Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Hořak Ferroli

Autor: Jaroslava Horňáková
Datum: 25.12.2013 09:27
uživatel: 115124

Dobry den ,prosim o radu nastavení hořaku Ferroli sun P7.
Mame pelety 8 mm delka 5-10mm dodavka pelet je bezproblemu ale pelety nejsou vyhořelé, hořak je nastaven od vyrobce na 6 mm pelety hodnoty odpovídaji nastavení podle tabulky pana Musila odpad popelník za den,prosě co zhoří to vysipu.
Děkuji za radu

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 45   starší >>
Datum: 09.02.2015 16:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118960
reakce na ...
dobrý deň prajem.volám sa Milan a som z SK.mám podobný prípad ako vy so spekaním peletiek.spekaju sa mi na granule a každý deň plný popolník spekancov.dokonca sa mi spekaju aj kvalitne peletky z čistého rezu.podarilo sa vám to nejako vyriešiť?bol by som povdačný za radu.dakujem.

Datum: 26.12.2013 09:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dobry den pane Musil manžel snižil hodnoty T04 -6, T09 -21, T11 - 28 , T13 - 35, T15 -40, T17 - 45 a pořad to same žadne zlepšení

Autor: Josef Musil
Datum: 25.12.2013 13:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Dobrý den paní Horňáková. Vámi popisovaný stav s nespálenými peletami je pravděpodobně způsoben tím, že máte asi špatně namontovaný rošt v hořáku. Ten musí být pevně přišroubován ze spodu skrz otvor na kraji hlavy hořáku do závitu v roštu. To je ta roura ve které je ten rošt. Po dotažení se rošt mírně zvedne tak, že pod něj může spalovací vzduch od ventilátoru. Pokud je tam rošt jen nastrčen, nedostane se spalovací vzduch pod rošt a dochází k nedokonalému hoření vyhazování nedohořelých pelet a přehřívání hlavy hořáku. Hořák se rychle zničí. Dojde k úplné destrukci hlavy hořáku. Je to neodborné namontované. Vyškolení montéři to vědí. Již jsem se s tímto setkal a musela se, díky bohu, vyměnit jen celá žárovzdorná hlava hořáku a rošt. Je to ale drahá záležitost.
Jinak je nutné mít instalován na kouřovou rouru regulátor komínového tahu a nastavit ho na 10 Pa. Pro pelety 8 mm je samozřejmé nastavit nižší parametr t04, t09, t11, t13, t15 a t17. Nejdůležitější je však správné namontování roštu a regulátor.

Datum: 25.12.2013 20:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry večer pane Musil rošt tam přišroubovan nebyl chyběla tam matička byl pouze vsazeny manžel to opravil a stejně to pořad nespaluje .
T07 zvyšil na 20 a pořad to děla to same .
na jake hodnoty to teda ma asio nastavit aby to zpalovalo tak jak ma
Děkuji za radu Horňáková

Datum: 25.12.2013 20:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Regulator tahu mame a ted to manžel snižil hodnoty ktere jste napsal o 8 tak to vyzkouší co to uděla T 07 vratil na 15.

Datum: 26.12.2013 14:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7
Dobrý den paní Horňáková, Posílám Vám nastavení, tahové poměry GFN a detail roštu v hořáku.

Datum: 26.12.2013 14:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ještě ty tahové poměry-

Datum: 26.12.2013 15:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podle teto tabulky byly hodnoty nastaveny už od vyrobce a spalovalo to špatně po snižení parametru ktere jste mě napsal to taky spaluje špatně vy mate ale jiny rošt my mame nerezovy a je rovny tah kominu mame nastaveny 10

Autor: Lukáš Havlíček
Datum: 26.12.2013 16:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110059
reakce na ...
Nerezový rošt je trochu vylepšený, proudění vzduchu pod pelety je tam lépe provedeno a hlavně nepraská tak jako starší litinový.
Podle mě máte prostě nekvalitní pelety, zkoušel jsem také 8mm pelety a dělalo nám to samé jako Vám.
Od jakého výrobce máte pelety?

Datum: 26.12.2013 20:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Prodejce je ze Zlechova Vyrobce by měl byt rusko

Datum: 26.12.2013 21:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aha, takže dále netřeba nic nastavovat...Ty pelety jsou s velkým obsahem nečistot a kůry, proto neshoří. Kupte čisté bílé pelety a uvidíte tu změnu.
Jo, a jsou dražší....
Já uvažuji vyzkoušet 8mm bukové pelety, jsou o trochu levnější než 6mm bílé a měli by být bez příměsí.

Autor: Pavel Richter
Datum: 26.01.2014 21:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112069
reakce na ...
s tema bukovima peletkama bych byl opatrnej. Tento rok mam pelety udajne z tvrdyho dreva. Musel jsem prenastavit horak to neni problem ale problem je ze pelety strasne prasi tim padem v zasobniku se velmi neochotne sesypavaji a dokazou se nesypat i pod velkym uhlem takze je zasobnik od pulky nepouzitelnej. musim sem tam cely zasobnik vybrat a pelety presit. horaku ten prach taky nedela dobre.

nekde jsem cetl ze to je zpusobeno mensim mnozstvim ligninu ci neceho takovyho v tvrdym drevu a proto maji peletky vetsi oter.

a nebo jsem jen halt narazil na nekvalitni bile pelety. doporucuji overit protoze to je na zlost.

Datum: 27.01.2014 11:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Při výrobě pelet z tvrdého dřeva by mněl výrobce přidávat nějaké pojivo. Dává se 1% kukuřičného šrotu. Zkoušel jsem pelety z dubu z Liptovského Mikuláše a byly dobré. Byl jenom problém se struskou na roštu. Výhřevnost byla deklarována až 20 MJ/kg.

Autor: Pavel Richter
Datum: 27.01.2014 12:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112069
reakce na ...
V mém případě asi výrobce pochybyl. Jen jsem chtěl na to upozornit. Přístě si pytle prohlédnu ještě na autě a pokud tam bude moc prachu tak pelety nepřevezmu.

Se struskou je to tak jak píšete. Čistící intervaly mám stále stejné a hořák do chyby nepadá.

Autor: MILAN POZOR
Datum: 09.02.2015 17:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dobrý den pán Musil.som zo Slovenska od Lipt.Mikuláša.mám problém so spekaním peletiek v 5článkovej peci Ferroli horák SUN7.peletky sa mi spekaju na akési granule a každý deň plný popolník musím vysypať.spekajú sa mi dokonca aj úplne čisté peletky z LM z MT pelet.v čom by bol podľa vás problém?dokonca aj servisák prestavil horák druhý krát a stále to isté.spotrebu mám 2,5-3 vrecká denne.vykurujeme dva poschodia spolu cca 300m3,10radiátorov a 2rebríkové.pec ovláda priestorový termostat.vedeli by ste mi poradiť? dakujem.

Datum: 09.02.2015 19:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Milane,
měl jsem možnost vyzkoušet pelety od výrobce z Liptovského Mikuláše. Jednou jsem to již na tomto fóru psal. Jsou z tvrdého dřeva, mají vysokou výhřevnost, ale spékají se. Jediná možnost je spalovat je s menším množstvím vzduchu, aby nebyla tak vysoká teplota hoření a tím nedocházelo k tavení popela. To pak tvoří škváru. Napište mi jak výkonný máte kotel a sdělte mi svoji e-mail adresu. Pokusím se poslat Vám nastavení hodnot hořáku. Musil Karlovy Vary

Datum: 10.02.2015 15:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dobrý den pán Musil.dakujem za vašu reakciu.no kotol je FERROLI SF5-5článkový s horákom SUN7.kotol je aj na pevné palivo-tréba vymeniť dvierka len. minimum 15kw,maximum 20kw.prikladám aj foto.bol už aj servisák dva krát a nejaké parametre prehodil,ale aj tak je to to isté.aj tie čisté peletky speká na granule a plný popolník za den.servisák mi horák nastavil takto:t1-1,t2-1,t351,t4-8,t5-5,t6-100,t7-16,t8-51,t9-23,t10-70,t11-38,t12-80 lenže velmi spekalo v horáku,tak som dal na 120 a je to lepšie,t13-45,t14-150,t15-53,t16-170,t17-56,t18-0,t19-99,t20-50. v návode na obsluhu mám aj tabulku s povodnými nastaveniami a tie sa líšia minimálne.vykurujeme dva poschodia po cca150m3 spolu cca300m3 a desať radiatorov a dva rebríkove.neviem kolko odpadu by malo biť v popolníku pri takomto vykurovaní na priestorový termostat.za každú radu vám budem povdačný.moja adresa:.

Datum: 10.02.2015 18:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Již jsem jednou odpovídal, ale asi jste to nečetl.
Máte regulátor tahu komína? Hořák potřebuje tah 10Pa, pokud je větší jsou problémy s hořením pelet.
Jak máte nastaveno:
U1 - ?
U2 - ?

Můžete vyzkoušet změnit:
t07 (délka cyklu) přidat na 18
t08,t10,t12, (tlak ventilátoru) snížit o cca 10% proti továrnímu nastavení

Datum: 12.02.2015 14:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
zdravým.no máme aj reg.tahu je na 10pa a otvára ho skoro naplno.porovnával som nast.horáka aj so 4čl.pecou Ferroli s takým istým horákom Sun7 a nastavenie bolo skoro úplne rovnaké s mojim nastavením.skúsim ešte nejaké iné peletky zohnať na skušku a uvidím či bude dáka zmena. tie nastavenia u1,u2 mi nič nevravia.kde v menu sa nachádzajú? bol som oboznámený servisákom len o t čkových.

Datum: 12.02.2015 15:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U1 - teplota kotle (resp. teplota vypnutí hořáku, požadovaná teplota kotle)
U2 - výkonové stupně hořáku (pro 5-ti článek má být 2)
Menu se nachází pod tlačítkem M - stisknout na cca 5 sekund. Vše je popsáno v návodu, pokud jej nemáte tak chodí přibalen k hořáku... Stáhnout se dá na webu enbra.cz. Také to naleznete o kousek výše v příspěvku p. Musila, jsou tam fotky kotle a scan nastavení parametrů.

Datum: 12.02.2015 15:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tak tie nastavenie u1,2,3 som našiel a sú nastavené na :u1-70,u2-3,u3-0. sú OK?

Datum: 12.02.2015 18:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Opravuji svůj předchozí příspěvek - U2 pro 5-ti článek má být skutečně nastaveno na hodnotu 3. Takže to máte správně. U3 nastaveno na hodnotu 0 znamená, že hořák čeká na povel od termostatu, potom začne topit. Pokud kotel ovládáte prostorovým termostatem, je to správně. Parametrem U1 je nastavena požadovaná teplota kotle, vy máte 70°C - nedokážu říci, zda je to správně nebo ne. Podle mě ne, protože to je teplota kdy hořák vypne, takže provozně musí být o cca 5K níže, tzn. na 65°C a to je prostě příliš nízká teplota. Zeptám se tedy, jak máte vyřešenou ochranu zpátečky kotle, na jaké teplotě se zpátečka kotle udržuje?
A k tomu řízení kotle prostorovým termostatem se ještě váže od dovozce kotlů jeden dokument, jmenuje se "Instalační podmínky pro provoz Sun P7 (zkráceně)". A tam se píše:
Nutný čas pro zapálení s přechodem na max. nastavený výkon a algoritmus pro odstavení hořáku je minimálně
15 min.
Další požadavek, který je nutno při projekci a instalaci dodržet je perioda mezi odstavením a znovu požadavkem
na provoz je minimálně 15 min..
Při nedodržením uvedených požadavků není možné uznat jakékoli záruky na uvedený výrobek!
Při instalaci peletového kotle včetně hořáku je nutno dodržet zákonné platné předpisy a zákony ČR!
Regulace hořáku neumožňuje provoz on/off v intervalech kratších než 15 + 15 min.

Máte toto zajištěno? I když zřejmě nejste z ČR, dovozce je jen jeden...

Datum: 09.02.2015 19:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vzorek nastavení je v příspěvku p.Musila kousek výše. Protože to nejsou bíle pelety 6mm, ale jiné, musíte si trochu pohrát s nastavením, nevyřešíte to jednou změnou.
Co Vám ale doporučím hned - kotel (resp. hořák) neřiďte prostorovým termostatem, nejvhodnější zapojení je s AKU zásobníkem. Pokud ne AKU, alespoň taktovací (300 - 500l), kotel má delší cykly a menší spotřebu - stabilnější podmínky. Sice nepíšete výkon těles nebo tepelnou ztrátu objektu, ale na 10 rediátorů + 2 žebříky mě přijde 5-ti článkový kotel výrazně předimenzovaný. Zkuste v nastavení hořáku změnit na 4-článkový kotel.

Datum: 16.02.2015 10:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
zdravým.no mám v zásobníku úplne čisté peletky a aj tak sa spekajú na granule a stále plný popolník za den kurenia.s čím sa tréba pohrať na horáku?vzduch?sypanie peliet?.

Datum: 16.02.2015 10:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, zkuste trochu ubrat na ventilátoru, cca o -10% od továrního nastavení. Délku cyklu je možno také prodloužit na cca 17-18 sekund. A zkuste částečně přivřít klapku do komína.

Datum: 16.02.2015 23:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
zdravým.no ani tak to neni vobec lepšie.

Datum: 17.02.2015 07:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak potom jedině jiné pelety, nebo nevím.

Datum: 17.02.2015 09:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ved to že už na továrenské nastavenia by to malo spalovať ako má a nám to vyrába granule plný popolník vysipen každý deň. tak teraz neviem či je to OK alebo kolko vlastne odpadu-popola by malo v popolníku ostať za den kúrenia,pričom spotreba je cca 3vrecká.

Datum: 17.02.2015 09:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Popel musí být čistě popel, může se vyskytnout ojediněle neshořelá peleta. Na tovární nastavení to vždy nemusí fungovat naprosto správně, lehké doladění je potřeba téměř vždy.
Zkoušeli jsme několik pelet, ale výsledek je jednoduchý - musí to být čistá bílá peleta. Spečence se tvoří u pelet které mají přídavek kůry.

Datum: 18.02.2015 11:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no ved preto že by to mal biť čisty sypky popolček a nie granulky.peletky mám úplne čisté bez kôry.tak upravujem davkovanie a ventilátor.predlžujem sypanie na t7 a uberám vzduch na t12.zatial sa mi podarilo znížiť množstvo odpadu-granuliek možno o polovicu,ale popolnatosť skoro žiadna.

zobrazuji 1 - 30 z 45   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.