Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Energetická náročnost B - vysoka spotřeba?

Autor: Ondřej Plaček
Datum: 12.11.2016 13:49
uživatel: 123795

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dobrý den,

S manželkou budeme na příští rok stavět nový RD na kterém vychází energetická náročnost třída B. - viz obrázek.

RD má užitnou plochu 114m2. Budeme mít podlahové teplovodní vytápění, které bude na plyn - KK + budeme mít krbová kamna. Na pozemku již máme natažený plyn, proto jsme se pro něj rozhodli.
Jinak zdivo bude Heluz 300mm + 160mm zateplení. Strop zateplení 300mm a podlaha 150mm.

Pří výpočtu PENB nám bylo vypočteno že budeme mít roční spotřebu 22MWh/rok a elektřinu necelý 1MWh/rok.

Chtěl jsem se zeptat, není ta spotřeba na vytápění nějak vysoká?? Při ceně plynu cca 1600,- za 1MWh/rok je to docela vysoká částka,nebo ne?

Možná se blbě ptám, ale nevyznám se v tom. Proto děkuji za každou normální radu či připomínku.

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
Datum: 23.08.2017 09:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Jen bych chtěl aktualizovat skoro rok starý příspěvek a to fotkami z aktuální stavby :)
Ještě jednou zpětně samozřejmě děkuji za spočítané TZ panu Kubíčkovi :)

Autor: Harry Minduton
Datum: 13.11.2016 00:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114421
reakce na ...
Ve vašem případě vyjde plyn vs elektřina finančně prakticky rovnocenně. Každopádně já bych měl z plynového kotle obavy. Dnes ty kotle jsou vyloženě spotřebák, je to všechno ze "staniolu", životnost běžně 10-12 let max. Navíc jsou primárně vyráběny pro podstatně větší TZ, než vy zjevně dosáhnete (odhaduji TZ na úrovni 5-5,5kW). S takovým TZ byste musel mít kotel s výkonem regulovatelným v rozmezí 0,6-6,0 kW. A ty se běžně nenabízí, protože na tak malé výkony nejsou trysky. Běžné nejnižší rozmezí je např. 3-15 kW. Kotel vám tak bude prakticky imrvere cyklovat. Pokud narazíte na nějakýho blba "kotlaře", tak vám vnutí dokonce kotel 6-28 kW nebo něco podobnýho. Jen kvůli tomu, že jich má výrobce plný sklady, neví co s nima a je na tom marže.

Autor: Harry Minduton
Datum: 12.11.2016 18:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114421
reakce na ...
Tyhlety výpočty jsou obvykle na úrovni věštění z hromádky krav. Realitu poznáte až v reálném provozu, jelikož záleží na spoustě vlivů, které zpracovatel energetického štítku nemá šanci seriozně podchytit (zvyklosti obyvatel, kolik z té plochy se bude a jak reálně vytápět, atd.).
Navíc zpracovatel en. štítku se logicky radši sychruje na vyšší hodnoty. Pokud zákazník ve finále zaznamená nižší spotřebu, jen se zaraduje, pokud by to bylo naopak, dočká se možná i žaloby.

Každopádně 1MWh elektřiny za rok je sci-fi. Tak nízké spotřeby elektřiny nedosáhnete ani omylem. To byste museli být oba důchodci a na plyn mít prakticky všechno co lze na plyn vůbec provozovat (TUV, vaření,...).

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 12.11.2016 18:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, jen pro doplnění. V PENB se nepočítá s celkovou spotřebou EE pro domácnost, ale tazatel má započítané v rámci PENB pouze svícení, proto ta nízká spotřeba EE. Jinak jsem si jist, že ve výpočtu PENB budou 100% nějaké chyby, které navyšují dodanou energii na vytápění, která je dost nadnesená. Tuším, kde je chyba, a to pravděpodobně ve výpočtu izolačních vlastností konstrukcí domu, kdy pak o dost naskočily TZ domu.

Datum: 12.11.2016 18:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, platí, co píšete, nebo, co je v projektu, protože v projektu máte 15 cm izolace na zdivu a ve stropě 28 cm izolace ? Jsou to jen drobné rozdíly, tak budu počítat s tím, co píšete. Dále budu počítat s trojskly (nikde jsem se nedočetl, jaká budete mít okna). Za podmínek: venkovní výpočtová teplota - 15°C, vnitřní 21°C, bez rekuperace, intenzita větrání 0,3 1/h, vám vycházejí celkové TZ domu cca 4,5 kW. Nevím, kolik máte započítaných osob v domě, ale budu počítat 4 a spotřebu TV cca 50 litrů na osobu a den.

Ona celková dodaná energie do domu není to samé jako to, co spotřebujete na plynu + elektrice na vytápění, svícení a ohřev TV. Dodaná energie zahrnuje pomocné energie, různé případné ztráty tech. systémů a potřebu energie. Něco z toho vám taky pokryjí různé tepelné zisky. Takže při TZ 4,5 kW a 4 osobách v domě u vás vychází při vytápění plynem kondenzačním kotlem spotřeba plynu na vytápění a ohřev TV ročně cca 10-11 MWh + nějaká EE na to osvětlení, ale samotné osvětlení vás nemusí nějak zajímat, prostě celé náklady na provoz domácnosti - vytápění + ohřev TV + ostatní spotřeba EE + paušální platby (počítáno se sazbou EE D02d) u vás vycházejí cca 30.000,-Kč ročně.

Trochu mi je záhadou, jak může při vašich TZ domu vycházet u vás dodaná energie na vytápění 18 MWh (podle mne by to mělo vycházet kolem 11 MWh), pravděpodobně budete mít nějaké chyby ve výpočtu PENB, hodně by mne zajímala tabulka z protokolu PENB, kde jsou uvedeny všechny ochlazované konstrukce, jejich plochy a tepelně izolační vlastnosti, možná zde budou chyby, které vám navýšily TZ domu a dodanou energii na vytápění a i celkovou dodanou energii. Dále taky záleží na tom, jaká byla započítána účinnost plynového kotle, ale v tom nebude hlavní problém. Dodejte tu tabulku, co jsem uváděl, já to zkontroluji.

Poslední poznámku bych měl k výběru toho plynu pro vytápění a ohřev TV. Píšete sice, že máte plyn dovedený k pozemku, ale už jste počítali na kolik vás vyjde celá instalace plynového vytápění a s ohřevem TV (dovedení plynu až přímo do domu, komín, plynová kotel, zásobník na TV, veškerý instalační materiál a cena práce až k napojení k topnému systému) ? Možná budete tou celkovou cenou nemile překvapeni a nakonec zjistíte, že se vám při vašich TZ více vyplatí pořídit tepelné čerpadlo vzduch/voda, ke kterému navíc budete mít i lepší sazbu EE. Celkové náklady na domácnost s TČ u vás vycházejí cca 19.000,-Kč, což je o cca 11.000,-Kč méně, než s plynem. Celkové náklady do plynu vás klidně mohou vyjít na 80-100.000,-Kč, slušné TČ s ohřevem TV pořídíte za cca 150.000,-Kč. Podle mne se vám to vyplatí více, než plyn. Krb předpokládám, že bude jen nějaký pro radost, s malým výkonem a bez teplovodní vložky.

Mimochodem, kdybyste ´dům vytápěli elektrokotlem a TV ohřívali el. bojlerem, tak celkové náklady na domácnost vycházejí cca 33.000,-Kč, což je jen o 3.000,-Kč horší než s plynem, ale instalační náklady budou kolem 40.000,-Kč, opět je to podle mne lepší možnost, než s plynem. A když si občas přitopíte v krbu, budete na tom prakticky stejně. Problém je pouze v tom, že vám v PENB nemusí vyjít limit pro neobnovitelnou primární energii, takže by projektant musel z určitého podílu započítat do PENB i to vytápění krbem, nebo to lze vyřešit dalšimi možnostmi:
1) místo el. bojleru můžete pořídit bojler s vestavěným TČ, což by dělalo u vás úsporu cca 4.000,-Kč ročně (investice by pak byla kolem 60-70.000,-Kč a náklady na domácnost cca 29.000,-Kč, opět jste na tom po všech stránkách lépe než s plynem)
2) do toho největšího otevřeného prostoru v domě - kuchyň s obývákem a jídelnou - můžete pořídit obyčejnou levnou klimatizaci za cca 25.000,-Kč, která vám bude v létě chladit a v zimě vypomůže levně s vytápěním (princip TČ vzduch/vzduch), taková klimoška, i když dům nevytápí rovnoměrně, uspoří ročně cca 4.000,-Kč (investice by pak byla kolem 65.000,-Kč a náklady na domácnost též cca 29.000,-Kč, opět jste na tom po všech stránkách lépe než s plynem), klidně taky můžete zvolit obě uvedené možnosti jako doplněk k elektrokotli

Datum: 12.11.2016 19:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer,

Předem bych Vám chtěl moc děkovat za Váš čas a reakci. Veškeré informace jsou pro mne přínosem.

Zkusím teda doplnit ty hlavní údaje. Bydlet v NED budeme nejdříve tři, ikdyž je pravda, že to nebude na dlouho a rozrosteme se o jedno další dítě. Okna mají být s trojsklem, to jste kalkuloval správně.

NED si necháváme postavit na klíč, a doteď jsem zatím obdržel jenom tyto dvě strany z PENB. Ale staviteli jsem už psal, tak doufám že zbytek mi dopošle. Jakmile bych ho měl, tak bych to tady přiložil.

Ja se v tom právě nijak extra nevyznám, ale zdálo se mi po vypočtu toho plynu, že to je ročně nějak moc velká spotřeba. Myslel jsem si právě že NED už by neměli být tak finančně "náročné", proto jsem tady i vlastně napsal. Což 30 000,-/ rok už se mi zda docela solidní na 114m2 barák :)

Nicméně s plynem laborujeme pořád. Několikrát týdně se snažím načítat na internetu informace co je lepší plyn/elektřina. Vím že u plynu jsou ty náklady samozřejmě dražší + se musí dělat roční revize. 100% rozhodnutí každopádně nejsme, a potom co jste mi odepsal už vůbec ne. Upřímně nad TČ vůbec neuvažuji, od začátku jsou pouze dvě možnosti a to plynový KK nebo Elektrokotel.

Datum: 12.11.2016 21:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Trošku jsem se musel pousmát, když jste začal psát o NED. Nevím, co si pod pojmem nízkoenergetický představujete, nebo zda já v tom nějak neutvrzoval projektant, že váš dům je NED. Možná pojem NED berete jen tak, že je to prostě každá normálně zateplená novostavba. Jestli to ale s NED myslíte vážně, tak hlavním parametrem pro NED je měrná potřeba tepla na čistou vytápěnou plochu do 50 kWh/m2/rok, což se často u bungalovu neobejde bez rekuperace. Taky byste byl ve třídě A.

Každopádně podle dodané energie na vytápění, která je uvedena v PENB, by ten dům musel mít TZ kolem 7 kW, což je prostě nesmysl vzhledem k velikosti domu, jeho tvaru, zateplení atd. Navíc by vám pak měrná potřeba tepla na čistou vytápěnou plochu vycházela kolem 120 kWh/m2/rok. I při těch 4,5 kW vám měrná potřeba tepla vychází cca 70 kWh/m2/rok, což pořád není NED, ale jen na dnešní dobu normální novostavba. K volbě plynu už jsem se vyjádřil dostatečně (snad ještě stojí za doplnění možné problémy s cyklováním kotle, protože většinu topné sezóny budete pokrývat TZ jen poloviční, než jsou výpočtové, takže kolem 2-2,5 kW, takže v případě volby plynu by pro vás byl ideální kotel s malým spodním výkonem, tak maximálně od cca 2 kW, nominální výkon vám stačí bohatě do 8-10 kW, hlavně se nenechte nalákat na průtokový ohřev TV a výkon třeba 24 kW), u novostavby bych do plynu nešel, raději dejte ten elektrokotel v kombinaci s tou klimoškou. Když vám výpočet neobnovitelné primárné energie v PENB vyjde dobře jen s obyčejným krbem, nepotřebujete nutně ani tu klimošku.

Datum: 14.11.2016 16:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

Už mám kompletní PEMB doma. Co konkrétně z toho mám poslat aby jste teda mohl spočítat ty TZ? Je tam několik tabulek, takže nevím kterou přesně preferujete. Anebo možná poslat na mejl všech těch 11 stránek?

Datum: 14.11.2016 16:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, předpokládám, že je to tem samá a se stejnými údaji, od kterého už jste dodal ty hlavní strany. Mě hlavně zajímá ta tabulka, kde jsou vypsány všechny ochlazované konstrukce, jejich plochy, izolační vlastnosti a v posledním sloupci měrné TZ prostupem v jednotkách W/K. Nebo mi to pošlete celé na

Datum: 14.11.2016 16:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Poslal jsem vám to na Váš email.

Děkuji za Váš čas

Datum: 14.11.2016 18:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Prošel jsem ten PENB a zjistil jsem, že co se týká konstrukcí a tedy TZ prostupem, tak tam jsem se s výpočtem v PENB neshodl celkově jen o cca 0,3 kW a nemá cenu rozebírat nějaké drobné rozdíly ve výpočtu ochlazovaných ploch nebo součinitelích prostupu tepla. Takže v tom nakonec hlavní problém není. Jedna z věcí, proč vám to trochu naskočilo je, že máte započítanou "jen" 94% účinnost kondenzačního kotle, a dále nějaké ztráty systémů, ale s těmi se v PENB počítá vždy. Takže už zbývá jediná věc, proč vám to tak naskočilo, a to je započítání objemu budovy a intenzity větrání, což se z PENB nedozvíte, to by vám musel říci projektant, jaké hodnoty zadával do SW, ve kterém PENB počítal. Nejreálnější výpočet je z vnitřního objemu vzduchu a průměrná intenzita větrání pro RD 0,3 1/h. Někteří však počítají s celým objemem vytápěné zóny a ještě zadávají vyšší intenzitu větrání, třeba 0,5 1/h, pak samozřejmě naskakují TZ domu a s tím veškeré další parametry výpočtu. Každopádně reálné TZ vašeho domu se pohybují mezi 4,5 - 5 kW a ohledně těch spotřeb a investic platí to, co už jsem psal.

Autor: Markéta Seltenreichová
Datum: 22.11.2016 15:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123894
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíčku,

obracím se na Vás s prosbou od radu (byla jsem přesměrovaná diskutujícími na Modré střeše). Momentálně jsme ve fázi domu, kdy máme hrubu stavbu a řešíme elektřinu a s tím sojené vytápění. V projektové dokumentaci máme tepelné čerpadlo země-voda s teplovodním podlahovým potrubím + solární kolektory, které ale plánujeme nahradit fotovoltaikou. Každý nám říká, že se jedná o nejdražší způsob pořízení vytápění, který má nejnižší návratnost. Problém ale je ten, že nám projektantka uvedla, že máme tepelnou ztrátu 6kW, nemáme krb a tím pádem musíme mít soláry nebo fotovoltaiku, abychom splnili PENB na A, jinak bychom měli snad C, D, což by neprošlo... Každý se ale podivuje nad tím, že máme TZ tak velké. Akorát jsem teď zjistila, že zateplení podlahy polystyrénem máme pouze 10 cm, přičemž lepší je rozhodně 15 cm - jenže, už se nám vyrábějí jak vstupní dveře, tak HS portál a nejsem si jistá, že bychom to nějakým způsobem mohli třeba o 5 cm zvednout. Ve stropě pak máme 40 cm minerální vaty, cihly HELUZ 44 cm bez výplně, venku budeme mít 4 cm tepelnou omítku (žádné zateplení polystyrénem). Je možné, abychom nějakým způsobem mohli mít pouze tepelné čerpadlo anebo máme dům koncipovaný tak špatně, že to nepůjde jinak?

Děkuji moc za odpověď.
Markéta Seltenreichová.

Autor: Lukáš Havlíček
Datum: 22.11.2016 16:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110059
reakce na ...
Ačkoliv nejsem pan Kubíček - pokusím se jednoduše odpovědět. Je úplně jedno jakou máte TZ, protože aby vyšlo PENB do alespoň B je potřeba znát více informací od Vás. Dodejte nějakou dokumentaci (výkresy půdorysu a řezu domu, skladby konstrukcí, část PENB s tabulkou konstrukcí) a lze se na to podívat. Pravda je, že kombinace zemního TČ se solárem (termika nebo FVE) je úplná blbost. Jenže blbost je téměř jistě i to, že Vám PENB bez soláru nevyjde (při použití TČ země - voda). Rozhodně je řešení s TČ země - voda správně, ale k tomu již nedávat žádné další technologie - vlastně jednu ano a rozhodně - větrání s rekuperací. stačí obyčejná levná jednotka. TČ Vám zajistí levně a efektivně výrobu tepla pro topení a ohřev TV, takže větrat lze i ztrátově (ale skutečně řízeně, ne jen otevřením okna). Předpokládám, že p. Kubíček moje tvrzení víceméně potvrdí.
Jedině by jste musela mít nějaký absolutně nestandardní dům.

Datum: 22.11.2016 18:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, za každou odpověď jsem určitě ráda. Zkusím tedy přidat potřebné dokumenty, aby bylo možné se na náš dům podívat konkrétněji.

Datum: 22.11.2016 18:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Tak přidávám.

Datum: 23.11.2016 00:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, vezmu to postupně,
1) Prošel jsem plány domu a udělal výpočet TZ, při venkovní výpočtové teplotě -15°C, vnitřní 21°C, započítaném přídavku na tepelné mosty 0,02 W/m2K na celou stavbu a přídavku na tepelné mosty tvořící trámy ve stropě, intenzitě větrání 0,3 1/h (počítáno s vnitřním objemem vzduchu 270m3), bez rekuperace, okna s izolačními trojskly (to jediné jsem se nikde nedočetl), vycházejí celkové TZ vašeho domu cca 4,6 kW (cca 1,1 větráním a 3,5 prostupem), těch 6 kW u velikosti a tvaru vašeho domu považuji za mírně řečeno nereálné, ale jestli projektant počítal s vnějším objemem stavby a zadal intenzitu větrání cca 0,5 1/h, pak by TZ vyšly doopravdy kolem 6 kW, ale z toho 2,5 kW jen větráním, což je prostě naprosto nereálná hodnota. Taky mohly nastat nějaké chyby ve výpočtu TZ prostupem, ale to bych mohl pouze zkontrolovat, kdybyste sem ještě nakopírovala z protokolu PENB tabulku, kde jsou uvedeny všechny ochlazované konstrukce, jejich plochy a izolační vlastnosti. Když to shrnu, jsem tedy přesvědčen, že reálné TZ vašeho domu jsou cca těch 4,6 kW. V případě přidání rekuperace si můžete ještě kolem 0,5 kW odečíst, jinak nejslabším článkem celého domu je jednoznačně ta podlaha. Nechápu, jak vám někdo v dnešní době u novostavby a ještě k tomu s podlahovkou, kdy je u podlahy větší teplotní gradient, může navrhnout do podlahy na zeminu pouze 10 cm EPS, v případě zvýšení izolace na 15 cm, si můžete z výpočtu TZ odečíst cca 0,4 kW. Vřele doporučuji tu izolaci v podlaze navýšit.

2) Podle parametrů domu určitě nebudete čerpat podporu v NZÚ na celou stavbu, pasivu se to nepřibližuje. Takže jediné, co vy musíte splnit, jsou určité limity měrné neobnovitelné primární energie a považuji za nesmysl tvrzení, že musíte být ve třídě A, taktéž je naprosto nesmyslné tvrzení, že by vám na to nestačilo samotné tepelné čerpadlo a že potřebujete ještě soláry nebo fotovoltaiku. Celé to na mě dělá dojem, že z vás chce akorát někdo vytřískat peníze. S jakýmkoli samotným TČ to musíte splnit úplně hravě. Termické soláry ve spojení s TČ jsou naprosto nenávratné, tak možná za několik desítek let, kdy už budou mít dávno po životnosti, ony i bez TČ mají dost velký problém s návratností a vůbec bych vám je nedoporučil. Fotovoltaika je na tom trošku jinak, ale při nízké sazbě EE a běžné spotřebě EE v domácnosti i ta má problémy s návratností, takže jedině v případě nějaké pořádné dotace.

3) Při TZ kolem těch 4,6 kW a 4 osobách v domě vám vycházejí celkové náklady na provoz domu (vytápění, ohřev TV, paušální platby, ostatní spotřeba EE) přibližně takto:
- s elektrokotlem a el. bojlerem - cca 34.000,-Kč
- s TČ země/voda - cca 16.500,-Kč
- s TČ vzduch/voda - cca 18.500,-Kč
Vše na elektřinu mít nemůžete, protože byste nesplnili limity neobnovitelné primární energie a musela by se přidat buď nějaké klimoška do největšího otevřeného prostoru v domě, která by částečně vypomáhala s vytápěním (princip TČ vzduch/vzduch) a v létě chladila, nebo by se místo el bojleru musel zvolit bojler s vestavěným TČ, nebo by se musel přidat obyčejný krb, nebo fotovoltaika, nebo kombinace některých uvedených věcí, bylo by potřeba to ověřit výpočtem, co by pro vás bylo nejlepší. Další možností je tedy nějaké tepelné čerpadlo, u systému země/voda to bude investice kolem 250.000,-Kč a hrubá návratnost tedy přes 10 let, zase kolektor už vám zůstane napořád (sytém s vrty ani neuvádím, protože to by byla investice ještě větší a nikdy bych do toho nešel, co se týká zemního kolektoru, budete potřebovat cca 250 - 300 m2 volného pozemku). Slušné TČ vzduch/voda, nějaký inverter, pořídíte za cca 150-160.000,-Kč, zde už je hrubá návratnost kolem 7-8 let a osobně bych se vydal tímto směrem.

Další možností je zvýšit si komfort a tedy pořídit rekuperaci, k tomu lépe zateplit tu podlahu a jste na TZ někde mezi 3,5 - 4 kW, pak už se vám TČ zrovna nevyplatí, jedině nějaká předělávka z klimošky a to není pro každého. Taka byste v tom případě vůbec nemuseli instalovat teplovodní systém, stačily by vám třeba přímotopy, k tomu byste to doplnili tou klimoškou a ohřev TV můžete řešit s bojlerem s vestavěným TČ. Nebo můžete pořídit aktivní rekuperaci (zjednodušeně řečeno, součástí takové rekuperace je TČ o malém výkonu) s funkcemi chlazení, přitápění vzduchem, ohřevem TV a pouze ve větších mrazech byste dotápěli pomocí přímotopů.

Datum: 23.11.2016 06:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc děkuji za odpověď a za vysvětlení. Obávám se, že řešení situace asi nebude úplně jednoduché... Co se týká podlahy, tak zde vůbec nevím, jestli je nějaká možnost dát aspoň 15 cm polystyren, protože bychom měli mít vyrobené jak vstupní dveře, tak HS portál, kde už počítají s tím, že podlaha bude 15 cm. Dále, co se týká TČ vzduch-voda, tak tady asi také narazíme, neboť technickou místnost máme umístěnou přímo na sousedy, takže i když by se to dalo nějak obejít, abychom to na ně mohli změnit, tak jednak je to hned vedle vstupních dveří, tak by si přece jenom v budoucnu mohli sousedé stěžovat..
Takže mi z toho v podstatě vychází, že bychom tedy měli ponechat TČ země-voda a pravděpobodně tedy zvolit fotovoltaiku, abychom splnili veškeré požadavky.

Datum: 23.11.2016 13:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, fotovoltaiku zcela určitě nepotřebujete ke splnění limitů neobnovitelné primární energie, bohatě si vystačíte s TČ (nevím, kdo vás pořád nesmyslně tlačí do solárů nebo fotovoltaiky) a když je takový problém s instalací TČ vzduch/voda, i když si myslím, že se to dá vždy vyřešit, tak zvolte TČ země/voda. Jak už psal p. Havlíček, pro zvýšení komfortu můžete ještě zvolit tu pasivní rekuperaci a určitě bych to zateplení podlahy nějak řešil. Jestli nemůžete dát více EPS, zvolte ty PUR nebo PIR panely, které mají lepší lambdu než EPS. V tom třetím bodě byly myšleny ty problémy s neobnovitelnou primární energií, kdyby bylo vše jen na elektřinu (elektrokotel nebo přímotopy + el. bojler), jak už jsem psal, s jakýmkoli TČ si bohatě vystačíte a s velkou rezervou. Tou klimoškou byla myšlena jakákoli obyčejná nástěnná klimatizace s venkovní a vnitřní jednotkou, která vytápí teplovzdušně a v principu se jedná o TČ vzduch/vzduch. Její nevýhoda je v tom, že celý dům nebude vytápět rovnoměrně, ale bude vytápět hlavně ten největší otevřený prostor a částečně i další prostory, které by pak stačilo jen dotopit třeba např. pomocí přímotopů nebo elektrokotle v případě volby teplovodního systému. Kdybyste TZ domu stáhli někam ke 4 nebo pod 4 kW, tak by to bylo investičně nejlacinější řešení a PENB by vám to prošlo taky, projektant to musí jen šikovně započítat. V případě vyšší spotřeby teplé vody, kterou vám samozřejmě teplovzdušná klimoška neohřeje, můžete místo el. bojleru zvolit bojler s vestavěným TČ. Takže v případě stažení TZ domu (lepší izolace podlahy + případně ta rekuperace) by vám pak stačila kombinace přímotopů, klimošky a bojleru s vestavěným TČ. Bylo by to investičně podstatně levnější, než klasické TČ s teplovodní podlahovkou a provozně by zas takový rozdíl nebyl. Prostě těch možností je více, a to ani znovu neopakuji kombinaci aktivní rekuperace s přímotopy. Úplně zapomeňte na termické kolektory a též bych se v případě tarifu EE D57d nezabýval ani fotovoltaikou.

Datum: 23.11.2016 06:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A můžu se ještě zeptat, jakou přesně klimošku myslíte? Jestli byste mohl přidat nějaký odkaz na produkt, ať vím, co si pod tím mám představit.
A ještě jsem tak nad tím uvažovala a znovu si to pročítala... Ten poslední, třetí bod, jste myslel, pokud bychom měli jen TČ nebo pokud bychom měli elektrické podlahové topení a bojler k tomu? Asi jsem to nakonec úplně nepochopila. Pokud se tedy rozhodneme pro TČ země-voda (jak to máme i v projektu a počítáme s tím), tak můžeme zkolaudovat jenom s tímto? Děkuji.

Datum: 23.11.2016 07:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc jste nepochopila. Vy musíte v podstatě vyřešit jednu věc, izolaci podlahy. Zjistěte zda je možné upravit ty dveře. Pokud ne, hledejte do podlahy lepší izolant než je EPS ( vyhledat PIR, PUR).
A proboha zapomeňte na ty blbosti s FVE . Prostě ji mít nepotřebujete. Na nic, ani na provoz, ani na kolaudaci.
Držte se Vašeho záměru s TČ země - voda, k tomu doplňte pasivní rekuperací a budete spokojeni. Složitější kombinace neřešit.

Datum: 23.11.2016 07:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chápu, je to se mnou těžké :-) Nejhorší je, že jsem v tomhle laik a řešíme vše až nám hoří pod zadkem... S izolací podlahy to zjistím, díky za radu, pokud to už nepůjde upravit.
Akorát s tou rekuperací Vás asi nevyslyším, možná je to chyba, ale mi se ta myšlenka prostě nelíbí :-)

Datum: 23.11.2016 07:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rekuperace není myšlenka, to je způsob komfortního větrání domu. Ale je to samozřejmě Vaše věc.
Opravdu se vyhněte všem možným kombinacím, budete z toho do budoucna jen nešťastní. Zvolte jeden jednoduchý systém pro vytápění, ohřev TV a případně chlazení (lze pomocí zemního TČ a podlahovky - není to jako klimatizace, ale udržet s tím rozumnou teplotu v domě lze).

Datum: 23.11.2016 07:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A můžu se zeptat ještě na jednu věc - jak to, že tedy by pro nás mělo stačit jen a pouze TČ, když projektantka nám tvrdila, že to takhle nepůjde? Já jsem určitě ráda, ale jen jsem z toho trochu překvapená... Díky.

Datum: 23.11.2016 08:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak Vám toto tvrzení doložila? Podle mě nijak, prostě tomu asi moc nerozumí. Nebo měla jiný zájem - finanční.
Mě stačí, že vidím dokumentaci z roku 2015 ve které je psáno a kresleno rukou, to vypovídá o mnohém. Navíc tvrzení že musíte být v Ačku, to je blbost (pokud nežádáte o dotaci na pasivní dům), požadavek vyhlášky je na Cčko. Atd., těch hloupostí by se asi našlo více, možné chyby výpočtu psal p. Kubíček.

Datum: 23.11.2016 08:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ani nevíte, jakou jste mi udělal radost! Protože řešení, jestli budou soláry nebo FVE, kombinovat to s tepelným čerpadlem a vše muset řešit ještě před zahájením práce na elektřině, když se nikdo z prodejců neozývá... No, škoda mluvit :-) Moc děkuji!

Datum: 23.11.2016 13:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tu projektantu vůbec nechápu, jak už jsem spal, je to absolutní nesmysl, aby vám PENB neprošel s jakýmkoli TČ. Každé TČ, je jedno, jestli země/voda, vzduch/voda nebo vzduch/vzduch, si bere většinu energie z prostředí, ale každé s trošku jiným topným faktorem a vylučuji, že by vám s TČ nevyšel limit pro neobnovitelnou primární energii. Taky by to chtělo, aby projektantka upravila výpočet TZ a tedy i PENB, protože buď jsou špatně spočítané TZ prostupem (stále jste ještě neofotila tu tabulku s konstrukcemi) nebo větráním, TZ 6 KW nemáte ani náhodou. Jestli vás bude stále projektantka tlačit do solárů nebo fotovoltaiky, tak ji raději vyměňte.

Datum: 23.11.2016 19:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za veškeré odpovědi. Definitivně jsme se rozhodli, že do žádných panelů na střechu tedy rozhodně nepůjdeme. Co se týká čerpadla, tak to ještě tedy pouvažujeme, asi by nebyl problém to dát na druhou stranu domu, ale uvidíme... Co se týká energetického štítku, tak teď bohužel nemůžu nahrát všechno, protože jsem projektovou dokumentaci dala zedníkovi, který bude řešit vnitřek domu. Takže to snad v nejbližší době bude možné. Ale určitě to pak následně budeme řešit, ať můžeme bez problémů zkolaudovat.

Datum: 23.11.2016 19:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
PENB se ke kolaudaci nepřikládá a nikoho nezajímá. Je to součást dokumentace pro stavební povolení, nikoliv dokumentace skutečného provedení.

Datum: 23.11.2016 19:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to jsou pro mě novinky :-) Udělá se tedy úprava v projektu a věřím, že to dopadne dobře.

Autor: Radek Vojkůvka
Datum: 23.11.2016 20:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120968
reakce na ...
Ale dá se předpokládat, že při kolaudaci budu mít v domě to zařízení, které bylo součástí projektu. Tedy v tomto případě tu fotovoltaiku a tč země-vzduch. Nebo ne?

zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama