Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Akumulační nádrž

Autor: Lukáš Brychlec
Datum: 01.10.2002 21:20

Před rokem jsem si koupil kotel ATMOS C22S dřevoplyn. Bohužel montážní topenářská firma byla velmi neseriozní a problémy s tím spojené řeším dosud. Můj hlavní problém je velký výkon kotle a nemožnost kvalitní regulace.
Chtěl bych zapojit do okruhu AKUMULAČNÍ NÁDRŽ, ale vzhledem k velmi úzkému profilu schodišťové šachty nemohu do sklepa dopravit standartně vyráběné nádrže. Rád bych si nádrž vyrobil svépomocí svařením z plechů přímo na místě, ale nevím zda takto bude nádrž fungovat. Je nutné do nádřže vkládat vytápěcí výměník (hada z trubky pro vodu z kotle), nebo opravdu stačí jenom holá nádrž dostatečně zaizolovaná?
Kde najdu nějaké plány, nebo nákresy nádrží?
Děkuji za odpověď.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 481 - 510 z 1925   starší >>
Datum: 09.02.2011 15:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100099
reakce na ...
Úplný balzám na duši. Děkuji, pane Musile. Vrátil jste mi víru :-) v AN.

Autor: Ladislav Kyllar
Datum: 09.02.2011 18:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100754
reakce na ...
Výhody aku mohu potvrdit.Měl jsem bojler 200l se solárem a vyrovnávací aku 150l na TČ vzduch-voda.Loni jsem to předělal na velkou aku 800l s výkonýn průtokovým výměníkem TÚV,další na solár.Vše je v jednom a teplá voda kdykoliv.

Autor: Josef Musil
Datum: 12.02.2011 13:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Pokud chcete vidět AKU kterou mám doma, kokněte na

Autor: Pavel Pleva
Datum: 12.02.2011 22:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za zkušenost, dal jsem zi záznam do poznámek.

Autor: Milan Duke
Datum: 05.02.2011 21:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101305
reakce na ...
Souhlas. Mám rovněž 4-bodový systém, neboť mám v nádrži i 100 l zásobník TUV.

Autor: Pavel Bareš
Datum: 07.02.2011 09:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100911
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji všem za příspěvky.
Taky se mi nezdá nijak výhodné spojovat ohřev TUV s aku nádrží (snad krom předohřevu) budu řešit samostatným boilerem.
V dotazu mi šlo hlavně o to zda má nějaký smysl vícebodové připojení z hlediska hydrauliky (nikde sem nenašel deatilnější vysvětlení) ? Jak jsem psal udělal bych to 3 bodově abych nemusel vždy natápět nádrž. Bylo by možné i 4 bodové s bypasem (možná zabtečně složité).
Dále mi pak šlo o to, jak se bude chovat vrstvení vody při nahřívání El. patronou umístěnou v dolní části nádrže. Teplá voda by měla nastoupat nahoru otázka je co s tím bude dělat proudění vzniklé odběrem do topení ?

Autor: Vladimír Koudelka
Datum: 28.12.2010 18:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103225
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,

předem chci poděkovat všem, kteří sem přispívají svými postřehy a radami, po pročtení velké části těchto příspěvků jsem si dokázal postavit vlastní topící okruh s akumulační nádobou.
Trochu popisu: v baráku máme 2 druhy topení, přímotopné elektrické kabely v podlaze a přípravu pro plyn s teplovodním topením, radiátory jsou rozvedeny po domě. Jelikož nám plyn nezavedli a už ani nezavedou, a elektrika je dosti nákladná rozhodl jsem se po přečtení této dlouhé diskuze k topení krbem.

Mám teplovodní krb CTM 18kW, a k tomu akumulační nádrž 1000 l, větší se mi již bohužel nikam nevlezla. Na schéma jsem zapoměl nakreslit ještě expanzomat.
Po 3 týdení zkušenosti mohu říct, že pokud vyhřeju nádrž na 90 stupnů a večer přestanu topit, tak druhý den večer mám na nádrži ještě asi 45° a v domě je asi 22°.
Skoro vše funguje podle představ, kromě jednoho. Pokud nabiju nádrž a přestanu topit, tak hlavní kotlové čerpadlo mi nevypne, protože v okruhu je více než 60° a na kotli mám tepelné čidlo, které pohání vodu. Takže mi to pořád tu vodu honí dokola z akumulačky přes krb zpátky do akumulačky a takl mi dochází ke zbytečným ztrátám. Jde to nějak řešit?
Děkuji za reakce.

Autor: Mulač Miloš
Datum: 28.12.2010 21:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103229
reakce na ...
Myslím, že by to vyřešil spalinový termostat, který vypne čerpadlo, když přestane hořet oheň v krbu. S pozdravem Mulač.

Datum: 28.12.2010 21:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, to máte pravdu. Já jsem v tom případě onen spalinový termostat :-). Vypnu čerpadlo manuálně, když už v krbu nehoří...

Datum: 28.12.2010 22:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aha díky, o tom jsem ještě neslyšel, pořeším. Zatím jsem ten termostat také.
Díky za info. Koudelka

Autor: Ladislav Průšek
Datum: 28.12.2010 22:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100281
reakce na ...
U firmy Atmos za cca 300kč.

Autor: Anton Kvaltín
Datum: 18.04.2012 21:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107210
reakce na ...
Zdravím. Na výstup z kotla citlivejší termostat/ktorý ovláda Obehové Čerp./ a nadstaviť ho na požadovanú teplotu akumulačnej nádrže.

Autor: petr kocina
Datum: 29.12.2010 07:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
treba vam to pomuze

http://technik.bloguje.cz/831326-podlahove-teplovodni-vytapeni-v-kombinaci-s-teplovodni-krbovou-vlozkou-a-akumulacni-nadrzi.php

Autor: Jiří Pělucha
Datum: 30.12.2010 13:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101214
reakce na ...
Ten problém jde vyřešit taky tak, že kotlové čerpadlo je spínáno termostatem na výstupu z kotle a do serie zapojeným regulátorem, který porovnává T na výstupu z kotle a T dole v nádrži. Když je na kotli teplota menší než v nádrži, čerpadlo vypne. Jde použít třeba regulátor určený k řízení čerpadla pro solární kolektory.

Datum: 01.01.2011 16:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za názory, zatím použiju ten spalinový termostat, tu regulaci dodám během roku, budu na celý systém osazovat elektronické hlavice na radátory a pomocí počítače potom ovládat teplotu v jednotlivých místnostech. Ta regulace už potom bude jen otázka nastavení systému.
Ještě jednou děkuji.

Datum: 01.01.2011 19:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To Vám mohu jen schválit, mám první zimu systém řízení teploty v jednotlivých místnostech od firmy ETATHERM (www.etatherm.cz) a centrální prostorový termostat bych už nikdy nechtěl!!!

Autor: Petr Špička
Datum: 07.02.2011 06:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101265
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den, já jsem aplikoval 3cestný ventil ESBE ve smyslu rozdělování místo směšování - viz datasheet v příloze. Čerpadlo sice nějakou dobu běží než se zchladí krátký okruh (spouštěcí teplota 73°C, hystereze 5°C), ale ventil se zavře v případě otopné vody <70°C a nevychlazuje AKU nádrž.
Myslím, že vypínání spalinovým čidlem je elegantní, je třeba ale dát pozor na dostupnost v případě poruchy čidla, s čímž jsem se v reálu potkal.

Autor: Pavel Pleva
Datum: 07.02.2011 13:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
poruše čidla předejít instalací dvou čidel, nesoulad signálů indikovat signálem
např. sirénou s modrým světlem :-))

Autor: Roman Jelínek
Datum: 21.11.2010 01:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100204
reakce na ...
Fotogalerie:
možná se to již tady někde řešilo, ale diskuze je velmi rozsáhlá
uvažuji o upravě akumulační nádrže na AKU se stratifikačním válcem .. viz. vložené foto

pokud chápu obrázek správně, stačí klasická AKU, kde by byly navíc 4 vstupu, kam by se přiváděla voda ze stratifikačního válce na okraji. V tomto stratifikačním válci je měděný had, který slouží pro solár. Mou otázkou je, zda ten výměník slouží pro solár, nebo i pro TČ. Problém je, že TČ bude mít vlastní výměník a nevěřím, že by tento malý výměník zvládl dostatečně ochladit vodu, aby se nevracela zpět příliš teplá. Jakým způsobem se to tedy řeší? Musí být TČ napojeno na tento výměník nebo může voda vstupovat do tohoto stratifikačního válce?

předem děkuji

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 21.11.2010 12:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
A proč nenapojit TČ na tento výměník rovnou bez výměníku v TČ?
Otázka výkonu výměníku je jen o jeho velikosti.

Datum: 21.11.2010 16:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
nevím, součástí TČ bude i deskový výměník
určitě by to šlo, nicméně bych nerad, aby právě ta stratifikační trubka byla příliš objemná, což by se finančně velmi prodražilo .. plus by tam ty výměníky museli být dva, protože solár jej také potřebuje

otázkou tedy je, bude to plnit stejnou funkci i v případě,
kdy přívod teplé vody s TČ by byl do toho stratifikačního válce na přímo a ochlazená voda by se brala ze spodní části AKU nebo to musí jít přes ten výměník v AKU

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 21.11.2010 18:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Řekl bych že čím více různých výměníků bude v cestě tím se bude snižovat účinost.

Datum: 21.11.2010 20:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
nevím, zda by to proudění nevadilo té stratifikaci .. zda není potřeba, aby to procházelo tím výměníkem a tím by se ohřívala voda a proudila do dané sekce..ale asi s tím zde nikdo zkušenosti nemá :(

Datum: 28.12.2010 21:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Toto je známý problém, mám velmi podobný systém, v provozu 2 roky, zatím spokojenost. Mám tam ale narozdíl od Vás jednu odlišnost. Nízkoteplotní korozi neřeším ventilem ESBE, ale trojcestným ventilem. Pracuje to pak tak, na ovladači nastavím, že výstupní voda z krbu do nádrže půjde až při dosažení 80 st.C. Voda je tedy "honěna" zkratem hned zpátky do krbu a až se celých 70l obsahu krbu nahřeje na 80 ts. pak trojcestný ventil otevře cestu do nádrže. Z nádrže se z počátku vrací jen cca 36-40 st. voda a ventil se opět přepne na zkrat. Nízkoteplotní koroze ani dehtování se neobjevuje, poněvadž se 40 st. voda smíchá se zbytekem horké v krbu a reálný pokles teploty v krbu je na kýžených 60 st.C. A tak to jde pořad dokola. Nicméně za nějaký čas dojde k dosažení teploty 80 st. jak v nádrži, tak v krbu a jsem tam kde Vy. Nicméně pokud bych to tak nechal mám alespoň jistotu, že se mi nádrž vychladí jen na 80 st. pak by se trojcestný ventil přepl opět na zkrat a nádrž by se nevychladila jak Vám až na 60st. Takže to v reále řeším tak, že počkám, až jsou v krbu jen žhavé uhlíky (bez plamene), které už nemají "sílu" vodu v krbu ohřát natolik, aby došlo k problémům. V této fázi vypínačem čerpadlo vypnu a jdu spát. Pokud to necháte takto, tak se z krbu stane radiátor, který Vám nádrž vychladí až na zmiňovaných 60st., kdy se automaticky vypne čerpadlo. Existuje elektronika, která dokáže konfrontovat teplotu v nádrži s teplotou v krbu a pokud je teplota z krbu nižší, tak ji do nádrže nepustí. Myslím, že by Vám pomohli v Trasco, www.trasco.cz.

Autor: Jan Podlaha
Datum: 05.10.2010 23:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100965
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,

Autor: Milan Pacanda
Datum: 23.09.2010 06:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101141
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den, měl bych jeden dotaz. Akumulační nádrž jsem zapojil letos v létě a již jsem něco vyzkoušel, ale stále se učím a včera mě něco zaskočilo. Kotel Viadrus litina 6 článků. Řízení regulace Adex Comfort K. A nyní k problému. Vše mi jede přes čerpadla (kotlové a oběhovka ) a pokud vypnu čerpadla soustava jede na samotíž bez možnosti ukládat do nádrží - to mám dělané kvůli výpadku proudu. Včera jsem topil kotal na 85°C a nádrže natopené na 80°C dole i nahoře. Adex byl neaktivní ( trojcestný ventil uzavřen, samotíž uzavřena ) Ale nahoru do pater to topilo jako blázen, tak jsem po tom šel a zjistil jsem. Kotlové čerpadlo neběželo a nenabíjelo AN ( adex neaktivní - letní režim ), ještě nebylo natopeno na termostatu. Na 100% se mi otočil běh topné vody a do pater to topilo zpátečkou 2" !!! Co s tím? Dá se to nějak řešit? Děkuji za každou radu.

Autor: petr kocina
Datum: 23.09.2010 08:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
mozna by to vyresila zpetna klapka na zpatecce.

Autor: Petr Špička
Datum: 09.09.2010 06:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101265
reakce na ...
Dobrý den, mám problém s vytápěním aku nádrže a potřeboval bych rychlou odbornou odpověď. Tato diskuze je opravdu rozsáhlá a kapacitně nejsem schopen přefiltrovat podstatné informace, které nyní potřebuji. Mám problémy na zásadních prvcích systému, kvůli kterým teď stojím ... Můžete se prosím mrknout na fórum - odkaz:
https://forum.tzb-info.cz/116335-3-cestny-ventil-esbe-vtc-311
Budu moc vděčný, pokud se najde dobrá duše a ponoří se do tohoto problému. Zima se blíží a já musím v novém domě kvůli vybavení co nejdříve začít topit.
Mnoho krát děkuji.

Autor: David Dvorský
Datum: 08.09.2010 22:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101283
reakce na ...
Velice vás zdravím pánové a chtěl bych se taky podílet v diskusi a po letitém pročítání jsem v zimě předělal celou kotelnu a teď svařuji aku nádrže ve kterých však nastal problém kam s nima, respektive jak by to bylo nejlepší z hlediska nejen hydrauliky.
Mám to ve sklepě z 18 stol. dost složité a proto prosím Vás odborníky o radu-jedná se mi o délku vedení mezi 2 až 3 nádržemi.
Mám možnost umístit jednu nádrž od kotle a stoupačky a vrac. od top. zhruba 3m a další dvě o 3m dál a nebo všechny tři aku u sebe zhruba 6m k nejbližší od kotle a vraceček s pár oblouky navíc. Mezi nimi je totiž studna. Aku jsou cca 900L, schéma klasické dvoubodové, jako u adexu, kotel etka, termoventil a třícestný esbe.
Mezi bojler 300L-blíže ke kotli a expanze 280L. U kotle 5 stoupaček a na vše nízkoodběrová čerpadla, dopojeno CU 28mm, kde čerpadlo rad. okr. + 3cest.vent je cca 2m za výst. z kotle. Aku připojené z boku, kvůli místu s kusem trubky uvnitř a kolenem vzhůru ke klen. dnu dimenze 2" a dále na propoj aku Cu28. Aku bych měl nejspíše zapojit podle Tychelmanna, ale co ty dálky mezi sebou nebo od čerpadla rad. okruhu? Vše mám do spádu ke kotli a samotíž při výpadku funguje.
Ještě bych chtěl doplnit, že čerpadla Alpa 2 na klasickou PC UPS fungují bez problémů, ale to už je asi k jinému článku.
Prosím poraďte. Děkuji

Autor: Vladislav Czudek
Datum: 05.09.2010 14:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101211
reakce na ...
Dobrý den, chci si vyrobit akumulační nádrž z nerez. oceli tl. 3 mm, cca 1800 l. V nádrži bude zabudován průtočný ohřev TUV a solární výměník. Mám kotel na tuhá paliva Viadrus Hercules 25kW. Mám problém s využitím kapacity kotle, proto chci přebytky uchovávat v aku nádrži. Otázky: Musí být klenutá dna? Poskytne někdo schéma celkového zapojení? Děkuji za veškeré rady.

<< novější   zobrazuji 481 - 510 z 1925   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama