Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Krbová vložka Romotop KV 025 W01

Autor: Tom Ducheček
Datum: 05.02.2018 21:24
uživatel: 127131

Dobry den,

darem jsme obdrzeli chatu v chatove oblasti, ktera ma nyni jako primarni zdroj tepla kotel H4 na uhli (ten je vsak bohuzel venku vedle chaty, takze je obrovska ztrata tepla). V chate jsou rozvody s topenim v kazde mistnosti a dale je v hlavni mistnosti otevreny krb, ktery je soucasti kominu.

V ramci rekonstrukce bysme radi vyresili celou otopnou soustavu a hledame vhodny zpusob.

Napadlo nas odpojit kompletne kotel venku, kvuli nepohodli prikladani v zime a kvuli tepelnym ztratam. Dale nam nevyhovuje otevreny krb kvuli bezpecnosti. Vyslo nam z toho poridit krbovou vlozku s teplovodnim vymenikem s tim, ze krb bude topit do hlavni mistnosti a zaroven do topeni a radiatoru, tedy ostatnich mistnosti v chate. V dobe, kdy v chate nebudeme a nebude se topit v krbu by chatu temperoval elektrokotel, aby nezamrzla voda a chata tak nepromrzla.

Jelikoz je stavajici dvoukomorovy komin moc velky a nevyhovujici (nevyvlozkovany, zasahuje do tramu ve strese a je oblozeny drevem a otevreny krb je soucasti spodni casti kominu), zbourame ho a postavime stavebnicovy primo na krbovou vlozku a ziskame tim prostor v chate. Predvybrany mame komín zn. Ciko, typ Tec se sáním vzduchu z komínového tělesa

Podlahova plocha chaty je cca 60 m2, cca 130 m3. Spodni patro je zdene, dojde k vymene oken za plastova. Horni patro je pod sklonem strechy, izolace mezi strechou a stropem pravdepodobne skelna vata, nad prvnim patrem mala puda.

Jako krbovou vlozku mame doporucenou Romotop KV 025 W01 - krbová vložka s teplovodním výměníkem a dvojsklem. Premyslime i o akumulacni nadobe, aby po dohoreni krbu v noci topeni topilo do probuzeni a dalsiho zatopeni, ale ve sklepe mame nizky strop a maly vstupni otvor, takze se tam nadoba o prumeru cca 80 cm nevejde. Hledame na ni prostor v chate, kdy vybouranym kominem nejaky ziskame, ale tezko rict, zda se tam nekam vejde.

Otazku mam hlavne nad krbovou vlozkou, zda je dostatecne kvalitni, aby po obestavbe do dvou let "neodesla" a nemuselo se to vsechno resit znovu. Zadne zkusenosti, ani pozitivni, ani negativni, jsem moc nenasel.

Prosim vas o jakekoliv vase nazory a postrehy, zda to dava smysl, neco by se melo udelat jinak apod.

Moc diky vsem :)

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ondra Brichta09.02.2018 22:58
Filip Filip08.02.2018 17:10
Ondra Brichta07.02.2018 16:29
Tom Ducheček07.02.2018 11:39
Filip Filip07.02.2018 08:12
Tom Ducheček06.02.2018 23:30
Ondra Brichta06.02.2018 21:58
Tom Ducheček06.02.2018 21:41
Ondra Brichta06.02.2018 20:50

Datum: 07.02.2018 08:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Já si myslím, že na to jdete z opačné strany, než by bylo záhodno. První krok, a to naprosto vždy, musí být znalost tepelných ztrát. Já mám postavenou chatu s podlahovou plochou cca 60 m2 a TZ jsou kolem 3 kW ( při -12°C ). Do takové stavby, navíc náhodně obývané, je nesmysl instalovat teplovodní systém. To jako měsíc tam nepojedete a budete pořád topit ? U takové stavby je průměrná TZ poloviční a bavit se o zdroji několikanásobně vyšším je divné. Čili, já bych jako hlavní zdroj instaloval krbová kamna, a to bez výměníku !!!!!!!!! Topení pouze teplovzdušně. Jako druhý zdroj nějaké přímotopy, nebo olejové radiátory. Osobně bych doporučil soustředit se na minimalizování TZ a teprve potom řešil topení.
PS Akumulační nádrž Vás sežere. Budete ji natápět naprosto zbytečně, protože tam pravděpodobně fyzicky budete pouze zlomek zimy. Filip

Datum: 07.02.2018 11:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den Filipe, dekuji za vasi zpravu. Ono jde o to, ze nyni uz v chate teplovodni system je, radiatory jsou nove. Aktualne mame zkusenost, ze pouze krb v hlavni mistnosti chatu nevytopi, takze myslim, ze ani teplovzdusna kamna chatu nevytopi. Navic manzelka nechce krbova kamna, ale chce vlozku, aby to po obestavbe bylo co nejvice podobne stavajicimu krbu. Minimalizace TZ resime vymenou oken. Zatepleni chaty je v planu v budoucnu, ale nyni potrebujeme vyresit interier - kuchyn, koupelna, voda, odpad, elektrina. Ale s tou nadobou jeste overim u topenare. Moje predstava byla, ze bude vyuzivana pouze kdyz budeme topit v krbu, aby nasledne doplnila teplo pres noc, az bude krb do druheho dne vyhasly. Ale je pravda, ze po nasem odjezdu bych potreboval minimalizovat spotrebu elektriny pouze na temperovani v toplne soustave (radiatory a rozvody) a asi bych nechtel natapet celou akumulacni nadobu. Dekuji za vam za postreh. Ohledne tech primotopu a olejoveho radiatoru - ja pocitam s tim, ze na chatu budeme jezdit prakticky kazdy vikend a nekdy i na delsi dobu v ramci dovolene, takze vyuziti snad nepodcenime. Ale davam vam za pravdu, ze vyreseni neni moc lehke. Proto jsme se rozhodl i napsat na toto diskuzni forum, nebot o tom reseni nejsem 100% presvedcen, ale zadne jine lepsi jsem nenasel :(

Autor: Ondra Brichta
Datum: 07.02.2018 16:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117952
reakce na ...
vůči akumulačce bych nebyl tak striktní, tak jako jiné možnosti i tahle má své vlastnosti a pokud se špatně nadimenzuje, dopadne to špatně.

Zdroj s několikanásobným výkonem než jsou TZ domu je v případě akumulační nádoby naopak velmi dobrým řešením, protože stačí jednou zatopit a z akumulačky se teplo rovnoměrně distribuuje po delší dobu. Není nutné častěji přikládat.
Navíc, jak zde tazatel zmínil, akumulační nádoba není jen jednoho typu, akumulačka o které uvažuje má v sobě výměník na TUV, takže by krbovka nahradila i bojler, což je velmi dobré řešení, když už se kupuje tak drahý "kotel".
Teplovodní krbová vložka má kromě vysoké ceny ještě jednu další nevýhodu, nemůžete v ní topit, když nemáte odběr tepla, protože by se přetopila. Takže se může stát, že si budete chtít večer zatopit jen pro hezký pohled do ohně, ale když bude naplno natopená akumulačka, tak nesmíte v krbovce zatopit, jinak soustavu přetopíte a nastanou potíže..v tomhle případě snad jedině rychle někoho vyhnat do vany, aby odebral teplou vodu ;-)

Teplovzdušné vytápění je naproti tomu nejlevnější řešení, má ale také svá negativa. Dá se špatně regulovat, buď kamna jedou a je teplo, nebo nejedou a dům chladne, teplý vzduch se po objektu pohybuje nerovnoměrně, klasické topení přes radiátory je oproti tomu komfortnější.

Autor: Filip Filip
Datum: 08.02.2018 17:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
bylo by dobré si přečíst, že se nejedná o dům, ale o chatu. ta určitě nebude trvale obývána. ale to je fuk. já jsem k tomu své napsal

Datum: 09.02.2018 22:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
však ano, číst umím... neexistuje jediná správná možnost, je jich více. Někomu nevadí časté přikládání, další si jede na chatu odpočinout a neřešit neustálé ládování kotle, 100 lidí 100 chutí.

Datum: 06.02.2018 20:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
TZ chaty by mohly být do 6kw, s tímhle Romotopem chybu neuděláte, pokud nějakou chybu nevyrobí topenář. Šel bych určitě do akumulačky, její výhody máte správně popsané, případně lze do ní narvat elektropatrony a není třeba řešit elektrokotel.
...jen bych možná ještě zvážil další možnosti.. kotel venku nemusí být takovou nevýhodou (pokud tedy pominu přikládání v mrazu a nutnost ochrany všeho proti zamrznutí), dnešní kotle mají většinou tak izolované pláště, že jedinou zajímavou tepelnou ztrátou by tady byla část roury připojení do komína. Obrovská výhoda - teplovodní kotel v obýváku není dle mého názoru velká výhra..co se stane, když vypadle elektřina? Co se stane, když selže záložní zdroj? Co se stane když vložka nevydrží teplotní šok z vychlazovací smyčky? Co se stane, když u takové špatné souhry náhod bude poblíž nějaká osoba?

Když už se bude bourat starý komín, byl by to zajímavý stav pro stavbu akumulačního krbu/kamen, kde by se kolem nového komína udělala sálavá stěna i do patra..vytápění nezávislé na elektřině, s výhodou akumulace a teplé pohody i přes noc..

Datum: 06.02.2018 21:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry vecer, moc dekuji za vas prispevek. Dnes jsme s topenarem resili akumulacni nadobu a dospeli jsme k reseni, kdy by skutecne doslo ke slouceni noveho bojleru, noveho elektrokotle a akumulacni nadoby do jednoho (pravdepodobne akumulační nádrž se zásobníkem DUO 600/200 P), coz by mi usetrilo misto ve sklepe (minus bojler) a kdyz sloucim elektrokotel a akumulacni nadobu, prostor na to snad najdu. Ohledne toho kotle venku, asi by to bylo mozne, ale stejne bych musel resit vnitrni krb a komin, tak bych to rad sloucil do jednoho :( Ta rizika krbove vlozky zrejme jsou, ale verim, ze toto reseni ma tisice domacnosti a ze sance na vsechny udalosti je mala.. navic kdyz budeme topit pouze o vikendech plus nekdy pres tyden pri delsi dovolene. Zde mi spis nezbyva, nez doufat, ze to bude vse zprovozneno v poradku, ale v topenare mam 150% duveru, nebot ho znam leta, je to sikovny chlapik a resil topeni uz v nasem dome u mamky a slape to tam jako hodinky :) Prosim vas, jak to myslite s tim kominem a salavou stenou? To nebude pro nase reseni ze? Protoze komin je odizolovany a krbova vlozka taky, takze myslim, ze do zdi, ktera bude sousedit se dostane minimum tepla. Jeste jednou diky za vase komenty a pripadne i nejake nove k novemu reseni :)

Datum: 06.02.2018 21:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kombinovaná akumulačka bude dobré řešení s tím Romotopem.
Sálavá stěna by byla vhodná pouze pokud by to byla klasická vložka, která vydává teplo, princip je jednoduchý, kolem vložky je plášť z akumulačního materiálu, který se "nabije" teplem z vložky a pak sálá. Slovy "kolem komína" jsem měl na mysli využití prostoru po starém komíně, nový systémový by byl samozřejmě odizolovaný, ale i tak by po původním komíně zbylo dostatek místa na dutou vyhřívanou stěnu protaženou až do patra.
Schopný topenář je základ úspěchu, osobně preferuji spíš jednoúčelné a tedy jednoduché řešení a mám vždy blbý pocit, když jsem závislý na něčem, co nemám plně pod kontrolou (elektřina a spolehlivost všech komponent). Naštěstí ale nejsme všichni stejní a každému vyhovuje něco jiného a v tom je to zajímavé.
Jinak ta šance na poruchu je jen tak malá, jak pečlivě se věnujete údržbě systému..ale to je koneckonců ve všech našich činnostech.

Datum: 06.02.2018 23:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Brichto dekuji za pozitivni ohlas, vlilo mi to trosku optimismu do zil, ze by to mohlo dopadnout dobre :) Dam vedet, jak to cele dopadlo :))

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.