Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Dešťová voda zkušenosti a výpočet na zalévání

Autor: Marek Mindl
Datum: 03.09.2017 21:04
uživatel: 125934

Dobrý den, chtěl bych se podělit o zkušenosti s využíváním dešťové vody na splachování WC a praní v pračce. V letošním roce jsme dostavěli pasivní dřevostavbu na Vysočině a součástí domu je i komplexní využití dešťové vody. V době, kdy jsme technologie kupovali a instalovali, ještě nebyly dotační programy ministerstva životního prostředí. Vodu využíváme cca 4 měsíce, jsme 4 členná rodina. prozatím jen na splachování 2 WC a praní, v budoucnu, až dokončíme zahradu i na zavlažování. Prozatím máme spotřebu dešťové vody cca 1m3 týdně. u nás ve vsi stojí voda 18,- Kč m3, takže finanční návratnost je v nedohlednu, o dodatečné dotace žádat nehodláme a asi to ani nelze. Přesto jsem z funkce systému nadšený a jsem rád že ho máme. Už teď šetříme cca 60 m3 pitné vody ročně a po zahájení zalévání to bude násobně více. A to je správné. Rád se podělím o případné zkušenosti. Rovněž bych chtěl vznést jeden dotaz a doufám že mi na něj někdo odpoví. Můj soused teď uvažuje o využití dotačního programu, protože ho náš systém zaujal. Zkoušeli jsme vše spočítat a narazili jsme na problém ve vzorci pro výpočet nádrže. Vzorec kalkuluje se spotřebou 70l dešťové vody na osobu a den, nikde jsem ale nenašel nějaké číslo, ze kterého se počítá v dotačním programu spotřeba vody na zalévání. Kolik litrů na m2 a rok? Vycházím-li ze směrných čísel z normy z roku 2001, je zde psáno 18m3 na 100 m2 a rok. Pak mi ale nesedí kalkulačka pro výpočet v dotačním programu. Dokáže mi prosím někdo odpovědět? Děkuji Mindl

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Marek Mindl03.02.2019 21:23
Václav Menšík02.02.2019 15:50
Marek Mindl01.01.2019 20:47
Terka Veverkova01.01.2019 14:38

Datum: 01.01.2019 14:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129323
reakce na ...
Mohl byste sdilet vase zkusenosti i nyni po 2 letech pouzivani prosim? Zvazujeme instalaci. Dekuji

Datum: 01.01.2019 20:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, ano, velice rád. Systém funguje bezvadně. Stále ho využíváme pro splachování WC a na praní. Do dnešního dne jsme spotřebovali 82 m3 dešťové vody. Průměrně spotřebováváme 4,3 m3 vody měsíčně. Stále dešťovou vodu nevyužíváme na zalévání, protože nemáme dokončenou zahradu, na které je pouze tráva. Čas od času vyčistím hrubé filtry umístěné venku a v nádrži, cca jednou za 4 měsíce měním filtrační vložku v domě, používám vložku s aktivním uhlím. Její cena je 100,- Kč. Voda je naprosto čistá a bez zápachu, v pračce se neusazuje žádný vodní kámen, protože dešťová voda je měkká. Přestože rok 2018 byl opravdu extrémně suchý a jsme ve srážkovém stínu na Vysočině, voda nám za celý rok nedošla. Máme nádrž 4,5 m3, nejnižší stav byl 30%. Střecha je plechová a má 240m2 a tak i při drobném dešti se nádrž rychle plní. V příštím roce bych chtěl zrealizovat současně se zahradou i automatický zavlažovací systém. To už by nám naše nádrž ale nestačila, pokud by bylo zase takové sucho. Proto jsem se rozhodl k instalaci druhé nádrže, nejméně 6m3, která bude plněna přepadem z té první a ještě z velké betonové plochy. Tato nová nádrž by sloužila výhradně pro zalévání. Vzhledem k tomu že dotační program již bude možné využít i na samotné zalévání, určitě jej pro druhý systém využijeme. Z využívání dešťové vody jsem nadšený.

Autor: Václav Menšík
Datum: 02.02.2019 15:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129637
reakce na ...
Dobrý den, pane Mindle, připravujeme výstavbu rodinného domu a protože na pozemku nemůžeme mít studnu, budeme jímat dešťovou vodu do betonových podzemních nádrží 2x 12,5 m3. Původně jsme uvažovali o využití vody pouze k zalévání. Měli jsme obavy, že dešťovou vodu na splachování WC a praní se nepodaří tak kvalitně vyčistit, aby se neucpával napouštěcí ventil WC a aby voda na praní byla též kvalitně vyčištěna a bez zápachu. Po předčtení Vašeho článku, kde píšete, že perete a splachujete bez problémů, chci Vás poprosit o sdělení, jaké filtry používáte před nádrží, jaké filtry před pračkou a WC, jakou mají značku, kdo je případně dodavatelem.
Déle prosím, jak řešíte přívod pitné vody na splachování a praní, když dojde dešťová voda. Systém dešťové a pitné vody musí být oddělen, aby nemohlo dojít ke kontaminaci pitné vody dešťovou.

Děkuji.

Datum: 03.02.2019 21:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Menšík, omlouvám se za trochu opožděnou odpověď. Výrobce i dodavatele filtračních vložek Vám rád sdělím, ale pouze soukromě, třeba e-mailem nebo telefonicky, obávám se, že kdybych to tady zveřejnil, mohlo by to být bráno jako nepovolená reklama. Používám několikastupňovou filtraci, porozita filtrů je v řádech mikrometrů, rozhodně se nemůže stát, že by došlo k ucpání např. pračkového nebo napouštěcího ventilu. Před těmito ventily bývají běžně instalována při normálním připojení na vodovodní řád mnohem hrubší sítka. První stupeň čištění vody je již na přítoku vody do nádrže. Běžně se používají vířivé zemní filtry nebo síta na vtoku do nádrže. Já mám oba. Tato filtrace odstraní hrubé nečistoty spláchnuté ze střechy a velikost ok síta je v desetinách milimetru. Tzn. že do nádrže se jemný prach spláchne. Díky tomu, že voda nepřitéká do nádrže pádem, ale tzv. "uklidněným přítokem", nečistoty se nevíří ale zůstanou usazeny na dně. Voda je nasávána dále do domu přes sání, které je zavěšeno na plováku, cca 10 cm pod hladinou, kde je voda nejčistší. Nemůže se tedy stát, že by byly nasáty případné nečistoty plovoucí na hladině. V případě, že hladina vody klesne na cca 15% kapacity nádrže, systém se přepne do režimu pitné vody, aby nedošlo k nasátí nečistot usazených na dně nádrže, a aby se systém nezavzdušnil. Další, ta nejjemnější filtrace je v domě, za čerpací jednotkou. Používám filtr se zpětným proplachem a stříbrnou filtrační vložkou, která působí jako biologický filtr, a nakonec filtr s aktivním uhlím, který umí přečistit vodu i od zápachu. Možná se Vám to zdá složité, ale v podstatě na tom nic není, moje filtrace je až přehnaně důkladná a stačila by slabší. Výměnu vyžaduje pouze filtrační vložka s aktivním uhlím, ta stojí 100,- Kč a měním ji cca 3x do roka. Ostatní filtry jsou čistitelné. Co se týče situace, kdy dojde dešťová voda, tak tento problém řeší samotná domovní čerpací stanice. Do této stanice je připojen i přívod pitné vody, a to tak, že v čerpací stanici je nádobka, podobně jako u WC, do které je připojen přívod pitné vody přes plovákový ventil. Samotné čerpadlo si za běžného provozu nasává dešťovou vodu z podzemní nádrže. Pokud čidla zaznamenají nízký stav dešťové vody, v čerpací stanici se přepne elektrický sací ventil, uzavře přívod dešťové vody a čerpadlo začne sát pitnou vodu z té nádobky. Ta se automaticky dopouští z pitného řádu plovákovým ventilem. Tím je zajištěno zásobování systému pitnou vodou, aniž by se fyzicky propojily oba řády. Navíc jednotka sama jednou za 10 dnů provede cyklus přepnutí do pitné vody, aby se voda v nádobce nekazila a byla obměňována. Výrobců těchto čerpacích stanic je řada. Jinak vloni jsem byl na základě svých zkušeností osloven firmou, která chce tyto projekty realizovat a jeden projekt už jsem pro ně uskutečnil, na zalévání zahrady a splachování WC. Tento systém funguje od září 2018 a opět naprosto bez problémů. V případě konkrétních dotazů mne můžete kontaktovat e-mailem na adrese .
S pozdravem Marek Mindl

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.