Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

rakouské kotle na pelety Hapero

Autor: Josef Vocetka
Datum: 29.02.2012 16:45
uživatel: 109041


Dobrý den,
má někdo nějaké pozitivní nebo negativní zkušenosti s rakouskýn kotlem na pelety Hapero.Díky za informace

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 38   starší >>
Příspěvky
Autor: Zbyněk Šuráň
Datum: 29.07.2015 14:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120288
reakce na ...
Dobrý den.
Reaguji sice na starší dotaz, ale doufám, že odpověď bude přínosem pro zájemce o vytápění peletami.
Od roku 2013 vlastním kotel Hapero HP02W 15 kW interiérová verze.
Vytápím dvě bytové jednotky (spojené) o celkové rozloze cca 160m2 vč. ohřevu TUV 300l boilerem pro 4 osoby. Byty jsou v přízemí nad sklepními prostory. Topení je provedeno klasickými radiátory na zdi - článkové + deskové s rozvodem pod podlahou ve sklepech. Kotel je umístěn v kuchyni-jídelně s ext.přívodem vzduchu pro provoz.

1 rok topení - zateplení bytů je provedeno cca ze 1/2 plochy (vata 5cm + odvětraná keramická fasáda-obklad), kromě zdi jihovýchodní strany a podlahy od nevytápěných sklepů. Spotřeba za celý rok činila cca 4 tuny pelet různé kvality a typu. Testoval jsem v té době různé druhy, abych měl představu co a jak hoří a jak se kotel bude chovat. Zjistil jsem že kotel dělá přesně to co má, co píše výrobce a deklaruje dodavatel. Nebyl žádný problém s obsluhou a ani s funkčností. Kotel si poradil i s méně kvalitními peletami.

2 rok topení - před sezónou bylo rovedeno zateplení stropů sklepních prostor vč. rozvodů topení - tubex + vata 16 cm + SDK. Spotřeba klesla na 3 tuny (peleta smrková A1 v Big bagu)!
Během této doby proběhla garanční prohlídka kotle, prohlídka komínu. Nebylo shledáno závad.

Srovnání - původní topení bylo na elektriku přímotopným kotlem Protherm Rejnok 18kW, kdy jsem na obou bytech protopil cca za 50000 Kč, jsem maximálně spokojen s provozem a komfortem kotle Hapero. Mohu jej i přes "vyšší" cenu doporučit. Na nic si nehraje a prostě funguje. I z tohoto důvodu jsme se rozhodli u mého tchána letos pořídit tento kotel přes program Zelená úsporám 2015, kdy je vyčerpat maximální možnou podporu pro tento zdroj. Vzhledem k jednoduchosti, funkčnosti a prostorové nenáročnosti instalace to pro nás byla jasná volba.

V případě potřeby jsem k dispozici pro vaše dotazy.

Zbyněk Šuráň

Autor: Ladislav Jindra
Datum: 26.06.2016 22:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122874
reakce na ...
Dobrý den CHci si pořídit kotel Hapero HP 02W.Prosím o odpověď pana Šuráně nebo kohokoliv kdo má kotel Hapero jaké pelety používá a zda lze v tomto kotlu topit i peletkami s borovice en plusA1 nebo standart.

Děkuji za odpověď Ladislav Jindra

Autor: Zbyněk Šuráň
Datum: 27.06.2016 07:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120288
reakce na ...
Dobrý den.

Kotel HAPERO HP02K nebo W, si v pohodě poradí i s borovicovými peletami A1, nebo i se standardkami. Borovicové pelety mají v sobě obecně vyšší obsah smůly. Oproti smrkovým čistým A1 vykazují se vyššími teplotami při hoření, a vyšší kouřivostí, nicméně tyto vlastnosti Borovice namají vliv na chod kotle, který si s nimi v klidu poradí.
Obecně doporučuji topit peletami A1, protože certifikace A1 by ,měla garantovat určitou kvalitu. To se odrazí na spotřebě, kdy u A1 je menší spotřeba a vyšší využití pelety a méně popela, což už se nedá říci o A2, které mají jak vyšší obsah popela, tak jich i více spálíte.
U kotle HAPERO nemá smysl topit jinýma pelatama než A1, Osobně mám vyzkoušeny různé druhy pelet, ale Smrkové A1 byly vždy nejpelší.

Pokud jste někde z Moravy můžu Vám kotel předvést při provozu.

Šuráň

Autor: Martin Sýkora
Datum: 13.08.2013 16:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113841
reakce na ...
Dobrý deň,
v rámci príbuzenskej komunity mám prevádzkové skúsenosti s viacerými typmi peletkových kotlov. Moje osobné skúsenosti s Hapero (02K) by som mohol zhrnúť nasledovne:

1) Hapero má mimoriadnu vysokú účinosť spaľovacieho režimu ako aj vyvedenia tepelného výkonu do kúrenárského systému. Miera úspory peliet je jednoznačne významná.

2) Hapero perfektne reguluje tepelný výkon vo väzbe na teplotu vykurovacej spiatočnej a výstupnej vody.

3) Miera bezobslužnosti a prevádzkového komfortu Hapera je nad očakávanie vysoká. V zásade sa nevyhnutná obsluha redukuje na vynesenie popola po spálení cca 600-700 kg peliet a príslušného doplnenia peliet do externého zásobníka.

4) Hapero je kotol, ktorý má za normálnych podmienok vyriešený problém s teplotou spiatočnej vody (t.j. koróziou zo strany spalín) (!).

5) Prevádzková hygiena Hapera ho umožňuje umiestniť aj v civilnejšom prostredí ako v klasickej kotolni.

6) Horák Hapera vyžaduje vysokokvalitné pelety.

Ing. Martin Sýkora

Pozn.:
Z prevádzkových porúch sa vyskytla porucha pri zapaľovaní. Kotol nedokázal zapáliť peletky z dôvodu zlej kvality produkované popola, ktorý spôsoboval zaklenbovanie spaľovacej komôrky horáka aj po prebehnutí čistiacej (roštovacej) sekvencie horáka. Normálne trvá zapálenie pár minút, každé ďalšie trvalo dlhšie a dlhšie, až po cca hodinovom zapaľovaní sa kotol odstavuje do poruchy.

Porucha zapaľovania sa vyskytla pri spaľovaní "kvalitných vybielených" peliet, ktoré som používal ešte pri predchádzajúcom type kotla. V jeho horákovej miske tieto peletky produkovali niečo ako cukrovú vatu v šedom. Teda nie klasický sklovitý spekanec na dne (typické pri obsahu kôry v peletkách) ale "vatu" v priestore.

V programe Hapera sa dá prestaviť dĺžka pokusu o zapálenie peliet. Pri dlhšom zapaľovaní ako cca 20 minút bol kotol a komín už navetraný s CO a úspešné zapálenie prebehlo za sprievodného "žuchnutia".

Po prechode na spaľovanie peletiek Royal pellets už Hapero zapaľoval úplne bez problémov. Horák bol vždy dostatočne čistý. Predpokladám, že vhodné prestavenie parametrov počas čistiacej sekvencii horáka (napr. jeho razantnejšie vyfúkanie od spodu) by si poradilo aj s konkrétnymi problematickým popolom.

V mojich podmienkach vykurujem na teplotu výstupnej vody z kotla max 65oC, nie podľa teploty v miestnosti a priestorového termostatu (tá je u mňa vytočená mimo reálnu reguláciu na 27oC). Teplota v miestnostiach je primárne regulovaná termostatickými ventilmi na vykurovacích telesách (20-22 oC) a ohrev teplej vody v 200+150 l bojleri s výmenníkom je zabezpečovaný prostredníctvom trvalo naškrtenému prietoku vykurovacej vody. Teplú vodu si nahrejem aj v lete. Vratná voda do kotla sa v zime štandardne pohybuje nad/okolo 40oC. Prietok v zime varíruje v oblasti cca 200-500 l/hod, podľa odberu tepla (otvorenia termostatických ventilov). Objem sústavy je cca 350-400 l. Používam obehové čerpadlo s elektronikou udržujúcou nastavený diferenčný tlak (nehučia termostatické ventily pri zmenách prietokov), režim plug and play (pretržité vypínanie obehového čerpadla v závislosti od teploty v miestnosti s priestorovým termostatom s cieľom zníženia výkonu kotla) je preto nevhodný.

Autor: Route SixtySix
Datum: 15.08.2013 21:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102636
reakce na ...
S kotlem jsem víceméně spokojen. Nevíte náhodou jak odstranit kvílení kotle při režimu CLEAR, kdy dolní klapka kvílí tak že nejde sledovat TV ve stejné místnosti ?

Viz video (hluk je v reálu výrazně silnější - točeno mobilem při čištění kotle technikem, který to zatím nevyřešil a video i odeslal výrobci před časem a nic). Na videu je vidět v jaké poloze klapky to dělá.

https://www.youtube.com/watch?v=0x-FoockjIc

Tomáš

Autor: Martin Sýkora
Datum: 21.08.2013 10:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113841
reakce na ...
Dobrý deň,
pri čistiacej sekvencii (clear) mi kotol občas vylúdi nejaký hlasnejší
pazvuk. Aj keď kotol (Hapero pivničná verzia 14 kW) nemám v klasickej
kotolni ale v civilnejšej technickej miestnôstke (bližšie k obytným
miestnostiam), dosahovaná sila občasných pazvukov neruší. Ak by som to mal
porovnať so zvukom z Vášho videa, myslím že takú silu to u mňa nedosahuje.

Martin S.

Autor: Route SixtySix
Datum: 30.10.2013 22:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102636
reakce na ...
Tak oprava kotle kterou provedl pan Hostomský pomohla, kotel už nekvílí, pokud jsem pozoroval šlo o jeden čep, který se zřejmě zadíral nasucho.

Opravu nám provedl zdarma v záruce.

Spotřeba kotle je stále velmi malá, nyní můžu porovnat se dvěma sousedy (Rojek a Klimosz). Celkovou spotřebu zveřejním po sezoně.

Tom

Autor: Route SixtySix
Datum: 30.07.2015 10:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102636
reakce na ...
Tak spotřeba kotle u mě je super, RD nový zateplený dvoupatrový v Orlických horách a první rok spotřeba 3 tuny, druhý rok horší zima spotřeba 3,5 tuny.
Topíme ale na 23st. manželka má ráda teplo.

Nemůžu než doporučit kotel HAPERO a pan Hostomský se něj stará vzorně.

Autor: michaela panosova
Datum: 11.07.2013 06:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112131
reakce na ...
po několika navstevach servisního technika kvůli velmi stiplavemu kouri do mistnosti a v neposledni rade velmi znecistenemu kominu,shanim další odpověď na na tzv garancni platbu jednou za rok a to 60eur. a to zda je nekde ve smluvních podmínkách uvedeno povinne rocni placeni garančního poplatku a zda se dava potvrzeni,zda ma tento poplatek vliv na zarucni opravy,viz nedokonale spalovani versus stiplavy kour do mistnosti,pri pouzivani roayalek,tzn neustale navstevy na serizeni kotle.dik za info kolegum co mají kotel v poradku

Autor: EDUARD OBERT
Datum: 01.04.2013 17:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112921
reakce na ...
Otazka pre pana Vocetku.Dobry den.Rozmyslam o peletovom kotly HAPERO do pivnice.Mam 2 x po 80m² spolu je to zhruba ako Vase.kolko kw kotol potrebujem?Bud 14.4KW alebo 25kw.Dakujem za odpoved

Autor: Richard Novák
Datum: 02.04.2013 17:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112368
reakce na ...
Dobrý deň chcel by som sa opýtať za aké ceny sa v čr predáva hapero HP02?

Autor: Josef Vocetka
Datum: 10.07.2013 21:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109041
reakce na ...
Dobrý den ,tato otázky by měla směřovat asi na pana Hostomského .Vytápíme cca 180 m2 podlahové plochy a bojler.Kotel máme 11 KW celková spotřeba za zimu 2012 - 2013 4800kg.
Josef Vocetka

Autor: Richard Novák
Datum: 12.02.2013 21:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112368
reakce na ...
chcem kúpiť peletový kotol hapero má niekto negatívne skúsenosti, ktoré by ma maly odradiť od jeho kúpy?

Autor: Route SixtySix
Datum: 02.04.2013 19:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102636
reakce na ...
Kotel má samé výhody, já beru jen jako nevýhodu režim PLUG&PLAY, který mi dodavatel zapnul.

Tento režim pulsuje čerpadlem a absolutně se nehodí pro podlahové topení (když ko tomu čerpadlo podlahového topení připnu paralelně) nenatopí patřičné okruhy a dodaný termostat s podlahovkou nepočítá.
Teplo z ní kotel vypne na dlouhou dobu.

Pokud má někdo podlahové topení doporučuji koupit do kotle moduly (jejichž cena přesáhne 10 tisíc) a které uto regulaci udělají, čímž se kotel prodraží.

Jinak samotný kotel má malou spotřebu pelet a je téměř bezúdržový.

Tom

Autor: michaela panosova
Datum: 09.07.2013 22:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112131
reakce na ...
hapero?:
stotisicovy kotel skvely pro přírody na hovno do interieru,kouri,dym stipe do oci a dusi rodinu,peletky royal,spatne spaluje,servis casty,znicil nove steny,co dal nevim,jsem nasrany po trech zimách,posilam fotky komina při dnes při cisteni,tzv ekologicky kominzasrany jak jetel

Autor: Vladimír Křen
Datum: 10.07.2013 08:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Jenom tak pro zajímavost. Jak máte zajištěný přívod spalovacího vzduchu ke kotli?

Autor: michaela panosova
Datum: 11.07.2013 06:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112131
reakce na ...
myslite ze po několika navstevach servisního technika bychom měli ucpany privod vzduch?to by teda byl nas technik jo velmi spatny.pan gabris je velmi ochotny,ale bud uz si nevi rady a nebo nechteji kotel vymenit,protoze poslední sezona a stiplavy kour do mistnosti,sehral s nasim klidem v jednani vetsi roli,jak nejaky privod vzduchu,o který se ma starat technik.a nebo je to finta od dodavatele,svadet vse na zákazníka,ze s kotlem neumi,ze nemá kvalitni peletky atd atd.
takze ted spis resim problém co s kotlem když uz byl tolikrat servisovany a co s ganancnim poplatkem,viz nove tema

Autor: Marcel Gabriš
Datum: 30.10.2013 20:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114525
reakce na ...
Nedá mi nezapojiť sa. Na margo kotla Panošových. Týmto verejne vyzývam niekoho od Panošových, aby zverejnili fotky svojho komína. Na servise kotla som bol osobne niekoľko krát. Potom ako presťahovali kotol z podkrovia do medzipodlažia, začal kotol pri fáze zapaľovania sporadicky zadymovať. Pokiaľ bol vývod komína cez stenu von (tak, ako to býva pri plynových kotloch) v oblasti podkrovia, kotol fungoval 2 roky bez problémov. Dočasne sme mali takto provizórne pustených pár kotlov a nikdy nebol problém. Avšak teraz sa kotol presťahoval o poschodie nižšie a vývod sa otočil o 90° vľavo bez konzultácie. (Pri spustení pritom bola dohoda, že kotol pôjde do kotolne v podzemí a pripojí sa do komína tak, ako to vyžaduje vyhláška!) Napriek tomu, že nebola dodržaná dohoda, snažil som sa hľadať chybu v kotly a pripúšťam, že to vyzerá podobne ako u pani Drahotinskej. No tu sa len veľmi ťažko hľadala chyba na kotly, keď on komín nemal a diagnostický počítač zaznamenal spätný chod vzduchu. Komínový vývod u Panošov je totiž medzi domami a tam dochádza k víreniu vzduchu. Ak nemám kotol napojený na komín a mám hľadať chybu ťahu komína, tak nemám poskytnuté podmienky. No a tak som z hľadiska možností urobil to, že som nahral priebeh fungovania kotla na diagnostický počítač a data odoslal do Hapero Rakúsko ešte v ten večer ako boli zaznamenané. Na druhý deň som mal telefonát a neskôr rovnakú mailovú odpoveď vo forme otázok: má ten kotol komín? Ak áno, aký dlhý?! Váha vzduchu zaznamenala v čase zakurovania, nie výtlak vzduchu von, ale naopak z komína do kotla! No a tu som rezignoval. Je totiž mojou povinnosťou zakázať používať takýto kotol. Ono sa asi niekedy naozaj neoplatí pomáhať ľuďom za každú cenu.

Jardo, toto je zároveň moja odpoveď na to, s akým záverom by skončila ročná prehliadka kotla.

Autor: michaela panosova
Datum: 27.01.2013 09:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112131
reakce na ...
dobry den
pana Vocetka,kotel mame uz treti sezonu ale tu posledni mame velke problemy s kourenim kotle do mistnosti.je to velmi stiplavy kour a servisni centrum _:?to je otazka do diskuze.rad bych se Vama tel.spojil a zeptal se Vas na sevisni poplatky.muj tel je 724066618,zavolam na zpet.uvital bych i skype.diky moc
panos vsetin

Autor: Richard Novák
Datum: 18.02.2013 13:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112368
reakce na ...
dobrý deň podarilo sa vám vyriešiť váš problém a o akú závadu sa jednalo .
Máte hapero HP 02?

Autor: michaela panosova
Datum: 27.01.2013 09:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112131
reakce na ...
dobry den
pana Vocetka,kotel mame uz treti sezonu ale tu posledni mame velke problemy s kourenim kotle do mistnosti.je to velmi stiplavy kour a servisni centrum _:?to je otazka do diskuze.rad bych se Vama tel.spojil a zeptal se Vas na sevisni poplatky.muj tel je 724066618,zavolam na zpet.uvital bych i skype.diky moc
panos vsetin

Autor: Jiri Tomasek
Datum: 28.03.2012 11:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109342
reakce na ...
Dobry den, kotlem topim prvni sezonu. Presel jsem z klasickeho kotle na uhli. Oproti ceskym kotlum je sice drazsi, ale zatim nelituju. Kvuly spatnemu pristupu do sklepni kotelny a male kotelne samotne sem mel velmi zuzeny vyber (premyslel jsem jeste o atmos a opop). Hapero je prostorove nejmensi a nejlehci. Vetsi porizovaci cena se doufam vrati ve spotrebe. Kotel se jevi celkem usporny, spotreba je oproti konkurenci skoro polovicni (porovnaval jsem se sousedem, ma nejaky kotel na peletky moravskeho vyrobce). Uvidim na konci sezony, kdy to propoctu a porovnam. Zatim jsem spalil cca 3,5 tuny, topim od zacatku rijna. Kvuly malemu miminku jsme topili spis vic, okolo 24 stupnu. Barak z 30 let, zpulky kamenne a z pulky cihlove zdivo, nezateplen, cca 130m2.
Oproti lonsku neporovnatelny komfort v obsluze a tepelne pohode. Zadne hromady popela, koure, mouru a prachu v chodbe. O kotel se v podstate nemusite starat. Ovladani teploty je bezdratovym termostatem. Oproti konkurenci se mi trochu horsi jevi ovladani na kotli, ktere je spise prumyslove. Misto grafickeho displaye je tam zobrazovani segmentovkami a 4 celkem tuha tlacitka. Pohyb po menu bez manualu neni v podstate mozny, nebot polozky se zobrazuji pouze jako cisla, nebo naznaky pismen. Ze zacatku me to trochu stvalo (jako elektomechanik jsem si stim chtel porad hrat), ale nakonec sem zjistil, ze zadne nastavovani a kontroly nejsou treba, a tlacitka ted pouzivam pouze pri vyndavani popela (cca 1 za 3 tydny). Mohu Vam poslat na mail i referci na dodavatele, abych tu nedelal nejakou neopravnenou reklamu. Rad zodpovim i dalsi dotazy.

Autor: Richard Novák
Datum: 17.02.2013 17:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112368
reakce na ...
aké sú vaše skúsenosti po roku úžívania kotla, aká spotreba peliet a aký spôsob zapojenia kotla máte

Autor: Josef Vocetka
Datum: 17.02.2013 17:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109041
reakce na ...
Dobrý den,
kotel máme od března mimulého roku.Jsme s ním celkem spokojeni jen nás trochu zlobí bezdrátový termostat a tak teď budem předělávat na drátový.
Co se týká spotřeby pelet topíme cca 170 m2 a bojler zatím do dnešního dne cca 3,5t
Kotel máme pod schody v sutrénu - vůbec žádné zakouření nejde do místnosti
Násypku na pelety /500kg/ jsem si udělal v garáži a tak si kotel automaticky nasává jak potřebuje.
Když předělám ten termostat tak to bude ok.
Topím jenom bílé pelety extra čisté.
Zatím pohodové čisté topení.
Když budete mít někdo nějaké otázky klidně zavolejte.
602496839
Pěkný den.
Josef Vocetka

Autor: Richard Novák
Datum: 18.02.2013 13:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112368
reakce na ...
myslíte, že by malo zmysel zapojiť hapero s 800 - 1000 l akumulačnou nádržou, v ktorej bude prietokový výmeník na ohrev TUV a nádrž bude zároveň slúžiť aj ako vyrovnávacia nádrž kôli teplote do podlahového kúrenia,

Autor: Josef Vocetka
Datum: 18.02.2013 18:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109041
reakce na ...
Dle vyjádření dodavatele je akumulační nádrž k ničemu kotel může ovládat 3 okruhy a každý samostatně takže jedním topím bojler,druhým radiátory a třetím podlahové topení .
J.V.

Autor: Richard Novák
Datum: 18.02.2013 19:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112368
reakce na ...
A čo si myslíte o tom, ak by som uvažoval tým spôsobom, že akumulačná nádrž bude náhrada bojléra a súčasne aj pre solárne panely, ktoré budú dokurovať nádrž? Toto riešenie by malo byť pre kotol a jeho chod vhodným riešením, či nie?
A to ovládanie 3 okruhov je v základnej výbave kotla?

Autor: Route SixtySix
Datum: 21.02.2013 14:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102636
reakce na ...
To co píšete o třetím okruhu ale znamená koupit nějaký modul podlahového topení do kotle, jestli to dobře chápu z návodu ...

Tomáš

Autor: Jiri Tomasek
Datum: 18.02.2013 09:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109342
reakce na ...
Dobry den,
vytapim cca 130m nezatepleny starsi domek. Kotel je zapoje pouze na 1 okruh topeni, bojler bohuzel zapojen nemam. Kotel mam umisten kotelne ve sklepe, zadne koureni do prostoru jsem nezaznamenal. V zime tam dokonce spi i pes (holt teplo je teplo :-) ) Loni jsem resil pouze jeden problem se spatnym prijmem termostatu (signal musel pres 2 silne zdi a podlahu do sklepa), spojeni obcas vypadlo a kotel to matlo. Musel jsem ho tedy umistit do blizsi mistnosti mimo hlavni obyvanou mistnost. Pak si trochu si pohrat s nastavenim radiatoru, abych to vykompenzoval. Druhy problem se vyskytl letos se zmenou vyrobce peletek (a to mely byt kvalitnejsi, renomovany vyrobce). Po 3 mesicich topeni jsem zaznamenal pokles vykonu kotle. Nakonec pomohlo vycisteni sten spalovaci komory. Loni jsem toto nedelal ani jednou a dle prodejce se to delat nemusi. Spalovani pelet se na stenach tvori takova bila krusta, mela by se pry odloupavat sama. Letos to nejak nefunguje, takze jednou za 2 az3 tydny pri vyndavani popela to cistim. Je to prace na 10 minut. Popela je take o trochu vic nez loni.
Loni jsem za 210 dni topne sezony spalil 4005kg, letos topim od rijna 136 dni a zatim spaleno 2880kg. Letos hodlam zateplit stropy, takze doufam ze se spotreba pelet jeste snizi.
Veskere vyhody, ktere jsem popisoval minule se letos jen potvzuji, kotel mi dela jen a jen radost. Ac to byla vyrazna investice, tak rozhodne nelituji.
Rad zodpovim dalsi otazky.

Autor: Richard Novák
Datum: 18.02.2013 13:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112368
reakce na ...
čo sa týka termostatu asi bude lepšie hneď pri inštalácií kotla riešiť drátový termostat a vyhnúť sa neskorším problémom, inak sa mi páči vaša presná evigencia spotreby peliet,
Čo sa týka životnosti kotla (údajne 30 rokov ), a účinnosti 95,7 % čo si o tom myslíte?

zobrazuji 1 - 30 z 38   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.