Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Proudový chránič

Autor: Miroslav Řehák
Datum: 05.04.2006 21:25

Dobrý den,
asi po půl roce od nastěhování do novostavby RD mi začal "vyhazovat" proudový chránič 25A/4/0,003. Vyhazování je naprosto nahodilé, různé spotřebiče v různých zásuvkách a různých okruzích elektroinstalace. Elektrikář, který mi instalaci dělal si neví rady. Pokud vyloučím samotný proudový chránič o kterém tvrdí, že je v pořádku, pak mne napadá snad jen přívodní kabel do budovy. Nemáte někdo zkušenost s takto podivných chováním elektroinstalace a nevíte tedy, co by mohlo být příčinou ?

Velice děkuji za odpověď.

M.Řehák

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 47   starší >>
Datum: 09.07.2010 09:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100012
reakce na ...
Hlavní zásada. Za chráničem už nesmí být nikde-podotýkám nikde, ani ve sptřebičích- spojen N vodič s PEN vodičem. To je modrý a žlutozelený. Jinak chránič "vyhazuje". To jsou převážně prodlužovačky udělané po domácku z dvoulinky, nebo čínské udělátka. Nebo jste při věšení obrazu zabil hřebíček do stěny tak nešikovně, že jste se trefil přímo do nějakého kabelu pod omítkou a část zpětného proudu vede jak mimo chránič a rozdílová ochrana je funkční.

Autor: Daniel Horák
Datum: 29.01.2020 14:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131802
reakce na ...
Dobrý den pouze bych upřesnil, že jestliže zmiňujete modrý vodič N, tak žlutozelený vodič je PE, nikoliv PEN / PEN se používá v síti TN-C a v této síti je použití proudových chráničů zakázané /

Autor: Ukrt Jan
Datum: 08.07.2010 23:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100069
reakce na ...
Doporučuji pozvat skutečného elektrikáře nebo revizního technika. Odborník vám místo poruchy lokalizuje naprosto přesně. Jestli je chránič vpořádku, se dá zjistit jedině jeho proměřením a pokud to elektrikář neudělal, tak nemůže nic tvrdit. Instalovat jeden chránič na celý domek je naprostý nesmysl. Všechno může být vpřádku, ale když se sejdou různé unikající proudy z celé instalace celého domku v jednom chrániči, tak se nedivte. Každé vedení má nějakou kapacitu, každá doutnavka má nějaký ten proud, každá izolace má nějaký, i když naprosto nepatrný, někdy neměřitelný svod. Když se to ale posčítá všechno dohromady z celého domku, tak to stačí na vybavení chrániče. Ušetřit za každou cenu se navyplácí a v elektroinstalaci to platí dvojnásob. Levná instalace znamená, že není dobrá a spolehlivá.
Moje přísloví: Levný elektrikář + levná instalace = hodně drahé odstranění závad.
Tak závěrem bych to shrnul tak, že závada není v instalaci jako takové, ale v přílišném šetření majitele domku. Rozdělte instalaci přes více chráničů a bude po problému, pokud to ovšem nedělá nějaký vadný spotřebič nebo prodlužovačka. Že jste zatopený vodou v tomto případě nepředpokládám.

Autor: Ivo Dráček
Datum: 08.07.2010 22:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100324
reakce na ...
Měl bych dotaz ohledně chrániče. Mám na zahradě 220V instalován jeden chránič, který je pro všechny okruhy(zásuvky, světla) Nyní začal po roce chránič vybavovat, kdy odpojením N jsem zjistil, že to dělá světelný okruh a to venkovní. Protože se to stává večer, myslím si, že se jedná o vlhko. Na sv. okruh jsou napojeny dva halogeny, které se spínají přes pohybová čidla( čidla asi nejsou stavěny na exteriér) Zde bude asi ten problém. Protože se chci vybavování zabavit, chci okruh o kterým se zmiňuji překlenout, tak aby nebyl chráněn přes chránič. Chápu to dobře, že je potřeba L před chráničem rozdělit a to do chrániče zvlášt a na jistič světelného okruhu také. Jak je to poté s N ? Na světelný okruh mohu použít N za chráničem?

Datum: 08.07.2010 23:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Píšete: "čidla asi nejsou stavěny na exteriér) Zde bude asi ten problém. Protože se chci vybavování zabavit, chci okruh o kterým se zmiňuji překlenout, tak aby nebyl chráněn přes chránič."
Naprosto nechápu váš myšlenkový pochod. Aby vám auto stále jelo, tak demontujete brzdy?
Co kdyby jste nevhodné čidla vyměnil za takové, které jsou určeny pro venkovní prostředí a když máte (omlouvám se za ten výraz, ale lepší mne nenapadá) "zprasenou" instalaci, tak se oprava neprovádí tak, že se zlikvidují ochrany.
Přeji vám dlouhý život a doporučuji alespoň částečně aktivovat pud sebezáchovy.

Datum: 09.07.2010 08:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za doporučení, ale to co píšete vím také a uvědomuji si to a nechci se k tomu dál rozepisovat. K věci je dodávám, že rozvaděč je plný a další Fi se tam nevleze. Nevidím důvod, proč by jeden světelný okruh nemohl být bez chrániče. Proto jsem se ptal, jak se provede zapojení před chráničem.

Datum: 09.07.2010 08:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Dráček, vše je řešitelné Jsou jednofázové chrániče i jednomodulové´= nejsou širší než jistič. Podívejte se na: http://www.eshop-rychle.cz/domov/eshop/8-1-Elektro-chranice-jistice/13-2-Chranic-jistic1-modul-I-916-n-30mA
Opět je chyba mít rozvodnici tak akorát, bez rezervního místa. Ušetří se stokoruny a pak je problém. Ono to navíc odporuje i požadavkům na chlazení rozvodnice a může se vám rozvodnice přehřívat a to tak, že může dojít k následným poruchám. Rozvodnice by měla být zaplněna cca z 80%. Každý jistič trochu hřeje, obzvlášť při zatížení okruhu a pro ochranu před přetížením je v jističi dvojkov, který se zahřívá procházejícím proudem. Taky každý vodič v rozváděči trochu hřeje. Rozvodnice zaplněna na 100% má vodiče uvnitř v těsném svazku, většinou uložené kladivem, aby to vůbec šlo zavřít. Chlazení vodičů není pak žádné a lehce se může poškodit izolace na vodičích, nebo se i mohou izolace vodičů svařit k sobě.Když se jistič zahřeje v moc teplém okolí, tak vám může i 16A jistič vyhodit při 6A jen proto, že je už přehřátý. Už jsem se těmito problémy dostkrát setkal.

Datum: 09.07.2010 09:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Ukrt, nezbývá než poděkovat, tím odkazem je vše vyřešeno :-) Nahradím jistič tím chráničem a poté budu řešti závady těch čidel. Ještě takový dotaz ohledně zapojení. L mohu použít z prvního chrániče ( z vývodu č.2) a nebo musí být, když to napíšu laicky na vývodu č.1, t.j. na přívodu prvního chrániče? Doufám, že jsem to napsal srozumitelně.

Datum: 09.07.2010 12:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Musí to být zapojeno před stávajícím chráničem. Každý chránič musí být přímo z přívodu. To platí v tomto případě. Někdy se to sice dělá i tak, že jsou chrániče za sebou, ale to už je o selektivitě atd. V tomto případě bude každý zvlášť, přímo z přívodu.
Jen ještě upozorňuji, že jednomodulový chránič je o něco málo vyšší než obyčejný. Potřebuje o něco více místa nd sebou. Když se kouknete na ten odkaz, tak je tam i obrázek s rozměry.

Datum: 09.07.2010 13:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já děkuji, dozvěděl jsem se co jsem potřeboval. Ještě snad jen taková drobná rada. Nejsem elektrikář, takže rozměry ani názvy neznám přesně, ale jak to elektrikáři řeší, když přívodní kabel je určitého průměru, kdy tento vsunu do chrániče a k tomu kabelu na svorce chrániče potřebuji přidat další kabel, který půjde do dalšího chrániče, ale ten má již menší rozměr asi 2,5 (zásuvkový). Každý má jiný průměr, takže to v té svorkovnici nepůjde zřejmě dobře dotáhnout. To se použije nějaký můstek, čokoláda a nebo Wago svorka a nebo se to dorve v tom chrániči??

Datum: 09.07.2010 14:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Do chráničů a jističů se dostanou koupit svorky navíc s takovou vidličkou, co se zasune pod šroub kontaktu jističe, tak se tím svorka zdvojí. U jednomudulového chrániče to ale nejde. Doporučuji vývod jedním drátem z chrániče a pak bezšroubou svorku (třeba WAGO, je však vice výrobců) a tam napojit ostatní vodiče. Úplně správně by bylo, dát do rozvodnice trámečkovou svorku (to je takový ten mosazný hranolek s moc dírami a šroubky na plastovém držáku. Vzhledem k tomu, že je ve vaši rozvodnici málo místa, tak asi lepší bude ta bezšroubá svorka, nebo vyvést ven jeden vývod, vedle rozvodnice dát odbočnou krabici a tam to zapojit. Tak se ušetří dost místa v rozvodnici.

Autor: Papája Sajmon
Datum: 04.02.2010 18:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Nevložil jsem fotky,tak je vkládám.

Datum: 04.02.2010 18:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ze staršího časopisu po roce 2000.

Datum: 01.02.2010 17:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Mám tento.

Datum: 15.01.2010 17:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravím,
tak jsem si včera namontoval proudový chránič pro koupelnu.Zvýšil jsem si bezpečnost.Bydlím v paneláku,dělal jsem si v 90 letech elektriku v mědi,ale TN-C,ne TN-S.Jednopólové chrániče jsem nesehnal a ani se asi nedělají.Dvojpólové se pro TN-C nesmí použít,protože by se odpojoval nulák a to nesmí podle norem být.Tak jsem do koupelny natáhl 3-žilový kabel.Do šachty jsem připevnil plastovou skříňku ABB a do ní umístil proudový chránič Bonega 30mA.Je vzhůru nohama.Přívod nemám shora,ale zdola.Nemohl jsem ho dát k jističům,neboť kabely do koupelny vedou přes kuchyň do šachty a jsou 2-žilové v mědi.Ty už tam byli,to jsem nedělal.Kvůli chrániči nerozkopu kuchyň.Tak jsem to vyřešil takto.Průřez je 1,5mm2 v mědi,jistič 10A.Na ledničku,mrazničku a akvária bych si proudový chránič nikdy nedal.Odjedu o víkendu pryč nebo pojedu na dovolenou,chránič vypadne a o ekonomickou škodu mám postaráno a to ani náhodou. Elektrika je můj kámoš i když občas kopne.Nebojím se jí,jen to chce mít před ní mít respekt.Nic Víc.Požáru se nebojím.Pokud vím,tak je 99% způsoben elektroistalací v hlíníku.Měl jsem kdysi hlíník,takže vím o čem je řeč.

Datum: 16.01.2010 00:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
:-) a proč tak složitě? Vyrábí se zásuvka s vestavěným chráničem a je možné ji připojit na dvoudrátový přívod. Minimum práce a cena skoro stejná, jako u té složitosti. V původním dotazu jste se ptal jen na vhodnost chrániče, ale neuvedl jste, na jaký rozvod to chcete napojit. Škoda, poradil bych vám jinak.

Datum: 18.01.2010 18:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Důvod je jednoduchý.V koupelně potřebuji dvojzásuvku.Vím,že proudový chránič se dělá v zásuvkách,ale pouze jednozásuvka plus ten čudlík.Navíc se mi to moc nelíbí.Pochybuji,že bych to koupil kolem 700set korun.Tu Bonegu jsem koupul za 550Kč v Bauhausu plus ostatní materiál jinde.Nic jsem kopat a sekat nemusel.Kabel není v panelu,ale mezi panelami.Takže pohoda.Jen jsem vyměnil kabel a namontoval chránič.Jsem vyučenej elektrikář,takže to pro mě nic nebylo.Za hodinku bylo hotovo.Navíc ta Bonega má záruku 3 roky.

Autor: Michal Topivý
Datum: 19.01.2010 11:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane, pokud jste sháněl "jednopólový" proudový chránič, tak vůbec nechápete princip, na kterém proudový chránič funguje. V tom případě se, prosím, v zájmu bezpečí ostatních už povolání elektrikáře nevěnujte.

Datum: 19.01.2010 17:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zbytečně mi to vytýkáte.Bude mi pomalu 40 let.A jednopólový chránič jsem měl rozebraný a v ruce..Byl to chránič ve formě adaptéru.Nula byla propojena s nulou.Fáze se středním vodičem procházela snímacím toroidem,který vyhodnocovala elektronika.Vtip byl v tom,že se rozpínala jen fáze,střední vodič ne.Že mi někdo něco vytýka,je mi ukradený.Co je komu do toho,že.Nikdo neví odkud sem,takže na mě nikdo nemůže a moje jméno je vymyšlené.IP adresa je Vám k ničemu,neboť nereaguji ze svého domova.IP bude odkazovat jinam.V TN-C stačí jen rozepnout fázi.Nemám TN-S a ani mě to nezajímá.Za komoušů to taky nikomu nevadilo a nikdo si nestěžoval.Já rozhodně ne.

Autor: Michal Topivý
Datum: 20.01.2010 10:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pokud měřící cívkou procházela jak fáze, tak i nula, pak ten chránič nebyl jednopólový. Do něj by pouze vstupovala a vystupovala fáze jako u jističe. To jestli rozepíná pouze fázi nebo i nulák, s tím nemá mnoho společného.
Chránič je založen na tom, že sleduje proud fáze i nuláku, obojího skrz měřící cívku. Pokud se část proudu fáze nevrací přes chránič nulákem, ale někde se ztratí, proudy cívkou se navzájem neodečtou, vytvoří se napětí a chránič vypne.
K tomu, aby měl ten proud kudy jinudy uniknout dříve než se probíjejícího přístroje někdo dotkne, je nutné oddělené zemění. V opačném případě by mohlo být napětí na kovových uzeměných částech, ale poruchový proud by protékal chráničem zpět a ten by nevypnul. Stejně tak by nevypnul, pokud by se proud protékající přes zasaženou osobu vracel nějak zeměním skrz chránič zpět do sítě - opět by nevznikl rozdílový proud. To je důvod proč je nesmysl snažit se chránič naroubovat do 2-drátového rozvodu TN-C.
Jinak rozvod TN-C není zakázaný, pouze se nesmí dělat nově. Původní instalace TN-C můžou zůstat a nic tím není porušeno. Kromě dětí strkajících hřebíky do zásuvek, tahajících si fény a rádia do vany ve které sedí, pracující s prodlužkama venku na dešti a podobně hloupě se chovajících lidí není TN-C pro normální lidi o tolik nebezpečnější než TN-S s chráničema. Pokud máte smůlu, může vás zásah proudem zabít dřív než vypne chránič.

Datum: 22.01.2010 17:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Plácám tady nesmysly,jednopólový chránič nemůže existovat už z principu.Máte pravdu,nevím co píšu.Snímacím toroidem musejí procházet minimálně 2 vodiče.Jinak to z fyzikálního hlediska nemůže fungovat.Sleduje se unikový proud,tekoucí mimo toroid (chránič) přes PE.Proto musí být 3-vodičové vedení u jednofázového rozvodu.Omlouvám se za ty blbé kecy.Je to tím,že to řemeslo už neprovozuji,ale zabývám se něčím jiným.Už mi to občas někdy nemyslí.

Datum: 04.01.2010 11:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
Zapoměl jsem přiložit foto.

Datum: 04.01.2010 11:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zajímal by mě Váš názor na tanto proudový chránič.Je to značkový Bonega a nestojí moc.Tento jsem nezkoušel,neměl jsem ho v ruce.Kdo ho z Vás měl,ať sem hodí svoje zkušenosti s ním.Pokud je dobrý,tak si ho koupím na pračku.Je dvoupólový jednofázový.Vybavovací čas jsem bohužel nenašel.Tak nevím,jestli je 30ms,100ms,300ms či jiný.Předem dík

Datum: 04.01.2010 14:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Kvalitní český výrobek za super cenu! Pro zásuvku do koupelny nebo na pračku je vhodný a doporučuji. Sám jističe a chrániče BONEGA tréměř výhradně montuji a reklamace nebyla žádná.
Co se týče obrázku - chránič snese procházející proud 25A a jeho vybyvovací proud je max. 30 mA. Vypínací čas se na chráničích neuvádí, je to dáno ČSN. Lze jej ale změřit - obraťte se na nějakého revizního technika elektro, ten potřebné vybavení musí mít.

Datum: 05.01.2010 17:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Moc Vám děkuji a přeji hezký celý Nový rok.

Autor: Tomáš Marný
Datum: 25.12.2009 19:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jeden společný chránič na celý dům je záruka zábavy.
Každý elektrikář vám to řekne, přesto si to spousta lidí tak nechá namontovat protože je to nejlevnější. Časem ten chránič stejně přemostěj.

Datum: 25.12.2009 20:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tak tak a bezpečnost je v pr....! (= v prachu :-)

Datum: 22.12.2009 18:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
18:27 22.12.2009

Zdravím,
zastrčil jsem do fáze měřicí kablík.Do krokosvorky jsem dal rezistor 6K8 a pak jsem přiložil jeho druhý konec na nulovací kolík.Chránič většinou vybavil o odpojil se od sítě.Ale když jsem velmi rychle šrtl tím rezistorem o nulák,tak některé nevybavily.Něco mi říká,že vybavovací čas je delší než 30ms i když uvádějí 0,03s.Udělal jsem ze sebe pokusného králíka.Levý prst jsem držel na nulovacím kolíku,pravým jsem držel fázi bez rezistoru a tím jsem se rychle dotknul kousek nad tím levým prstem.Mohl jsem se podělat bolestí.Některé nevybavily,bolest je to nechutná!!!Záměrně jsem to nedělal přes obě ruce.To z toho důvodu,že by proud procházel přes srdeční krajinu a takový sebevrah nejsem.Jsem silnoproudař,tak vím jak elektrika kope.Samozřejmě jsem při tom stál na izolační podložce.Navíc jsem to dělal vědomě, takže jsem věděl,že mě to kopne.Není chránič jako chránič.Některé jsou na prd.Musí to jen trochu kopnout a ihned musí chránič vybavit.Spousta jich je s různým vybavovacím proudem i časem.Do bytu doporučuji nějaký značkový 30mA-30ms. Kratší čas nedoporučuji.Nebudete pak moci použít přepěťové ochrany a chránič bude vypadávat.Pokud tohle hodláte zkoušet na sobě,tak varuji,nedělejte to!!!!Není to sranda!!!!Musíte přesně vědět,co děláte!!!!Pokud sahat na fázi,tak to musejí být věci v tom tvaru,aby se nedali uchopit rukou.Jakmile tu fázi uchopíte,tak jste nahraný.Už to většinou nepustíte a může Vás to stát život!!!!Nikdy ne přes srdeční krajinu!!!!To je nejhorší,co může být.Sahat pouze na plošku!!!!Nohy ve vzduchu či sedět na dřevěné židli,ne na kovové!!!!Toto dělat pouze u proudových chráničů jenom pro zkoušku chrániče,jinak ne!!!!Jinak na to máme měřicí přístroje.Nemám ho na proudový chránič,tak jsem ho zkoušel na sobě.Kdo je nějak nemocen,třeba se srdcem,má kardiostimulátor či epilepsii,tak ať to nezkouší vůbec!!!!Většinou ho to bude stát život!!!!Nikdy to nedělejte venku nebo v mokru nebo s mokrýma rukama,třeba zpocenýma!!!!Strčte měřicí kablík do fáze,do krokosvorky dejte rezistor a rychle šrtnete o nulák.Chránič musí vypadnout a to ihned.Pokud nevypadne,tak ho nepoužívejte.Myslím chránič 30mA-30ms.Je pravda,že při menším proudu,třeba 15mA vás to kopne,ale nevypne.Za případnou ujmu na zdraví nezodpovídám.Toto je forum pro elektrikáře,ne pro pitomce.Osoba neznalá ať vše svěří odborníkovi,je to jasné!!!! Opakuji,za nic nezodpovídám!!!!To,že jsem to zkoušel na sobě,je jen a jen můj problém!!!!

Datum: 22.12.2009 19:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
:-) Ten údaj s číslem 0,03 není údaj o sekundách, kdy má chránič vypnout, ale je to údaj o maximálním poruchovém proudu, kdy má chránič vybavit, což je 30mA = 30 tisícin Ampéry. Co se týče času, za který musí chránič vybavit, tak je to podle platných ČSN 0,3 sekundy. Proto při nějakém rychlém škrtnutí drátem, kdy není zaručený ani pořádný dotyk, chránič nevybaví. Vybavovací časy se liší nejen podle výrobců, ale i kus od kusu, proto vám některý vybavil a některý ne. Je-li chránič O.K. vám zjistí revizní technik, který má na chrániče měřicí přístroj a ten vám ukáže nejen proud při kterém chránič vybaví, ale i čas za jak dlouho vybavil. Podle toho se dá jednoznačně určit, jestli je chránič vpořádku.
Hezké vánoce a velkou opatrnost při pokusech.
:-)

Datum: 20.12.2009 18:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Chránič, který jste uvedl se nebvyrábí! Pravděpodobně se však jedná o překlep, má být správně 0,03A. Požádejte revizáka, aby vám proměřil vybavovací proud chrániče. Někdy se stává, že je chránič moc citlivý a to je taky reklamovatelná závada. Chránič 30mA nesmí vypnout při 50% reziduálního proudu, tj. při 15mA. Je to taky jedna z mnoha možností, proč chránič vypíná. Pravděpodobnějši je ale nějaký svodový proud. Pokud je však na celé instalaci jen jeden chránič, tak máte instalaci levnou, ale ne dobrou. Neodporuje to sice normám, ale asi si na vypadávání chrániče budete muset zvyknout, nebo to předělat na více chráničů. Podle toho, že je to chránič 4P/25A/0,03A, tak je asi jediný na celé instalaci. Vždy je třeba se rozhodnout, jestli chcete provedení levné, nebo kvalitní. Ono se to vzájemne víceméně vylučuje. Vždy je třeba vybrat ten správný poměr kvalita/cena a na za každou cenu to nejlevnější provedení. Pak vznikají podobné problémy.
:-(

zobrazuji 1 - 30 z 47   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama