Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Měření vlhkosti aneb důvěřuj až prověříš

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.07.2017 10:57
uživatel: 100172

Fotogalerie:

Vysoce aktuální problém je věrohodnost ukazatelů vlhkosti. Jelikož jsem podezíral mechanický vlhkoměr, že ukazuje moc, tak jsem jej porovnal s novým elektronickým zakoupeným před dvěma dny. Jak to dopdlo viz obrázek s komentářem. Na vysvětlenou u elektronického je údaj, že měří s přesností plus mínus 2 až 5%. Takže při údaji 93% může platit teoreticky hodnota jak 97,65%, tak 88,35%.
Největší rozdíly byly při měření rozdílů na solném roztoku a to až 10 %. U "morých hadříků" to bylo podstatně méně.
Ještě poznámka. Dnes bylo po mírném dešti a stojí za povšimnutí jaký asi byl byl k dispozici vzduch pro větrání.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Nowak08.03.2019 16:09
Jozef Homola28.07.2017 23:19
Bohuslav Vintr28.07.2017 21:31
Jozef Homola28.07.2017 21:06
Bohuslav Vintr28.07.2017 20:28
Jozef Homola24.07.2017 16:59
Jozef Homola23.07.2017 12:40
Bohuslav Vintr23.07.2017 12:17

Datum: 08.03.2019 16:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104754
reakce na ...
Vlasový hygrometr mám zavěšen v koupelně ve volném prostoru tak, aby k němu měl vzduch volný přístup. Když v místnosti vzroste vlhkost tak, že se blízké zrcadlo zcela orosí, hygrometr ukazuje údaj 106 %. Asi by měl ukazovat 100% ?

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 23.07.2017 12:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123987
reakce na ...
Až na konci návodu kalibrace vlhkoměru v celém rozsahu různými solemi:
http://xanadu.khnet.info/meteo.php
Zde podrobnější návod pro kuchyňskou sůl:
https://www.doutniky-obchod.cz/magazin/jak-zkalibrovat-vlhkomer/

Datum: 23.07.2017 12:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Zkusím zopakovat zkoušku solí a dám foto jak to dopadlo. Nějak se mne ta zkouška nezdá (co jsem dělal) resp. proč se někdy vlhkoměry téměř shodnou a někdy ne. Na tom druhém odkazu je o kalibraci vlkoměru ale obrázek je teploměr. Nevím proč.
Ukázka z venkovního vzduchu z dnešního rána.

Odkaz na používané desikanty (do vyráběných přístrojů) od firmy TROPACK

http://www.tropack.com/products/
http://www.tropack.de/wp-content/uploads/2015/11/Tropack-Bro_LR_ES_cz.pdf

Datum: 24.07.2017 16:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
(Dotaz na p. Vintra)
http://domes.spssbrno.cz/web/DUMy/STT,%20KOM/VY_32_INOVACE_22-07.pdf
Měl bych prosbu aby jste řekl svůj názor na odkaz případně fotky. Jak je to s koncentrací solí a jak se to myslí nebo zrealizuje. Nedaří se mne zopakovat výsledky porovnání vlhkoměrů v sáčku se solí ani ve větším boxu s větším množstvím soli. Výsledky jsou pokaždé jiné. Zatímco odkazy na webu tvrdí o hodnotě 75%, tak mne to se solí ukazuje více. Samozřejmě mohou být chybné oba vlhkoměry nebo tam může být silná nelinearita ale diference mezi přístroji by měla být konstantní.

Datum: 28.07.2017 20:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Osobně jsem ještě kalibraci nad roztokem solí neprováděl. Chystám se na to až (jestli) se mi podaří "rozchodit" i měření vlhkosti na mém Banana Pi, případně Raspberry Pi. Právě proto, že na Banana se mi to nepodařilo, pořídil jsem si ještě Raspberry. Tam je komunita větší a podpora lepší. Zatím mi ke spokojenosti funguje měření teploty (10 teploměrů DS18B20).
Budu tedy odpovídat teoreticky v rámci vzdělání (fyzikální chemie):
Osobně si myslím, že těžko lze dosáhnout větší přesnosti, než cca 1%RH. Ostatně taky proč?
Tedy Vaše výsledky rozdílů 2 měření 2 vlhkoměrů nad nasycenou solí o 1% nejsou tak špatné. Všimněte si také závislosti na teplotě, i když není příliš výrazná.
Určitě neuděláte chybu, když bude toho nasyceného roztoku soli v uzavřeném prostoru více, ale z principu, pokud je tam nějaký a je ten roztok nasycený (dostatek nerozpuštěné soli), měla by být uvnitř stále deklarovaná (pro tu sůl a teplotu) relatevní vlhkost.
Na jiné (nenasycené) roztoky bych nespoléhal. Jednak lze udělat chybu v koncentraci. Záleží třeba na množství krystalové vody v soli při jejím vážení. Jednak z principu se bude časem (možná málo, ale i v průběhu měření) koncentrace roztoku měnit.
Za další pomocnou metodu bych asi zvolil psychrometrické měření. Tam lze jednoduše zkontrolovat, jestli ty dva potřebné teploměry měří stejně. Případně udělat sudý počet měření, kdy se budou teploměry měnit (jednou použít jako suchý, podruhé jako vlhký). Když se pak udělá průměr, případná odchylka teploměru se prakticky vyruší.
Ps.
Vlhkoměry, které jste použil nejsou určeny k přesnému měření. Jsou to domácí informativní přístroje. Je pak otázka, jak výrobce hledí na to, zda stupnice (na vlasovém, ale dnes se používá nylonové vlákno), nebo hodnoty na displeji (u elektronického) odpovídají skutečné hodnotě Rh v celém rozshu měření. Klidně se mohou v některém místě rozsahu odlišovat více a jinde méně.
Např. u elektrických přístrojů se běžně používá nějaká jednoduchá korekční rovnice. Pochopitelně, čím jednodušší (nižšího řádu), tím bývá korekce méně přesná. Také použitá čidla nemají stále stejné vlastnosti (stejnou křivku závislosti výstupní veličiny na Rh). Je to ještě složitější o to, že u elektronických čidel Rh bývá neodlučně i čidlo teploty, protože je nutno provádět i korekci na teplotu. Takže chyby obou čidel se v rozsahu měření různě sčítají.

Datum: 28.07.2017 21:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Právě dnes jsem dokončil jinou metodu a to statisticky porovnal údaje naměřené a odečítané v celou hodinu nebo po nějaké době a zapsal si údaje na webu z meteostanice vzdálené asi 10 km. Oba vlhkoměry byly na stolku v altánu. Ačkoliv jsem ten mechanický podezíral, že ukazuje více, tak to se nepotvrdilo jako trvalá a standardní odchylka. Samozřejmě elektronický reaguje rychle ale není problémem během 2 minut ukázat o 2 nebo 3% jinou vlhkost, přičemž ten mechanický se ani nehne. Docela dobře to koreluje s počasím z meteo stanice. Co se také ukazuje linearita toho elektronického, který má údajně kapacitní snímač je pofidérní ale pořád to může být v toleranci podle návodu, kde je uvedeno plus mínus 2 až 5%.
Solní zkouška mne dává moc vysoké hodnoty vlhkosti než bylo udané na internetu. Pak jsem našel ten údaj o různé koncetraci soli a tam bude zakopaný pes.
Solní zkoušku zopakuji a pomohlo by mne jak tam tu sůl navlhčit, kolik vody, kolik dkg soli do zkušebního prostoru asi o litru vzduchu.
Ještě taková poznámka. Sůl ponechaná přes noc v altánu na volném ovzduší (otevřený box) se nasytí tak, že v dopolene už stála na ní vrstva vody.
EDIT
Ještě poznámka ke zkoušce v sáčcích. Jsou nespolehlivé a lepší je nějaký plastový box. Některé jako kdyby propouštěly a nebo se připlácne folie k čidlu (u elektronického) vlhkosti a "kecá to".

Datum: 28.07.2017 21:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na údaje z meteostanice, a to i kdyby byla třeba 1 km daleko, bych nespoléhal. Stačí, abyste byl třeba někde blízko u potoka, nebo vodní nádrže a podle mne tam musí být větší vlhkost, než jinde.
Podobně i rostliny dokáži ve svém okolí vytvořit vlhčí mikroklima.
Ostatně jste si jist, že mlha (100% vlhkost) je v lokalitě meteostanice vždy a jenom ve stejné době, jako u Vás? Mlha se dá totiž vizuálně jednoduše poznat. A také se dá jednoduše použít ke kalibraci 100% Rh.
Pokud v boxu nebude nasyceného roztoku vyloženě málo, musí se tam vlhkost ustálit na dané hodnotě. Je potom jedno, kolik je soli a kolik vody. Prostě nasycený roztok s dostatkem pevné nerozpuštěné soli. To je právě ta výhoda použití nasyceného roztoku.
Ostatně, dá se to jednoduše vyzkoušet. V návodu se píše o soli zkropené jen několika kapkami vody. Lze udělat několik měření s přidáváním stále více vody.
Podle mne by se ale hodnota Rh neměla měnit v celém rozsahu, dokud je v misce alespoň nějaká voda, nebo alespoň nějaká nerozpuštěná sůl.

Datum: 28.07.2017 23:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Tu meteostanici jsem tam dal jen na ukázku a byl jsem překvapen, že se to docela zhoduje. Nicméně předešlé pokusy jak je na obrázku vykazovaly velké rodíly ve stejném protředí a nevěděl jsem který výsledek je správný. Ještě nějaké pokusy udělám na nižší vlhkosti se solí. Mám k tomu silikagelové vysušovací vložky.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.