Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

3f boiler pro ohřev vody a vody v radiátorech.

Autor: Radek Juriček
Datum: 17.10.2016 11:11
uživatel: 100663

Ahoj,

I když jsem to tady pročítal, nějak se nemůžu dopátrat k tomu co bych já potřeboval.

Mám na plánovanou FVE 3.2kWp na střechu a potřebuju vybrat el. ohřev vody z přebytků.

Používám plynový kotel baxi s 60l zásobníkem a chci na to připojit do série EL. boiler 160l (kvůli dotace) který by mi zároveň ohřál vodu pro topení v radiátorech(stávající okruh také ohřívá pl. kotel baxi).

Hledal jsem kombinované boilery s výměníkem, kde ale píšou, že jako druhá varianta ohřevu je, že okruh topení v radiátorech ohřeje vodu v boileru - což je přesný opak toho co já chci, funguje to i naopak?

Měl jsem vyhlídnutý OKC 160 (200), s tím, že se keramika vymění za 3fázovou.
http://www.dzd.cz/cs/ohrivace-vody-bojlery/kombinovane-ohrivace-vody/vodorovne

u stávajícího kotle baxi je ventil, kterým v případě potřeby dopustím pitnou vodu do okruhu radiátorů,
ptal jsem se u výrobce a ten mi jejich OKC 160 (200) nedoporučil 

"Dobrý den,
To Vám nedoporučuji, výměník tepla v bojleru je ocelový (smaltovaný jen v místech styku s pitnou vodou v nádobě) a v topné vodě vydrží do konce životnosti nádrže, ale kdybyste skrz něj nechal proudit pitnou vodu bohatou na volný kyslík, došlo by k rozvoji koroze a výměník by brzo prorezl.
"

Tak jsem zase na začátku,
Existuje vůbec takový kombinovaný kotel a na 3fáze?

Nebo mám koupit obyč. Boiler a k němu do série zásobník na vodu se šnekem uvnitř pro okruh vody v radiátorech?
Tady se naskytuje další otázka, jestli pro přiznání dotace musí být boiler 160l,
nebo lze sečíst např. 60l boiler a u něho 100l zásobník vody….?

Nějak se nemůžu dopátrat, poradíte?

Shrnuto:
Existuje el. boiler pro ohřev jak pro pitné tak vody v radiátorech ?
Doporučíte boiler na 3f(nebo komponenty na předělávku) a k tomu aku nádrž?
Lze použít k přiznání dotace součet obsahu boileru a aku nádrže např.60+100l?

Děkuji za vaše názory

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Radek Juriček18.10.2016 16:45
Petr Zíka18.10.2016 16:31
Radek Juriček18.10.2016 09:49
Petr Zíka17.10.2016 22:48
Lukáš Havlíček17.10.2016 21:36
Radek Juriček17.10.2016 19:37
Petr Zíka17.10.2016 18:52

Datum: 17.10.2016 18:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Podle mne jen musíte zapojit OKC160 tak, jak se má. Pitnou vodu na celý objem nádrže, topný had do okruhu ústředního topení (teplo opravdu proudí oběma směry). Jen musíte počítat s tím, že topný had je dole, tedy nikdy se Vám nepodaří všechno teplo z bojleru pustit do radiátorů. Dále musíte donutit proudit radiátorovou vodu tímto hadem - asi bude potřeba extra oběhové čerpadlo. Třífázovou spirálu chcete proč? FVE s takovým výkonem bude snad jednofázová. S tím seriovým zapojením to také zvažte: v létě bude lepší tahat teplou vodu přímo z nového bojleru, v zimě bude seriové zapojení dávat smysl (předehřev). Když si to namalujete, tak zjistíte, že to může vyřešit pár kohoutů a jejich otočení na jaře a na podzim.

Datum: 17.10.2016 19:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
přesně takhle jsem to původně zamýšlel, odradil mě ten email s informací že to zrezaví :/

3f, kvůli impedance proudové smyčky, mi 1f čez nedovolí.

nad "paralelním" zapojením jsem přemýšlel, jen nevím jestli to bude takto fungovat, pokud před ply.kotlem zastavím teplou a pustím ji do oběhu jinde z el.boileru.

oběhové čerpadlo je v pl. kotli, který by neměl spínat ohřev plynem, pokud je v oběhu stále teplá voda.

Autor: Lukáš Havlíček
Datum: 17.10.2016 21:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110059
reakce na ...
Podle mě v tom zapojení máte zmatek, nejdřív si to nakreslete. A nezapomeňte, když odstavíte nějaký zásobník s pitnou vodou na nějaký čas (nebude se z něj odebírat), tak ta voda se zkazí. Trochu to smrdí a trochu v tom jsou bakterie....

Autor: Petr Zíka
Datum: 17.10.2016 22:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co jsem slyšel, tak většina třífázových měničů při menším výkonu dodává pouze do jedné, náhodně vybrané fáze. Druhý den to může být jiná fáze. Regulaci přebytků a maximalizaci vlastní spotřeby lze poté popsat jako "pěknej opruz". Pikantní to je, když třeba do první fáze dodáváte 1kW za 0.60Kč a z druhé fáze odebíráte také 1kW za 3.50Kč.

Datum: 18.10.2016 09:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tak, pokud bude kotel na 3fáze, tak je to asi jedno.

Zásuvky a světla budou rozloženy mezi fázemi, tak tam by mohl být "problém", poptám se firmy co to bude montovat, snad už ty wattroutery jsou chytřejší :)

díky za tip

Autor: Petr Zíka
Datum: 18.10.2016 16:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen je dobré chápat která bije. Prodejce FVE chce prodat, Váš užitek mu je víceméně ukradený. ČEZ naseká podmínky tak, aby minimalizoval Váš profit a maximalizoval svůj zisk. V tomto případě to bude znamenat, že ačkoli bude FVE vyrábět 3.2kW, Vaše pračka si vezme 1kW z FVE a dalších 1.4kW budete dokupovat. Jak funguje regulace v reálu dobře popisuje p. Trochta (www.yorix.cz, oddíl grennbono).

Datum: 18.10.2016 16:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ano,
na to mě upozorňoval, jako nevýhodu 3f soustavy, kdy se na každou fázi rozdělí jakoby 1kW z FVE tak třeba pračka při ohřevu vody může sosat u čezu.

Roční spotřebu el. (3,3mW) nemám snad moc velkou a v kombinaci s úsporou plynu za ohřev vody by to mohlo časem i něco ušetřit ;)

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama