Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Energetický štítek - Opravdu nemůžu topit jen elektrokotlem???

Autor: Pavlína Fiřtová
Datum: 04.05.2018 11:56
uživatel: 125078

Dobrý den, původně v projektu i v PENB mám topení elektrokotlem + krbová kamna. Během stavby jsme se však rozhodli krbovky úplně zrušit, topíme v nich do teď a upřímně už mám toho nepořádku dost. Bylo mi však řečeno, že pokud krbovky zrušíme, tak nesplníme energetický štítek, že musíme mít buď nějaké topidlo na dříví, peletky, biomasu apod. nebo tč. To se to opravdu nedá nijak obejít??? Opravdu musím mít další náklady za komín atd.? Na to mají pravdu diktovat mi co v domě musím mít za topení? Pán co vypracovával PENB říkal že to je chyba v legislativě, skvělý, proč to teda neopraví, nebo to nikdo neřeší. To opravdu všichni co staví mají buď předražená tepelná čerpadla nebo "bordelchrlící" krby? Nechápu to. Díky za Váš názor. PF

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Datum: 04.05.2018 18:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jedná se o splnění limitu neobnovitelné primární energie a hodně záleží na velikosti a především celkových TZ domu, jaká další opatření jsou potřeba učinit, abyste tento limit splnili. Úplně není pravda to, že nutně potřebujete TČ nebo topit dřevem nebo peletami. Při malých TZ domu často stačí jen třeba vyřešit ohřev TV jinak než elektřinou (bojler s vestavěným TČ, ohřev TV pomocí klimatizace se zásobníkem TV), nebo když to nestačí, nainstaluje se do nějakého největšího otevřeného prostoru v domě klimatizace, což je v principu TČ vzduch/vzduch (v létě chladí v zimě topí), ale vyjde vás na 20-30.000,-Kč, ale řeší to tu neobnovitelnou primární energii. Zda stačí jen jedno z těch zařízení nebo jsou případně nutná oboje, se musí ověřit přesným výpočtem PENB. Jinak ještě k tomu elektrokotli, nevím, jaké máte reálné TZ domu, ale od určitých TZ domu (kolem 4 kW a více), už byste měli z hlediska provozních nákladů začít uvažovat o topení klasickým tepelným čerpadlem, samozřejmě s něčím za slušnou a návratnou cenu, i když chápu, že při napjatém rozpočtu je to těžké.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.