Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Vlhkost ve sklepě starého domu

Autor: Jana Červená
Datum: 12.11.2016 15:01
uživatel: 118998


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7
Dobrý den,
vloni jsem zakoupila RD, kde od 9/2016 bydlím. Ve sklepě dřívější majitel měl (kromě všemožného bordelu) umístěn kotel na tuhá paliva, sklep byl tedy v zimě vytápěn s tím, že větrací okénko sklepa bývalo stále zakryté a schodiště ze sklepa nebylo zakryté žádnými dveřmi . Po koupi domu jsme starý kotel na tuhá paliva odstavili (dostala jsem kotlíkovné), a místo toho jsme instalovali v přízemí kondenzační plynový kotel a vstup do sklepa osadili šoupacími dveřmi. Stávající rozvody topení vedoucí sklepem jsme zaizolovali Mirelonem, okénko do sklepa jsme odkryli s tím, že v rámci "dočasných" opatření jsem jej do poloviny výšky vyskládala cihlami, aby mi tam nic nemohlo vlézt či spadnout, a na zbývající odkrytou část jsem dala rám se sítí proti hmyzu (a oproti fotografii je zvenku o tuto síť opřené šikmo staré okno, aby tam nepršelo, tedy vzduch jde do okénka kolem) a vstup do komína jsme nechali odkrytý s nadějí, že snad bude sklepem proudit vzduch a bude se alespoń trošku větrat. Bohužel to tak nevypadá. Ve sklepě je nyní teplota 10 C a vlhkost 100 %. V létě však byla teplota ve sklepě asi 12-14 C, vlhkost byla hodně přes 100 % (nevím přesně, stupnici mám jen do 100 a ručička byla až za), i na Mirelonu občas byly kapky vody. Jinak je sklep vlhký, nikoliv vyloženě mokrý
nikde nestojí voda. Na podlaze sklepa je vrstva cihel, schodiště je betonové. Osobně by mi vlhkost ve sklepě ani tolik nevadila, ale vadí mi, že na věcech umístěných ve sklepě (regál, skříň, zavařovací sklenice) se více méně vyskytuje plíseň. Sklep se nachází pouze pod částí RD - kuchyní. Přikládám fotky a ráda bych se zeptala:
1. zda vůbec a jak by bylo možné vlhkost ve sklepě snížit? Mělo by smysl okénko do sklepa uzavřít? Například přes léto? Sundat Mirelon? Nebo třeba zakrýt komín shora - není již používaný...?
2. zda by bylo možné vlhkost ve sklepě i ponechat ale eliminovat plísně - například tím, že bych sklep vymalovala vápnem, vystříkala Savem apod.?
3. bylo by vůbec možné do tohoto šikmého otvoru zasadit nějaké okno, které by šlo zavírat a otevírat? Moc si to nedokáži představit, když skrz otvor do sklepa vede šikmina a ve sklepě je klenba.
Moc děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 32 z 32
Příspěvky
Autor: Luboš Roubínek
Datum: 16.09.2019 00:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130849
reakce na ...
Dobrý den, koupil jsem starý dům a zrekonstruoval jej. Sklep následovně. Na podlahu jsem vysypal drť a do ní umístnil 50 mm perforované trubky, které vedou podlahou a ústí ven z větracího okna. Stěny jsem oklepal a udělal předstěnu ze sádrokartonu, kvůli vzhledu. Do SDK jsem cca 10 cm nad podlahou udělal větrací otvory s tím že budou vlhkost odvádět směrem nahoru k větracímu oknu. Bohužel to nefunguje, ve sklepě je 60-80% vlhkost. Do větracího okna jsem umístnil ventilátor, který se spíná co hodinu a hodinu pauza, tedy 12 hodin denně, též to nezabralo. Pořídil jsem odvlhčovač, a ten vezme ca 6 litrů denně. Po přečtení několika diskusí jsem nenašel řešení, ale pokud je vznikem vlhkosti rozdíl teplot, té chladné z půdy do zdi a té teplé z venku, napadlo mě, jestli by nepomohlo snížit rosný bod tím, že bych vnitřní stěnu zateplil. Umí někdo poradit jestli by to pomohlo a jestli nevznikne problém jinde, například, že vlhkost půjde nahoru do domu? Děkuji moc za odpovědi. Luboš

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 17.11.2016 12:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, to co popisujete, je ale především způsob tepelné izolace soklu, s izolací proti vlhkosti to nemá prakticky nic společného. Pořádně byste to jinak z venkovní strany neudělala, než bez obkopání až k podlaze sklepa a svislé hydroizolace.

<< novější   zobrazuji 31 - 32 z 32
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama