Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Hladám levný OpenTherm regulátor

Autor: RCH RCH
Datum: 25.02.2018 18:03
uživatel: 127304

Mám plynový kondenzační kotel Attack KZT plus s vestavěnou ekvitermickou regulací (s venkovním čidlem teploty a podporou OpenTherm). Hledám levný prostorový OpenTherm časovač co umí poslat kotlu požadovanou teplotu i teplotu v referenční místnosti, na základě které kotel sám spočte a optimalizuje teplotu výstupné topné vody.
Co jsem se koukal, tak na trhu jsou složité a drahé prostorové časovače, které umí ekvitermiku také, ale mně to příde zbytečné platit když to umí i kotel.

Máte nějaký tip?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 32   starší >>
Datum: 02.03.2018 14:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji všem za příspěvky. Uvedu ještě závěr z celé diskuze pokud se v tom bude vrtat někdo později:

1. Neexistuje levný OpenTherm regulátor bez ekvitermní regulace, protože regulace přes OpenTherm probíhá tak, že přímo regulátor (ne kotel) počítá optimální nastavení teploty topné vody na základě venkovní teploty (posíla mu jí kotel přes OpenTherm) a zvolené ekvitermní křivky v regulátoru + je možnost, že také zohlední teplotu v referenčné místnosti, kterou měří sám regulátor (posun ekvitermní křivky).

2. Já jsem zvolil jako optimální regulátor s OpenTherm regulací poměrně levný produkt od české společnosti Elektrobock. Tato společnost mi potvrdila, že všechny její regulátory jsou kompatibilní s kotly Attack, který mám.

Autor: metball iGIN
Datum: 02.03.2018 17:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave a Thumbs Up!
Takto vypadá
SBĚR a Vyhodnocení
DAT, znalostí a názorů, tedy relativně plodná a kvalitní diskuze.
Samozvaný Fyzikální Ombudsman

PS?
Už chybí jen možnost, aby PT TAZATEL vlákno uzamknul...
... nebo žeby lepší mohla být kvalitní moderovaná diskuze?
Ne jen Brutus EleGum v zájmu určitých skupin "zadarmoradičů"?

iGoNY

Autor: Jiří Filka
Datum: 02.03.2018 21:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105472
reakce na ...
Dejte pak vědět , jak to s PT52 funguje a jaký typ regulace se Vám v praxi osvědčil.

Autor: Jozef Homola
Datum: 25.02.2018 20:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Obávám se, že takový přístroj k regulaci jaký požadujete asi neexistuje. Zatím neumíme na základě pouze teploty uvnitř (libovolného domu a provedení) stanovit potřebný a okamžitý tepelný výkon kotle. Zatím se umí jenom přiřadit výkon k počasí a to zvolením vhodné křivky a koncových bodů.

Datum: 25.02.2018 21:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nevím jestli jsme se pochopili. Kotel Attack má vlastní ekvitermickou regulaci zabudovanou již od výroby. Mám také senzor venkovní teploty (vliv počasí). Takže zná venkovní teplotu, teplotu otopné vody z a do kotle. Již s těmito údaji umí pracovat a regulovat. Aby to bylo ale optimální, tak ještě potřebuji OpenTherm snímač teploty vnitřního prostoru, tento snímač teploty je i časovač (nastavování různých časových režimů - dovolená atd.).
Standardně OpenTherm snímače jsou drahé, se spoustou funkcí a hledám levnou variantu, co je schopna poslat pouze požadovanou teplotu na vytápění vnitřních prostor a aktuální teplotu vnitřních prostor. Nic víc to nemusí umět.

Datum: 25.02.2018 21:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotel může poslouchat pouze "jednoho velitele". Tím je buď pokyn topit nebo netopit. Ekvitermu není dobré do toho "kecat" protže si určuje teplotu vody v závislosti na počasí a předpokládá se trvalý chod kotle. Samozřejmě i tam jde dělat nějaké změny ale ne moc rychle a často, protože se to dlouho přizpůsobuje.
To co by umělo dávkovat teplo, pozor nemění to teplotu vody ale mění čas chodu kotle. Je to regulace PI (nebo také TPI) termostatem. Ten spíná naprosto pravidelně co 10 nebo 20 minut a dopředu kotli stanoví kolik minut má běžet v tomto pevném časovém úseku. Te vypočítaný časový úsek musí být a nebo je vždy o něco kraší než pravidelná perioda. Takto se dají řídit poměrně setrvačné soustavy a kotel nečeká na hlášku dosažení teploty, protože už by vypnutí přišlo pozdě, tedy s teplotním překmitem. On ten časový úsek - délku chodu kotle v minutách zvolí podle odchylky teploty skutečné v místnosti od žádané. Trvalý chod zvolí jenom tehdy, když vypadne regulace z pásma proporcionality. Toto pásmo obvykle 2°C se dá i nastavovat, tedy zmenšovat nebo zvětšovat.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 26.02.2018 08:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Máte radiátory nebo podlahové topení ? V případě radiátorů si vystačíte z obyčejným ON/OFF regulátorem. Ekvitermní křivku si nastavíte na malý přebytek výkonu a prostorový termostat bude kotel vypínat.

Datum: 26.02.2018 11:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám radiátory. Ano je řešení i s obyčejným termostatem jak píšete. Obyčejný klasický termostat (On/Off) bez časovače jsem měl právě doteď. Teď chci více sofistikovaný systém s časovačem - na každý den a úsek dne nastaví požadovanou teplotu pro vytápění i TÚV.

Při této příležitosti výměny regulátoru chci navíc aby regulátor komunikoval přes protokol OpenTherm a ekvitermní regulace bude probíhat i se zohleděnním vnitřní pokojové teploty. Regulace by měla pak být plynulejší jako přes On/Off relátko.

Zatím jsem našel regulátor od Honeywellu CR4 (CR11006), ale tento stojí přes 3000 Kč a zajímá mně jestli není i levnější varianta.

Datum: 27.02.2018 00:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
podívejte se na termostat PT52 s OT komunikací. Pokud chcete udržovat přesně teplotu v dané místnosti, pak je vhodnější topit podle referenční místnosti, než podle venkovního čidla. Regulátor PT52 vypočítává pravidelně vhodnou teplotu vody na základě rozdílu požadované a skutečné teplotymístnosti a posílá tento údaj do kotle. Pokud připojíte na vstup kotle nějaký časovač ON/OFF , tak celý systém degradujte.

Datum: 27.02.2018 07:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Obávám se, že v režimu PI regulace žádnou teplotu kotlové vody nevypočítá. Není z čeho. Počítá pouze délku chodu v cyklu. Těch pravidelných cyklů je do hodiny trochu moc a snižuje to účinnost topné soustavy, protže může 6x do hodiny sepnout na 4 minuty chodu kotle.

Datum: 27.02.2018 09:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
PI regulace se dá nastavit v PT52 i v 20 minutových cyklech a se širokým pásmem proporcionality (až 3 C), pak to tolik necykluje. Máte ale dobrou poznámku, že ekvitermní regulace je schopna zohlednit víc parametrů do regulace vytápění ve srovnání s PI regulací (např. venkovní teplota, teplota kotlové vody atd.).

Také mě zajímá princip ekvitermní regulace po zapojení regulátoru PT. Ekvitermní regulaci bude provádět nadále kotel na základě rozdílu požadované a skutečné teploty v referenční místnosti co odešle regulátor PT do kotle přes OpenTherm nebo výpočet optimální ekvitermní regulace provede regulátor PT (stáhne si z kotle venkovní teplotu, teplotu otopné vodu z a do kotle přes OpenTherm) a do kotle pošle regulátor PT přes OpenTherm pouze parametry jak topit?

Datum: 27.02.2018 09:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To široké pásmo proporcionality není pro naše gusto (české). To se hodí do Anglie, kde ty "kamenné baráky" nikdy nemůžou na komfortní teplotu vytopit (ani se o to nesnaží) a kde noční útlum na 16°C z 22°C je realizovatelný, protože tam dokáže teplota po vypnutí topení spadnout za hodinu o 3°C. Samozřejmě oni podlahové topení téměř neznají a ani by jim nevyhovovalo. Je zajímavé, že se tam na velkém vzorku instalací sledoval rok provoz s PI regulací, která tam předtím nebyla. Co je zajímavé, tak sezónní účinnost s regulací T.P.I jak oni ji označují se zhoršila (komfort se zlepšil). Kondenzační kotle měly mnoho startů v porovnání s předešlou praxí.

Datum: 27.02.2018 15:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
u PT52 se nadá mluvit o PI regulaci ale o časovém úseku, po který je určena teplota vody do systému. Nemá to nic společného s tím , že by regulátor kotel vypínal a zapínal. Uvedu příklad, kdy časový úsek je nastven ma 10 minut , po tuto dobu bude teplota vody stálá, po 10 minutách na základě změny teploty v místnosti regulátor určí , zda se má teplota vody zvětšit, změnšit, nebo zůstat stejná. Toto zůstává stejné po dobu dalších 10 minut. Pokud nastavíte dobře regulátor podle referenční místnosti , dokáže tento změnou tploty vody udržovat teplotu v místnosti s kolísáním +-0,1C. Pokud topíte podle venkovního čidla, bude vám teplota v místnosti lítat podle venkovních podmínek o několik stupňů.

Datum: 27.02.2018 15:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já ale netopím 1 místnost ale 2 patra - velké prostory navíc v starém baráku. Proto PI regulace na 1 místnost asi není nejlepší nápad. Mám starý barák a litinové radiátory, tzn. velké zpoždění od zatopení v kotli k přenesení tepla do místnosti a obávám se, že PI regulace by furt cyklovala. S ekvitermní regulaci to bude daleko plynulejší + můžu se pohrát s rychlostí náběhu teploty dle volby ekvitermní křivky.

Datum: 27.02.2018 16:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
PI regulace tu byla dávno předtím než přišly kotle kondenzační a s modulací výkonu. Byla vhodná a i je vhodná pro velké setrvačné soustavy s litinovými kotly a s kotly těžké stacionární konstrukce, které měly jediný výkon, jedinou výstupní teplotu a vlastně pevnou trysku na plyn. Podstata regulace spočívá v tom, že se nečeká až se dosáhne nastavené teploty na termostatu a přesto termostat po uplynutí pevne daného časového úseku vypne (obvykle max. minutu nebo 2 před). V následujícím vyhodnotí odchylku teploty skutečné od žádané a podle velikosti určí kotli v minuách jak dlouho má běžet. Tímto způsobem se časem velmi přesně přiblíží k žádané hodnote.

Datum: 27.02.2018 17:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tady jste to velmi přesně popsal, jen s tím dodatkem , že dnes se nezapíná a nevypíná kotel , ale sníží se jeho výkon :-)

Datum: 27.02.2018 20:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Filka, mám na Vás 2 otázky.
1) jakým trvale sníženým výkonem pracuje při PI regulaci podle pokojového termostatu kotel s minimálním výkonem třeba 8 kW a když soustava pro trvalý chod potřebuje výkon 2-3 kW (takových je v instalacích více jak polovina)?
2) Zapnu PI termostat (kotel v pohotovostním stavu), žádaná hodnota teploty 22°C, skutečná teplota 22°C. Jakým sníženým výkonem bude v jednotlivých periodách pracovat nebo kdo nebo co mu udá výkon nebo teplotu nátokové vody.
Předem děkuji za odpověď.

Datum: 27.02.2018 22:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1.V dnešní době mají kondenzační kotle minimální příkon tak 2kW , takže pokud se teplota požadovaná přiblíží skutečné, tak postupně dojde k snižování požadavku na teplotu vody termostatem. Výkon si určuje kotel sám, tak aby dosáhl požadované hodnoty vody.
2. V tomto případě bude teplota vody velmi nízká např.33C. Pokud i při nejmenší požadované teplotě vody došlo k překročení teploty o 0,2 C , tak regulátor vypne kotel na 10 minut a pak vše přepočítá. Regulátor obsahuje konstantu - minimální teplota vody. Tu si zvolíte např na 32C. Pokud by regulátor vypočítal, že teplota vody je potřeba 31C , tak kotel nezapne.
Pokud chcete někomu dávat rady , tak by bylo dobré si danou regulaci a výrobek odzkoušet. Stav na který narážíte může nasta velmi vyjímečně v přechodovém období.

Datum: 27.02.2018 17:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zda zvolit ekvitermní regulaci podle venkovní teploty, nebo podle referenční místnosti je jen na Vás , podle Vaší představy o vytápění. Výhoda regulátoru je ta, že umoźnuje oba typy regulace vy si to můžete odzkoušet . Jedno Vám ale musím vyvrátit, volba regulace nemá vliv na počet sepnutí kotle, to je hystorie. Dnes se reguluje výkonem.

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 28.02.2018 23:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123987
reakce na ...
Po připojení regulátoru Open-term ke kotli se stává tento regulátor nadřazeným. Z kotle si stáhne potřebné informace (teploty vody a venkovní teplotu). Sám si může změřit teplotu v referenční místnosti. Do kotle po vyhodnocení zašle požadovanou teplotu topné vody. Na kotlové automatice je pak jak to udělá. Ta ovládá hořák a čerpadlo.
Obávám se, že levný Open-term regulátor bez ekvitermu neexistuje. Ten regulátor stejně musí obsahovat procesor a ekviterm je už jen otázka o něco delšího kódu programu. Navíc v Open-term regulárorech bývá ekviterm trochu sofistikovanější, než přímo v kotli. Bývá možnost určení poměru vlivu vnitřní teploty na ekvitermní regulaci a navíc většinou také možnost automatické adaptace na vlastnosti objektu.

Datum: 01.03.2018 09:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, toto jsem potřeboval vysvětlit. Máte pravdu, že OpenTherm regulátor jsem neviděl bez ekvitermní regulace a proto vlastně vzniknul můj dotaz. Původně jsem právě chtěl ušetřit a říkal si proč si mám kupovat drahý sofistikovaný regulátor, když tyto vlastnosti má přímo již řídící jednotka v kotli. Chtěl jsem pouze regulátor, který umí protokol OpenTherm a má teploměr s časovačem a posílá kotli požadavek na teplotu a aktuální teplotu v místnosti (aby kotel mohl sám adekvátně posunout zvolenou ekvitermní křivku).
Teď mi to dává smysl jak jste to napsal, že i když kotel má vlastní ekvitermní regulaci pak stejně po zařazení regulátoru přes OpenTherm regulátor regulaci od kotle převezme, tudíž regulátor musí vždy mít naprogramovanou i ekvitermní regulaci resp. PI regulaci. Kotlová ekvitermika se teda použije pouze pro případ obyčejného relátkového spínače, kdy je pouze požadavek aby kotel topil a jeho vlastní ekvitermika mu řekne jak má topit.

Poslední věc co potřebuji ještě vyřešit je kompatibila OpenTherm regulátoru s kotlem Attack KZT plus. Cenově se mi líbí ten regulátor od elektrobocku PT52, pouze nevím, jestli bude kompatibilní s kotlem, výrobce to neuvádí. Neumíte poradit kde to zjistit?

Datum: 01.03.2018 19:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
p.Vintr pěkně a hlavně dobře vysvětlil funkci OT+ regulátoru. Regulátor PT52 si můžete koupit na E-shopu a v případě nekompatibility s kotlem ho do 14 dnů vrátit a ještě můžete s dotazem oslovit výrobce daného regulátoru , což je česká firma.

Datum: 27.02.2018 15:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
p.Homola , nemáte pravdu, regulátor vypočítává teplotu vody i v tomto případě a jeho algoritmus je nastaven tak, aby rychle vytopil na požadovanou hodnotu vduchu a pak jen nízkou teplotou vody udržoval příjemnou vnitřní teplotu bez výkyvů. Možná by to chtělo aby jste si takový regulátor v praxi odzkoušel.

Datum: 27.02.2018 15:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nepotřebuji si nic zkoušet v praxi mám na to patřičné vzdělání.
Už se těším na ten algoritmus jak se vypočítává teplota vody a jak ji každých 10 nebo 20 minut kotel a soustava změní na jinou hodnotu.

Datum: 27.02.2018 17:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže jste takový regulátor nikdy nevyzkoušel a přitom je to již několik let standart.

Autor: Martin Beran
Datum: 02.01.2019 19:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129340
reakce na ...
Pane Filka, prosim vas. Mam podobny problem, tedy dum zatepleny a s plechovymi radiatory. Termostat P32 Wifi, kde nastavim teplotu a funguje to jako spinac. Kotel Protherm Ray 14k - elektricky.
Na kotli zatim nemam ekvitermni cidlo, technik mi tvrdil, ze je zbytecne a ze mi nic neusetri. Kotel umi regulovat vykon sam od 2kW po 2 az do 14kW. Mam jej omezeny na 9kW, uplne to staci.
A ted otazka, vyplati se mi pripojit ekviterm cidlo a ponechat stavajici PT32, nebo usetrim vice s nejakym PI regulatorem nebo chytrym termostatem ? Vzdy jsem si myslel, ze i el. kotel umi "udrzovat" teplotu vody napr. zapnutym telesem na 2kW treba cely den namisto natapeni komplet vody znovu.
Dekuji

Datum: 02.01.2019 20:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Termostat PT32 WIFI má již PI regulaci v sobě, lze navolit. Z výroby je nastavena hystereze , myslím že 0,2C a lze měnit. Váš kotel funguje tak, že v současné době udržuje teplotu vody na Vámi nastavené hodnotě v případě sepnutí PT32. Když se termostat vypne , voda začne chladnou a v místnosti je pocit zimy i když teplota na teploměru neklesá. Pokud správně navolíte ekvitermní křivku ( za použití venkovního čidla ) úplně se změní systém vytápění, podle mne pocitově k lepšímu a snad i ušetříte.

Datum: 02.01.2019 20:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Regulaci ma, ale hysterezi, kterou ma tusim na 0.5 ale mam ji nastavenou na 0.3. Problem je v tom, ze dum chladne asi relativne pomalu (zatepleni 20cm uhlikovou penou). a tim padem kdyz dojde k dalsmu sepnuti, tak ohriva veskerou vodu znovu. Je to asi 10 radiatoru, moc vody to neni, ale preci jen znovu ohrivat to je podle me energeticky narocnejsi. Takze radite urcite zapojit ekviterm cidlo ke kotli a termostat nechat jak je ? Asi ho tedy prisroubuji a uvidim.

Datum: 02.01.2019 22:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zkuste si postupně na kotli snižovat teplotu vody , jak se Vám to bude chovat . Podobné to potom bude s tím venkovním čidlem , ale optimalizované podle venkovní teploty. Teď máte na kotli nastavenou jakou teplotu vody UT ?

Datum: 02.01.2019 22:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mam 55, mival jsem i 60. Myslite, ze bych ji dal treba na 40 ? Topilo by to dele, to je pravda, (na zacatku by to pouzilo az celych 14kW) pak tby to nejspis drzelo jen to jedno teleso 2kW themer trvale, radiatory by byly porad teple.. to je to co jsem asi chtel. Zkusim. a zapojim i to cidlo.

zobrazuji 1 - 30 z 32   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.