Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

ocelova väznica a tepelny most

Autor: Martin Fillo
Datum: 10.06.2018 12:15
uživatel: 127921

Fotogalerie:

Dobrý deň,
chcel by som poprosiť o radu. Projektant mi kreslí projekt pre PD a pýtal sa ma či môže použiť oceľovú väznicu 2xUPE180 [zvarené ako BOX] namiesto drevenej BSH hranol 200x400.

Bojím sa však tepelného mostu, ktorý tam vznikne pri prechode do vnútra.
Moja otazka teda znie či mi vete poradiť či by sa to dalo volakym sposobom ošetriť prípadne minimalizovať aby to náhodou nevlhlo a nekondenzovalo vo vnútri?
Napadlo ma urobiť z grafitoveho polystyrenu box akolo toho väzníku a napchať ho aj dovnútra ale či by to malo nejaky účinok to, neviem.

Za každu radu ďakujem.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola10.06.2018 18:32
Martin Fillo10.06.2018 18:21
Jozef Homola10.06.2018 18:09
Martin Fillo10.06.2018 17:45
Jozef Homola10.06.2018 15:34
Martin Fillo10.06.2018 14:23
Jozef Homola10.06.2018 13:36
Martin Fillo10.06.2018 13:00
Jozef Homola10.06.2018 12:46

Datum: 10.06.2018 18:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Prikladám fotky zo štúdie,

Autor: Jozef Homola
Datum: 10.06.2018 18:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Obecně tento druh staveb vykazuje nejvíce statických poruch vlivem vysoké nadezdívky a malé provázanosti nebo nepříliš tuhých vazeb ve styčnících. Ukázka na fotkách co mám na mysli.

Datum: 10.06.2018 12:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co to je za vaznice a kde je uložena? Neznáme podrobnosti a tím pádem nemáme představu o podmínkách použití.

Datum: 10.06.2018 13:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mate pravdu, priložil som obrázok, vaznice su oznacene sipkami

Datum: 10.06.2018 13:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
https://stavba.tzb-info.cz/drevene-konstrukce/9982-vypocetni-modely-vaznicoveho-krovu
Ještě mne chybí rozměry a mnoho jiného ale i tak ocelové prvky se nachází až za izolací a izolace bude asi mít parozábranu. Pokud ne, tak na kovu ale někdy i na dřevě může nastat kondenzace (záleží na záklopu). Všechnot to kromě jiného záleží na detailech. Podle mého soudu je zbytečné tak moc dimenzovat středové vaznice. Nejvíce namáhaným prvkem je vazba kleštiny. Pak je tu otázka tuhosti nebo poddajnosti pozednic.

Datum: 10.06.2018 14:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
počita to statika a spolieham sa teda že vie čo robí. a dal mi teda na výber z týchto možností aby mohol pokračovať v počítani. chcel by som využiť ten oceľový vaznik koli cene aj koli valkosti pretoze 20 x40 je strasna obluda.

momentálne sa mi nejedná ani tak o dimenziu ako o ten tepelny most.

Skladba bude z vnútra: sadrokarton - parozabrana - vata

Myslím si že pri kondenzácii, ktorá bude vznikať, bude nasiakať ta vata a toho sa bojim, preto hladam sposob eliminácie.

napadli ma dve možnosti:
1) ako som písal, zatepliť to vrstvou polystyrénu.
2) presah vaznice by mal byt okolo 60cm. Tak ma napadlo rozrezať ho napríklad 5cm za murivom a znova ho spojiť cez nejaký kompozit. Izolácia bude 30cm sedy eps takže by bol spoj ulozeny v nom. Tým pádom by tam nemusel byť taký tepelný prechod do vnútra. ALE neviem ako by to vychádzalo staticky či by to bolo vobec realne.

Prípadne vedeli by ste mi poradiť nejake riešenie tohoto problému?

Prikladám ešte podorys 2.NP pre lepšiu predstavu. V izbách budú ešte dve stojky pod kazdym vazníkom.
Dakujem za rady

Datum: 10.06.2018 15:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Na vašem místě bych udělal pouze jednu vaznici a to vrcholovou. Samozřetmě to chce nosnou příčku podél domu a nebo vázané sloupy do tenčí zdi. Krove pak mohou mít pouze hamálek. Ten je stlačovaný prvek a brání prohnutí krokví. Naopak, kleštiny jsou tažný prvek a ačkoliv dobře váží soustavu, tak paradoxně krokve tahovou složkou ještě více zátěží (krytina plus sníh) prohýbají. Všechno je to ale podřízené možnosti záchytu vodorovných sil v rovině stropu. Musí řešit komplexně. Vaše řešení mohutných středových vaznic se používá tehdy, když jsou "krokvové trojúhelníky" tzv. prázdné vazby (není kleština u každé krokve).

Datum: 10.06.2018 17:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ďakujem za vysvetlenie.
Pridaval som fotku dispozicie. Bohužiaľ vrchol mi vychádza pozdĺž chodby takže si myslím že asi toto vaše riešenie nie je možné použiť v mojom prípade (opravte ma ak sa mýlim).

Datum: 10.06.2018 18:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Koncepce domu je o kompromisu. Dejte nějaký příčný řez a s nějakými kótami a uvidíme. Nemám v oblibě staticky neurčité konstrukce kdy nevím kde to vlatně zatěžuje a kde se to "ulejvá" a kde se mrhá materiálem.
EDIT
Ještě ukázka z mého okolí, kde jsou středové vaznice zatím pro parádu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.