Dobrý den,
asi po půl roce od nastěhování do novostavby RD mi začal "vyhazovat" proudový chránič 25A/4/0,003. Vyhazování je naprosto nahodilé, různé spotřebiče v různých zásuvkách a různých okruzích elektroinstalace. Elektrikář, který mi instalaci dělal si neví rady. Pokud vyloučím samotný proudový chránič o kterém tvrdí, že je v pořádku, pak mne napadá snad jen přívodní kabel do budovy. Nemáte někdo zkušenost s takto podivných chováním elektroinstalace a nevíte tedy, co by mohlo být příčinou ?
Velice děkuji za odpověď.
M.Řehák
Dobrý den pouze bych upřesnil, že jestliže zmiňujete modrý vodič N, tak žlutozelený vodič je PE, nikoliv PEN / PEN se…
před 4 roky
Do chráničů a jističů se dostanou koupit svorky navíc s takovou vidličkou, co se zasune pod šroub kontaktu jističe,…
před 14 roky
Já děkuji, dozvěděl jsem se co jsem potřeboval. Ještě snad jen taková drobná rada. Nejsem elektrikář, takže rozměry…
před 14 roky
47 odpovědí
Zobrazit všechny reakceHlavní zásada. Za chráničem už nesmí být nikde-podotýkám nikde, ani ve sptřebičích- spojen N vodič s PEN vodičem. To je modrý a žlutozelený. Jinak chránič "vyhazuje". To jsou převážně prodlužovačky udělané po domácku z dvoulinky, nebo čínské udělátka. Nebo jste při věšení obrazu zabil hřebíček do stěny tak nešikovně, že jste se trefil přímo do nějakého kabelu pod omítkou a část zpětného proudu vede jak mimo chránič a rozdílová ochrana je funkční.
SB Stanislav Bartel @stanislav.bartelDobrý den pouze bych upřesnil, že jestliže zmiňujete modrý vodič N, tak žlutozelený vodič je PE, nikoliv PEN / PEN se používá v síti TN-C a v této síti je použití proudových chráničů zakázané /
Doporučuji pozvat skutečného elektrikáře nebo revizního technika. Odborník vám místo poruchy lokalizuje naprosto přesně. Jestli je chránič vpořádku, se dá zjistit jedině jeho proměřením a pokud to elektrikář neudělal, tak nemůže nic tvrdit. Instalovat jeden chránič na celý domek je naprostý nesmysl. Všechno může být vpřádku, ale když se sejdou různé unikající proudy z celé instalace celého domku v jednom chrániči, tak se nedivte. Každé vedení má nějakou kapacitu, každá doutnavka má nějaký ten proud, každá izolace má nějaký, i když naprosto nepatrný, někdy neměřitelný svod. Když se to ale posčítá všechno dohromady z celého domku, tak to stačí na vybavení chrániče. Ušetřit za každou cenu se navyplácí a v elektroinstalaci to platí dvojnásob. Levná instalace znamená, že není dobrá a spolehlivá.
Moje přísloví: Levný elektrikář + levná instalace = hodně drahé odstranění závad.
Tak závěrem bych to shrnul tak, že závada není v instalaci jako takové, ale v přílišném šetření majitele domku. Rozdělte instalaci přes více chráničů a bude po problému, pokud to ovšem nedělá nějaký vadný spotřebič nebo prodlužovačka. Že jste zatopený vodou v tomto případě nepředpokládám.
Měl bych dotaz ohledně chrániče. Mám na zahradě 220V instalován jeden chránič, který je pro všechny okruhy(zásuvky, světla) Nyní začal po roce chránič vybavovat, kdy odpojením N jsem zjistil, že to dělá světelný okruh a to venkovní. Protože se to stává večer, myslím si, že se jedná o vlhko. Na sv. okruh jsou napojeny dva halogeny, které se spínají přes pohybová čidla( čidla asi nejsou stavěny na exteriér) Zde bude asi ten problém. Protože se chci vybavování zabavit, chci okruh o kterým se zmiňuji překlenout, tak aby nebyl chráněn přes chránič. Chápu to dobře, že je potřeba L před chráničem rozdělit a to do chrániče zvlášt a na jistič světelného okruhu také. Jak je to poté s N ? Na světelný okruh mohu použít N za chráničem?
ID Ivo Dráček @ivo.dracekPíšete: "čidla asi nejsou stavěny na exteriér) Zde bude asi ten problém. Protože se chci vybavování zabavit, chci okruh o kterým se zmiňuji překlenout, tak aby nebyl chráněn přes chránič."
Naprosto nechápu váš myšlenkový pochod. Aby vám auto stále jelo, tak demontujete brzdy?
Co kdyby jste nevhodné čidla vyměnil za takové, které jsou určeny pro venkovní prostředí a když máte (omlouvám se za ten výraz, ale lepší mne nenapadá) "zprasenou" instalaci, tak se oprava neprovádí tak, že se zlikvidují ochrany.
Přeji vám dlouhý život a doporučuji alespoň částečně aktivovat pud sebezáchovy.
Nevložil jsem fotky,tak je vkládám.
Ze staršího časopisu po roce 2000.
Mám tento.
Zdravím,
tak jsem si včera namontoval proudový chránič pro koupelnu.Zvýšil jsem si bezpečnost.Bydlím v paneláku,dělal jsem si v 90 letech elektriku v mědi,ale TN-C,ne TN-S.Jednopólové chrániče jsem nesehnal a ani se asi nedělají.Dvojpólové se pro TN-C nesmí použít,protože by se odpojoval nulák a to nesmí podle norem být.Tak jsem do koupelny natáhl 3-žilový kabel.Do šachty jsem připevnil plastovou skříňku ABB a do ní umístil proudový chránič Bonega 30mA.Je vzhůru nohama.Přívod nemám shora,ale zdola.Nemohl jsem ho dát k jističům,neboť kabely do koupelny vedou přes kuchyň do šachty a jsou 2-žilové v mědi.Ty už tam byli,to jsem nedělal.Kvůli chrániči nerozkopu kuchyň.Tak jsem to vyřešil takto.Průřez je 1,5mm2 v mědi,jistič 10A.Na ledničku,mrazničku a akvária bych si proudový chránič nikdy nedal.Odjedu o víkendu pryč nebo pojedu na dovolenou,chránič vypadne a o ekonomickou škodu mám postaráno a to ani náhodou. Elektrika je můj kámoš i když občas kopne.Nebojím se jí,jen to chce mít před ní mít respekt.Nic Víc.Požáru se nebojím.Pokud vím,tak je 99% způsoben elektroistalací v hlíníku.Měl jsem kdysi hlíník,takže vím o čem je řeč.
PS Papája Sajmon @papaja.sajmon:-) a proč tak složitě? Vyrábí se zásuvka s vestavěným chráničem a je možné ji připojit na dvoudrátový přívod. Minimum práce a cena skoro stejná, jako u té složitosti. V původním dotazu jste se ptal jen na vhodnost chrániče, ale neuvedl jste, na jaký rozvod to chcete napojit. Škoda, poradil bych vám jinak.
Zapoměl jsem přiložit foto.
Zajímal by mě Váš názor na tanto proudový chránič.Je to značkový Bonega a nestojí moc.Tento jsem nezkoušel,neměl jsem ho v ruce.Kdo ho z Vás měl,ať sem hodí svoje zkušenosti s ním.Pokud je dobrý,tak si ho koupím na pračku.Je dvoupólový jednofázový.Vybavovací čas jsem bohužel nenašel.Tak nevím,jestli je 30ms,100ms,300ms či jiný.Předem dík
PS Papája Sajmon @papaja.sajmonKvalitní český výrobek za super cenu! Pro zásuvku do koupelny nebo na pračku je vhodný a doporučuji. Sám jističe a chrániče BONEGA tréměř výhradně montuji a reklamace nebyla žádná.
Co se týče obrázku - chránič snese procházející proud 25A a jeho vybyvovací proud je max. 30 mA. Vypínací čas se na chráničích neuvádí, je to dáno ČSN. Lze jej ale změřit - obraťte se na nějakého revizního technika elektro, ten potřebné vybavení musí mít.
Jeden společný chránič na celý dům je záruka zábavy.
Každý elektrikář vám to řekne, přesto si to spousta lidí tak nechá namontovat protože je to nejlevnější. Časem ten chránič stejně přemostěj.
TM Tomáš Marný @tomas.marny937Tak tak a bezpečnost je v pr....! (= v prachu :-)
18:27 22.12.2009
Zdravím,
zastrčil jsem do fáze měřicí kablík.Do krokosvorky jsem dal rezistor 6K8 a pak jsem přiložil jeho druhý konec na nulovací kolík.Chránič většinou vybavil o odpojil se od sítě.Ale když jsem velmi rychle šrtl tím rezistorem o nulák,tak některé nevybavily.Něco mi říká,že vybavovací čas je delší než 30ms i když uvádějí 0,03s.Udělal jsem ze sebe pokusného králíka.Levý prst jsem držel na nulovacím kolíku,pravým jsem držel fázi bez rezistoru a tím jsem se rychle dotknul kousek nad tím levým prstem.Mohl jsem se podělat bolestí.Některé nevybavily,bolest je to nechutná!!!Záměrně jsem to nedělal přes obě ruce.To z toho důvodu,že by proud procházel přes srdeční krajinu a takový sebevrah nejsem.Jsem silnoproudař,tak vím jak elektrika kope.Samozřejmě jsem při tom stál na izolační podložce.Navíc jsem to dělal vědomě, takže jsem věděl,že mě to kopne.Není chránič jako chránič.Některé jsou na prd.Musí to jen trochu kopnout a ihned musí chránič vybavit.Spousta jich je s různým vybavovacím proudem i časem.Do bytu doporučuji nějaký značkový 30mA-30ms. Kratší čas nedoporučuji.Nebudete pak moci použít přepěťové ochrany a chránič bude vypadávat.Pokud tohle hodláte zkoušet na sobě,tak varuji,nedělejte to!!!!Není to sranda!!!!Musíte přesně vědět,co děláte!!!!Pokud sahat na fázi,tak to musejí být věci v tom tvaru,aby se nedali uchopit rukou.Jakmile tu fázi uchopíte,tak jste nahraný.Už to většinou nepustíte a může Vás to stát život!!!!Nikdy ne přes srdeční krajinu!!!!To je nejhorší,co může být.Sahat pouze na plošku!!!!Nohy ve vzduchu či sedět na dřevěné židli,ne na kovové!!!!Toto dělat pouze u proudových chráničů jenom pro zkoušku chrániče,jinak ne!!!!Jinak na to máme měřicí přístroje.Nemám ho na proudový chránič,tak jsem ho zkoušel na sobě.Kdo je nějak nemocen,třeba se srdcem,má kardiostimulátor či epilepsii,tak ať to nezkouší vůbec!!!!Většinou ho to bude stát život!!!!Nikdy to nedělejte venku nebo v mokru nebo s mokrýma rukama,třeba zpocenýma!!!!Strčte měřicí kablík do fáze,do krokosvorky dejte rezistor a rychle šrtnete o nulák.Chránič musí vypadnout a to ihned.Pokud nevypadne,tak ho nepoužívejte.Myslím chránič 30mA-30ms.Je pravda,že při menším proudu,třeba 15mA vás to kopne,ale nevypne.Za případnou ujmu na zdraví nezodpovídám.Toto je forum pro elektrikáře,ne pro pitomce.Osoba neznalá ať vše svěří odborníkovi,je to jasné!!!! Opakuji,za nic nezodpovídám!!!!To,že jsem to zkoušel na sobě,je jen a jen můj problém!!!!
PS Papája Sajmon @papaja.sajmon:-) Ten údaj s číslem 0,03 není údaj o sekundách, kdy má chránič vypnout, ale je to údaj o maximálním poruchovém proudu, kdy má chránič vybavit, což je 30mA = 30 tisícin Ampéry. Co se týče času, za který musí chránič vybavit, tak je to podle platných ČSN 0,3 sekundy. Proto při nějakém rychlém škrtnutí drátem, kdy není zaručený ani pořádný dotyk, chránič nevybaví. Vybavovací časy se liší nejen podle výrobců, ale i kus od kusu, proto vám některý vybavil a některý ne. Je-li chránič O.K. vám zjistí revizní technik, který má na chrániče měřicí přístroj a ten vám ukáže nejen proud při kterém chránič vybaví, ale i čas za jak dlouho vybavil. Podle toho se dá jednoznačně určit, jestli je chránič vpořádku.
Hezké vánoce a velkou opatrnost při pokusech.
:-)
Chránič, který jste uvedl se nebvyrábí! Pravděpodobně se však jedná o překlep, má být správně 0,03A. Požádejte revizáka, aby vám proměřil vybavovací proud chrániče. Někdy se stává, že je chránič moc citlivý a to je taky reklamovatelná závada. Chránič 30mA nesmí vypnout při 50% reziduálního proudu, tj. při 15mA. Je to taky jedna z mnoha možností, proč chránič vypíná. Pravděpodobnějši je ale nějaký svodový proud. Pokud je však na celé instalaci jen jeden chránič, tak máte instalaci levnou, ale ne dobrou. Neodporuje to sice normám, ale asi si na vypadávání chrániče budete muset zvyknout, nebo to předělat na více chráničů. Podle toho, že je to chránič 4P/25A/0,03A, tak je asi jediný na celé instalaci. Vždy je třeba se rozhodnout, jestli chcete provedení levné, nebo kvalitní. Ono se to vzájemne víceméně vylučuje. Vždy je třeba vybrat ten správný poměr kvalita/cena a na za každou cenu to nejlevnější provedení. Pak vznikají podobné problémy.
:-(
Dobrý den,
jak správně zapojit dvoupolový proudový chránič s nadproudovou ochranou OEZ OLFI 16B N1 030 AC. Koupelna v současnosti nemá chránič.
Děkuji
ZS Vasek ze Sumavy @vasek.ze.sumavyPředpokládám, že ve vašem domovním rozvaděči, podle Vašeho dotazu jak to z něj nepřímo plyne, chránič zatím žádný není.
Chránič je jednopólový a dvoumodulový. Tzn. že přes něj můžete chránit obvody jedné fáze do součtu proudů všech podřazených obvodů 16A.
Lidsky řečeno na přívodě chrániče je připojena fáze, na odvodu pak můžete mít třeba celý byt, pokud je to byt, kde je jen jednofázový přívod z el. hodin.
Nenapsal jste, co máte v koupelně za spotřebiče, proto odpověď dále rozšiřuji.
Ještě obecně: nezapomeňte, že nikde ve svislém průmětu všech umývadel, sprchových koutů a van nesmí být el. zásuvky, vypínače nebo světla s 230 V, vždy jen přes trafo 12V.
Samotné připojení:
Vy na přívod připojíte předpokládám že klemou některou z fází (přitom zkuste aby to byla fáze, která není nejvíce zatížena = je na ni nejvíce využívaných obvodů - pokud o tom máte přehled) a na odvod chrániče vyvedete přívod pro jističe koupelnu do jističů pro světlo (a) a zásuvku (y). Pokud je v koupelně jen zásuvka na holící strojek, stačí jistění ze společného jističe ze světla nebo použít jen samotný chránič. Pokud máte v koupelně pračku, musí mít i tato samostatný obvod, tedy další jistič.
Pro funkci chrániče je ale nutné aby byl vodič PEN rozdělen na PE a N a vodič PE náležitě uzemněn.
Přívod chrániče je číslován číslem 1, vývod číslem 2.
Do přívodu chrániče přivedete ze společné svorkovnice nebo nulového můstku, kde máte jak modré tak žlutozelené vodiče spojeny dohromady, modrý drát a z vývodu ke všem spotřebičům smyčkováním nebo přes krabičky vyvedete žlutozelný vodič. Ten nesmí být už nikde za chráničem spojen s modrým, jinak chránič ihned vypne.
Doporučuji tuto práci ale nechat provést odborníka. Elektrika není opravdu pro každého, jak se mnozí stále domnívají.
Váš dotaz je dosti nekonkrétní. Zcela jistě to přívodní kabel do domu být nemůže, protože přívodní chránič chrání až obvody za ním - za chráničem myslím. Přívodní kabel do domu je ještě před ním. Tohle Vám ale přece musel ten kolega elektrikář říci. Příčinou nejspíše bude chvilkové spojení vodičů PE a N někde v obvodě například vinou zvýšeného vlhka, vzájemného pohybu vodičů, poškození kabelů atd.
Dobrý den,
předpokládám, že už to máte redy. Nenapsal jste, jak často vypíná, v jaký čas nejčastěji. I zde by se dala vytušit příčina. Přívodní kabel je opravdu názor hodný lajka, dalo by se sohlasit s panem Kirklem a i pan Souček se pěkně rozparádil. Ani nahodilý svod (skobičky či co)není marný.
Nejpravděpodobnější příčina chybného vypínání je nevhodnost použití proud. chrániče s vyb. proudem 30mA s mžikovým-rychlým vypínáním jako hlavní předřazený bezp. prvek celé elektroinstalace. Je nutno si uvědomit. že zejména jednofázové obvody (počítače,stíněné kabely podlahových topení a pod.) mohou mít postačující kapacitu fáze proti ochrannému PE vodiči, která zejména v okamžiku zapnutí může (trvá velmi krátce-max. 50ms ) způsobit rozdílový proud chrániče dostatečný k vypnutí.Problém lze řešit použitím chrániče s časovým zpožděním vypínání alespoň 0,2s, nebo jako hlavní předřazený bezp. prvek použít chránič s vybavovacím rozdílovým proudem větším než 30mA, v každém případě však s volbou časového zpoždění vypínání do 0,4s. U podlahového topení se stíněným topným kabelem je vhodné spínací obvod termostatu vložit do pracovního N vodiče, aby byl vyloučen vliv přechodového kapacitního rázového proudu fáze -PE vodič ( stínění)při každém zapnutí termostatu.
LI Bernard LUKÁŠ Ing. @bernard.lukas.ingTakže pane kolego, každý proudový chránič musí vybavit max. do 0,2 sec. Hodnoty 0,4 sec. a vyšší než 30mA jsou zcela nepřípustná z hlediska bezpečnosti. Pokud toto není pro Vás akceptovatelné, proudový chránič nemusíte instalovat vůbec, pouze tam, kde to předepisuje norma. Zdraví Souček
Zkuste si nechat prověřit, jak je zapojen stykač HDO. Nesmí být zapojen za chráničem. ( přes chránič) protože spínaná nula stykyče je přivedena od spínaček HDO.
Kdyžtak zavolejte. Ing. Milan Havlíček,Te.. 602 496 325
Pro zajímavost, pane Řehák, jak to tím proudovým chráničem dopadlo? Zdraví přeje Souček.
Podle popisu závady to vypadá, že se jedná o pravděpodobně jakoby hlavní chránič, který nahrazuje hl.vypínač. Pokud tomu tak je, je to samozřejmě podle normy v pořádku, ale z hlediska provozu a spolehlivosti dodávky el.energie je to chyba. Znova upozorňuji pro rejpálky, pokud tomu tak je. Proč se tak děje? No jasně z ekenomického hlediska. Je výhodněší instalovat jeden F.I. 25/4/30mA (mimochodem, tazatel tam má nějak moc nul), než více chráničů F.I. 16/2/30mA. Těžko se potom hledá obvod, který vybavuje. Může vybevení způsobit i rozsvícení zářivkového tělesa s tlumivkou (indukční zátěž), pro ty jsou, jak je známo, jiné chrániče s jiným označením. Každopádně by to chtělo podrobnější popis závady, právě s těmi detajly, které se zdají být pro lajka málo důležité (někdy i pro odporníka). Díky Souček
MS Miroslav Souček @miroslav.soucekKaždý spotřebič i vedení má nějaký zanedbatelný unikající proud, a ty když se nasčítají tak se proudový chránič vybaví už při 15mA. Nejhorší v tomto jsou počítače...
Nahodné vybavení proudového chrániče způsobuje rozdílový proud za chránečem, z tohoto důvodu není porucha na přivodním kabelu.
Nejčastější příčinou teto poruchy je špatně zapojený nebo izolačním stavem nevyhovující připojený spotřebič nebo prodlužovačka.
1. Odpojit posldně "zasunutou" prodlužku, nebo spotřebič.
2. Odpojit všechny do zásuvek připojené spotřebiče.
3. Zavolat elektrikáře, v rozvaděči postupně odpojovat vodiče N a proměřovat proti vodiči PE izolační stav.
Upozorňuji, že proudový chránič může vybavit i při zapnutí dobrého spotřebiče, pokud je připojen vadný spotřebič (třeba na jiném zásuvkovém obvodu. Není legrace najít v tomto případě chybu.
Nahodné vybavení proudového chrániče způsobuje rozdílový proud za chránečem, z tohoto důvodu není porucha na přivodním kabelu.
Nejčastější příčinou teto poruchy je špatně zapojený nebo izolačním stavem nevyhovující připojený spotřebič nebo prodlužovačka.
1. Odpojit posldně "zasunutou" prodlužku, nebo spotřebič.
2. Odpojit všechny do zásuvek připojené spotřebiče.
3. Zavolat elektrikáře, v rozvaděči postupně odpojovat vodiče N a proměřovat proti vodiči PE izolační stav.
Upozorňuji, že proudový chránič může vybavit i při zapnutí dobrého spotřebiče, pokud je připojen vadný spotřebič (třeba na jiném zásuvkovém obvodu. Není legrace najít v tomto případě chybu.
Možností může být více, pro začátek doporučuji nechat prověřit vlastní chránič, jestli je v pořádku revizním technikem vybaveným přístrojem pro tento test. Další potíží jsou někdy volné nulové vodiče. Nedávno jsem se setkal s podobným případem, chránič je v pořádku, jediný výsledek který máme je ten, že za půl roku vypadl třikrát. Pokaždé v čase, kdy spínalo HDO.Jinak pro diskuzi na takové téma si Vám dovolím doporučit spíše server www.elektrika.cz
Elektrikář, který vám to dělal si určitě bude pamatovat, kde vedl kabely. Podívejte se, zda některý háček, či skobička na obraz nepoškodila izolaci kabelu tak nešťastně, že dochází k náhodnému vybavování chrániče proudem 30mA. Takový případ jsem už jednou mněl. I zkoušečkou ZN1 vybavíte proudový chránič.
Nevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení
Přihlášení
nebo se přihlaste emailem
Nemáte účet?
Vypadá to, že nejste přihlášen
Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.
Technická podpora
Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.