Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

vlhnutí komínu pod střechou

Autor: Leoš Horák
Datum: 12.01.2009 23:55

Fotogalerie:

Mám na novostavbě vystavěný komín-cca 2 roky.Je to klasická stavebnice.Pod úroveň střechy z tvárnic.Zkrz střechu a nadstřešní část je provedena z betonových prstenců.Vložka je obalena izolací.Můj problém je v tom ,že když se teplota blíží k nule a níže ,tak začne ze spár vytékat vlhkost,která se pak následně vsakuje do tvárnic a postupuje níže.První rok jsem myslel že může být v domě ještě zvýšená vlhkost.Po dalším roce se to opakuje.Je to zřejmě známka toho že se na komíně sráží vlhkost (či teplo),které se dostane přes stropy na půdní prostory.Nyní jsem 10 dní nebyl doma takže jsem měl nastaveno topení na 19 stupňů a vlhnutí ustalo.Jakmile jsem začal v domě více topit (cca 23stupňů)vlhkost se opět objevila.Myslím že by mělo být jedno zda je 19 nebo 23 stupňů.Nevím si s tím rady.Pod taškami je folie Bramac.Tak už teď mám podezření zda folie nezadržuje příliš teplo které pak nemůže odcházet a jediné místo kudy se snaží odejít jsou studené prstence kde se to pak vysráží.Podotýkám že v komíně netopím-je to příprava na pozdější krb.Topím plynem kde mám zvlášť komínek na odvádění spalin a nachází se na opačně straně než je zmiňovaný komín.S firmou jsem to probíral,jediné co udělali,tak pod střechou ve vložkách vyřízli 2 otvory aby se ochlazoval vzduch stoupající od spodu.Přijde mi že si s tím nevědí rady-navrhují znovu vystavět prstence,ale nevím zda je to řešení.Prosím o radu či názor na problém a případné řešení.1 foto přiloženo

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Martin Frolich28.01.2019 19:54
Leoš Horák21.01.2014 17:01
Rada sa20.01.2014 14:06
Jozef Homola13.12.2012 18:39
Petr Benetka13.12.2012 17:14
Maros Plsko21.11.2011 16:42
Radek Uchytil17.11.2011 19:50
Radek Pivokonský17.11.2011 18:26
Petr Zíka17.11.2011 17:30
Radek Pivokonský17.11.2011 11:00
Zdeněk Petrůj13.01.2009 11:14
Leoš Horák13.01.2009 09:44
hetzer hetzer13.01.2009 09:36

Datum: 28.01.2019 19:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125533
reakce na ...
Nejsem znalec ,ale není to prostě posunutý rosný bod?

Autor: Rada sa
Datum: 20.01.2014 14:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115447
reakce na ...
Dobrý den,
chci se zeptat jestli jste již odstranil problém s vhnutím komínu. Příůadně čím to bylo??? Mám stejný problém

Datum: 21.01.2014 17:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115465
reakce na ...
Dobrý den,

při urgenci problému se přišlo na to, že izolace mezi prstenci a vložkou byla na vložce. Proto teplý vzduch procházel mezi izolací a prstencem, který je chladný. Nyní je to tak, že teplý vzduch stoupá mezi vložkou a izolací, která je zevnitř na prstenci.. Tím se podtatně snížila kondenzace, protože izolace zamezuje přímému kontaku teplého vzducu s prstenci. V každém případě došlo téměř k odstranění vlhnutí. Firma vyměnila všechny prstence+vložky a izolaci kam až bylo možno dostat z půdní podlahy-tzn. na úroveň podkrovního prostoru.Zároveň odstranili původní propojení prstenců v rozích tvrzenou rourou z papíru, který do sebe nasakoval vlhkost a usnadňoval prostup vlhkosti dolů. Použití tvrzeného papíru byl asi dost omyl a také již není používan.

K vlhnutí došlo minulou zimu kdy byl mráz okolo -10 a více a to po delší dobu. Tak potom došlo k menší vlhkosti, protože už byli prstence vymrzlé a asi celkem logicky, pokud se v komíně netopí, tak někde se teplo vysrážet musí. Ale nebylo to nijak velké a nedošlo k prostupu do podkroví jako dříve.

Autor: Petr Benetka
Datum: 13.12.2012 17:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103291
reakce na ...
Dobrý den! Mám podobný problém a také nevím jak ho vyřešit (ani po poradě s kominíky). Nikdo není schopný určit, jestli je to vlkost z venčí (z půdy) a nebo zevnitř (z vnitřní izolace komína). Povedlo se vám to nějak odstranit?

Autor: Jozef Homola
Datum: 13.12.2012 18:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Bylo by dobré dát foto, popsat konstrukci komína a kdy se to vyskytlo prvně, samozřejmě čím a jak topíte a vůbec v jaké výšce komína to je.

Autor: Maros Plsko
Datum: 21.11.2011 16:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100234
reakce na ...
Zdravim.
Podla vsetkeho Vam kondenzuje teply vlhky vzduch prudiaci zadnym odvetranim komina. Pomoze jedine zateplenie celej ochladzovanej casti komina.

Autor: Radek Pivokonský
Datum: 17.11.2011 11:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103656
reakce na ...
Dobrý den, objevil se mi přesně ten stejný problém. Zjistil jsem, že se mi v místě kolem horní části izolace a nad ní rosí exterémně vnější plášt komína (Schiedel). Pravděpodobně je to způsobeno tím, že v místnosti je ohřátý plášť komína na cca 21C. V místě nad izolací je např. -5C. Podle dané vlhkosti je rosný bod někde kolem teploty, která je právě na komíně nad izolací.
Nicméně neznám řešení. Izolace kolem komína mám cca 45cm. Má smysl zaizolovat komín až ke střesě? To se ale posune jen rosný bod o něco výše a problém zůstane.
Jestli ten problém vyřešil, napiště mi prosím.
Děkuji.
S pozdravem Radek Pivokonský (radek.pivokonsky(at)seznam.cz

Autor: Petr Zíka
Datum: 17.11.2011 17:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Podle mne Vám proniká teplý vzduch z interiéru do půdního prostoru a jím nesená vlhkost se sráží na prvním chladném předmětu - komínu. Je použita parozábrana? Je plynotěsně napojená na těleso komína?

Autor: Radek Pivokonský
Datum: 17.11.2011 18:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103656
reakce na ...
Dobrý den,

myslím si, že toto není můj případ. Parozábrana je samozřejmě použita a je parotěsně zatmelena na těleso komína. Teplý vzduch taktéž nemůže do podstřešní části unikat, protože je použito cca 45cm izolace. V mém případě se jedná pravděpodobně o venkovní vlhkost.
Situace nastala pravděpodobně až v dnešních dnech, kdy díky invernízmu počasí je nízká teplota a vysoká vlhkost.
Jde o to, že komín má v interiéru teplotu cca 21C a cca o 45cm výše (nad izolací) je teplota cca -5C. Myslím si, že venkovní vlhký vzduch proníká do vaty v oblasti komína a kondezuje na stěně komína.
Ale 100% jistý si tím samozřejmě nejsem.
Každopádně neznám řešení této situace..
Děkuji.

Autor: Radek Uchytil
Datum: 17.11.2011 19:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104501
reakce na ...
Já si myslím že je problém primárně v tom že vám kondenzuje vzduch který proniká mezi vložkou a tvárnicí. Řešení bych viděl v provedení izolace v půdním prostoru a zamezení proudění vzduchu komínem pokud není používán ( nahoře ho z vrchu přikrýt aby nebyl prochlazován)

Autor: Zdeněk Petrůj
Datum: 13.01.2009 11:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nevím jestli Vám poradím, ale jen dvě takové zkušenosti. Mám stavebnicový komín na kachlový sporák ve kterém se topí jen někdy. Půdní prostor nemám ještě hotový a tak je nevytápěný. V zimě se mi objevuje na komíně v půdním prostoru vlhkost na všech spojích stavebnicových tvárnic komínu. Je mi jasné, že je to vysrážená vlhkost v chladném prostředí meziprostoru mezi vlastním komínem (šamotovou rourou) a mezi vnitřní stranou tvárnic (tam kde je skelná izolace). Přeci jen mřížkou zespodu z vytápěného prostoru jde hodně vlhkosti do tohoto meziprostoru. Je možné, že u vás je to něco podobného.
Další problém je, že cihlová obezdívka tvárnic na průchodu střechou je další plášť a ten by měl být také zevnitř dostatečně provětrávaný. U těchhle konstrukcí - obezdívky tvárnic v nadstřešní části na krakorcové desce musí být dostatečné větrání. Mezi tvárnicemi a cihlami obezdívky musí být dostatečná mezera a tahle mezera musí mít alespoň jeden větrací otvor dole v podstřešní části těsně nad krakorcovou deskou a druhý otvor úplně nahoře nad střechou pod krycí deskou komína (ale tak aby do větracího otvoru nepršelo). Jakmile jsou cihly nalepené přímo na tvárnice, pak vznikne problém.

Autor: hetzer hetzer
Datum: 13.01.2009 09:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
myslim ze mate prochlazeny komin a na nem vam kondenzuje vzdusna vlhkost. v interieru vam na komine nic nekondenzuje?

Datum: 13.01.2009 09:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
právě že ne.Vše se kondenzuje až v půdním prostoru.Zaráží mě že při vytápění na teplotu 19 stupňů se nic nekondenzuje a při 23 ano.Možná že když byl dům prázdný nebylo tolik vlhkosti (vaření,mytí apod.),ale i tak mi přijde divné aby se dostalo skrz zateplení stropem tolik vlhkosti.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama