Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Inteligentní dům - výměna zkušeností

Autor: Vaclav Kalina
Datum: 06.01.2016 20:49
uživatel: 101287

Zdravím
Již několik let vyvíjím prostředí pro inteligentní dům a rád bych si prostřednictvím tohoto vlákna vyměnil zkušenosti a nápady z provozu a vývoje podobných aplikací. Nejedná se o žádný sériový produkt, vše je postaveno na PLC modulech se sběrem dat a výstupy s WEB prostředím pod Linuxem na stávajících TN-C-S rozvodech (žádné sběrnice, jen Ethernet a I2C) . Nepoužívám žádný placený komerční produkt. Budu rád, pokud se najde někdo, kdo má podobné ambice, s nímž bych si mohl vyměnit nápady a tipy na zdokonalení.

Zde je ukázka mého snažení http://ksystems.cz/Dum/

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
Datum: 09.10.2018 18:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128634
reakce na ...
já doporučuju použít nějakou free variantu, například home-assistant.io než si programovat něco vlastního, nebo použijte systém caspiatech.cz kde je možné si jej přizpůsobit k obrazu svému, je založený na open source technologiích a je otevřený

Autor: Honza Ringo
Datum: 09.10.2018 21:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100670
reakce na ...
Home assistant jsem také zvažoval, než jsem se rozhodl pro Domoticz, je to něco podobného a existuje i spousta dalších alternativních SW.
Jen pro inspiraci doplním že k free systému Domoticz nainstalovaném na NAS Synology jsem přes USB připojil ještě klon Arduino Mega s RF vysílačem a přijímačem s nainstalovaným softwarem RFlink. Toto řešení (v ceně cca 20 Eur) umožňuje ovládat různé bezdrátové RF zásuvky (u mě konkrétně Intertechno z Bauhausu a pod) a snímat hodnoty z různých meteorologických stanic, bezdrátových teploměrů, dálkových ovládání vrat a pod (s jinými typem vysílače/přijímače to pak umí např. i systémy Ikea a Philips).
Kromě toho pro komunikaci přes wifi využívám různé moduly Sonoff pro ovládání venkovních světel, vánočních opičáren ... (žádné skládání modulů, zdrojů a pod ale hotový výrobek kde jen přehraji firmware).
Pro řízení bazénu (filtrace, salinátor, osvětlení, tepelné čerpadlo, blokace protiproudu,..) využívám moduly NodeMCU /Wemos doplněné o IO expandéry PCF8574A, deskou relé a snímači teplot DS18B20 opět s firmware ESP Easy, kde není naprogramována žádná logika a ta je udělána až v Domoticzu. Deska relé pak ovládá rozvaděč osazený jen jističi a stykači. Vyhnul jsem se tak použití různých časovačů, které jsou v bazénových rozvaděčích obvyklé a musí se různě manuálně přenastavovat - takto veškeré časování můžu nastavit přes internet a dobu chodu salinátoru automaticky dle změřené teploty vody, nikde nejsou potřeba žádné spínače a vše se ovládá jen přes mobil, tablet či PC.
Obdobně jsem nyní realizoval ovládání venkovních žaluzií. Zde jsem musel již napsat jednoduché scripty - pravidla ve firmware ESP Easy pro generování krátkých pulzů v řádech desetin sekund pro pootevírání lamel při stažené žaluzii (prosté zavírání/otevírání bylo samozřejmě bez scriptů). Domoticz potom řídí stahování/otevírání dle vestavěných funkcí časování dle západu/východu slunce.
Stejným způsobem se přes zimu chystám nahradit řízení zavlažování, kdy stávající řídící jednotka Hunter XC neumožňuje řízení přes internet a manuální programování je sice triviální ale zdlouhavé (momentálně dálkově ovládám jen blokaci celkové závlahy, kdy na jednu z větví je připojena solární sprcha).
Existují i nějaké plug-iny pro Domoticz které umožňují ovládat robotický vysavač Xiaomi.
Existují i řešení na propojení Google Home s Domoticz pro hlasové ovládání, ale tam čekám až Google asistent bude umět česky :-)

Autor: Mirek Buček
Datum: 10.10.2018 14:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128634
reakce na ...
Domoticz neznám a nemám zkušenosti, ale podívám se na něj

Autor: Petr Skvor
Datum: 12.02.2017 14:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124650
reakce na ...
zdravím
a děkuji za toto téma.

plánuji stavbu RD a téma inteligentní řízení v domku mě oslovuje, ikdyž na to není velký rozpočet. zaujala mě myšlenka IoYT MySensorsa technologie HW Arduino.
... líbí se mi otevřenost SW a HW a široké možnosti, spolu s nízkou cenou za HW, decentralizace řízení apod. ale nemám tu schopnost si řešení provést sám.

znáte někdo "aplikační firmu", tedy dodavatele v ČR, který by již měl připravený vývoj pro implementaci v RD tak, aby se nemuselo začít od píky? nebo je zde někdo z vás, kdo to má nasazeno doma a byl by schopen to impelemntovat a zdokonalovat na další dům?

těším se na odezvu :o). ale uvítám, když mě nebudete směrovat na vlastní implementaci (na to už nemám prostor) a řadit mezi lenochy (to fakt nejsem :o)).

Datum: 19.02.2017 21:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tu bude dost těžký, pokud to dělá firma na profi úrovni, tak používá již vyvinuté plc moduly od firem jako Siemens Foxtrot a pod. Určitě to nebude stavět na hoby produktech, protože by po pár instalacích nedělala nic jiného, než záruční servis. Taky to stojí jiné bankovky. Když chcete šetřit, nezbyde Vám nic jiného, než se do vývoje pustit sám. Není to sice pro každého, ale když Vás to chytne, může být výsledek docela zajímavý

Autor: Miroslav Koch
Datum: 05.03.2017 13:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124818
reakce na ...
Dobrý den,

již více než dva roky se věnuji MaR s využítím PLC od brněnského výrobce , viz. unipi.cz . Jedná se o obdobnou platformu, je zcela otevřená a závisí jen na uživateli a jeho nápaditosti s nasazením. V případě zájmu napište.

Datum: 06.03.2017 12:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
zdravím Vás,
děkuji za odezvu. mám zájem zjistit víc, ale nevím jak Vás kontaktovat. uvítám, když se mi ozvete.

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 08.03.2017 22:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Dobrý den.
Ať už se nyní rozhodnete jakkoliv, doporučuji při realizaci elektroinstalace důsledně používat hluboké instalační krabice pod vypínače i zásuvky.
Ono i profesionální výrobci, pokud se budou chtít přiživit na populární vlně IoT a "chytrých domů", budou muset najít cestu jak tyto věci aplikovat do stávajících domů. Těch pár nadšenců, kteří zrovna staví a nechají se ukecat do nějakého centrálního PLC ala Loxone, UniPi apod., kdy tahají vše z rozvaděče, totiž ten trh neuspokojí.
Ve finále si podle mne budete moci nahradit stávající vypínač světla za jeho obdobu, která krom toho, že místně sepne ono světlo tak jako doposud ( a to i při totálním výpadku celého systému ), bude umět vyslat signál pro jiný spotřebič a naopak přijmout povel od jiného ovladače pro sepnutí své původně ovládané žárovky.
Když budete mít hluboké instalační krabice, budete moci jít touto cestou již nyní a svépomocí. A pokud se jednoho krásného dne sjednotí i komunikační protokoly a přenosové medium, budete tyhle přístroje kupovat podobně jako dnes obyčejné vypínače či zásuvky.

Datum: 10.03.2017 13:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
díky za tip. hluboké krabice jsou rozumné, ale asi ne všude to bude možné ještě uvidím, protože půjde o dřevostavbu a hluboké krabice budou "dírou" do parozábrany.
to co píšete zní rozumě...
...lavíruji mezi tím, se do něčeho nechat zlákat, nebo instalovat "funkčně" klasiku, ale kabeláž s vizí do budoucna, bez nutnosti natahovat novu kabeláž.

Autor: Pavel Nedbal
Datum: 12.03.2017 22:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112823
reakce na ...
Vážený pane Škvore,
je mi jasné, že na mne budou všichni ti technologičtí nadšenci plivat, ale to je mi ukradené.
Udělejte klasickou elektroinstalaci. Na jakoukoliv opravu stačí šroubovák a vadaska. Může se stát, nechci Vám přát nic špatného, že budete déle nepřítomen a nastane nějaká závada. Kdo si s tím pak poradí.
Nepotřebujete ovládat celý dům z chytrého telefonu z postele, pokud nejste typ, který tím chce udivovat návštěvy.
Pak potřebujete už udělat jen vodiče od zabezpečovačky k čidlům a rozvést TV signál. Na internet můžete mít kabely, ale ukáže se nakonec, že Vám stačí WIFI.
Pokud chcete něco navíc, udělejte si rozvod z 12V baterie pro nouzové LED osvětlení pro případ výpadku proudu.

Datum: 13.03.2017 00:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To s tím 12V rozvodem jste opravdu myslel vážně ? Co takle aplikovat petrolejky ?
Myslím, že nejlíp udělá, když si nechá zpracovat kvalitní projekt a nepustí k tomu rádoby elektrikáře. Nouzové osvětlení se řeší jinak. Autobeterie + dřevostavba + kutil = hasaiči / nasranej kutil, protože pojišťovna nezaplatí :(

Autor: Pavel Nedbal
Datum: 13.03.2017 13:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112823
reakce na ...
Vážený pane Kalino,
dovoluji si upozornit na existenci pojistek (tedy těch elektrických). A petrolejka v dřevostavbě, to je moc dobré. Ale petrolejky krásně voní (nostalgií), to je fakt.

Datum: 09.01.2016 00:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kdo se nechce trápit s vývojem vlastního sw pro sběr a prezentaci dat, doporučuji prohlédnout:

http://www.mysensors.org/controller/

Tím "controller" není míněno nějaké zařízen, ale právě software pro sběr dat z různých typů sensorů a sběrnic, zobrazení, vyhodnocení a akci v závislosti na událostech, prezentaci na webu atp.

Většina je opensource, u některých se dá "program" i naklikat, u některých je třeba programovat.

Datum: 09.01.2016 09:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli jsem to dobře pochopil, je to určené pro Arduino. Kam se ukládají data ?

Datum: 09.01.2016 16:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, ta jejich síť je založená na Arduinu a levném radiovém modulu z ebaye. Ale můj příspěvek spíš směřoval na možnosti sw řešení, které je v sekci "Controllers".
Ty sensory s Arduinem nebo jakékoliv podporované jiné posílají data právě do toho software ( je jich tam na výběr poměrně dost ) a tam se data ukládají případně na základě těch dat sw posílá data jiným sensorům, vyhodnocuje podmínky, odesílá sms, maily, pouší zvuky atd. atd.
Jednotlivá softwarová řešení se pak liší podporovanými protokoly ( modbus, X10, MTTQ ..... ).

Datum: 12.01.2016 12:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky, dobrý tip. "Problém" je že těch softwérů je docela velké množství a než se v nich zorientovat, potom z nich nějaký vybrat, nainstalovat , nakonfigurovat tepre pak v tom něco udělat zabere možná víc času než si naprogramovat vlastní aplikaci.
Až někdo prosím tu úvodní průzkumnou fázi zvládnete podělte se prosím s poznatky, co zvolit aby to fungovalo na NAS Synology, umělo využít na něm instalovanou SQL databázi a mělo i modul pro načítání dat ze serverů pro předpověď počasí :-)

Datum: 12.01.2016 14:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Proto jsem si to vyvinul sám. Pokud máte tyto požadavky, tak Vám nezbývá, než se poohlédnout po nějakém PLCčku s ethernetovým výstupem. Já to celé postavil na tomto onlinetechnology.cz/ . Za pár drobnejch spousta muziky, ale musíte tomu věnovat čas. Spoléhat se na to, že Vám to někdo vyvine na míru za pár drobných je naivní. Buď to stojí hodně peněz a nebo hodně času.

Datum: 13.01.2016 09:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jasně, vlastní řízení mám taky vyvinuto na SDS. Ale v poslední době se nabízí možnost instalace spousty levných senzorů ze kterých by bylo vhodné data nejprve sbírat a teprve na základě jejich vyhodnocení se rozhodnout zda je implementovat do "svého vlastního vývoje". A pro tento účel by se mi ty softwary-řadiče mohli hodit případně v nich vytvořit nejprve nějaký model - prototyp. Např. včera jsem zprovoznil barometrické čidlo (BMP180 komunikujícího po I2C připojené na Wemos D1- Arduino s wifi). Napadlo mne použít jej pro dodatečnou detekci namrznutí TČ (jedno čislo venku, jedno mezi výparníkem a vrtulí kde by při nedostatčném průtoku vzduchu měl být tlak nižší)- nevím ale jestli je je tato změna tlaků dostatečná aby ji čidla byly schopny detekovat. Obdobně měřit tlak venku a uvnitř budovy a podle toho usoudit na správnost nastavení vzduchotechniky,...

Datum: 12.05.2016 00:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pozn.
Psal jsem svůj rozsáhlý příspěvěk hodně obecně i pro ostatní, samozřejmě vím, že zrovna Vy máte přehled o možnostech NodeMCU atp., aby to nevypadalo, že zrovna Vás chci poučovat.

Datum: 12.05.2016 00:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den.
Uplynul nějaký čas a měl jsem možnost prozkoumat a testovat nějaká řešení a moje volba padla na sw Domoticz, který sám o sobě umí zpracovat data z velkého množství komerčních i open source senzorů. K tomu jako vhodný doplněk bych viděl free sw od IBM Node-Red, s jehož pomocí už do systému snad dokážete zapojit skoro všechno.
Umí to i vámi požadované předpovědi počasí a podle googlu existuje i možnost instalace na vámi zmiňovaný Synology, i když v sekci download přímo uvedená není.
Výhoda - v první fázi nulové náklady, protože můžete instalovat na vaše běžné PC. A hned můžete zkoušet. Pokud bude vyhovovat, tak pro ostrý provoz kvůli spotřebě nasadit třeba RaspberryPi.
Nastavit detekci přítomnosti obyvatel bytu na základě připojení jejich telefonů k domácí wifi, monitorovat teplotu procesoru, využití paměti a disku, nastavit si odeslání varovných hlášek třeba na mail při překročení některé z hodnot atd. Jako další krok pak třeba koupit nějakou variantu wifi modulu s ESP8266 - pro začátek doporučuji trochu dražší NodeMCU ( kolem stovky i s dopravou z Číny ), které už má na sobě USB převodník. Do něj nahrát firmware ESPEasy, který vám umožní naklikat přes webové rozhraní na který pin připojíte konkrétní senzor nebo výstup pro relé. Na výběr máte běžné senzory teploty, vlhkosti, tlaku, vzdálenosti, osvětlení napětí, proudu, i2c expandery vstupů a výstupů, PWM atd.
Jednoduché akce pak můžete nastavit v Domoticz přímo v konfiguraci jednotlivých senzorů ( např při překročení teploty, stiknutí spínače atp.), trochu složitější akce pak může naklikat v grafickém prostředí i člověk s nejzákladnějším povědomím o programování. Pro ještě složitější věci můžete použít skripty v jazyce LUA se spoustou příkladů na uživatelských fórech.
K tomu máte automaticky ke každému senzoru a spínači grafy po 5min až za posledních 7 dnů, grafy za poslední měsíc a rok.
Přes rozhraní na www stránkách autorů výše zmiňovaného sw se do svého systému po zadání přístupových údajů dostanete odkudkoli z internetu bez nutnosti veřejné IP adresy nebo přesměrování portů.
Chcete např. alarm s běžnou webovou kamerou, který bude umět detekovat pohyb v hlídaném prostoru a pošle vám na mail nasnímané fotky narušitele a uloží záznam videa třeba do NAS?
Myslím že nejpozději za dva večery s pomocí návodu na webu to budete mít hotové i s ovládacím panelem pro aktivaci a deaktivaci alarmu, který je mimochodem rovněž k dispozici.
Spoustu věcí by si jistě člověk v uživatelském rozhraní udělal jinak než nabízí tento sw, ale tak rychle, jednoduše a s uživatelským komfortem myslím těžko.

Datum: 26.05.2016 13:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za ivelmi užitečné nformace. Na základě Vašeho doporučení jsem si Domoticz nainstaloval. Nejprve na PC, dále zkušebně na Rasberry, ale nevytvořil jsem RAM disk a při běhu na SD kartě se to nevratně seklo. Takže jsem to nakonec nainstaloval i na Synology a tam už to běží k plné spokojenosti..
Firmware ESPEasy pro NodeMCU se zdá opravdu vynikající věc když se dají čidla vytvářet bez programování a dále je i individuálně spravovat přes www rozhranní (např. četnost odečtu, korekce,... ali i přidání dalšího HW). Jde to pak velmi rychle. Sice tam mají ještě některé mouchy – např. nefungovalo mi čidlo tlaku a teploty BMP280 ke kterému se snaží přidat i měření vlhkosti na které tam však požadovaný HW není, ale starší BMP180 to pod čidlem BMP85 vzalo bez problémů, stejně tak teploměry Dallas, čidlo vlhkosti a teploty DHT11 a ultrazvukový senzor.
Samotný Domoticz mi na první pohled moc nesedne ale snad se to časem podá. Připojování čidel není zrovna intuitivní (pokud nemáte standardizované periferie) a nejvíc mi vadí hlavně že si ty čidla sám kategorizuje. Když tam už ale jsou tak se už nemusíte nijak starato ukládání dat, vše běží automaticky.
Ta detekce přítomnosti přes mobil mě velmi zaujala, ale to už zase vyžaduje nějaké programování takže to nelze přisuzovat jako výhodu Domoticsu. Obdobně není přímo integrována podpora MQTT. Kdybych to shrnul, tak mi to přijde že Domoticz je zatím vhodný pro tvorbu funkčního prototypu než pro konečné řešení ale uvidíme jak se to časem vyvine.

Datum: 07.01.2016 13:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Poslední dobou se problematice nestíhám příliš věnovat ale jako tip pro čidla kde není k dispozici Ethernet doporučuji modul NodeMCu s vestavěnou WIFI (cca 5USD, možnost využití knihoven pro Arduino) a kromě teplotních čidel na to mám připojen ultrazvukový meřič vzdálenosti HC_SR04 (měření hladiny v nádrži dešťovky).

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 07.01.2016 17:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Dobrý den. Při použití ultrazvuku jste jak vyřešil kondenzování vody na snímači?

Datum: 07.01.2016 19:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zatím jsem to vyřešil tak že jsem si v akci nakoupil těch čidel pět na výměnu po 69 centech :-) Momentálně to mám jen na stole, do jímky to půjde až na jaře. Pokud ta kondenzace bude velký problém tak je varianta namontovat to na jednu z KGE trubek za deště vodu přivádějící ale jinak fungující jako odvětrání a pokud ani to nepomůže tak čidlo půjde až nad nádrž. Musím to prověřit až v praxi, principiálně by ale kondenzace neměla měření zkreslovat, maximálně jej zcela znemožnit :-)

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 07.01.2016 20:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Také jest to měl zkušebně na stole zapojené (také jsem si jich objednal rovnou pět... za ty prachy). Celkem jednoduchá konstrukce ale to rosení je docela problém. Když jsem ze zvědavosti občas nakukoval do nádrže tak tam bylo téměř vždy všechno u vrchu orosené. A pak by bylo po měření :-(. Proto jsem hledal jiný způsob a pokukoval jsem po plováčkových snímačích kterých by bylo třeba 10. A nebo použít nějaký snímač tlaku který by to taky mohl zvládnout.

Datum: 07.01.2016 20:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Plánuji že celý modul zaleju do parafinu kromě těch piezo-meničů a ty by snad mohly nějakou dobu vydržet. Tlakový snímač mám taky připraven ale jeho montáž do nádrže bude náročnější a proto jsem to chtěl nahradit tím ultrazvukem. Asi tam dám rovnou obojí

Datum: 07.01.2016 21:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já bych to řešil paraelně řazenými jazýčkovými kontakty s odpory zapuštěnými v PVC trubce okolo který by byl plovák s magnetem a snímal úbytky napětí

Autor: Vladimír Křen
Datum: 08.01.2016 07:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Provozní zkušenosti a možnosti měření hladiny:
Plovákové - rozdělení podle umístění vnější, vnitřní
Na čistou vodu použití bez problémů, vnitřní snímače vyžadují umístění v uklidňovací rouře, vnější snímače s magnetem na plováku jsou háklivé na kaly které se časem usadí v připojovacím potrubí. Zařízení vyžaduje kontrolu stupně zanesení (snímače Kubler sice drahé ale spolehlivé a přesné)
Snímače tlakové diference - použitelné pro čistou vodu bez problémů, měření v nádržích kde se dají předpokládat kaly měření nepřesné, nutné časté odkalování
Snímače tlaku - jsou použitelné pro měření ve vyšších nádržích, s klesající hladinou roste nepřesnost
Snímače ultrazvukové - náročné na čistotu povrchu hladiny v nádrži

Datum: 07.01.2016 18:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za tip, pěkná zbírka čidel a senzorů, určitě se něco z toho bude hodit :)

Autor: Vladimír Křen
Datum: 07.01.2016 07:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Nejsem vývojář, programátor atd. Dívám se na tato zařízení jako na možnost jistého samoučení když je dostatek dat k příslušnému vyhodnocení. Obecně je toto s výhodou použitelné pro regulaci topných systémů. Dnes je topný systém s nuceným oběhem bez termostatických ventilů spíš rarita. Vlastní termostatické ventily jsou vlastně čidla stavu domu. Pro regulaci jsou podstatné vlastně tři hodnoty. Vnější teplota (korekční funkce) teplota vratné topné vody, teplota výstupní topné vody. Každý topný systém pracuje od minimálního výkonu (zahájení topné sezony) až po nejvyšší topná výkon v zimním období. Tomu vždy odpovídá nějaký teplotní spád na radiátorech. Když vezmu extrém budu při zahájení topné sezony topit na maximální teplotu na výstupu ze zdroje tepelné energie. Po velice krátké době se místnosti ohřejí a termostatické hlavice začnou přivírat. Současně bude klesat teplota vratné topné vody a místo teplotního spádu pro plný výkon budu mít spád i dvojnásobný. Když tento stav dovede řídící systém vyhodnotit a bude ovládat výkon zdroje tak aby se nastavil opět rovnovážný stav (příslušný teplotní spád) nastaví se výkon zdroje na optimální hodnotu. Pokud to není možné musí být řídící systém schopen vydat signál k odstavení zdroje tepelné energie a vyhodnocením údajů definovat délku provozu, následně vyjde výkonová úroveň.

zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.