Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Stěny z betonových panelů

Autor: David Zdeněk
Datum: 23.09.2011 11:40
uživatel: 100379

Dobrý den všem.
Stále řeším z čeho si postavit ten svůj domek (asi jako každý) a hodně mě zaujalo toto řešení: http://www.pasivnidomy.cz/nosne-konstrukce-pasivnich-domu-mohou-byt-i-z-betonu.html .Bojím se toho že jsem si ho trochu zidealizoval a proto prosím všechny o sdělení Vašeho názoru (co je tam špatně případně proč ,není tam něco na první pohled skryté atd.)

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 216   starší >>
Datum: 20.12.2018 15:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nikde v betonové stěně nevedu ani vodu ani odpad. V koupelně je předstěna ve které jsou instalace vedeny a ta současně sousedí s kuchyní , dispozice je zde na fóru k dohledání.Ostatně celé "jádro" a nenosné příčky jsou ze sádrovláknitých desek , ostatní instalace jsou tedy ukryty v nich.

Hledání Vaší cesty je sice zajímavé ale je úplně jinde než mnou vybrané řešení , jak jsem psal již v úvodu cena panelu je dána a v celém fóru nenajde jiné srovnatelné řešení co do kvality a rychlosti a už vůbec ne s cenou.Já jsem měl za dva dny smotováno a 3 den zalitý strop.A když už řešíte pasivní dům rovněž zde není u ostatních alternativ řešený tepelný most v patě zdiva.

Když jsem byl na začátku stejně jako vy , také jsem hledal různá řešení BST ,velox .medmax ,zracené bednění , svépomocné betonování atd.

Proč u mě vyhrál panel : tenká stěna 12cm ,"zedníci" nemůžou nic zkazit ,stavba je montována profíky , je zde minimum spojů = kvalitní neprůvzdušnost BD se dělal bez vnitřních omítek a je u mě 0,22 , není zde žádná parozábrana která se může poškodit, "bez" tepelných mostů , levná a rychlá úprava finálních povrchů (u mě všude strojně dělaná sádrová stěrka) vše bez prasklin.

Autor: lukes lukes
Datum: 20.12.2018 15:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129264
reakce na ...
Tepelny most v pate sa da lahko vyriesit zakladovou doskou na polystyrene. 10cm drahy styrodur, hydroizolacna folia a 20cm podlahuvy... Na to rovno podlahove kurenie. Pri mojom napade by cena bola velmi nizka... Na dom 10x10 obvodove muri by boli pri 15cm a 2.7m potrebne 16.2 m3 betonu a to neratam minus okna....nech si kazdy dohlada cenu za kubik a a prida cenu za zelezo a dostanem sa na smiesnu sumu... A rychlost oproti salovaniu v zvislej polohe tiez myslim ze bude podstatne vedsia

Autor: David Zdeněk
Datum: 20.12.2018 15:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano znám , také jsem zvažoval stejně jako založený na padkách atd.

Cena nebude pouze pouze za beton a železo , ideální bude založit si vlastní vlákno nebo blog až se pustíte do stavby a postupně ukazovat jak jste to udělal a na kolik to přišlo doopravdy.Držím palce ať jste spokojený ,
protože podle mě je spokojenost to nejdůležitější.

Koukněte na vodnici.net , je tam i rozpočet a dost zajímavých postřehů

Další dobré čtení je zde https://forum.tzb-info.cz/123620-fotodokumentace-stavby-epd-diskuse/vsechny-prispevky

Dá se najít na kolik může přijít ta deska ale v tomto případě je to trochu složitější.

Datum: 20.12.2018 21:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Najvedsi problem bude naprojektovat dobre a kvalitne rohy a spoje. Nemate nahodou detajlnejsie foto ako to bolo realizovane u vas? Comu sa treba vyvavorvat aby tam nenastal efekt ako pri starich panelakoch. Treba aj neaku diletaciu zachovat? Na co si dat pozor? Bojim sa ze mi to naprojektuje neaky projektant ktori nebude mat s panelmi skusenosti, lebo 95% s nimi nema a nedodrzi neake zakladne veci o ktorich nebude vedet a nastane casom problem

Autor: Mirek Svejda
Datum: 20.12.2018 21:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Celé vlákno jsem nesledoval tak mě omluvte, pokud budu mimo. Moc nechápu, proč se snažíte o komplikovanou stavbu z litého betonu. Nebylo by jednodušší použít ztracené bednění nebo BST tvárnice ? Já jsem konkrétně stavěl z BST tvárnic a jsem přesvědčen, že levneji a rychleji to nepostavíte. Pokud Vám jde o akumulaci a spotřebu nějaké stavební sutě, tak lze stavět z BST, které otočíte dnem dolů a plníte je sypaným pískem, sutí apod.

Datum: 21.12.2018 00:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Precitajte si moj prvy prispevok v tomto vlakne 20.12.2018 02:46, tam vysvetlujem ako si to predstavujem, ziadne tvarniece ani zlozite debnenie horizontalne. Odliat panel vo vodorovnej polohe rovno na polystyren, zaliat rozvody elektriny, stiahnut latov a bud uhladit beton alebo naliat nivelak a jedny tahom vlastne vyriesit aj stierky. Financne podla mna lacnejsie ako akekolvek tvarnice alebo debnenie a aj casovo menej narocne kedze rovno jedny tahom zateplenie rozvody a stierka. Potom poskladat zeriavom rovno cele steny a zvarit v rohoch a rohy zaliat betonom.

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.12.2018 07:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Podle mne se doma nedá vyrobit panel odpovídající pevnosti jako v panelárce. Bude mít poloviční pevnost a bylo by dlouhé to rozepisovat proč. Měl jsem tu možnost pracovat asi 14 dní jako voják na lince v panelárce Plzeň Jih (potřebovali jsme panely pod radiolokační systém a panelárka jako protiváhu požadovala obsadit na tu dobu jinou linku). Jakse takový panel dělal. Forma - rám je beze dna položena na vibračním stole. Speciálním dopravníkem se tam nasype odměřené množství zavadlé směsi se třemi druhy a velikosti kameniva už obalené cementem. Toto je rozhrábne hráběmi na rovnoměrnou vrstvu, vloží se karisíť, pak se přidá směsi, ta se rozhrne a vloží se 2x2 speciálně tvarované háky, které se téměř dotýkají kovového rámu, pak se přidá další vrstva směsi a pak další - horní karisíť a uvibruje se to, zarovná a vyzvedne se rám, panel na podložce odjede na válcích vedle a tam další maník opatrně (ví kde) obnaží háky pro manipulaci jeřábem a napíše barvou kód. Takto to najíždí do 3 patrové dlouhé tunelové sušárny a posouvá se dále. Po několika dnech se to zachytí za ty háky a když se "nevytáhnou", považuje se panel za dobrý. Občas se totiž stane, že betonovací směs vlivem jiné poruchy má kamínky jenom jedné velikosti a ty se dotíkají hranami (chybí jiné plnivo) a z takového panelu ty háhy se vyvlekly a šlo to na odpad. Poté ještě několik dní panel zraje.
Z tohot pohledu jesm skeptik, že doma lze vyrobit dostatečné pevnosti něco jakoby amatérsky. Ti co radí litou stavbu radí dobře ale pro domek je to přepych.
V sousdství tedy na dohled stavěla fima litou stavbu (finanční úřad) z asi 15 nebo 18 cm skořepiny a byl to "koncert". Ovšem všechno kovové bednění a vibrování neustálé. Železa tam šlo "vagony". Viz snímky.

Autor: Jiří Mitáček
Datum: 21.12.2018 09:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100188
reakce na ...
Podle mě lité panely pro RD jsou nesmysl z několika pohledů. A všechny se týkají toho, že se nevyužijí vlastnosti toho betonu.
1) nepotřebuji takovou pevnost, ale panel nemůže být už tenčí.
2) nevyužiji výhodu rychlosti mechanizace velké stavby
3 Na tu mechanizace je to stejně dost náročné a tedy drahé
4) Nebudu mít dost forem na to abych využil alespoň jeden mix na jednou. Tedy míchat ručně? Pokud to někoho baví, za každej m3 dobře umíchanej na stavbě a vylitej do předem připraveného bednění (hutnit budu já) rád megalomanům zaplatím 2500Kč. Ono je to brzy přejde.

Jakou výhodu to tedy má?

Jinou stránkou věci je sehnat si klasické průmyslové bednění a cca po metru to odlévat. Na RD by stačilo cca 10cm šíře bednění a beton by nemusel být vůbec po celém obvodě. Naopak jen takový skeletový systém. Výhodnější by bylo použít sloupky, ale ty by ztratili výhodu subtilnosti výsledné zdi. Zbytek se může vyplnit nepálenou hlínou.
Další výhoda při vnitřní izolaci může být při zapuštění stavby do terénu. Stačí bednění z jedné strany a z druhé se bude opírat o rostlý masiv. Tam se ale bude zase hůř řešit hydroizolace.

A nejelegantnější řešení které jsem tu před hodně lety presentoval, je postavit obvodovou zeď z EPS a do toho zafrézovat kruhové díry pro nosné sloupky. Pro RD se to ale minimálně z důvodu zvukové izolace moc nehodí. Výroba takového vrtáku na míru by nemusela být tak složitá stačí 15cm průměr a 50cm délka.

Datum: 21.12.2018 11:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ked myslite... Preco by som to neodlial vo vodorovnej polohe vsetko naraz? Ked salung vlastne iba dookola..

Datum: 21.12.2018 11:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy budete mít dostatek forem na jeden mix? Tedy cca 80m2?

Datum: 22.12.2018 00:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Uz som to pisal vyssie, dom dvojpodlazny 8x8 teoreticky by sa to dalo odliat vsetko naraz spodok debnenia bude polystyren. Vlastne debnenie iba po obvode a na vrch naliat nivelak namiesto stierky. Panely 8x 2.7 m rovno cele. Mal by okolo 10t a su zeriavy co podla zatazoveho diagramu zdvihnu 12t aj do vzdialenosti 20metrov.takze teoreticky by slo zaliat vsetko naraz, aj zakaldovu dosku na polystyrene. A vedla dosky spravit spravit formy na zrovnanom piesku na ktory by isly formy s polystyrenom na dne. Odliat aj stropne panely, 8x 2.66m 3x. Viem ze to nebude take lahke ako si to predstavujem, preto som to sem dal aby mal niekto napady k veci na co si dat pozor a tak.. Nie komentare ze to nebude tak pevne ako panel z fabriky... Ja sa nejdem pretekat s fabrikami ci spravim tak pevny panel ako oni, mne staci aby staticky odpovedal potrebam 2podlazneho domu co sprehladom bude

Datum: 22.12.2018 18:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A jakou mají mít ty panely výhodu oproti čemukoli jinému co se běžně na stavbu RD používá?

Autor: metball iGIN
Datum: 22.12.2018 18:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Geometrii, homogenitu, rychlost, ...
... a to, že "v KOLBENCE" není meteo v podstatě žádný problém.

SFO

PS:
Jenže...

PPS:
... to je právě to, když nápady typu Pat a Mat ...

PPPS:
... si hrají na VYZOBÁVÁNÍ TŘEŠNIČEK Z DORTU :-)

iGoNY

Douška:
Miliony Drobniček na sebe váží, ať o nich víte, nebo nevíte.
Proto je tak nebezpečné třebas "podkuřovat asiatům", hledat silné vůdce,...
a obecně, nahredit Drobničky Jedním Máchnutím Silnou Pěstí :-)
Třebas si myslet, že největší průser odlévání panelů na stavbě je ta platba za jeřáb...

Datum: 22.12.2018 19:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To já právě vůbec netvrdím, ten jeřáb je ale taková třešnička na dortu, která je stejnej problém jako to vyzdít. U RD se prefabrikace prostě smysluplně využít nedá. Jiná věc je u velkých a nejlépe typizovaných staveb.

Datum: 22.12.2018 19:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To já právě vůbec netvrdím, ten jeřáb je ale taková třešnička na dortu, která je stejnej problém jako to vyzdít. U RD se prefabrikace prostě smysluplně využít nedá. Jiná věc je u velkých a nejlépe typizovaných staveb.

Datum: 23.12.2018 23:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nepochopil som vasmu prispevku, bud nerozumiem niektorim ceskym slengom alebo som nechapavi

Datum: 24.12.2018 00:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pomylil som sa, to patrilo metbalovi iginovy

Datum: 24.12.2018 00:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nepochopil som vasmu prispevku, bud nerozumiem niektorim ceskym slengom alebo som nechapavi

Autor: metball iGIN
Datum: 24.12.2018 08:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
:-)
u přípravy panelů je vysoce ceněno to, že ve výrobnách ("prefy") jse technologický proces minimálně ovlivněn počasím.

V přesný čas "vyjedou" panely ven na dozrávání (a i to je poměrně přesně řízeno).

No, aspoň dvě z tisíců drobniček jako NaJežení...

SFO

Autor: Jozef Homola
Datum: 24.12.2018 09:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Ocenit by se mělo i to, že vody se přidává v betonárce přesně 0,25 l /(kg cementu a zásadně se přidává po tedy až se smíchají dva nebo 3 druhy kameniva (třetina musí být drcena) včetně písku a cementu. Kdo chce doma betonovat vřele doporučuji příručku: "BETONUJEME" (Václav Hájek profi and hobby).
Poznámaka: přebytek vody snižuje pevnost betonu až na polovinu, protože vymyje zrna cementu do nepatřičných míst.

Datum: 22.12.2018 20:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rychlost vystavby, spravit debnenie iba po obvode je casovo nenarocne, jednym tahom odbavit stierky, lepenie polystyrenu, rozvody elektriky, bez potreby venca, usetrenie pri 2 podlaznom dome za lesenie stropu, velkost obytnej plochy oproti 40cm tehle. Zda sa vam to malo vyhod?

Datum: 22.12.2018 22:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud by to bylo výhodné, tak by se to dělalo běžně. Já tomu nevěřím, takže Vám mohu jedině popřát, aby to nebyl totální průšvih. Jen malou poznámku. Určitě bych nedělal rovnou rozvody a krabice. Zkomplikujete si tím hlazení povrchu. Jen bych natahal husí krky. Teprve po postavení bych vrtačkou vyvrtal díry pro krabice a natahal rozvody.

Datum: 23.12.2018 23:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dakujem. Keby vsetko islo podla predstav tak by to bolo podla mna genialne riesenie no zivot nejde vedsinou podla predstav, keby siel, nemusel by som vymyslat jak spravit lacno rychlo a kvalitne dom ale dal by som si ho odliat z NEREZOBETONU neakej firme z cipru na kluc a dal si ho na pozemok osadit vrtulnikom

Datum: 22.12.2018 23:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rychlost? Za jak dlouho vyrobíte to bednění. Ten panel musí být na něčem pevném a rovném. Takových míst na stavě je většinou pomálo. Ten panel musí zrát. Musíte mít připraven termín na jeřáb, pak se něco podělá a jedete znova. Já patro zdil sám asi 11dní polystyren jsem lepil dva. Věnec potřebujete tak jako tak. Ty panely se musí něčím fixovat. Betonovej strop mi taky přijde jako nesmysl u takové stavby. Ten bych určitě dělal ze dřeva. Je to mnohem levnější,jednodušší a ekologičtější. Z 40cm cihel to stavět nemusíte, to je zrovna nevhodný příklad.

Datum: 23.12.2018 23:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hovorim ze sa rozhodujem, nie som pevne rozhodnuty ze to bude takto, rozhodujem sa medzi porobetonom a tymto riesenim. Par ludom co som to vysvetlil tak sa nadchli nad tymto riesenim ale velka vedsina to zamietaju, lebo sa to tak nerobi a odhovaraju ma, lenze to kazdeho kto mal novu myslienku a vybocil zo zauzivanych tradicii. Len si spomente,vsak len 15 rokov dozadu ludia takto pozerali na tych co si davali polystyren ze oni by si to nedavali lebo dom musi dychat cez penetraciu co uzavre pory co je pod stierkov a cez silikonovu vode nepriepustnu fasadu este aj dnes su pacienti co davaju umele dychanie domu ze daju 44cm tehlu bez zateplenia na nu nepriepustnu fasadu a zvnutra dyfuzne uzavru penetraciou pred stierkamy.. A myslia si jak im dom dycha.. Ku tomu drevennemu stropu, zvazoval som aj to, nebude tam ale pocit jak v chate? Pocut kroky? Viem, su izolacia aj na to ale su natolko ucine ze kroky su neni vobec pocut alebo to iba tlmi? Bol som v drevodome co bol postaveny bez platne, bol na zemnych vrtoch a drevenej konstrukcii. A katastrofa...pocit pri kazdom kroku jak v chate, na to by som si nezvykol nikdy, teda zvikol, clovek si zvykne na vsetko ked je donuteny ale nikdy by som tam necitil teplo domova ale hukot krokov. A to bol vzorovy dom tak predpokladam ze tam maly neaku izolaciu.

Datum: 24.12.2018 11:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mě šlo spíše o to zjistit z jakého důvodu je to řešení pro vás lepší. To že tento postup srovnáváte s plynosilikátem ve mě ale budí pocit, že vám je jedno z čeho postavíte, jen chtece aby to bylo... A to nevím co má být. Levnější? Rychlejší? Jednodušší? Lepší? Pokud ano tak v čem? Vy jste asi v paneláku nikdy nebydlel že? Tam by jste zjistil že pokud neuděláte kročejovou izolaci budete na to pravděpodobně hůře než u dřevostavby.

Datum: 25.12.2018 23:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bohužel neexistuje ideální zdící materiál. V principu jsou dvě možnosti.
- stěny z jednovrstvého zdiva. V tomto případě obvykle vychází vyšší cena, ale zase je rychlejší stavba. Pro stejnou obytnou plochu je samozřejmě nutné malinko zvětšit plochu desky. To snad ale není problém. Zase nemá význam blbnout s plovoucí základovou deskou.
- sendvič. Při vhodné kombinaci materiálů vychází výrazně nižší cena. Proti jednovrstvému zdivu méně problémů s tepelnými mosty kolem oken a věnce, zato je nutno nějak řešit tepelný most paty zdiva. U 15cm panelů je asi nejvhodnější plovoucí deska, ale to obvykle podstatně zvyšuje cenu. Pro extrémně tenké nosné stěny (obvykle 15 až 20cm) je ze statického důvodu výhodnější monolitický strop. Osobně bych dřevěný strop určitě nedělal.
Pokud si zkouším představit Váš postup lití naležato, tak si jsem prakticky jistý, že klasikou to stihnete rychleji a levněji.

Datum: 25.12.2018 23:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pletete asi několik lidí dohromady, já nikde nic o lití naležato nepíšu a považuji to za nesmysl! Minimálně z důvodu složité mechanizace-manipulace a době zrání.

Monolitický strop stavbu ztuží, ale to dostatečně vyřeší i provázaný věnec z vnitřními nosnými prvky.

TM patou zdiva bude problém vždy. Pokud to chcete vyřešit dobže stejně budete muset sáhnout po pěnoskle nebo podobné alternativě.
U cihlovzduchů je TM v patě zdí velmi podstatný, způsobený prouděním vzduchu v mezerách. Pokud sáhnete po variantě vyplněného izolací. Dostanete zase velmi obtížně recyklovatelný materiál. Pokud ten TM u nějaké podřadné stavby nechcete řešit, vyjde nejlépe z jednovrstvých materiálů pravděpodobně plynosilikát...

Datum: 25.12.2018 23:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen pro přípomenutí, tazatel je pan lukes lukes a debatuje se zde o jeho variantě lití stěn naležato na stavbě. Souhlasím s Vámi, že je to nereálné.

Datum: 25.12.2018 23:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pletete asi několik lidí dohromady, já nikde nic o lití naležato nepíšu a považuji to za nesmysl! Minimálně z důvodu složité mechanizace-manipulace a době zrání.

Monolitický strop stavbu ztuží, ale to dostatečně vyřeší i provázaný věnec z vnitřními nosnými prvky.

TM patou zdiva bude problém vždy. Pokud to chcete vyřešit dobže stejně budete muset sáhnout po pěnoskle nebo podobné alternativě.
U cihlovzduchů je TM v patě zdí velmi podstatný, způsobený prouděním vzduchu v mezerách. Pokud sáhnete po variantě vyplněného izolací. Dostanete zase velmi obtížně recyklovatelný materiál. Pokud ten TM u nějaké podřadné stavby nechcete řešit, vyjde nejlépe z jednovrstvých materiálů pravděpodobně plynosilikát...

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 216   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.