Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

zásobník TUV k tepelnému čerpadlu - smalt nebo nerez?

Autor: Josef Fencl
Datum: 02.06.2017 22:46
uživatel: 116263

Dobrý večer,
řeším výběr tepelného čerpadla (vzduch x voda) pro vytápění a ohřev TUV s vnitřní jednotkou obsahující zásobník TUV. Někteří výrobci se chlubí tím, že jejich vnitřní jednotka má nerezový zásobník TUV (Nibe, Daikin, Hitachi, IVT..) zatímco někteří jiní renomovaní výrobci Stiebel, Vaillant či Ochsner používají smaltované. Čekal bych přesný opak, nerez bych považoval za trvalé řešení. V diskusích zde na fóru jsem se dočetl, že smalt může nerez přežít i několikanásobně. Jak zásadní tedy tato otázka je? Parametrů pro výběr je až až a zrovna víc se mi líbí čerpadlo se smaltem :-) Tvrdost vody (jestli hraje roli) máme 2.7 mgmol , tedy vodu tvrdou. Děkuji...

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ondřej Holas01.12.2019 21:38
Karel Technik21.06.2017 20:18
Karel Beránek21.06.2017 15:58
Honza Kopřiva07.06.2017 12:19
Jozef Homola06.06.2017 23:19
Josef Fencl06.06.2017 22:06
Jozef Homola06.06.2017 18:26
Honza Kopřiva06.06.2017 18:07
Karel Technik06.06.2017 17:03

Datum: 01.12.2019 21:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131359
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,

chtěl bych se poradit ohledně výběru nového zásobníku TUV pro tepelné čerpadlo. Stávající zásobník Cosmo E Duo 200 prorezl po dvou letech na výstupu ze spodního hada výměníku. Koroze byla nejspíše způsobena špatnou vodou v topném okruhu. Topný okruh byl pravděpodobně dříve napuštěn místní vodou (viz foto), která je poměrně tvrdá, a bez použití konzervačních látek. Řeším, zda s ohledem na složení vody zvolit nerezový nebo smaltovaný zásobník. Problematické je bohužel umístění v technické místnosti, kdy zásobník stojí v rohu a člověk se nedostane k reviznímu otvoru. Většina zásobníků má na jedné straně šroubení a na druhé revizní otvor. Existuje možnost čistit vnitřek zásobníku chemicky napuštěním nějakou kapalinou?
Ze smaltu jsem zatím vybral Dražice OKC 200 NTRR/BP, které vyhovují rozměry i teplosměnnou plochou. Nerezového kandidáta ještě nemám.

S pozdravem
Ondřej Holas

Autor: Jozef Homola
Datum: 06.06.2017 18:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Tak jak už bylo řečeno. Rozhodující je kvalita vody v místě instalace. 95% tanků na TUV je ve světě vyrobeno smaltovaných a někde už i s jiným povrchem.
Mnozí výrobci byli "vyškoleni" a jsou velmi opatrní se zárukou na nerez nádoby. V Austrálii škaredě doplatili na to, že voda z jedné oblasti nerezovým nádobám nevadí a v jiné oblasti nepřežijí 2 roky.
http://www.venushomeappliances.com/tank-comparision.html

Autor: Josef Fencl
Datum: 06.06.2017 22:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116263
reakce na ...
Děkuji za zajímavé srovnání - vidíte a já byl přesvědčen, že nerez je navždy - Závěr tedy je že pro tvrdou vodu spíše klasiku - kvalitní smalt. Máme doma nerezovou varnou konvici, tak budu pozorovat :-)

Autor: Jozef Homola
Datum: 06.06.2017 23:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Jenom pro zajímavost se můžete podívat na mezikrystalickou a pittingovou korozi u nerezových ocelí. Když se sejde nevhodná nerez a např. chlorinový přípravek na čištění, tak odejde i dřez. Také svařované spoje jsou při dostatku některých cizích prvků ve vodě startovacím momentem ke korozi. Není to ale koroze atmosférická, tak jak ji známe z uhlíkatých ocelí.

https://www.google.cz/search?q=pitting+corrosion+in+stainless+steel&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwivqKSMsPbSAhVTSZoKHWt6ALQQsAQINw&biw=1280&bih=891#q=pitting+corrosion+in+stainless+steel&tbm=isch&tbs=rimg:CUVEjxpJg1XWIjjgWyGgFLvv0n1wpYarYnC7K_1GX7D_1PFB54Dr1OA-ucji5_1J5WMOfAdi32u6XaSCbUj6dcJJ8uiEioSCeBbIaAUu-_1SEaAm73FLQ-YUKhIJfXClhqticLsRhQfENMt5RcMqEgkr8ZfsP88UHhEb_1hbLWNR8MSoSCXgOvU4D65yOEaZu82yge&imgrc=_

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 07.06.2017 12:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Jen Lenin je věčný :-)

Autor: Karel Beránek
Datum: 21.06.2017 15:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101638
reakce na ...
Dobrý den, prosím, preferujete nějakou značku bojleru, zásobníku vody, s objemem cca 250 litrů. Diskutující zmiňuje Dražice s budoucností 20 let. Já mám 23 let Vaillant a už začala prosakovat voda z řádu do nádoby, protože se pravidelně zvyšuje tlak a tak zatím upouštím.

Dá se předpokládat, že o mnoho dražší Vaillant je o tolik lepší než zmiňované Dražice ?

Autor: Karel Technik
Datum: 21.06.2017 20:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobrý večer,
je dobré pročíst několik i starších vláken, které se věnují životnosti ohřívačů.
Jen velmi těžko lze udělat obecný závěr. Z praxe znám několik smaltovaných bojlerů s životem delším 20 let. Vše začíná kvalitou - složením vody. I u RD se používají úpravny. Údržba-pravidelná-je nutná a téměř nikdo ji nedělá ( u auta také měníte olej). Každý stupeň teploty vody navíc významně zkracuje život. TUV 45 - 50 stupňů je zcela OK. Legionela?!!! Jednou měsíčně ohřev na 65-70 a nechat chvíli protect každou baterií. I při denním ohřevu na 65 můžete mít legionelu v málo používaných větvích a běžně tam také je. Každý zbytečně ohřátý litr stojí nejen energii ale i životnost ohřívače. Trojnásobná cena zásobníku neznamená trojnásobnou životnost. Já mám dražice smalt .

Autor: Karel Technik
Datum: 06.06.2017 17:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Tato problematika je teoreticky velmi složitá a navíc nelze odpovědět obecně. Zásadní je např. kvalita - složení vody v místě instalace. Že antikoro není nesmrtelné se přesvědčilo mnoho výrobců , instalatérů i zákazníků-spotřebitelů. Jako radu bych Vám doporučil záruční podmínku jednoho významného výrobce nerez nádob, který záruku podmiňuje první kontrolou vnitřku po 6 měsících od instalace technikem výrobce a po vyhodnocení stanoví intervaly pravidelné údržby = čištění vnitřku. Osobně si myslím, že při Vaší tvrdosti vody budete muset čistit minimálně 2x ročně. Pokud to neuděláte, ANTIkoro se rychle změní v KORO A BUDETE MÍT SMŮLU I V ZÁRUCE...Já pro TČ používám NTR HP 300 l Dražice, smalt, čistím 1x ročně, 1x za tři roky nová anoda a věřím , že 20 let v pohodě vydrží. Navíc parametry ( plocha výměníku, tepelná ztráta) o dost předčí většinu originálních nádob. Osobně ale vím, že většina dodavatelů TČ nechce kombinovat ke svému stroji jiný zásobník TUV, takže závisí i na dodavateli. Přeji šťastnou volbu.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 06.06.2017 18:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Jinak řečeno, nádrž se zanese, proreziví a dodavatel na otázku záruky odpoví že máte smůlu protože jste jí provozoval špatně, nekontroloval a voda byla taková a taková a nebo ten jiný výrobce bude jezdit a kontrolovat, vy budete platit a stejně ta nádrž může odejít a výrobce zase řekne že máte smůlu že vám to na základě kontroly říkal. Takže si člověk nevybere.
Já jsem na základě osobních zkušeností se zarostlými a prohnilými zásobníky zkusil vsadit na průtokový ohřev. Zatím u mně i jinde bez problémů.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama