Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Výběr zděný dům (TČ) nebo dřevostavba (elektro + krb)

Autor: Martin Rotter
Datum: 05.06.2018 13:02
uživatel: 127858

Zdravím.

Jsem před koupí nového domu. Po různých peripetiích se došlo k posledním dvěma možnostem:

1)
- zděný dům,
- cca 100 m2 podlahové (vytápěné) plochy,
- tepelné čerpadlo (vduch/voda, plánuje se vaillant arotherm 8kw + elektropatrona + unitower - možno změny - nebráním se dražším alternativám),
- podlahovka teplovodně,
- porotherm 30 profi + 15 EPS,
- měrný ztráty 79 W/K, TZ kolem 4 kW (včetně větrání).

2)
- dřevostavba (sendwič, stěny, 2 * rigistabil + 14 naturoll + 15 EPS)
- cca 100 m2 podlahové (vytápěné) plochy,
- elektrokotel Protherm RAY 9 kW,
- krbová vložka (za příplatek - počítám 30 000), připravené komínové těleso,
- podlahovka teplovodně,
- měrný ztráty 87 W/K, TZ kolem 4.6 kW (včetně větrání),
- cca 50 m od záplavového území 100 leté vody,
- sumárně o cca 150 000 vyšší cena (je třeba donapojit IS od hranice pozemku k desce - počítám 50 000 + nějaké další veci nacenění zvedly).

V zásadě jsou to stejně velké pozemky, stejně velké stavby (obě stavby bungalow). Zděná stavba má horší dopravní dostupnost než dřevostavba (hovoříme asi o 40 minutách rozdílů za celý den (cílové místo Olomouc) v případě cestování autobusem).

Aktuálně jsme v situaci, že je prostě rozhodování ve slepé uličce a v zásadě naše uvažování je, zda vybrat parametricky lepší zděnou stavbu, která je umístěna na hůře dopravně dostupném pozemku, nebo vybrat (asi?) horší dřevostavbu umístěnou na lepším pozemku.

Mám propočtené náklady na dopravu a je tam rozdíl dejme tomu 600 za měsíc ve prospěch dřevostavby, která je ale zase asi o těch 150 000 drazší.

Je tu někdo, kdo se musel rozhodovat v podobné situaci? Osobně si myslím, že obětovat vyšší cenu a horší stavbu za dopravní obslužnost se nevyplatí. Názory?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Martin Rotter15.10.2018 16:06
Aleš Kavran14.10.2018 23:28
metball iGIN06.06.2018 17:44
Jiří Kubíček06.06.2018 11:31
Martin Rotter06.06.2018 10:34
Martin Rotter06.06.2018 07:21
Jiří Kubíček05.06.2018 23:21
Martin Rotter05.06.2018 21:52
Jiří Kubíček05.06.2018 21:50
Martin Rotter05.06.2018 20:42
Martin Rotter05.06.2018 20:06
Martin Rotter05.06.2018 20:05
Jiří Kubíček05.06.2018 15:07
Mirek Svejda05.06.2018 14:53

Datum: 14.10.2018 23:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128675
reakce na ...
Ahoj Martine, jsem docela zvědavý, jak to všechno dopadne. Původně jsme taky přemýšleli, že si něco postavíme, četli jsme různé diskuze a plánovali, propočítávali, atd. No, nakonec z toho sešlo a rozhodli jsme se, že dům koupíme už hotový, pravděpodobně tenhle https://www.eurobydleni.cz/prodej-rd-31-150-m2-pozemek-1611-m2-ritka/detail/8086615/ nebo podobnej, i když pořád ještě nejsem na 100% rozhodnutý, tak se třeba necháme zvyklat. Přeju šťastný výběr

Datum: 15.10.2018 16:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
My jsme z různých důvodů (nesouvisejících se systémem vytápění) vybrali ten zděný dům a zatím to vypadá opravdu dobře, stavebník je rozumný chlap, nejde o nějakého "developera", takže zatím jsem velice spokojený. Uvidíme, až to bude hotový.

Autor: metball iGIN
Datum: 06.06.2018 17:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Brrrrrr....
EleGum, KOnej svou povinnost!

Samozvaný Fyzikální OmbudsMan
alias
SFO
AKA
iGoNY

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.06.2018 15:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, u obou staveb (předpokládám, že ty domy už stojí a jen se rozhodujete, který vzít) vám vycházejí TZ větráním bez rekuperace cca 1 kW. T tedy znamená, že zděný dům má celkové TZ cca 3,8 kW a dřevostavba cca 4,2 kW. Píšete, že TČ se teprve plánuje, ale dávat do domu o TZ 3,8 kW drahé značkové TČ o výkonu 8 kW je podle mne nesmysl, jednak je zbytečně předimenzované a taky nenávratné. Řešil bych to elektrokotlem nebo přímotopy a k tomu klimošku do největšího otevřeného prostoru v domě, případně můžete přidat obyčejný krb pro radost za pár korun o malém výkonu. Podobně bych řešil i tu dřevostavbu a nevím, proč do takového domu dávat krbovou vložku za 30.000,-Kč, stačí vám obyčejný krb do 5.000,-Kč o výkonu kolem 4 kW. Jinak co z toho zvolit spíše záleží na okolí toho domu, předběžně bych spíše zvolil ten zděný dům.

Datum: 05.06.2018 20:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V případě dřevostavby se připravuje pozemek, v případě zděné stavby je hotova uzavřená hrubá stavba a začíná se pracovat na vnitřku - rozhodnutí ohledně zdroje tepla a případného krbu (skrz komín, který by se musel dostavět - dokud to jde - případně nerezový?) bude třeba učinit relativně rychle, pokud se rozhodneme pro zeď, zatím se nám ta nabídka líbí celkově víc.

Nevím, jak je to s cenou komínového tělesa (je v ceně jen v dřevostavbě). Myslíte, že čistě finančně (pořizovací cena + cena spálené elektřiny + údržba) vyjde elektrokotel lépe? Můžete odhadnout o kolik více elektřiny by se propálilo? Pokud je potřeba víc údajů, tak napište. :) Já osobně bych to odhadl tak na +- 5000 Kč úsporu na protopené elektrice v neprospěch elektrokotle, což ovšem v kombinaci s nižšími náklady (tak o 120 levněji možná o víc by vyšel ten elektrokotel) nevypadá špatně.

Datum: 05.06.2018 21:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, jestli ty domy ještě nejsou hotové, tak ty uváděné TZ jsou relativně velké na takovou velikost domu a jsem si jist, že i bez rekuperace lze oba domy navrhnout tak, aby jejich TZ byly do 3,5 kW maximálně a vůbec nemusíte řešit nějaké drahé tepelné čerpadlo, stačí vytápění elektřinou a doplnit to klimatizací, k tomu, když o to budete nutně stát, tak nějaký levný obyčejný krb pro radost. Ohřev TV bych podle počtu osob v domě řešil buď obyčejným el. bojlerem nebo klimatizací napojenou přes výměník na zásobník TV.

Trochu nechápu vás dotaz, s čím přesně chcete porovnávat ten elektrokotel a víc propálené elektřiny ? S krbem a komínem to vůbec neporovnávejte, to je věc nekomfortní a pouze pro radost, porovnávat byste to měl s případným tepelným čerpadlem.

Datum: 05.06.2018 21:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, přesně o porovnání elektrokotel X tep. čerpadlo mi právě jde. Mohu vám poslat energ. protokol, ale radši na e-mail jestli dáte.

Datum: 05.06.2018 23:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jde ale o to, při jakých TZ a pro jak velký ohřev TV (počet lidí) to chcete porovnávat, pokud to bude kolem 4 kW a 4 lidé v domě, pak TČ vzduch/voda oproti tomu, když bude vše řešeno jen elektřinou, vám uspoří cca 13.000,-Kč ročně, ale investiční rozdíl bude minimálně 130.000,-Kč, možná vyšší, záleží na ceně TČ a jaký druh el. vytápění byste nakonec zvolil, každopádně hrubá návratnost by byla 10 let a více a do toho už bych asi nešel. Když TZ budou ještě menší, návratnost se bude ještě více prodlužovat, Jak už jsem psal, dobrá je kombinace el. vytápění + klimatizace do největšího otevřeného prostoru v domě (což je vlastně TČ vzduch/vzduch. v létě chladí v zimě levně topí, akorát né celý dům rovnoměrně, ale to nevadí, stejně vám toho dost uspoří a návratnost je rychlá, cena dobré klimošky je už od 25.000,-Kč) + ohřev TV podle počtu osob, buď el. bojler za pár korun nebo klimošku napojenou přes výměník na zásobník TV (cena setu kolem 35.000,-Kč, při počtu osob 4 a více rychlá návratnost). Řekněme, že byste dal elektrokotel + klimošku + klimošku se zásobníkem TV a jste na celkové investici cca 90.000,-Kč se vším všudy až po rozdělovač podlahovky a při TZ 4 kW a 4 lidech v domě vám vycházejí celoroční náklady na domácnost cca 22.000,-Kč, s TČ vzduch/voda cca 19.000,-Kč, s elektrokotlem a el. bojlerem cca 32.000,-Kč. Sám si určete, jaká varianta je podle vás nejlepší. Jinak jestli chcete ověřit ty TZ domu třeba podle PENB, napište mi email, na který vám mám napsat.

Datum: 06.06.2018 07:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rozumím.

Můžete dát odkaz na kvalitní TČ vzduch/vzduch za rozumný peníz? Jak je to s hlučností jak z vnější části domu, tak uvnitř ve srovnání s ostatními TČ (vzduch/voda)?

Jinak spotřebu teplé vody si troufám tvrdit, že mám brutálně nízkou. Budeme 4-členná rodina - 2 malé děti. Nekoupeme se každý den, spíš používáme sprchu, obecně je všechny vedu, aby opravdu HODNĚ s teplou vodou šetřili, přesné číslo dodám, ví to žena.

Jinak to je jak říkáte, odhaduji, že slevový rozdíl, co bych dostal mezi tepelným čerpadlem a elektrokotlem by byl asi tak těch 130 000, takže v mých kalkulacích ta návratnost taky vychází cca na 10 let.

Myslíte, že to navrhované TČ vzduch/voda by těch 10 let nevydrželo? Výrobce nabízí 10 let záruku na kompresor a 5 let na zbytek, dům staví přímo autorizovaný servis/prodejce Vaillantu (je to pán co to staví soukromě a zároveň se věnuje TČ - servisuje je a prodává a zároveň sídlí ve vedlejší vesnici, takže pro servis a případné záruční opravy je blízko).

Moje vize je taková, že za těch 10 let cena čerpadel o něco klesne a koupí se čerpadlo jiné, co bude sloužit dalších 10 let.

Váš e-mail nevidím, kde jej najdu? :)

Datum: 06.06.2018 10:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
můj e-mail je , napiště mi, pošlu vám protokol a případně další info

díky! :)

Datum: 06.06.2018 11:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, přímo odkazy vám asi nedám, stačí jakákoli kvalitnější klimoška s inverterem. Nevím, jak moc nízkou spotřebu TV si představujete, ale jestli 4 členná rodina bude mít spotřebu, jako běžná 2 členná rodina, pak se návratnost TČ bude ještě prodlužovat, protože ta roční úspora nebude 13 ale třeba jen 10.000,-Kč. Jinak s cenou TČ vzduch/voda počítám kolem 170.000,-Kč, zatímco cena el. bojleru, elektrokotle a všeho kolem toho by byla kolem 40.000,-Kč, rozdíl tedy těch cca 130.000,-Kč, jsou i dražší TČ, takže třeba u TČ za 200.000,-Kč a ročním rozdílu 10.000,-Kč by byla hrubá návratnost 16 let (nevím, jakou nabídku máte za TČ Vaillant). Tu návratnost 10 let považuji osobně za takovou hraniční, i když by to TČ vydrželo asi o něco déle, třeba kolem 15 let, rozhodnutí je na vás. Ale při vaší velikosti domu a jak píšete malé spotřebě TV bych osobně volil kombinaci el. vytápění - třeba teplovodní s elektrokotlem, el. bojleru a klimatizace do největšího otevřeného prostoru, investičně to máte do 70.000,-Kč. K tomu bych se snažil dům udělat tak, aby měl TZ do 3 - 3,5 kW a nemá cenu vůbec pořizovat TČ vzduch/voda. Klidně by vám stačily i přímotopy a byl byste na tom investičně ještě níže (nemusela by se dělat podlahovka). Rodiče mají dům o TZ 3,5 kW, přímotopy, obyčejný krb pro radost, kde si občas zatopí a náklady na vytápění jsou malé, a to zatím ani nemají klimošku.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 05.06.2018 14:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
V případě dřevostavby s čistě elektrickým topením a TUV budete mít o nějakých 8000Kč/rok vyšší náklady za topení a ohřev TUV. Navíc dřevostavby mají malou tepelnou akumulaci, takže by jste měl počítat i s klimatizací. S tím taky kalkulujete ? To Vám s bohatou rezervou vyrovná vyšší náklady za dopravu. Za mě je volba jasná, já bych šel do zděné stavby. Kromě jiného i proto, že nemám rád difuzně uzavřené dřevostavby. Já ale nevím nic o okolí obou staveb.

Datum: 05.06.2018 20:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Okolí obou staveb je pro nás zcela vyhovující. Obě místa jsem si důkladně obhlédl. V případě zděné stavby je okolí a prostředí o chlup lepší (víc přírody, taková malebnější krajina).

Datum: 05.06.2018 20:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jinak, na klimatizaci jsem nepomyslel.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama