Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: OZE – určující prvek transformace energetiky – 2. díl

Autor článku: Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
Plné znění článku: OZE – určující prvek transformace energetiky – 2. díl
Anotace článku: Současný svět se vymkl z lineárního vývoje a dopěl do stavu, kdy selhávají prognózy. Nikdo nedovede odhadnout vývoj v nejbližší budoucnosti. Jde o stav globální strukturální nestability. Z pohledu bezpečnosti se jeví nejkritičtější oblastí voda-energie-potraviny. Pokud chybí, je ohrožena demokracie.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 33 z 33
Příspěvky
Předmět: Re: Poměr zdrojů
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 29.10.2012 18:22 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
V Německu je zemní plyn vnímán jako přechodný zdroj, který je vhodnější než uhlí, přičemž je zároveň zaměnitelný s biometanem. Zároveň se rozvíjí technologie power-to-gas, pomocí níž budou přebytky energie konvertovány na metan. Když Němci rozvíjejí infrastrukturu pro zemní plyn, je jasné, že zároveň rozvíjejí infrastrukturu pro biometan a metan z elektřiny.

Zároveň je zemní plyn pojistka pro případ, že by se nedařilo dostatečně rychle řešit problémy při přechodu na 100 % OZE. Je však jasné, že se jedná o dočasné řešení.

Předmět: Re (2): Poměr zdrojů
Autor: Radim Polášek
Datum: 01.11.2012 11:37 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Power-to-gas je technologie zhruba v podobném okamžiku vývoje jako třeba fůzní reaktor termojaderné syntézy.
100 let nebo kolik se na tom pracuje , ono to 100 let funguje a jakési výsledné produkty z toho jdou, ale náklady, respektive energetická účinnost je stále taková, že to je ekonomicky nepoužitelné.
Navíc pokud by takový provoz měl produkovat uvažovaný objem produkce, bude to obrovská těžkotonážní chemická fabrika se všemi provozními nedostatky , jaké taková chemická fabrika má.

Předmět: Re (3): Poměr zdrojů
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 01.11.2012 13:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Žádný fúzní reaktor nedal více energie, než se do něj vložilo. Dokonce i ITER bude mít celkový příkon srovnatelný s fúzním výkonem.
Viz https://energetika.tzb-info.cz/energeticka-politika/8384-budoucnost-energetiky

Power-to-gas je na tom lépe, účinnost je přes 50 %, dokonce mám pocit, že se blíží 70 %. Hlavní výhoda je ale možnost využít stávající infrastrukturu pro zemní plyn. Problém je, že konverze zpět na elektřinu je rovněž s účinností kolem 50 %. Pokud se však v kogeneraci využije i teplo, může dosáhnout kolem 90 %.

<< novější   zobrazuji 31 - 33 z 33
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama