Poslední příspěvek od Tomáš Hluštík: Tak jestli máte vše od jednoho výrobce nebo aspoň vybavené jednotnou sběrnicí a shodným protokolem, tak to teoreticky možné je... Vtip :o) Při současném stavu propojení různých zařízení je to úloha jedině pro nějakého zapáleného kutila.
Poslední příspěvek od Jaroslav Šalý: Jaké TČ jste vybral?
Poslední příspěvek od Václav Keil: Pořád nemůžu přijít na to zda by to splnilo podmínky dotace. Pro tu jednu zateplovanou stěnu by to vyšlo na 0,21 pro součinitel prostupu tepla konstrukce (zadal jsem skladbu do kalkulačky). Kalkulátor také píše: Součinitel prostupu tepla konstrukce U = 0.21 W.m-2.K-1 VYHOVUJE doporučené hodnotě UN…
Poslední příspěvek od Jozef Homola: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/34334… Aby bylo spravedlnosti uděláno "zadosti" musí se do hodnocení zahrnout i okrajové podmínky jako jsou denostupně a výkyvy teplot v zimě a počet otopných dnů. Není jedno když ráno na Valašsku je -17°C a ji
Poslední příspěvek od Mirek Svejda: Momentálně na to nemám čas, ale na první pohled vidím, že do prvního sloupce dosazujete špatné hodnoty U. Spočítejte si to pro jednotlivé konstrukce kalkulačkou zde https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vyp…
Poslední příspěvek od Jozef Homola: Normální plná cihla ma výpočtovou vodivost 0,86 a laboratorní 0,77 (tabulky Šubrt). Malta od 0,87 do 0,97 (vápenocementová). Tato cihla na obrázku bude mít vodivost jen o něco méně než cihla plná, pokud bude střep porézní a pokud ne, tak se to přiblíží cihle…
Poslední příspěvek od Filip Cada: S ohledem na vyssi teplotu a s ohledem na rezervu bych to videl na 8-10 kW tepelne cerpadlo.
Poslední příspěvek od Hugo Zhor: U garáže je v normě jasně napsáno, že má být větrána příčně neuzavíratelnými otvory v protilehlých stěnách. Celková volná plocha otvorů má být 0,025m2/stání. Z toho mi vyplývá, že garáž by neměla být součástí domu a nebo se musíte smířit s velkými tepelnými ztrátami větráním. Taky si myslím, že…
Poslední příspěvek od Ivan K.: to je potom co za "projektant" ?
Poslední příspěvek od Filip Cada: Jake realita je realita? Dotace bud cerpate, nebo... Tim, ze zlo vyuzivate, prispivat k jeho legitimizaci. Ale nevycitam vam to, vycitam to vlade(poslancum, statu, urednickum (inkoustum)), ze dopusti takovyto system.
Poslední příspěvek od Harry Minduton: Necelých 12 kWh denně přes léto, není na 3 lidi a dům nic přílišného. My jsme dva + pes a máme 9,6 kWh (z toho cca 1/4 až 1/3 ohřev TUV).
Poslední příspěvek od Petr Andrš: Dobrý den, také bych měl prosbu, zda by mi někdo nepomohl s výpočtem tepelné ztráty u novostavby. Dům bude stát v obci Obrataň okres Pelhřimov. Děkuji
Poslední příspěvek od Jan Forejt: Aha, já kontroloval jen rozměry stěn, protože zbytku nerozumím. Mockrát vám děkuji za ochotu!
Poslední příspěvek od Klouczech: OK, zkusím si nějak poradit.
Poslední příspěvek od Klouczech: Dobrý den pane Kubíčku, byl byste ochoten se podívat na PENB mého domu a zjistit, jakou má tepelnou ztrátu? Jde mi o návrh TČ. Děkuji za rady, Petr
Poslední příspěvek od Jozef Homola: Zde jsem srovnal leden 2017 (blízké stanice na Valašsku), který byl velmi chladný ale pro Liberec to špatně nevypadá
Poslední příspěvek od josef vavra: Vše je o finančních nákladech. Tedy především jaké se podaří uzavřít smlouvy s dodavateli. Znám kolem sebe lidi s plynem a klimatizacemi na léto - jako výhodnější bylo letos plyn zavřít a topit tou klimatizací. V podkrovních bytech obecně to moc bez klimatizace v létě stejně nejde a když se…
Poslední příspěvek od Jaroslav Šalý: Tak si to kup. To nabízí kde kdo, důležité je prodat, Prodejce nezajímá návratnost
Poslední příspěvek od Josef Vavra: Pan Kubíček se jistě ozve. Zkusil jsem odhadnout z toho mála, co popisujete, možné výsledky. V prvním výpočtu je popis domu jako celkové TZ s větráním 0,3 cca 4,5 kW. Pak roční spotřeba energie v nadmořské výšce 200 m.n.m. vychází do 8,5 MWh a roční spotřebu cca 63 kWh/m2. Když se k tomu započítá…
Poslední příspěvek od Josef Vavra: Je to prostý součet tepla, které proleze 1 m2 minerálu , to je těch 0,33W/m2K , respektive 0,32W/m2K i s přihlédnutím k tomu trapézu a fóliím. K tomu jste dodal výpočet kotvících prvků a ty vycházejí také 0,32 W/m2K. To sečteme a jsme na 0,64W/m2K. Převrácená hodnota je pak 1,56m2K/W. Na mých…
Poslední příspěvek od Petr Brzobohatý: Děkuji za ochotu, ve zkratce jde o patrový dům v řadové zástavbě (z obou stran sousedi) a garáž je míněno průjezd skrz bez vytápění - vrata z obou stran, půdorys mohu doplnit
Mohu také požádat o výpočet TZ z PENB. Zkoušel jsem to podle návodu pana Kubíčka, ale vůbec si nejsem jist výpočtem. TZ mi při teplotě -12 a 22 °C vyšlo 6,5 kW. Děkuji. Lokalita: Králův Dvůr u Berouna Měrná ztráta W/K: 157,1 plocha 1np: 60,8 m2 , výška: 2,625 m = objem 159,6 m3 plocha…
Poslední příspěvek od Pavel Wolf: Lidi nechápou že ušetří 900W a za to si rádi připlatí 200t.
Poslední příspěvek od Josef Vavra: Na obrázku máte soubor ke stažení. Administrátor bohužel odkazy maže. Je vidět až neuvěřitelná konstantní potřeba 2,7 kW (to odpovídá ohřevu teplé vody pro 20 lidí). Značná část tohoto tepla se uplatňuje k temperování. Proto nárůst spotřeby dané vytápěním odpovídá teplotě jen 7°C ve 280 m.n.m. V…
Poslední příspěvek od Josef Vavra: Raději uveďte nadmořskou výšku. Na té totiž závisí venkovní teploty především. Další podstatnou věcí je fakt, že nikdy netopíte celý teplotní rozdíl. Odhadem 5 stupňů dodají sluneční zisky. Krásně je to vidět na mém letošním temperování neobývaného domu. Venku až -17°C , ale uvnitř 1°C. Těch až…
Poslední příspěvek od Jozef Homola: Obvykle normu tedy návrh píše ten, kdo se problematikou zaobírá nebo je osloven normalzačním institutem. Uvedu příklad. Normu na pružiny navrhl největší výrobce toho času TOS Hostivař. Tato norma jde na připomínkování kompetentním organizacím, které o problému mají zanlosti. Za své praxe asi…
Poslední příspěvek od Veronika S.: Dobrý den pane Kubíčku. Dostala jsem na Vás kontakt jako na odborníka. Mohla bych Vás poprosit o reakci na můj dotaz: https://forum.tzb-info.cz/150357-penb-a-… Moc děkuju.
Poslední příspěvek od Jiří Kubíček: Dobrý den, jak už bylo uvedeno, jestli je v PENB jako hlavní zdroj uveden plyn a ve skutečnosti není do domu doveden, tak údaje v PENB nesouhlasí se skutečností a je vlastně nesprávně vypracovaný. Jinak nevím, co myslíte tím B, zda je to ukazatel třídy celkové dodané energie nebo neobnovitelné…
Snazim sa doriesit izolaciu nadzemneho bazenu , bazen je klasicky 3,66 m vyska 1,22 vyska vody 1,1 m , na bazen mam ohrev tepelnym cerpadlom , a chcel som vyriesit izolaciu stien bazena a jeho vrch , vrch by som riesil bublinkovou foliou a steny kaucokovou samolepiacou izolaciou KAIFLEX…
Poslední příspěvek od Lubomir Švarc: Tak jak Vy se zde chlubíte diplomy,tak já se tedy taky pochlubím,provedl jsem stovky metrů PT s minimální 2cm izolací nebo přímo na podkladový beton. A výsledky jsou úplně opačné než zde Vy roky prezentujete. Je scela zbytečné Vás přesvědčovat,ovšem každá hospodyňka pozná rozdíl topení v jeskyni…
Poslední příspěvek od Stanislav Vinklárek: Jen info kdybyste měnil za nový automat na uhlí: - účinnost kotle by byla vyšší o cca 10% - stačil by vám výkon do 20kW - ušetřilo by se i na EE, poněvadž současné automaty mají úspornější elmotory než ten současný kotel - regulace "za kotlem" - tedy směšovací ventil řízený servem je…
Poslední příspěvek od Jiří Kubíček: Zdravím, předpokládám, že máte na mysli ohřev TUV ? Mezi teplen dodaným pro vytápění a teplem dodaným pro ohřev TUV prakticky žádný vztah neexistuje. Jsou to dvě rozdílné věci a každá je dána něčím jiným. Potřeba tepla na vytápění je dána tepelnými ztrátami a potřeba tepla na ohřev TUV počtem…
Poslední příspěvek od Jaroslav Šalý: Mockrát děkuji
Poslední příspěvek od Petr Šebek: Dobrý den, PENB bohužel nemám, mám jen původní projekt, ale je nekompletní. Nicméně si myslím, že ihned na straně 3 je to, co vás zajímá. Přikládám PDF na uschovna.cz https://www.uschovna.cz/zasilka/LI9W7PYU… Garáž v projektu umístěna v přízemí je v reálu ve sklepě.
Poslední příspěvek od Jiří Šuráň: Klidně můžete na mail: …
Poslední příspěvek od Josef Vavra: Nejprve na prvním obrázku rozdělení ztrát. Při obvyklém řešení vychází TZ prostupem cca 2,5 kW a větrání 0,3 cca 1,5 kW. Dosáhnout 1,7 kW prostupem se nezdá reálné a 2,3 kW větráním je nadnesené. Na druhém obrázku spotřeba v uplynulých letech dle DS19 - typicky cca 10 MWh za 10 tis Kč. Pokud je…
Poslední příspěvek od Jozef Homola: (p. Filip Kantor) Na obrázku je ukázka jak si to můžete i zpětně vyhodnotit. Důležitý je taky údaj kolik plynu potřebujete na 1 D°. Můžete poznat, zda jsou nějaké závažné změny v topném systému.
Poslední příspěvek od Filip Kantor: Dekuji za reakci.
Poslední příspěvek od Josef Vavra: Stáhněte si soubor domů v odkazu kondenzace.kvalitne.cz/kks/spotreby.xlsx Jistě tam najdete podobný případ, který potřebujete. Vždy je to porovnání teorie s realitou a lze se dopracovat k odchylkám pouhé jednotky %. Zároveň je to vynikající výuková pomůcka, jak skutečně fungují fyzikální zákony.
Poslední příspěvek od Pavel ŽaludCTP: Zemní kolektor nemá v dnešní době a kvalitě vzducháču dávat, jeho cena neospravedlní cenu o 100t větší. na tyto TZ dáte vzducháč do 120t.
Poslední příspěvek od Jiří Kubíček: Zdravím, jednoduše řečeno do výpočtu TZ se musí započítat všechny konstrukce, kde je na druhé straně chladněji, než ve vytápěném prostoru, akorát když je to konstrukce vnější - venkovní, počítá se jako venkovní teplota výpočtová teplota podle klimatického pásma. Když je to konstrukce sousedící s…
Poslední příspěvek od Pavel ŽaludCTP: Rozdil v cene je minimální na ohřev TUV počítejte 1kW výkonu navíc a dimenzujte na A-7 W 35 . Tedy výkon 7 kW při -7°C.
Poslední příspěvek od Andy Bonde: Dobrý den, dřív se zateplení a výměna oken v bytových domech dotovala přes program IROP, ale výzva už skončila a nelze žádat. Všechno se to zase přesune pod program Nová zelená úsporám, ale ty podmínky ještě nejsou známy. Principem dotací bylo dosažení úspor a předkládaly se energetické výpočty,…
Poslední příspěvek od Jiří Kubíček: Zdravím, na to bude dost názorů, čím topit při TZ někde kolem 3,5 - 4 kW. Jelikož chcete rekuperaci, tak proč rovnou nevyužít dotaci v programu NZU minimálně v oblasti podpory B0, možná byste dosáhl i na B1. Jsou tam pak sice ještě přísnější limity neobnovitelné primární energie, takže byste musel…
Poslední příspěvek od Jiří Kubíček: Ta tabulka na první fotografii má ještě pokračování, potřebuji údaj o všech ochlazovaných konstrukcích, taky kde dům stojí (kvůli určení klimatického pásma), jaká je celková čistá vnitřní vytápěná plocha a světlá výška stropu.
Poslední příspěvek od Jiří Kubíček: Zdravím, na rozdíl v grafickém znázornění toho koláče jsem zapomněl, každopádně celková dodaná energie z titulní strany štítku, kde je na jedné straně dodaná energie a na druhé straně neobnovitelná primární energie, tak zde se to bud lišit hlavně v té neobnovitelné primární energii.
Poslední příspěvek od Mirek Svejda: Jenže asi zapomínáte, že v každém baráku jsou stovky metrů rozvodů a velká část z toho vede suterénem. Jakmile zvednete teplotu, tak se samozřejmě zvýší ztráty v rozvodech.
Poslední příspěvek od Jiří Kubíček: Nejsem zrovna moc příznivce pravidelného vytápěné dřevem nebo pevnými palivy v dnešních novostavbách s malými TZ, kdy většinu topné sezóny jsou aktuální TZ poloviční než výpočtové a v části domu, kde je třeba krb jsou naprosto minimální. Končí to tak často přetápěním domu, určitým nekomfortem a…
Poslední příspěvek od Jiří Kubíček: Dobrý den, tepelné ztráty se skládají z TZ větráním a TZ prostupem a na velikost TZ mají vliv jednak tepelně izolační vlastnosti ochlazovaných konstrukcí a jejich plochy (tedy i tvar domu), klimatické pásmo, ve kterém dům leží a zda bude mít dům rekuperaci. To, jestli hodnoty součinitelů a ploch v…
Poslední příspěvek od Marek Frank: Díky za odpověď! TZ jsem počítal tou kalkulačkou tady na stránkách. Nejprve prostup z obálky, a pak větrání z vnitřního objemu. Nechtělo se mi to počítat detailněji (naposledy jsem to dělal před mnoha lety na škole...). To U je stejně iluze, realita je minimálně +/- 20 % u složitějšího…
Vyberte způsob sdílení