Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

COP TČ v praxi - sprvné připojení elektroměru

Autor: Michal Mojžíš
Datum: 23.10.2017 11:27
uživatel: 116486

Zdravím,

chtěl bych se zeptat, co vše je započítané v oficiálně uváděném COP TČ. Pouze spotřeba na vlastní vytápění (bez bivalence), neboi i spotřeba na regulaci (řídící jednotku TČ), bivalenci (patronu) a produkci TUV?
Jedná se mi i to, jak zapojit elektroměr určený ke sledování spotřeby TČ, potažmo jeho COP. Na přívod k TČ jako celku (větví se posléze na samostatný kabel pro ohřev vody TČ, samostatný kabel pro patronu a samostatný kabel pro regulaci), nebo pouze na přívod pro ohřev vody (topení a TUV zde ale každopádně neoddělím)?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Alan Kraus27.07.2018 12:58
Petr Kouba26.07.2018 21:05
Honza Kopřiva17.11.2017 06:00
Alan Kraus16.11.2017 22:41
Honza Kopřiva16.11.2017 18:16
Alan Kraus16.11.2017 16:06

Datum: 16.11.2017 16:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124762
reakce na ...
Nevím, jak se to určuje přesně, ale řekl bych, že bez bivalence - to by zkreslilo reálné COP. Při měření COP v laboratorních podmínkách bych asi vypustil i ohřev TUV - čerpadlo musí jet na vyšší teplotu a tím klesá COP. Tento měsíc instaluji také nové TČ - split a také mě zajímají reálné provozní vlastnosti. Je jednofázové. Přívod mám rozdělen do dvou fází - jednu na napájení kompresoru a vnitřní jednotky a druhou na 4 kW bivalenci v TČ. Mám z Ćíny 2 digitální elektroměry po 15 USD, tedy do každé fáze. Na výstupu TČ mám kalorimetr (přesně Sontex Supercal 739). Je to stanovené měřidlo pro fakturaci - přesnost měření tepla do 5 %. Cena cca 4200 s DPH.
Pokud budete měřit jen odběr na vstupu - zjistíte náklady na topení, ale nic vám to neřekne o efektivitě - tedy o něčem, co odpovídá COP (spíš SCOP). A jiný korektní způsob zjištění výkonu TČ je naprosto nesmyslný. Docela jsem se pobavil v některých diskuzích zde na TZB, kde je popisováno měření COP dvojicí teploměrů přiložených k trubce a průtok určen odečtením z grafu tlakové ztráty oběhového čerpadla.
Teplotní snímače kalorimetru jsou z výroby kalibrovány a spárovány, instalace pouze !!!!!! do potrubí do jímky má přesně stanovena pravidla a teplotní diference se měří s přesností 0,01 °C !!!!
Pokud máte skutečně zájem sledovat COP/SCOP, doporučuji tuto kombinaci. Celkové náklady do 5000 Kč s DPH. To zase v porovnání s cenou kompletní instalace TČ 100t a více není zas tak ohromná položka.
Jinak mám oprávnění na instalaci stanovených měřidel tepla :-), pozůstatek zaměstnání v teplárně.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 16.11.2017 18:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Jo, jo. Měřit jedině s cejchovaným měřičem a pokud možno novým a né vyřazenou šlupkou. Dají se sehnat ještě levněji na sbazaru nebo bazoši. Já koupil novej Siemens za 3500,-. Ale to je o náhodě a musí se to sledovat kdy co kdo prodává a bejt rychlej.

Autor: Alan Kraus
Datum: 16.11.2017 22:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
3500 a 4200 není zas takový rozdíl - ten Sontex je nový z topenílevně.cz. Navíc má 4 roky garantovanou přesnost (fakturační měření). Bez kalorimetru je to fakt hádání z křišťálové koule.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 17.11.2017 06:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Ten můj Siemens byl taky úplně novej když jsem ho kupoval a doprava v ceně. Koukal jsem se, zrovna je na bazoši taky na prodej nějakej kalorimetr Siemens za 3100,-. To je taky pěkná cena.

Autor: Petr Kouba
Datum: 26.07.2018 21:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128150
reakce na ...
Dobrý den, myslíte, že pro výpočet COP by nestačil vyměněný kalorimetr co jel někde v bytě 4 roky? Mě by stačilo spočítat COP aspoň +-. Použitý vyjde na 300 Kč + poštovné a nový 3000 bez DPH. Mám na sekundáru namontovaný impulsní vodoměr, takže by mě případně stačilo měřit teplotu na vstupu a výstupu, ale to bych musel sehnat něco co by zaznamenávalo teplotu v čase, což nevím jak, takže asi je stále nejlepší řešení kalorimetr. Teď jen otázka jestli nový nebo použitý.

Autor: Alan Kraus
Datum: 27.07.2018 12:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud to máte jen pro vlastní potřebu, stačí zcela jednoznačně použitý. Je pouze otázka výdrže baterie - bývá kolem 6 roků (některá provedení i více), výměna se dělá při přezkušování po 4 letech. Co se týká přesnosti, myslím, že stabilita měření je pro domácí přehled zcela vyhovující.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.