Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Regulace přívodu spalovacího vzduchu a komínová klapka zároveň?

Autor: Zdeněk Zdeněk
Datum: 02.11.2017 12:32
uživatel: 126382

Dobrý den,
:krbová kamna s uzavřeným topeništěm, ruční škrtící klapka na přívodu spalovacího vzduchu.
Má v tomto případě ještě smysl instalovat klapku nebo regulátor tahu na odkouření? Přijde mi to jako dvojí regulace....
Předem děkuji za názory či zkušenosti.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
jenda dibes06.11.2017 18:56
Bečvář Josef06.11.2017 18:20
Zdeněk Zdeněk06.11.2017 09:49
Karel Kopfrkingl06.11.2017 09:43
Zdeněk Zdeněk06.11.2017 09:13
Bečvář Josef03.11.2017 18:16
Karel Kopfrkingl03.11.2017 14:30

Datum: 03.11.2017 14:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119678
reakce na ...
Určitě má.
Nepíšete co máte za kamna, ale já bych si topení bez klapky už nedovedl představit. Mám Haas a Sohn a tam se rozhodně o "těsnosti" ovládacích prvků mluvit nedá. Regulují to ano, ale pokud kamna naložím, tak i přes zavřený prim. a sek. vzduch stejně hoří. Tedy další prvek je ta klapka. Minulý víkend v tom extrémě větrném počasí kamna hořela i když bylo vše zavřené. Nemám ale automatickou regulaci tahu komína a ani ji nechci - vysávala by mi teplo z dílny ve sklepě :-)
Tedy za mě osobně klapku určitě ano. Zas taková investice to není a kamnům pak můžete dopřát spoustu vzduchu, ale zároveň omezit tah komínu a tím podržet plameny déle v kamnech.

Autor: Bečvář Josef
Datum: 03.11.2017 18:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115204
reakce na ...
Je to o kvalitě kamen, pokud máte kvalitní a těsná, klapka je nadbytečná.A tvrzení, že "kamnům pak můžete dopřát spoustu vzduchu, ale zároveň omezit tah komínu a tím podržet plameny déle v kamnech" mi přijde takové zvláštní až nepravděpodobné. Dle mého soudu je zcela jedno, kde vzduch škrtíte - zda před, nebo za topeništěm.

Datum: 06.11.2017 09:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pánové děkuji oběma za názory!
Také jsem uvažoval obdobně jako Josef.
Mezitím jsem však od jednoho řekněme renomovaného dodavatele kamen uslyšel ještě další názor, který také není úplně mimo mísu:
klapkou si nastavím optimální tah komína dle podmínek výrobce daného spotřebiče a potom na ní již nešahám, škrcením spalovacího vzduchu už jen reguluji hoření. Což je tedy dle mého teorie nezohledňující změnu atmosférického tlaku a tedy i tahu...

Autor: Karel Kopfrkingl
Datum: 06.11.2017 09:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119678
reakce na ...
Zdeňku já bych to neřešil a koupil díl s klapkou. Cenový rozdíl mezi dílem s a bez klapky je 80,-Kč (OBI). Nebudete-li chtít regulovat necháte otevřeno. Ale stále budete mít možnost si případně s nastavením pohrát a vyzkoušet co ve Vašich podmínkách nejlíp funguje.

Datum: 06.11.2017 09:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Karle souhlas, o peníze nejde. Je pravda, že i když to tam bude, nemusí se to používat...Šlo mi o tu diskuzi a aby "to" nebylo přeregulované, díky Z. :-)

Autor: Bečvář Josef
Datum: 06.11.2017 18:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115204
reakce na ...
Fotogalerie:
O peníze nejde, jde jenom o to, že vám to nic pozitivního nepřinese, spíše naopak. Pokud budete mít tah velký, ošetříte to na spotřebiči a klapku k tomu nepotřebujete. A při vymetání si přidáváte zbytečně práci. Já jsem si dal na odtah koleno s čistícím otvorem a při každém vymetání nadávám jako špaček. Saze se uvnitř na víčku báječně drží a navíc se koleno pěkně blbě vymetá - právě pro ten čistící otvor. Samozřejmě jsem čistící otvor pro čištění nikdy nepoužil.

Autor: jenda dibes
Datum: 06.11.2017 18:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Osobně mohu říci , že rozdíl mezi otevřenou klapkou a přiškrcenou je obrovský. I když mohu regulovat vzduchotěsně kamna tak , že z toho udělám doutník kouří , tak klapka má zásadní vliv na promíchání vzduchu v topeništi a tím i rychlost hoření . Hodně to ovlivní i správné vyhořívání dřevoplynu při sekundárním spalování.
A to mám učinou vyšku komína jen 3,5m (5m komín od země)

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.