Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

dehtování komína

Autor: David Savický
Datum: 11.11.2008 22:48

V novém rodiném domě se nám objevily drobné dehtové skvrny na komíně na půdě a v místnosti v patře u stropu (topit jsme začali letos v září). Komín máme Schiedel,topíme bukovým dřevem v kachlové peci (za nízkého přístupu vzduchu). Dřevo je rok staré,vlhkost jsme naměřili 20 až 30%.Bohužel komín prochází v patře dětským pokojem,kde je cítit zápach dehtu.Děti jsme vystěhovali a pozvali kominíka.Ten prohlédl komín kamerou. Vložky vypadají neprasklé,vypadají položené správně (ne vzhůru nohama).Chápu,že bychom měli topit sušším dřevem,pravděpodobně kamna méně dusit,ale nechápu jak se dehet dostal skrz vložku,izolaci,omítku.Ještě upřesním,že stavební firma zapomněla dát záslepky na otvory na vrcholu komína,takže těmi mohla vtékat dešťová voda.Děkuji za vaše rady.Savický

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Wolf16.11.2019 11:24
Ladislav Provaznik13.11.2019 21:49
Jan Leksa13.01.2012 08:24
Jan Kymla12.01.2012 21:19
Zbigniew Adamus06.03.2010 16:31
milan mareš23.02.2010 13:37
Radim Závrský30.12.2009 17:19
Jan Leksa23.11.2008 14:17
Zdeněk Petrůj13.11.2008 14:26
hetzer hetzer13.11.2008 14:17

Datum: 13.11.2019 21:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126967
reakce na ...
Dobrý den dnes jsem zjistil tentýž problém má stavebních komína cca 9.5 metrů výška kde nějakých 6 metrů my prochází nezateplenou půdou a tam se mi objevili skvrny a velké fleky tolik druhou sezónu a letos se to obevilo poprvé loni zcela bez problémů stavbu komína jsem prováděl.sve pomocí komín je postaven správně

Autor: Pavel Wolf
Datum: 16.11.2019 11:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Možná že je komín postaven správně a nespadne ale není to správný komín pro vaše topidlo. Nepíšete z čeho je komín postaven a ani čím v něm topíte a co je nejdůležitější jaká je teplota spalin, asi dost nízká a proto komín dehtuje a brzo bude KO. Ty fleky polezou směrem dolu.
Možná že by pomohla dobrá izolace horní části komína.

Autor: Jan Kymla
Datum: 12.01.2012 21:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108260
reakce na ...
Přeji klidný večer. Nejsem schopen odpovědět na Váš dotaz. Na toto forum jsem se dostal proto, že řeším podobný, leč v jistém pohledu zcela jiný problém. Před dvěma lety jsme si se ženou pořídíli starší dům k rekonstrukci s tím, že jej do dvou let opravíme a s dětma budeme mít hezké bydlení. Situace však dospěla k tomu, že jsme se již minulého roku v listopadu museli přestěhovat do stavby. Abych to zkrátil. Starý rozpadající se komín, zapůjčená stará sálová kamna a mokré dřevo byli naším společníkem v minulé zimě... Vše v pořádku. Komín táhl, kamna hořely, teplo bylo, dehet žádny. Letos nový komín, krbová kamna 14 kW, 3roky uložené tvrdé dřevo.. a výsledek..? na půdě komín celý černý a dnes již i dole v místnostech prosakují hnusné a smradlavé skvrny.
Tak pokud se Vám třeba dostane informací proč tomu tak je, tak děkuji za informaci.

Autor: Jan Leksa
Datum: 13.01.2012 08:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101713
reakce na ...
Dobrý den,
mám pocit, že váš pojem "nový komín" je poněkud zavádějící. Pokud by jste měl nový vícevrstvý komín, tak jak je specifikováno v technických požadavcích, popisovaný jev - prodehtování komína nikdy nenastane. Ve vašem případě šlo pouze o vyzdění nové části jednovrstvého komína a ponechání zbytku komína v původním stavu. Toto provedení není rozhodně vhodné pro nové moderní spotřebiče pevných paliv, o tomto se každoročně přesvědčuji tisíce nadšených instalatorů krbových kamen a kotlů. Řešením bylo před instalací nového spotřebiče komín dodatečně vyvložkovat a uvést do souladu s ČSN 734201.

Autor: Radim Závrský
Datum: 30.12.2009 17:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den pane Davide,
chtěl bych se Vás zeptat, zda jste fleky na zdivu odstranily natrvalo a jakým způsobem.Máme tentýž problém. Vdětské pokojíčku jsme již stěnu obouchali až na cihlu, nahodili jílovicí-hlínou(bylo nám to doporučeno) a zakryli sádrokartonem.Fleky se objevily nyní z druhé strany komína-t.j. na schodišti.
Přestali jsme proto topit v krbových kamnech a nevíme kde je příčina.Proto by nás zajímalo, jak jste dopadli vy s tímto problémem?
moc děkuji za každou radu a informaci. Radim

Autor: milan mareš
Datum: 23.02.2010 13:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
To vypadá na špatné nasazení kamen do komína.
Je možné, že jste napojili kamna omylem k izolaci a ne do vložky, takže spaliny jdou od kamen také trochu do izolace. Jinak se to snad nedá vysvětlit.

Autor: Jan Leksa
Datum: 23.11.2008 14:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, nedávno jsem byl pozván na podobný problém, při kontrole komína Schiedel kamerou jem nezjisti žádné viditelné závady. Nakonec se ukázal problém v přívodu vzduchu a individuálnímu provedení krycí desky a ukončení komína. Pro nedostatečný přívod spalovacího vzduchu docházelo k přisávání spalin do vedení zadního větrání spolu s srážkovou vodou. Výsledkem byly dehtové fleky na komíně a zápach v místnotech kde procházel komín. Díky tomu, že systémový komín byl postaven s vylepšeními jako individuální, přebírá za něj záruku stavební firma a ne výrobce Schiedel. Příčina problému byla odstaněna novou originální krycí deskou, zateplení komína od půdy vatou a zřízení přívodu vzduchu do místnosti se spotřebičem. Fleky na zdivu stavební firma opláštila sádrokartonem!?! Přeji vám pevné nervy při odsraňování tohoto problému.

Autor: hetzer hetzer
Datum: 13.11.2008 14:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
myslim ze by mohl byt problem v tom nedostatku vzduchu pro spalovani, to drevo nema rado.

Autor: Zdeněk Petrůj
Datum: 13.11.2008 14:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No dobře, to je sice pravda, nicméně to není odpověď na otázku kde se vzaly zapáchající dehtové skvrny skrze tři pláště komína ????
To je odpověď podobného druhu jako kdybych se ptal jaká frontální porucha způsobila dnešní déšť a bylo mi odpovězeno, že si mám vzít deštník. :-)

Autor: Zbigniew Adamus
Datum: 06.03.2010 16:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fascinující poznámka pane Petrůj. Mám lepší návrh. Co takhle si pozvat k jednomu stolu dodavatele stavby komína, dodavatele stavby topidla, stavební dozor, kominíka s výchzí revizní zprávou o stavu spalinové cesty a pak hledat odpověď na položené otázky.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama