Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Výroba pelet

Autor: Martin Černý
Datum: 22.12.2003 19:33

Dobrý den,
Naše firma se zabývá výrobou dřevěných briket, kůrových briket
a také pelet. Nechci si dělat reklamu, proto jméno firmy neuvedu. Vyrábíme okolo 60 000 tun všech biopaliv za rok. Nemyslím si, že by to bylo malé množství. 95% všech biopaliv však vyvážíme do zemí EU. Důvod je jednoduchý. Pokud zboží nevyvezeme za hranice, nebudeme schopni ustát situaci finanče a na 100% nás čeká krach.
Krátce k ceně pelet.
Pokud si někdo myslí, že na výrobě pelet se dá vydělat, je na velkém omylu. Zabýváme se momentálně pouze výrobou světlých pelet. Ty jsou vyráběny z čistých hoblovaček a pilin. Je rakouskými instituty dokázáno, že pouze tento druh pelet slňuje normy, dle kterých můžete zboží vyvážet do zahraničí a prodávat ho za daleko vyšší ceny. Za ceny, které se vyskytují v ČR se jednoduše prodávat nedá a pokud ano, tak v malém množství. Nechceme přece přivést naši firmu ke krachu!!!!
To co vyděláme na zahraničním prodeji, to dáváme na dotaci prodeje v ČR. Výrobní náklady jsou tak veliké, že nestačíme dotovat výrobu pelet z prodeje biobriket a kůrových briket.
Pelety vyrábíme z jednoho jediného důvodu: Zákazník si přeje například 20 tun biobriket a k tomu chce 4 palety peletek. Rádi mu vyhovíme, ale daleko ziskovější by pro nás bylo prodat 24 palet briket.
Proto není možné ve větší míře vyrábět například ze šťovíku, kde není prodejní cena tak vysoká. Takový luxus si dovolit momentálně nemůžeme. Situace se změní po roce 2008 kdy uhlí bude díky zavedení ekologické daně jednou tak drahé. Pelety by měli zůstat na stejné úrovni.
Poslední slovo:
Nestěžujte si prosím u výrobců pelet, ale stěžujte si na vládu a jí kompetentní ministerstva, protože od té doby co se začala v ČR vyskytovat ekologická energie, házejí se výrobcům biopaliv pouze klacky pod nohy. Poslední kláda 22% DPH. To zastavilo prodej peletek v ČR na další 3 roky. A to do té doby, než tady v této oblasti udělá pořádek EU. A bude muset, protože v takových podmínkách nelze v CR vyrábět a následně alespoň s nějakým rozumným ziskem prodávat biopaliva.
Vím, že mnoho spotřebitelů bude nadávat na vysoké ceny, ale v budoucnosti se ceny vyrovnají a peletky budou mít místo i v ČR. Ale nejdříve musí skončit dotování uhelné energie státem.
A občané, všechno jde z vašich peněz a málo z Vás si to uvědomuje.

S pozdravem
Martin Černý

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 171   starší >>
Příspěvky
Autor: Jan Kopáč
Datum: 06.09.2016 08:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115562
reakce na ...
Dobrý den chtěl bych se zeptat na domácí výrobu peletek ze slámy a sena mám na půdě 20let vyschlé seno jak vlhčíte seno před samotnou peletizací - jak mám připravit ideální směs pro výrobu peletek ?

Autor: jantac jaroslav
Datum: 28.02.2011 09:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104298
reakce na ...
Jak moc je při výrobě pelet důležité jejich vychlazení? Pevnost pelety je dána tím, že při lisování změkne lignin, a následně po slisování musí dojít k vychlazení. Je důležitá rychlost vychlazení. Pelety jsou určeny k plnění do pytlů (big bagů) a dochází k minimálnímu mechanickému namáhání, takže by nemuselo docházet k dalšímu odrolu.
Dík za názor
Jaroslav Jantač

Autor: Peter Kovalík
Datum: 23.04.2010 13:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrí den píšem ,a ďakujem za váš článok.Chcel som v peletách začať ako živnostník. Musím povedať že som veľmi sklamaný,ako sa tento moderný druch vykurovania ukladá do archívu . Je to smutné .Ak by ste mali záujem odpíšte mi na môj meil a skúsme nájsť nejaké riešenie, ak je to možné .Za kontaktovanie vopred ďakujem. Skúsme to.

s pozdravom.

Autor: Sony Long
Datum: 11.02.2010 08:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pozdravujem vsetkych šetrenia chtivych vykurovačov domacnosti. Podstata našho sučastneho spoločenskeho systemu je sloboda a tak zabudnite na čas zlepšovakov,BSP,a podobne. Dnes je treba zarabat a konzumovat. Čokolvek,čo uvediete do ponuky ako usporne riešenie bude neskor odbornikmi na lukrativnost,teda podnikanie,teda buzines..... spravne opatrene trhovou- adekvatnou cenou!!!!!! Priklad: Vodarne predavaju vodu preto s narastom ceny-lebo sa znižil odber /ludia šetria/ Možem uviest 100 prikladov bez zdraveho rozumu ale s tržnou ekonomikou!!!! No a povzbudzujuca rada na zaver,,, Hladajte take pracovne uplatnenie, aby ste si ako dobre zaplateny odbornik nemuseli klast otazku čim budem vykurovat svoj dom . Takto to funguje smer zapad........Jednoducho žite a zarabajte....

Autor: Nechvátal Josef
Datum: 11.02.2010 10:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Myslím si že váš příspěvek sem vůbec nepatří.

Autor: Petra Vodickova
Datum: 18.01.2010 17:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
mohu nabidnout prebytek drevenych pelet z vlastnich zasob, za 4,50 kc Vysocina. Pokud ma nekdo zajem tak mi zavolejte na 775668529

dřevěné pelety 8mm světlé,
balení big-bag 1.000kg,
popel max. 1,32%,
vlhkost max 8,35%

Autor: Michal Zálupský
Datum: 17.01.2010 09:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
dobrý den.mám doma vyrobený peletovací lis s matricí 200mm,s 3kw motorem který má 3000 otáček za minutu.výstupní otáčky matrice činí asi 66 otáček za minutu.A moje otázka zní v jakém rozmezí se vlastně pohybujou otáčky matric u kupovaných lisů? jsou moje otáčky dostačující prosím o radu děkuji ... pokud máte rady ohledně rolny a jejich drážkování budu rád... předem děkuji za odpověďi

Autor: Nechvátal Josef
Datum: 01.02.2010 08:35 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dle mého názoru jsou otáčky malé. Měly by být cca. 200 ot. za min. Drážkování lisovacích válců je hustější a vodorovné. I když řešení drážek ze šikma se mi celkem líbí. Jde jen o to jak by to fungovalo v praxi.

Autor: karel bartos
Datum: 01.02.2010 08:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
http://www.youtube.com/watch?v=rBHdzd9N6Yc

Autor: ladislav ladislav
Datum: 11.02.2010 15:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Prosím vás poslite mi kontakt na vás na ďakujem

Autor: Roman Francl
Datum: 19.02.2010 23:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, otáčky je třeba vypočítat dle průměru a úhlové rychlosti. Rolna se musí po ploše matrice pohybovat cca 4,5 až 5,5m/s na dřevěný materiál a 7 až 8m/s na rostliné a další měkčí materiály. Otáčky ve vašem případě máte malé vhodné na materiál jako je třeba železný prach, který lisují pro železárny a tyto železné pelety opět vrací do pece.

Autor: Michal Zálupský
Datum: 21.02.2010 18:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
zajímá mne důvod proč musí být takové otáčky. Zda-li to má vliv na funkci nebo na množství vyrobených peletek.

Autor: Roman Francl
Datum: 21.02.2010 18:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Má to vliv na funkci. Jde o to , aby se materiál ideálně navazoval na sebe. Jinak peletky nedrží po hromadě nebo jsou velmi krátké. Správné otáčky jsou základ pro fukci peletování. Ve Vašem případě kdy se jedná o slabý příkon elektromotoru bych připojil frekvenční měnič a zkoušel. Budete to mít nejsnažší. Po té vypočítáte převodový poměr a vyměníte převodovku. Nebo si frekvenční měnič i necháte a budete mít laboratorní přístroj. Je třeba počítat s tím, aby jste se pohyboval v rozumném frekvenčním rozsahu kvůli elektromotoru.

Autor: karel bartos
Datum: 21.02.2010 18:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Základ peletovaní je vlhkost materialu.

Autor: Michal Zálupský
Datum: 21.02.2010 23:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
taky se mi jeví že o něco vlhčí materiál se peletuje mnohem líp ovšem je zase nutné dodatečné sušení

Autor: Michal Zálupský
Datum: 21.02.2010 19:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za odpověd. V původním zadání byla chyba motor má ne tři ale osum kilovat. prozatimní zkoušky zatím byly takové, že právě při těchto malých otáčkách se lépe peletovaly rostlinné materiály než piliny. rostliné pelety byly vysoce kvalitní nelámavé s černým povrchem. proto si myaslím, že menší otáčky mají vliv na kvalitu. prozatím mám potíže s ucpáváním děr. proto budu muset díry pravděpodobně vyleštit.

Autor: Nechvatal josef
Datum: 21.02.2010 19:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Díry v matrici se leští neustálím protlačováním směsi otrub, křemičítého píseku a oleje. Trvá to dlouho, chce to trpělivost.
Občas se musí díry vyčistit ručne.

Autor: Michal Zálupský
Datum: 21.02.2010 20:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
rychleji díry vyleštím litinovým trnem a brusnou pastou aco se týká šikmého drážkování . Myslím,že docílím větší životnosti matrice protože rolny jsou vneustalém kontaktu s matricí a nedochází k takovým rázům v občasném chodu na prázdno. Ale výsledek zjistím až po delším provozu. na tlačení materiálu do děr nemají šikmé drážky ¨podle dosavadních zkoušek žádný vliv.

Autor: Nechvatal josef
Datum: 21.02.2010 21:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pokud budete leštit krouživým pohybem, pak vznikají stopy po broušení či leštění, a to ve tvaru kroužků v celé výšce matrice. Je třeba tam udělat drážky svýslé, ve směru v jakém prochází peleta a to lze pouze opakovaným protláčením zmiňované směsi. Dělá se to tak i u velkých granulátorů.

Autor: Michal Zálupský
Datum: 21.02.2010 22:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
samozřejmě že při leštění musí být kroužýivý i svislý pohyb zároven jako při honování. Ale i způsob vámi popsaný na závěrečné dokončerní bude velmi dobrý a díky za radu

Autor: Roman Francl
Datum: 22.02.2010 07:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pokud máte 8kW motor tak to bude f.měnič podstatně dražší. Aby lis ihned lisoval je třeba vkládat zajížděcí směs, která se lisuje nesnadněji a dobře váže na sebe. Zkuste směs ječmene, kukuřice případně hráchu a dotoho zamíchat řepku, aby byla směs promaštěná olejem. Pokud nebudete mít řepku použijte klasický rostliný olej. Touto směsí prohazujte lis stále dokola. Po mírném zahřátí si namíchanou směs dejte stranou a zkuste dávkovat rovnoměrně Vaší směs, kterou hodláte lisovat s vlhkostí nejlépe 12%. Pokud přestane lisovací proces, tak opět nastartovat lis tou namíchanou směsí a stále dokola. Na konci práce matrici opět zaplňte namíchanou směsí, aby se Vám matrice nazatáhla a neutemovala. Časem zjistíte až zvětšíte otáčky jak se peletky zlepší. Výkon zůstane obdobný, protože nedokážete kvůli proudu motoru více zatížit lis. počítám s tím, že máte správnou matrici pro správný materiál. Matric je plná řada s různou délkou lisovacích otvorů.

Autor: Michal Zálupský
Datum: 22.02.2010 10:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
peletovací lis vyrábím systémem pokus omyl pokud tušíte jak hluboké díry mají být na různé materiály rád bych se něco dozvěděl.moje matrice je36mm anáběhymám 1O stupnů do hloubky 8mm.

Autor: Roman Francl
Datum: 23.02.2010 12:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Délka lisovací dráhy může být i 46mm. V případě měkčích materiálů se délka může prodloužit. Nejlépe vše zjistíte při Vašich pokusech. Čím delší je lisovací dráha, tím jsou pevnější peletky, ale na úkor větší energie.

Autor: jan novák
Datum: 21.02.2010 21:47 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
zdravím...posílám okaz na video-myslím,že otáčky zase takový vliv nemají.....asi bude podstatnější náběh v matrici-úhel a tímpádem délka než se zformuje peleta na daný průměr. http://www.youtube.com/watch?v=7EGewpFYCgE

Autor: Michal Zálupský
Datum: 21.02.2010 22:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pravděpodobně odskouším i větší otáčky ale taky si myslím že při menšíchz otáčkách jsou pelety kvalitnější i když na úkor množství

Autor: Dan Brendl
Datum: 19.03.2010 01:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, toto je dosti podstatná informace. Můžete prosím napsat, jak jste k této informaci přišel? Jde mi o to, zda je to jen Vaše domněnka, nebo zda je možné tuto informaci někde ověřit. Zvažuji totiž koupi peletovacího lisu a až budu debatovat s výrobci lisů tak chci mít své argumenty podložené. Moc děkuji

Autor: Michal Zálupský
Datum: 18.05.2010 10:45 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
předem se omlouvám za dlouhou prodlevu. pokud vás tato informace ještě zajímá . četl jsem to v nějaké literatuře. když lisovací proces probíhá pomalu působí na materiál určený k lisování déle vysoký tlak a lignin se stává plastičtějším a tudíž seš lépe slepí. toto vede k nižší prostupnosti a vyšší ceně pelet. jelikož mám peletovač z menšíma otačkama můžu toto potvrdit. vyrobené pelety jsou nesrovnatelne kvalitnější než pelety zakoupené.

Autor: Pavel Vopálka
Datum: 19.08.2010 22:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100942
reakce na ...
Dobrý den

Také jsem někde četl čím je proces pomalejší/větší tlak tím se lépe spojí části lisovaného materiálu.
Na kavlitu má přímý vliv jak vlhkost materiálu, tak rychlost samotného lisování, ale také způsob dochlazení hotových pelet. Prý je to jako obdoba kalení železa....

Mohl by jste semnou spojit na email , chtěl bych se zeptat na pár detailů u vaší varianty peletovače.

Děkuji
S pozdravem
Pavel Vopálka

Autor: ing. Roman Küršner
Datum: 07.12.2009 21:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Nabízím asi 4500 kg papírových pilin a papírového prachu ve frakci ideální pro peletizaci a to i na čínských lisech. Lisuje se výborně,bez úpravy drcením. Vyborná přísada do mokrých i suchých pilin! Cena 0,60 Kč / kg. Poradím po prodeji i zdroj tohoto materiálu,případně zkušenosti s lisování. Baleno v igelitových pytlech po cca 20 - 30 kg. Tel. 739 050 079 ,Kroměříž

Autor: karel bartos
Datum: 09.11.2009 19:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
http://www.youtube.com/watch?v=_rHQ1VkZUcA

zobrazuji 1 - 30 z 171   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.