Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Jaké parametry musí splnit kotle na tuhá paliva? Legislativa v ČR a Evropě

Autor článku: Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Lubomír Martiník, Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, Ing. Jiří Dvořák, Ing. František Hopan, Ph.D., Ing. Zuzana Jankovská, Ph.D., Ing. Vendula Drastichová
Plné znění článku: Jaké parametry musí splnit kotle na tuhá paliva? Legislativa v ČR a Evropě
Anotace článku: Protože při spalování tuhých paliv v teplovodních kotlích pro vytápění domácností, dochází k emitování znečišťujících látek, jsou postupně v jednotlivých zemích EU přijímány různé zpřísňující požadavky (emise a účinnost), které tato zařízení musí splnit. Požadavky jsou cíleny jak na výrobce či dovozce spalovacího zařízení, tak také na jejich provozovatele. Cílem tohoto článku je přinést přehled platných a plánovaných požadavků a také provést jejich srovnání.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Kotel do 10kwMartin Jašek07.01.2015 12:51
Re: Jaké parametry musí splnit kotle na tuhá paliva?Petr Slezák17.01.2014 16:20
Jaké parametry musí splnit kotle na tuhá paliva?Martin Labaj12.01.2014 11:31
Aktualizace normy v ČR Vladimír Kopřiva24.03.2013 20:42

Příspěvky
Předmět: Kotel do 10kw
Autor: Martin Jašek
Datum: 07.01.2015 12:51 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118532
reakce na ...
Stacionární zdroj do 10kw

Nevíte někdo jak je to se stacionárním zdrojem do 10kw? Ze zákona 201/2012 mi vyplývá že nemusím provádět kontrolu technického stavu ani splňovat emisní třidy po roce 2022.

Například malý bungalov s kotlem na dřevo (krbovými kamny s teplovodním výměníkem) 9kw, teplovodním otopným systémem by tak nebyl zákonem dotčen a mohl bych v něm provozovat kotel třeba 2. emisní třídy a bez revizí co 2 roky


Děkuji

Předmět: Jaké parametry musí splnit kotle na tuhá paliva?
Autor: Martin Labaj
Datum: 12.01.2014 11:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 102064
reakce na ...
Se zájmem jsem si přečetl Váš poučný článek ohledně nové legislativy, která se týká provozu malých kotlů na tuhé paliva. Plně chápu, že je nutné přijímat opatření abychom mohli dýchat čistší vzduch. Co však autorům studie, povětšinou vysoce titulovaným uniklo je fakt, že přijímat opatření jaké mají v Německu je sice nejjednodušší,ale v našich podmínkách nereálné. Porovnávají se možnosti dobře situovaných Němců a Rakušanů s dobře situovaným Čechem. Těch je unás jen pár. Zbytek národa je odkázaný na zvůli právě takových "zákonodárců" kteří při přijímaní různých vyhlášek, zákonů a dalších nesmyslů zapomínají právě na ně, na širokou veřejnost. Dovolím si odhadnout, že po přijetí všech "ideálních evropských norem" bude mít spousta domácností problém s provozem topení. Nikdo z autorů, kteří porovnávali údaje ze sčítání lidí se nezamyslel nad čísly "PROČ" se mění různé způsoby topení v domácnostech.
Rád bych upozornil, že tato čísla se mění nejspíš z ekonomických důvodů domácností. To že budeme mávat ekologickými certifikáty nás nezahřeje, když nebudeme mít na topení. Bezhlavé přijímaní různých evropských vyhlášek a doporučení nás připravilo už o spousty různých domácích vydobytků.
Viz zemědělství. EU doporučila pěstování řepky na ekonomicky nevýhodných pozemcích. My jsme toto doporučení přijali jako příkaz s tím, že bude kompenzováno dotací z EU. Jaké jsou dopady této politiky jsou známé nám všem. Různé omezení ze strany EU má katastrofální dopady na širokou veřejnost. Byli jsme soběstační téměř ve všech odvětvích a nyní jsme závislí na dovozu téměř všeho.
Zeptám se proč nemůžeme mít své zákony, vyhlášky a další věci nutné k prodeji provozu a kontrolám kotlů na tuhé paliva. Proč je nemůžeme mít "ušité na míru " našim spotřebitelům, kteří nejsou na takové ekonomické úrovni jak je tomu na západ od Aše. Proč musíme slepě kopírovat všechno podle EU.

Předmět: Re: Jaké parametry musí splnit kotle na tuhá paliva?
Autor: Petr Slezák
Datum: 17.01.2014 16:20 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104808
reakce na ...
S článkem souhlas. Bohužel - v mnoha případech nejen že slepě kopírujeme dle EU, ale navíc je mnohdy "vylepšujeme" svými vlastními nápady (např. zákaz svépomocné instalace FV nebo topidel na biopaliva).

Předmět: Aktualizace normy v ČR
Autor: Vladimír Kopřiva
Datum: 24.03.2013 20:42 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 112846
reakce na ...
ČSN EN 303-5 vydána 2013-01-01, platí od 2013-02-01

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama