Dobrý deň, prosím Vás o radu, kedy je nutné odvetrať kanalizačnú stupačku nad strechu objektu a kedy je možné použiť prevzdušňovaciu hlavicu?
Od čoho to záleží? ďakujem za odpoveď.
teda ja ziram. 35 let mam v baraku napojene WC do septiku, na odpadni potrubi je napojen i odpad z kuchynskeho drezu,…
před 15 roky
Určitě to odskočte, přeci si nebudete řezat trámy, hlavně to nenechte řemeslníky ukončit otevřené pod střechou nebo…
před 15 roky
Dobrý den, může se odvětrávání, světlost 70mm, zalomit pod střechou na 45 rovny kus a 45 rovny vývod nad střechu?…
před 15 roky
16 odpovědí
Zobrazit všechny reakceDobrý den, může se odvětrávání, světlost 70mm, zalomit pod střechou na 45 rovny kus a 45 rovny vývod nad střechu? Kvuli trámům.
Děkuji Radek meca
RM Radek Meca @radek.mecaUrčitě to odskočte, přeci si nebudete řezat trámy, hlavně to nenechte řemeslníky ukončit otevřené pod střechou nebo zacpat.
Po přečtení všech příspěvků jsem z toho jelen.Normy,předpisy
turbíny,přivzdušňovací hlavice ano,ne ???
Já to vidím zjednodušeně a bez znalosti a tudíž i bez dodržová-
ní norem takto :Přivzdušňovací hlavici vynalezl lenoch,kterému
bylo úplně jedno, jestli je odpadní potrubí větráno či ne.
Stačilo mu, že je umožněno eliminovat podtlak ve stupačce,který
vytváří píst ze směsi voňavého,hnědého materiálu,papíru a vody.
Podtlak je prevít,ten Vám vysaje vodu ze sifonu,jen to mlaskne.
Voda,která vlastně tvoří zápachový uzávěr zmizí a aroma,které
milují potkani, nám nezváno vleze do bytu,i když ho nemilujeme.
Tudíž, jestli Vám stačí přisávání, pak stačí hlavice.Jestli ale
chcete větrat, musíte vyvést nad střechu.Proč až nad střechu?
Aby Vám to nevonělo pod nosem.Podle normy musí být stejný prů-
měr,jeko je stupačka,podle mě bez normy stačí průměr 50 mm
(v nouzi 40 mm) a funguje to spolehlivě.Mám to doma.
Odvětrání volnou trubkou je jistě spolehlivější,bezúdržbové,
má životnost,která se rovná poločasu rozpadu Vašeho domu.Je
však složitější na vybudování a spolehlivě funguje do té
doby,než Vám ji nějaký šprýmař letící kolem Vaší střechy neucpe
Přivzdušňovací hlavice se snadno instaluje,ale vyžaduje občas-
nou kontrolu stálosti výkonu - funkčnosti.Já bych zjistil,že
je v čudu, až by se celým domem linula libá i nelibá vůně.
Proto jsem již zakoupenou hlavici škodolibě daroval sousedovi.
Všechen smrad ven,nazdar !!!!!
Vážený pane,
odvětrání kanalizační stupačky je možné ventilační turbínou Edmonds Sewer Vent, která je pro tento účel vyráběná. Doporučuji kontaktovat firmu Mobiland Trade s.r.o., která tyto turbíny dováží do ČR a SR.Kontakt na www.ventilacniturbiny.cz
PJ Petr Jurák @petr.jurak961Prosím vás, neblbněme.
Pro normální běžnou kanalizaci gravitačního systému podle ČSN nepotřebujete nic než aspoň jeden (podle rozsahu objektu) vývod odvětrávacího potrubí nad úroveň střešní krytiny. Měla by to být holá trubka bez hlavice, stejného průřezu jako je odpadní potrubí. Všechna ostatní opatření pouze zdražují systém. Ve větracím potrubí proudí vzduch oběma směry podle konkrétního stavu tlaku vzduchu v potrubí (tlaky bývají obvykle v rozmezí +/- 20 mm v.sloupce). Zároveň se tímto otvorem z potrubí odstraňují plyny, ktré vznikají hnitím organických látek.
Hlavice, které z nepochopitelných důvodů všichni malují a instalatéři osazují, navíc v zimě namrzají a zhoršují průchod vzduchu do potrubí a z potrubí. Pokud namrzne holá trubka, tak námraza i při krátkodobém zvýšení teploty snadno spadne do potrubí a rozpustí se. Na hlavici naroste led na vzpěrách a sříšce hlavice a dlouho se tam udrží.
Přivzdušovací ventil slouží k nasátí vzduchu do potrubí proto, aby se nevysávala voda ze zápachových uzávěrek (při poklesu tlaku v potrubí). Při případném přetlaku musí ventil těsnit. A to bývá problém. Majitel se musí starat o stav těsnění a kontrolovat funkci. Ventil musí být přístupný a musí k němu být zajištěn přísun vzduchu. Také se musí velmi pečlivě dodržet podmínky normy pro použití ventilu. Už jsem zažil hodně poruch spojených s hledáním zdroje zápachu ze zazděných nebo zapomenutých ventilů. Výkresy nikdo nemá, dokumentaci skutečného provedení nikdo nevyžaduje....
Ty turbíny jsou určeny především k odvětrání suchých záchodů, jinak by to mohlo vycucávat zápachové uzávěrky zejména když v nich není dostatečná hloubka vody.
Zde je toho o kanalizaci dosti.
https://www.tzb-info.cz/1477-poznamky-ze…
Co se může stát když bude místo odvětrání skrz střechu na půdě pouze přivětrávací hlavice?
JV Jiří Vondrouš @jiri.vondrous853Přivzdušňovací ventily. Jedná se o velmi diskutované téma u nás i ve světě. Od roku 1996 se připravuje EN - nyní již hotovo - EN 12380. ČSNI započalo se zaváděním této nové normy - nyní již návrh překladu. Tato norma bude platit jako ČSN EN 12380 (13 6371).
ČSN 75 6760 připravována ještě podle prEN 12380 (návrh) a v evropské normě následně došlo ještě ke změnám, které mohou vyvolat následně změnu i v připravované ČSN - viz níže v textu třídění dle teploty.
Přivzdušňovací ventily se třídí do tříd a evropská norma stanoví především pravidla pro výrobce. Použití se řídí národními předpisy.
Určující faktory pro přivzdušňovací ventil jsou: umístění ventilu a provozní teplota. Z hlediska umístění lze osadit pod hladinu zpětného vzdutí nebo ne, tj. přivzdušňovací ventily třídy A se mohou nacházet pod hladinou vody připojené k zařizovacím předmětům, v případě ucpání potrubí do nich může natéci splašková voda a nic se nestane. Přivzdušňovací ventily třídy B se takto osadit nemohou. Třídu musí označit výrobce. Z hlediska provozní teploty: třída 1 (s odolností přivzdušňovacího ventilu v rozsahu teplot od -20°C do +60°C), třída 2 (od 0°C do +60°C) a třída 3 (od 0°C do +20°C). V ČSN 75 6760 zatím povoleny A1 a B1. Pozor! Může dojít ještě k rozšíření o třídu 2 - není ještě rozhodnuto, je uvažováno pro budovy, kde nemůže dojít k zamrznutí. Preferujeme však třídu 1.
Každá kanalizace musí být větrána!! Nelze ukončit všechna potrubí přivzdušňovacími ventily. Ani např. z malého prodejního stánku.
Pozor na kapacitu přisátí vzduchu ventilem. Např. v objektu je propojena kanalizace DN 100 a DN 70 a ukončena společným větracím potrubím DN 50, které je ukončeno přivzdušňovacím ventilem DN 50. Tímto ventilem nelze přisát při rozumné tlakové ztrátě takové množství vzduchu, aby pokrylo ejekční schopnost vody nasát vzduch.
/ Množství vzduchu pro konkrétní typ přivzdušňovacího ventilu musí stanovit výrobce. Přivzdušňovací ventily podléhají certifikaci a jedna ze stanovených zkoušek je právě stanovení množství vzduchu při poklesu přetlaku 250 Pa.
https://www.tzb-info.cz/1477-poznamky-ze…
Odpověď 2:
Existuje výrobek, který za určitých podmínek může ochránit zápachové uzávěrky před odsátím vody. Je to přivětrávací hlavice. Už z názvu je zřejmé, že je ve funkci pouze při podtlaku v kanalizaci. Přivětrávací hlavice se musí kontrolovat alespoň 2x do roka. Pokud se tlak zvýší a je vyšší než udrží sloupec vody v zápachové uzávěrce, tak "vyfoukne vzduch z kanalizace" některou zápachovou uzávěrkou do místnosti. Většinou se to stává u pružných zápachových uzávěrkách (jsou to takové "harmoniky"), které instalatér sice snadno namontuje, ale nedodrží výšku hladiny, protože má, zejména u mělkých sprchových mís, problém s místem.
Proto bez řešení takto upravené kanalizace podle ustanovení norem ČSN EN 12056 a ČSN 75 6760 nelze doporučit osazení přivětrávacích hlavic.
Po řadě negativních zkušeností (osazení přivětrávacích hlavic "střelbou od boku") bych hlavice doporučoval jako doplňkové opatření v některých, a spíše nestandardních, případech.
Podrobnější odpověď Vám nemohu dát bez posouzení situace.
https://forum.tzb-info.cz/102297-odvetra…
Autor: Zdeněk Žabička
Datum: 17.12.2006 09:39 odpovědět upozornit redakci nahoru
Odpověď na Váš dotaz není jednoduchá, protože z dotazu není zřejmé, kolik je na připojovacím potrubí změn směru, čemu říkáte "relativně daleko" a v jakém spádu potrubí vede. Mezní hodnoty pro použití nevětraných připojovacích potrubí uvádí ČSN 75 6760, tab. 4.
Také je důležité vědět, jaké zařízení používá údržba venkovní kanalizace pro čištění veřejných stok. Nová výkonná čisticí zařízení pracují s velmi vysokým tlakem. V okamžiku průchodu hlavice kolem zaústění přípojky do stoky se u špatně větraných a zvláště nevětraných kanalizací stává, že tlak vody "vyhodí" nečistoty ze stoky některým z nejbližších zařizovacích předmětů nebo vpustí až na strop místnosti.
Při profilu 70 je pravděpodobné, že myčka při vypouštění vody nezaplní profil potrubí. Asi by se mohl osadit na konci připojovacího potrubí přivzdušovací ventil nebo by se připojovací potrubí mohlo přivětrat potrubím připojeným pod stropem zpět do odvětraného stoupacího potrubí.
https://forum.tzb-info.cz/104113-dotaz-p…
Montáž přivdušňovacích hlavic
Přivzdušňovací ventily DURGO se montují uvnitř budovy. Umístí se obvykle nad nejvýše položeným místem spotřeby vody. Lze jej montovat i pod střechou, kde obvykle nemrzne. V rodinných domcích v šachtě u koupelny, apod. Při rekonstrukcích lze jej umístit i pod výlevku v bytových jádrech. Ventil DURGO je malý a nenápadný, pracuje spolehlivě, bez údržby a to již v milionech kusů po celém světě.
I s ventily DURGO musí být zajištěno větrání kanálové přípojky v ulici. Stačí však, aby až každé desáté odpadní potrubí bylo vyvedeno nad střechu. Nejlépe tam, kde je k přípojce ke kanalizaci v ulici nejblíže. Stejně tak u velkých budov s více odpadovými stoupačkami, by měla být stoupačka ležící nejblíže ke kanálové přípojce odvětrána přes střechu.
http://durgovent.net/montaz.htm
http://www.glynwed.cz/cs/sortiment/vnitr…
http://www.kanalizacezplastu.cz/files/HT…
str. 14
HL900N
Přivzdušňovací ventil DN50/75/110 s dvojitou izolační stěnou, s masivní pryžovou membránou, s odnímatelnou mřížkou jak proti hmyzu, tak i pro čištění. Odpovídá EN 12380-1 a požadavkům ČSN 756760. Průtok vzduchu pro DN110 dle zkoušek podle EN 12380 činí 37 l/s. Je určen pro přivzdušnění splaškových odpadních potrubí do průtoku vody 3,7 l/s a pro přivzdušnění připojovacích potrubí do průtoku vod 30 l/sec. Zařazen do třídy A1 (-20 st.C až +60 st.C) a pro použití i pod úrovní vody v zařizovacích předmětech. Další detaily naleznete v aktuálních cenících a odkazech na internetových stránkách.
http://www.hutterer-lechner.com/asp/tech…
http://www.hutterer-lechner.com/asp/star…
Předem se omlouvám pokud se v názoru mýlím ale myslím si že odvětrání je nesprávně chápáno a ten vývod z centrální roury je z důvodu hladkého spláchnutí a zabránění vycucnutí vody vlivem kinetiky proudu ze sifónového uzávěru WC. U domku to mám vyvedeno pod střechu a zápach necítím (pokud k tomu nepřiložím nos) , protože se taky ta kanalizace odvětrává i přes zaústěné okapy alespoň já tam nemám žádné další sifónové uzávěry.
Ventilační hlavici na odvětrávacím potrubí kanalizace jsem ještě nikde neviděl osazenu. Bude to dosti po okolí "zavánět" a může Vám to přinést i nepřijemnosti se sousedy. Ventilační hlavice na př. LOMANCO se osazují na odvětrání kuchyní a WC do max. 7mi patrových obhjektů. Pro větší výšky domu nejsou dolní patra odvětrána. Pokud máte dům na samotě tak to vyzkoušejte-ceny nejsou vysoké a hlavice jsou z nerezu.Bližší podrobnosti najdete na webu.
VB Vladimír Buk @vladimir.buk549Jažíšmarjá, Lomanco na kanalizaci (?!) vůbec nepřipadá do úvahy, neboť jsou to vzduchotechnické hlavice!!
Mám na mysli trubní přivětrávací hlavice např.HL 900, které pouze kompenzují nepřiměřený podtlak v kanalizaci, avšak nejsou schopny zajistit provětrávání kanalizační sítě, což je z více příčin žádoucí a nutné.
Spoléhat se na odvětrání škodlivých a nebezpečných plynů z kanalizace střešními okapy není zrovna smysluplné řešení, neboť ty okapy jsou ještě blíže okenním otvorům, než když je odvětrání na střeše.Jaké jsou to plyny dokumentuje, že okapy z pozinkovaného plechu vám za čas dokonale zkorodují a proděraví. Viděl jsem to několikrát ve své praxi, kdy "chytráci" si to takto vyřešili umíněně po svém a pak zaplakali.
Prostě jsou klasické i staleté neměnné tradiční zásady, které čeští šmejdi nehodlají respektovat kvůli pár zasr*ným korunám, vymýšlí svoje egoistické blbosti a později pak brečí nad rozlítým mlíkem. Ve společnosti chybí pokora, úcta a důvěra ve znalosti pověřených odborníků.Každý se snaží být chytrý jak ho*no a při tom "neví, že nic neví..."! Chá - chá...!
PS: myšleno všeobecně pro českou společnost, nikoho zde jsem nechtěl urazit
Nešpekulujte, nechytračte a nevymýšlejte když tomu nerozumíte - od toho jsou projektanti.Ventilační hlavice tam není pro nic za nic. Přivětrávací hlavice je pouze náhradní řešení, když nelze odvětrat kanalizaci přirozeným způsobem pánu bohu do oken.Nejméně 1 odpad by měl být odvětrán nad střechu, a to nejlépe centrální terminál svodního systému.
Dobrý den, chtěl bych "oživit" tento dotaz. V projektu ZTI mám navržené odvětrávání kanalizace nad střechu. Střecha bude rovná, rád bych se dalšího prostupu v ní vyvaroval. Jaké jsou podmínky na použití přivětrávacích hlavic? Na tuto stupačku budou připojena 2 WC a sprcha. Má někdo zkušenosti s tímto řešením. Děkuji
DG Darek Grabarczyk @darek.grabarczykVážený pane,
odvětrání kanalizační stupačky je možné ventilační turbínou Edmonds Sewer Vent, která je pro tento účel vyráběná. Doporučuji kontaktovat firmu Mobiland Trade s.r.o., která tyto turbíny dováží do ČR a SR.Kontakt na www.ventilacniturbiny.cz
Nevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení
Přihlášení
nebo se přihlaste emailem
Nemáte účet?
Vypadá to, že nejste přihlášen
Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.
Technická podpora
Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.