Nejvhodnější zařízení pro pasivní dům

Autor: Tonda Votrubec
Datum: 12.02.2016 11:28
uživatel: 121922


Ahoj, plánujeme výstavbu pasivního domu (NZÚ) z VPC 175 mm, s plnohodnotným patrem, podlahová plocha 2x100 m2. Vypočtená tepelná ztráta domu 3,5 kW. Momentálně dokončujeme studii a pro projekt je nutné zvolit způsob vytápění / ohřev TUV / větrání. Po dlouhém vybírání a pročtení knížek i diskusí tady i jinde jsem vybral dle mého názoru dvě nejvhodnější řešení:
1) Centrální jednotka Nilan VP 18 nebo Compact, která zajistí ohřev TUV a větrání (na jaře a na podzim bude Nilan "přitápět" a zkrátí se topná sezóna). Vytápění zajistí krbová kamna s teplovodním výměníkem (kamna jsou požadavek manželky a současně díky němu bude splněn požadavek na primární energii), napojená na aku nádrž s el. spirálou a rozvod teplovodní podlahovkou. Když budu chtít, zatopím v krbu, nahřeji nádrž a s vodou vytápím ještě cca 1 - 2 dny (dle velikosti nádrže), pokud topit nechci, vše zjistí spirála.
2) Tepelné čerpadlo země-voda nebo vzduch-voda (místo na kolektor je), které zajistí vytápění podlahovkou a ohřev vody, k tomu samostatná klasická rekuperace, případně i aktivní a kamínka nějaká bez výměníku.

Jiné řešení (např. el. kabely nebo přímotopy) nepřicházejí kvůli primární energii v úvahu.

Na pořízení to vychází o něco lépe pro variantu 1, nicméně provozní náklady budou hodně záviset na tom, jak často se mi bude chtít topit a kolik toho zvládne "přitopit" ten Nilan.

Je tu někdo schopen mi napsat, co by si vybral a proč, jaké jsou výhody a nevýhody těchto řešení nebo případně další vhodnou variantu, která mě nenapadla? Díky, Tonda

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 76   starší >>
Příspěvky
Autor: Ferda Mravenec
Datum: 28.04.2016 07:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120598
reakce na ...
Mi to nedá abych se taky nepřipojil do diskuse. Tady ta diskuse je s velké části jen takové blábolení lidí co nepochopili, jak funguje pasivní dům a kolik energie potřebuje na topení. Takový dům totiž potřebuje tak málo energie, že vubec nemá smysl řešit jak tam topit. Nejlevnější by bylo pořídit pár přímotopů a elektrický bojler za 8 tisíc, jak v nějaké jiné diskuzi navrhuje Makadam. Všechno jiné už je jen o tom, že máte prachy a chcete si je nějak užít, případně se pochlubit jak jste in a jaké máte supr řešení topení. Při všech těch řešeních ušetříte proti přímotopům pár stovek měsíčně, takže je to v podstatě nezajímavá částka. Bych řekl, že pak v provozních nákladech hraje mnohem větší roli to jestli se sprchujete 3 minuty nebo 20 minut, případně kolik van si denně napustíte.

Jsem zvědav co Homola, jaká bude jeho reakční doba (pro neznalé, ten chlap obvykle do pěti minut reaguje na vše co napíšu).

Autor: Tonda Votrubec
Datum: 28.04.2016 08:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121922
reakce na ...
Dobrý den,

pří vypočtené hodnotě 15kW ročně na m2 při zastavěné ploše 210 m2 to vychází na 3150 kW ročně, a to je výpočtová teplota 20 °C. Nevím kolik máte doma, ale my běžně topíme minimálně na 21°C. Proto předpokládám na topení cca 3,5 MW + cca 3,5 MW na ohřev TUV. Při hodně optimistické ceně 3,5 Kč za kW ročně zaplatíte 24 500,- Kč. Spočítejte si návratnost čerpadla za 70 tisíc, které Vám ušetří 2/3 z těchto nákladů...

S pozdravem, Tonda

Autor: Ferda Mravenec
Datum: 28.04.2016 08:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120598
reakce na ...
Proto předpokládám na topení cca 3,5 MW.....sakra to je menší elektrárna, ale asi jste nemyslel MW ale MWh, ale i tak to je zas takový omyl z neznalosti. Záleží samozřejmě na tom jaké jsou vaše zvyky, ale je docela možné, že v topném období 2 MWh spotřebujete na běžný provoz domácnosti a i to se podílí na vytápění, takže pak potřebujete dodat už jen 1.5 MWh topením, a to už jste s tou návratností někde jinde.

Autor: Ferda Mravenec
Datum: 28.04.2016 08:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120598
reakce na ...
No a samozřejmě nemůžete do té investice počítat jen prostou cenu čerpadla ale k tomu budete potřebovat plno všelikých dalších hob abyste to TČ mohl používat.
Dále tam vstupuje plno neznámých, kolik bude vlastně stát ten provoz, na kolik budete potřebovat nějaký servis a jeho cena a životnost použitých zařízení.

A nemá cenu řešit jestli topíte na 20°C nebo 24°C, to už jsou jen detaily.

Autor: Ferda Mravenec
Datum: 28.04.2016 08:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120598
reakce na ...
No a zapomněl jsem na závěr, chtěl jsem napsat, že když se to vše sečte, tak jsou to ty stovky měíčně, a to je podle mne něco co nemá smysl řešit.

Nemám tušení jak je to s těmi předpisy o nějakých těch energiích, ale když nám před 4 lety schvalovali dům k bydlení, tak se při tom vůbec neřešilo, že jsme proti projektu změnili topení z plynu na elektřinu a plyn jsme ani do domu nezavedli.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.04.2016 08:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, obecně máte pravdu, ale on není pasiv jako pasiv a taky záleží na jeho velikosti a kolik případně lidí nebo rodin se bude podílet na nákladech. Jestli se bude jednat o dům pro jednu rodinu a bude velký, tedy i TZ už i budou větší, pak už člověk začíná přemýšlet o něčem jiném, než jsou přímotopy. Tazatelův dům má 200m2 vytápěné plochy a TZ 3,5 kW (při vytápění na vyšší teplotu jak 20°C i větší, též záleží na tom, jaká byla při výpočtu započítaná účinnost rekuperace a jaká bude nakonec v reálu), což už začíná být na hranici toho, zda vytápění řešit čistě elektricky, ale ještě se to dá. Další věcí jsou dotace a jejich limity primární neobnovitelné energie, které to celé dost pokřivují, takže pak jste nucen dát do domu i jinak naprosto nenávratnou technologii. To jen pro upřesnění a že nic není tak jednoznačné, jak se může na první pohled zdát.

Autor: Tonda Votrubec
Datum: 28.04.2016 08:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121922
reakce na ...
Souhlasím. Nebýt dotací, asi bych také skončil jen u elektřiny, hlavně kvůli nízkým pořizovacím nákladům a jednoduchosti řešení. Bohužel, pro NZÚ je jedinou možností kombinace s FVE, což už obě tyto výhody postrádá. Proto hledám nejjednodušší řešení, které ale vyhoví podmínkám dotace. Ono je přece jenom lepší pořídit kotelnu za 200 tisíc a dostat 450 než pořídit kotelnu za 50 a nedostat nic, navíc když to člověku během let i nějakou kačku ušetří.

S pozdravem, Tonda

Autor: Ondřej Říha
Datum: 28.04.2016 11:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117871
reakce na ...
A to je ono, ty dotace. Mantra člověka 21. stol.
Abych jakoby ušetřil tím, že dostanu dotaci, tak musím do domu narvat složitý a drahý systém.
Otázka ušetření TČ při TZ 3,5 kW je hodně na hraně. Ale když si myslím, že ušetřím, tak prostě ušetřím.

Autor: Jozef Homola
Datum: 28.04.2016 09:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
(Ferda Mravenec)
Nejsem ten pro vás ten chlap ale pan Homola.
A v otázkách topení v pasivním domu souhlasím, má být co nejjednoduší a komfortní.

Autor: Ivo Novák
Datum: 28.04.2016 13:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117906
reakce na ...
Takto uvažuje spousta lidí, ale vezměte to jinak. V pasivním domě nemusíte tolik topit, ale zase potřebujete víc chladit. Nebo nemusíte, můžete se tomu vyhnout, ovšem zdaleka neplatí, že při dobrém návrhu chladit netřeba - dá se říci, že těžká stavba s velkou akumulační hmotou, s velmi dobře navrženými stavebniny otvory a s kvalitním stíněním bude ještě rozumně komfortní ve smyslu (ne)přehřívání.

Přeloženo do konkrétního případu: Okna nebudou velká tam, kde je nejlepší výhled (západ), ale tam, kde se dají zastínit bez toho, aby se obětoval výhled (jih).
Okna s nejlepším výhledem (na západ) budou celé odpoledne zatemněná.
Dáte spoustu peněz za složitý automaticky zatemňovací systém.

Oproti tomu stojí tepelné čerpadlo s možností chlazení, které zaplatí dotace. Okno na západ si dáte klidně větší, místo poháněných žaluzií dáte manuální rolety (pro jistotu, nebo ani to ne) a ty 2 kW prostě uchladíte.

Autor: Ferda Mravenec
Datum: 28.04.2016 13:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120598
reakce na ...
Tak to o tom chlazení je další blábol. V pasivním domě potřebujete chladit méně než ve staré nezateplené bajdě. Ty izolace totiž fungují stejně proti teplu i chladu. Samozřejmě si můžete dát všeliké zastiňovaní a klimatizace atd. Ale na rozdíl od všeobecně rozšířeného pomateného názoru platí, že v pasivním domě potřebujete na chlazení menší výkon.

Autor: Ferda Mravenec
Datum: 28.04.2016 13:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120598
reakce na ...
Stejně pomatený je i ten názor o oknech v pasívním domě.

Autor: Ondřej Říha
Datum: 28.04.2016 14:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117871
reakce na ...
Souhlas.
Namísto stínění budu chladit. Hlavně, že na to, mámo, dostaneme ty dotace.

Autor: Ivo Novák
Datum: 28.04.2016 18:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117906
reakce na ...
Není nad konstruktivní příspěvky. V srpnu bude slunce od cca 17 hod. až do západu přímo před západním oknem. Stínění v tomto případě znamená, že se to okno prostě musí zatemnit.

Jestli si mám vybrat zavřené žaluzie, stažené rolety nebo plošné chlazení tak já tedy volím to chlazení (a můžu u toho mít to okno i otevřené). Jestli se vám chlazení příčí, tak si ho nekupujete. V autě taky ještě nedávno nebývala klimatizace a nikomu to tehdy nevadilo.

Strom je to nejlepší stínění, bohužel málokdo si může postavit dům a okna podle toho, kde má vzrostlé stromy.

Autor: Makadam Adam
Datum: 28.04.2016 14:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122379
reakce na ...
Dom s veľkou akumuláciou nemusí mať tienené okná na východ a západ. Takýto dom netreba chladiť ak je v stredných polohách, kde priemerná nočná teplota klesá pod 20 C. Na južných nížinách je peklo v lete aj cez noc. Tam pomôže zemný register.

Autor: Ondřej Říha
Datum: 28.04.2016 14:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117871
reakce na ...
Tohle je zase blábol, Adámku. Akumulace není všemocná, navíc ty tvoje neurčité rady jsou na draka. Co je velká akumulace? Jak velká okna na východ a západ jsi uvažoval? Jak velké jsou solární zisky z východu a západu?
Všechny "akumulače" tepla bych do nějakého domu bez stínění zavřel na měsíc, aby si tu svoji akumulaci užili. A samozřejěm zemný registr za velký peníze, jak jinak.
Doporučuji ti abys před každým blábolením si zkusil k tomu alespoň něco přečíst: http://stavba.tzb-info.cz/pasivni-domy/13198-vnitrni-tepelna-akumulace-pasivnich-domu-a-letni-tepelna-stabilita . Program Bsim si můžeš stáhnout zde: http://sbi.dk/en/bsim

Autor: Roman Novák
Datum: 28.04.2016 17:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,

v článku se trochu pozapomíná na přírodu, která sama nabízí geniální způsob stínění východně i západně orientovaných oken např. při současné deklinaci slunce.


Přes holé větve stromu se zatím většina slunečního záření dostane do oken východně i západně orientovaných. Zatímco při stejné deklinaci slunce někdy v půli srpna se do domu z přímého slunečního záření nedostane přes olistěné větve prakticky nic.

Poslední čtyři dny tento způsob zástinu ještě pomohl udržet komfortní teplotu v domě při průměrné venkovní teplotě +1,3 st. bez nutnosti dotápět (trochu pomohla i akumulace tepla z předešlých teplejších dnů) V srpnu bude ale významně pomáhat bránit přehřívání.

U nás se celoročně zatahují žaluzie jen na noc a přesto pomocí zemního registru (za 19 tisíc) v létě teplota v domě nepřesáhne 24 st.C.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 28.04.2016 17:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
U toho registru jaksi nemohu zkousnou,že budu dýchat vzduch,který prochází rourou,kde je kondenzát.Je to můj takový divný pocit.

Autor: Roman Novák
Datum: 28.04.2016 17:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Pokud chcete ochladit vzduch v interiéru tak to bez kondenzátu jistě nepůjde. Výhodou toho žebrovaného je spíše snadnější kontrola a čištění.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 28.04.2016 18:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Chápu,právě o tom píšu.Určitě to nečistíte každý den a proto mi to nějak nesedí,že po x dnech pustím chlazení přes vlhkou rouru někde v zemi potaženou penicilínem.

Autor: Roman Novák
Datum: 28.04.2016 18:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Zemní registr pro chlazení vzduchu je využit tak 20 možná 30 dní v roce. Drtivou část roku je využit na předehřev větracího vzduchu. Doporučuji ještě pročíst tento odkaz:

http://www.tzb-info.cz/2772-vyuziti-zemnich-vymeniku-tepla-ve-spojeni-se-zarizenim-pro-bytove-vetrani-a-rekuperaci-tepla

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 28.04.2016 18:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Je to všechno pěkné,ale já bych to nikdy nechtěl dýchat,nějak mi to nesedí.

Autor: Ondřej Říha
Datum: 28.04.2016 18:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117871
reakce na ...
No, ne všem vyhovují stromy před oknem, někdo spíše ocení výhled. Potom také dlouho trvá, než ten strom vyroste, aby dostatečně stínil, pokud nesázíte vzrostlý nebo nemáte pozemek s již vzrostlými stromy.
Zemní registr za 19 tisíc: velikost, způsob provedení, svépomoc? A hlavně efektivita takového řešení? Náklady na filtry?

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 28.04.2016 18:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Už to tu bylo omleté, že to jsou jen vyhozené prachy s nejistotou funkčnosti a zdravotního rizika (natož pak ty údajně postříbřené - jeden zákazník má skoro 50m!!!! - to není za 19 a ještě k tomu ventilátor, aby to protáhnul)
A vedle má souseda co pálí bordel (žlutý kouř) a to si přes ten výměník "cedí" do baráku taky

Autor: Roman Novák
Datum: 28.04.2016 18:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Pane Šalý,

vždyť vy dobře víte že to co píšete je pitomost.
Většinu roku funguje v registru komínový efekt. Není problém dokázat, že při obou otevřených klapkách pro nasávání vzduchu z fasády nebo registru se do domu přednostně tlačí vzduch z registru.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 28.04.2016 19:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
tak se přijeďte do Prahy podívat, jestli si přisaje. Jestli Vy máte tu výhodu, že máte možnost tak udělat, jiný ne.

Autor: Roman Novák
Datum: 28.04.2016 20:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Taky víte, že když se něco udělá blbě nebo jinak tak si nepřisaje. Ale jestli to potřebuje přídavný ventilátor, který nebyl ani původně plánován, tak už tam musí být pořádná bota.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 28.04.2016 21:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Ono jde také o to kolik přisajete a kolik potřebujete. Jak může přisát, když odpor potrubí pak převyšuje možnosti ventilace?
Protože pan projektant registru jen dodal co největší délku potrubí v domnění, že čím víc, tím líp? (projektant dodavatele systému !!!)

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 28.04.2016 19:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
duble

Autor: Roman Novák
Datum: 28.04.2016 18:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
To je o vkusu. Dala by se tu z toho udělat i "pěkná" mýtina. Řada paličů by jistě ochotně zapracovala.

Výhled na jih není omezen.

Registr KG200 28m v hloubce 2,5m. Po svahu k jihu ústí nad zem v terením zlomu. Filtry měním zhruba po 2,5 měsících. Náklady na ně neznám (starší zásoba v metráži), ale nebude to nic závratného.

Větší problém než bakterie mi dělá zápach z komínů některých fosiláků v okolí.

Nikomu to řešení nevnucuji. Nic neprodávám.......

zobrazuji 1 - 30 z 76   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czČeský ostrovní dům zve na Pohled do budoucnosti, seminář o domě v roce 2030Při stavbě v Hradci Králové objevili archeologové opevnění, projekt investor upravíRoudnice nabídne pozemky na stavbu domů v centru městaBudování nejvyšší stavby světa jde zatím podle plánu