Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Elektrické podlahové topení - lokální nebo centrální regulace

Autor: Jaromír Petr
Datum: 22.09.2018 19:18
uživatel: 125478

Dobrý den,

zajímalo by mě jaký systém regulace elektrického podlahového topení zvolit v novostavbě. Lokální nebo centrální pomocí řídicí jednotky? Jaké jsou zkušenosti s oběma systémy? Jak slyšitelné je cvakání při sepnutí lokálního termostatu? Je to něco co otravuje?
Díky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 184   starší >>
Datum: 03.12.2018 11:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123384
reakce na ...
Zdravím všechny, mám odlišný dotaz, ale ke stejnému tématu.

Nám již byla instalována lokální regulace. Lze ale udělat dodatečně centrální s ovládáním přes mobil nebo internet? Je to něco složitého? Případně jakým způsobem?

Děkuji

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 03.12.2018 23:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Ano lze, pokud jste ochoten trochu "bastlit".
Náklady cca 300,- jedna místnost + 1500,- centrální "mozek".
Bez tlačítek a displejů - ovládání počítačem či mobilem přes domácí wifi ( stejně do toho moc často nesaháte ), počítání spotřeby jednotlivých místností a pokud máte veřejnou IP nebo dokážete nějak protunelovat tak i z internetu.

Komerční řešení asi taky bude, ale nebude jich moc a budou dost drahá.

Autor: Jaroslav Pelant
Datum: 28.12.2018 10:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dodatečně Vám děkuji za odpověď.
A můžete mi napsat, jak toho lze dosáhnout? Musí se to nějak dopropojit kabelem?

Takhle, abych to upřesnil - elektroinstalace na stavbě je již hotová a jsou tam připraveny kabely na lokální termostaty. Polystyreny i folie je již položená a teď na to má přijít topení.

Od firmy mám nabídku na centrální regulaci s ovládáním přes internet za 50 tisíc včetně čidel a montáže. A Vy mi píšete něco o 300Kč na místnost a 1500Kč centrál - jak si to mám vysvětlit :-D

A mám k elektrické podlahovce ještě jeden dotaz - jaký je rozdíl mezi jednožílovými a dvoužílovými topnými kabely? Vím jen, že jednožílový je levnější. Hledal jsem trochu na internetu, ale žádné informace o rozdílu jsem nenašel.

Děkuji Vám a vše dobré do nového roku.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 28.12.2018 12:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Děláte chybu,pane Pelante.

Datum: 29.12.2018 06:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jakou a proč?

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 29.12.2018 06:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Dráty místo vodní podlahovky.Budete na mne vzpomínat.

Datum: 29.12.2018 06:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podívejte se, je to jednoduché.

Jde o velmi dobře zateplený dům. Na akumulační nádobu není místo. Ta voda se musí něčím ohřívat - na tepelné čerpadlo nejsou peníze, takže se stejně skončí u elektřiny.

Nechtěl jsem nic navíc, co by se mohlo porouchat či komplikovat a aby to bylo co nejjednoudšší. A protože vždy skončím u elektřiny, tak nejméně místa i nejméně komponent na poruchu mají dráty v podlaze.
Teď jen hledám jak to regulovat.

V čem je dle Vás lepší voda?

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 29.12.2018 08:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Udělejte vodní podlahovku, můžete pak přejít na jakýkoliv ohřev vody, Nyní můžete použít elektrokotel, v budoucnu třeba jinou technologii.

Datum: 29.12.2018 20:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To ale vyžaduje akumulační nádobu, na kterou místo není.
Dále nějaké oběhové čerpadlo. To nám již nabíhají součástky, které se mohou porouchat.

A zcela upřímně se obávám životnosti vodní podlahovky a jak třeba bude ta podlahovka fungovat za 20 let.

Autor: metball iGIN
Datum: 29.12.2018 20:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Cituji:
"... to ale vyžaduje akumulační nádobu, na kterou ..."

záměrná lež, které jen má mluvčího utvrdit v jeho pravdě.

SFO

Datum: 29.12.2018 21:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Záměr? Nikoliv, jen neznalost.

Jak lze tedy užívat teplovodní podlahovku bez akumulační nádrže?

Autor: metball iGIN
Datum: 29.12.2018 21:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave, třebááás...
.... hydraulické přizpůsobení impedancí (anuloid),
.... řízení STŘÍDOU (mimochodem to už byste měl znát),
tušíme, že elektro už je nainstalované a ptáte se jen na "trivialitu"
VÍCEÚROVŇOVÉ REGULACE

O>:-)

PS:
Dokonce jak jsem jinde psal praktické poznatky s vodní podlahovkou,
je "obskurně provozovatelná" i na samotíž,
leč tam nepočítejte s nějakou regulovatelností...

PPS:
...leč dobře navržané podlahovka "žere do 10W" na hydraulických ztrátách...

PPPS:
... no, a těch 10W "pro oběhovku" stejně skončí ve vytápěných prostorách.
A pokud nekupujete vše jako "bižuterii",
či dokonce "surové kameny",
pak zdroj tepla bez oběhovky a regulace stejně nekoupíte...

iGoNY

Douška?
Leč těch možností, jak "srovnat impedance" tak, aby přenášené výkony
garantovaly maximalizaci tepelných účinností a bydlitelského komfortu je celá řada, každý s výhodami a nevýhodami.
A o tom je nejen dlouhá doba studia, ale i léta praxe a odříkání těch fakt dobrých firem, co

TO

umí zkonstruovat, vyrobit, nainstalovat, servisovat a nakonec i zlikvidovat.

Datum: 30.12.2018 09:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vůbec nevím o čem mluvíte v prvním odstavci :-D

Základní elektroinstalace s přípravou na termostaty je hotová. Jsou položeny polystyreny a z velké části i folie, ale zalitého nic není, takže nepředpokládám, že by byl takový problém do toho ještě "hrábnout".

Dlouhá studia, léta praxe a koneckonců i odříkání firem si nemohu dovolit - přeci jen člověk ten dům nechce stavět 10 let :-)

Datum: 29.12.2018 21:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
za dvacet let jako za padesát.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 29.12.2018 22:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Kde jste sebral, že musíte mít AN ? Klasika je trubky místo kabelů napojené na jednoduchý rozdělovač. Rozdělovač napojený na elektrokotel. Regulaci zařídí ekviterm v kotli. Nic jiného nepotřebujete. My ale nic nevíme o tom, jaké máte TZ a jak ohříváte TUV (možná jsem to jen přehlédl). Dělá se to i tak, že skutečně použijete menší AN s průtokovým ohřevem TUV a elektropatronou. Tato AN pak zajišťuje jak ohřev TUV tak i teplou vodu pro rozdělovač PT. Asi mluvíte o nějakém podobném systému? Nevíte jak to bude s cenami energií a cenami TČ. V případě teplovodní podlahovky můžete kdykoli změnit zdoj tepla. Obavy týkající se životnosti jsou zbytečné. To jste si asi přečetl reklamní kecy výrobců elektrických podlahovek. Tam se ještě dočtete, že teplovodní podlahovka vysušuje vzduch, jsou vysoké ztráty v elektrokotli, je pomalá reakční doba a další koniny.

Datum: 30.12.2018 08:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen má laická domněnka.

TZ jsem psal 4-5 Kw. Podlahová plocha 123m2.

Obavy týkající se životnosti jsou mé vlastní - o tom jsem ani u firem dělající elektrické podlahové topení nečetl.

Jaký elektrokotel byste tedy doporučil tak, aby měl ekvitermní regulaci a šlo to ovládat na dálku?
Děkuji

Datum: 30.12.2018 09:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě něco.

Jako jednu z největších výhod vodní podlahovky všichni shodně píšete, že se může kdykoliv změnit zdroj tepla.

To je asi pravda, ale jaký zdroj tepla to může být? Tepelné čerpadlo, solární panely?
Pokud se opět nemýlím, tak obojí vyžaduje akumulační nádrž a tu tam dodatečně skutečně nikam nedám. A už přidáváme další výrobky.

Plyn tam není, na krb či kamna by se musel dodělat komín a to už je celkem velký zásah - nemluvě o umístění.
Tepelné čerpadlo nikdy nechci.
Soláry možná, ale je otázkou, zda i tam je rozumná ekonomická návratnost. FV panely jedině až se budou ve velkém prodávat amorfní panely s vyšší účinností.

Datum: 30.12.2018 10:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Soláry ani FVE momentálně nemají ekonomickou návratnost. Řeč je v podstatě jen o TČ a pro tento případ zase není potřeba AN. Jen tak mimochodem, jak chcete projít limitem neobnovitelné energie pro PENB? S čístě elektrickým topením nedostanete PENB. Je nutno přidat rekuperaci, krb, bojler s TČ, případně topící klimatizaci. Pokud si spočítáte náklady na všechny sarapatičky, které musíte přidat v podstatě jen pro úředníka, tak jste na tom cenově hodně podobně jako v případě TČ. Jen pro informaci. Pro Vaše TZ a současných cenách vychází roční náklady na elektřinu cca 37000Kč/rok.
Elektrokotel můžete použít v podstatě libovolný. Např. protherm ray6kW.

Datum: 30.12.2018 10:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
PENB již dávno mám a na základě toho i stavební povolení. Pak se ale přistoupilo ke změně konstrukce a mám vyjednáno, že stavební úřad po mě nebude chtít nový PENB. No a vzhledem k tomu, že v podstatě odpadla kolaudace, tak to asi problém nebude.

Ale od začátku uvažuji o aktivní rekuperaci Nilan - stropy ještě zaklopeny nejsou, tak je na to ještě čas to zvážit.

Datum: 30.12.2018 11:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je ale taky TČ. Zkušenosti s touto variantou nemám, ale jedná se o drahou a složitou sestavou, která Vám zajistí větrání a ohřev TUV. S topením a chlazením moc nepomůže. Obdobnou sestavu zde často diskutuje pan Roman Novák. Projděte si jeho příspěvky.

Datum: 30.12.2018 11:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Neohřívá to vodu - o tu se postará bojler.
Jde o Nilan VPL 15 - má to větrat, a má to i topný výkon 2,1 KW + chlazení 1 KW https://www.nilan.cz/web/cs/obchod/katalog-a-cenik

Zkuste se podívat na jejich stránky.

Datum: 30.12.2018 11:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy se spíše podívejte na nějaké diskuze např.
https://forum.tzb-info.cz/139750-nilan-vpl15-a-jine-akt-rekuperace
Podobné debaty najdete i na airforu a moc nadšení v těchto debatách nevidím.
V každém případě s plnohodnotným TČ máte topení a ohřev TUV za třetinovou cenu a umí i chlazení. Tato rekuperace Vám pomůže s chlazením a trochu sníží ztráty větráním. Topení a ohřev TUV máte za plnou cenu. Přitom obě varianty budou v podobné cenové hladině. Samozřejmě, pokud to nebudete porovnávat s drahými TČ.

Autor: Jindřich Kubec
Datum: 30.12.2018 11:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102554
reakce na ...
Velmi opatrně (je mnoho vlivů a faktorů, které ovlivňují výslednou efektivnost toho kterého řešení) bych spíš preferoval jednoduchou pasivní rekuperaci (rozumná minimální výměna vzduchu) a TČ, které ohřeje TV, zajistí topení a chlazení objektu.
Jestliže oželím chlazení (u dřevostavby bych osobně o tom ale vůbec neuvažoval), a jsou dostatečně malé TZ, pak by za úvahu stála kombinace el. podlahovky a jednoduché pasivní rekuperace.

Datum: 30.12.2018 12:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V podstatě souhlas. Zde je ale řeč o TZ=4-5kW. To není moc ideální na čistě elektrické topení. V případě čistě elektrického topení bych taky radši použil pasivní rekuperaci a pro ohřev TUV bojler s TČ. Při vhodně řešených odtazích pomůže i s letním chlazením a s ventilací.

Datum: 30.12.2018 12:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte na mysli nějaké propojení rekuperace a tepelného čerpadla v bojleru?

Já od toho všeho chci toto:
- aby to pořád větralo, ale ten přívodní vzduch nebyl moc studený, aby to nebylo nepříjemné - ideálně aby měl stejnou, či trochu vyšší teplotu
- v létě aby to trochu chladilo a nebylo v domě 30°C
- podlahovka by měla dotápět na nastavenou teplotu
- a samozřejmě, aby mě to nesežralo, ale nehledám za každou cenu nejmenší spotřebu :-)
- já tu rekuperaci nechci kvůli úsporám tepla, ale kvůli pořád čerstvému vzduchu, ale aby to zase nebylo nepříjemné tím, že z toho bude foukat studený vzduch

Víte o něčem takovém na trhu?

Datum: 30.12.2018 13:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
KOMPLET viz frigotech.cz

Datum: 30.12.2018 19:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Z hlediska provozních nákladů Vám nejvíc sežere topení, pak ohřev TUV a nakonec ztráta větráním. Pokud nechcete, aby Vás náklady sežraly, tak se zaměřte hlavně na topení a ohřev TUV. Aktivní rekuperace má proti pasivní minimální přínos.
Místo aktivní rekuperace si spíše pořiďte pasivní rekuperaci a bojler s TČ.

Autor: Jozef Homola
Datum: 29.12.2018 09:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
"V čem je lepší voda"?

- má neomezené regulační schopnosti
- může teplo i "odnášet"
- má možnost samoregulace
- nepřehřívá se pod nábytkem
- dokáže topit plynule při spřažení s ekvitermem
- umí dát výkon z podlady jak 10 W/m2, tak třeba 50 W/m2
- zdrojem tepla může být cokoliv

Datum: 30.12.2018 09:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A může teplo odnášet i bez TČ s tím, že se do systému jen pustí studená voda o nějaké minimální teplotě kvůli rosnému bodu?

Autor: Jozef Homola
Datum: 30.12.2018 09:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
"Teplo odnášet" nebylo myšleno chlazení ale jakási uniformita topení nebo homogenizace otopné vody. V případě nějakého lokálního přehřátí vlivem tepelného zisku oběhová voda nic nepředá a spíše odnese. Jinak chlazení podlahou má (na západ od nás) přísný teplotní limit oběhového média a to 19°C.

zobrazuji 1 - 30 z 184   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.