
Ohledně oprav elektroniky s Vámi nesouhlasím, protože jsem už viděl velké množství různých set top boxů, multimediálních přehrávačů a dalších zařízení s "poškozeným" zdrojem, kde se cínový mor projevuje hlavně v napájecích zdrojích, které jsou osazené normálními součástkami (na SMD) a po propájení spojů zařízení opět funguje. Druhá velká závada jsou kondenzátory v napájecích zdrojích, ale to už je problém s nekvalitou použitých součástek a projevuje se většinou až po několika letech každodenního provozu.
Ale můžete mít třeba jiné zkušenosti..

Předmět: Re (9): typické pro nepozorné diskutéry
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 24.08.2012 09:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Možná je problém tom, že zařízení, která uvádíte, jsou určena pro použití v interiéru, kde by teploty pod 0 °C klesnout neměly, proto by neměl hrozit ani cínový mor. Možná je problém ještě někde jinde (kvalita výroby?). V každém případě existují bezolovnaté pájky, které jsou použitelné i v exteriéru.

Předmět: Re (10): typické pro nepozorné diskutéry
Autor: Petr Vít
Datum: 27.08.2012 07:44 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100009
reakce na ...
Ano, v tom máte pravdu. Zařízení je určené do interiéru.
Jenomže se musí dovézt z výrobního závodu k prodejci (většinou přes půl světa), často jde přes několik překupníků a nakonec se musí dostat ke spotřebiteli. A nikdo z těchto subjektů se nestará při jaké teplotě jsou uložené ve skladech, převážené lodí, poštou, zákazníky z obchodu domů a podobně. Když si koupíte třeba v prosinci obyčejný telefon, tak jen než se dostane k Vám, mohl 5x zmrznout a to je bohužel věc kterou nijak neovlivníte a většinou ani nezjistíte..
Jinak samozřejmě souhlasím, že existují vhodné náhrady za olovnaté pájky co se týká vlastností, ale cenově je to zase někde úplně jinde. Když jsem psal o adekvátním řešení, tak jsem měl na mysli i náklady, kde zvýšení například o 10% by nejspíš prošlo docela v pohodě, ale například dvojnásobná cena znamená hledání úspor, díky kterým může snaha o dobrý skutek (snížení ukládání olova v přírodě) způsobit jiné zlo (zvýšení množství elektroodpadu a s tím spojené problémy - od ukládání odpadu až třeba po zbytečné drancování přírodních zdrojů na nové výrobky)..

Předmět: Re (11): typické pro nepozorné diskutéry
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 27.08.2012 09:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Ve Vámi popsaném případě (opakované zmrznutí při dopravě) se závada projeví v záruční době, náklady půjdou na vrub výrobce, ten si následně spočítá, co je pro něj levnější. Pokud dokáže nedodržení skladovací teploty (jak?), může vymáhat náhradu na konkrétním subjektu. Může taky zamítnout reklamaci pro nedodržení provozní teploty, tím by ovšem přišel o zákazníka.
Odhaduji, že procentuálně je takových případů velmi málo a s časem jich bude ubývat. Nevím alespoň o žádné studii, která by dokazovala opak. Přestože jsem viděl hodně přejetých ježků, neznamená to, že procento aut, které přejely ježka, je vysoké.
V každém případě jsou však náklady na pájku v celkových výrobních nákladech zařízení zanedbatelné. I kdyby se cena pájky zvýšila dvojnásobně, v ceně se to nemusí projevit.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama