Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

ostrůvková digestoř přepínání mezi cirkulaci a odtahem

Autor: Petr Špaček
Datum: 23.09.2018 22:44
uživatel: 126908

Dobrý den,
máte prosím někdo tip na digestoř, která by dokázala fungovat v cirkulačním i odtahovém režimu pouze jednoduchým přepnutím?

Jde mi o to, že máme rekuperaci, takže bychom neměli mít odtah ven z domu. Nicméně jsme ho zrealizovali.

A teď řeším, jestli je možné v letním provozu pouštět odtah z vaření ven a v zimním režimu ho pouštět do místnosti.

Jednou variantou je dvakrát do roka oddeklovat digestoř a ručně ji uvnitř přepojit.
Případně do těla digestoře přidat dvě klapky a výlučně je uzavírat.

Neexistuje něco, co tento problém řeší v rozumné cenové relaci?

Díky
Petr

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Styx Styx21.10.2018 13:47
Šalý Jaroslav13.10.2018 15:32
Roman Novák13.10.2018 14:12
Styx Styx13.10.2018 13:47
Petr Špaček02.10.2018 21:52
Petr Novak02.10.2018 17:42
Josef Hodboď02.10.2018 15:23
Petr Novak02.10.2018 15:01
metball iGIN30.09.2018 20:21
Šalý Jaroslav28.09.2018 09:51
Filip Filip28.09.2018 05:31

Datum: 13.10.2018 13:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115517
reakce na ...
Mám pasiv s rekuperací a protože doma vařím já, docela jsem to řešil. Výsledek? Pokud nebudete mít brutální a to myslím jako fakt brutální odtah přímo ven, tak při intenzivním smažení a podobně ten zápach online z místnosti nevyženete. Tohle jsem si prakticky ověřil zejména díky mé práci, kdy už se dvě desetiletí pohybuji v provozech s těkavými látkami. Protože jsem nemínil narušovat obálku domu z kuchyně přímo ven a řešit klapku, která má i tak nevýhodu - nenašel jsem způsob, jak eliminovat tepelný most. Máme kuchyň na zakázku a předem projektovaný odtah do rekuperace nad deskou. Digestoř je směrována do vyjímatelného boxu s náplní granulovaného aktivního uhlí, integrovaného do horní skříňky, kde je výduch přímo k odtahu rekuperace. Funguje do skvěle, možná je náplň až zbytečně velká. Pokud dělám hodně smažení a pod., tak stejně se pachy "rozlezou" po baráku, ale nic hrozivého, jak když jsme bydleli v paneláku. Náplň je dimenzována velkoryse, takže výměna za cca rok. Dala by se nechat recyklovat, ale vzhledem k ceně koupím novou. Jediný problém, že průchodnost digestoře díky náplni zvyšuje její hluk, takže zvažuji snížit náplň a měnit ji častěji.

Autor: Roman Novák
Datum: 13.10.2018 14:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Zdravím,

zajímalo by mně jak u Vás vypadá odtahové potrubí z kuchyně do rekuperace.
U nás hrdlo vyústění z cirkulační digestoře je vyloženě mastné, těžko čistitelné. Odtah do rekuperace je vzdálen přes 3 metry a tam se v potrubí ukládá celkem snadno odstranitelný prach.
Další problém je, že odtah z kuchyně má několikanásobně meněí průtoky než digestoř...
Samozřejmě pachy se z kuchyně šíří, ale jen tam kam jim je dovoleno. Do pokojů a ložnic se při zavřených dveřích dostat nemohou.

Autor: Styx Styx
Datum: 21.10.2018 13:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115517
reakce na ...
Talíř odtahu je naprosto čistý. Samozřejmě že digestoř má lapače tuku, pravidelně myté v myčce. Jak jsem psal, věnoval jsem se tomu hodně, a celá koncepce funguje super, až na to zvýšení hluku digestoře, která sama o sobě v běžném režimu je docela tichá. Až mi to bude moc vadit, tak prostě tu náplň zmenším a budu muset recyklovat častěji.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 13.10.2018 15:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
odtah přímo do rekuperace je nešťastné řešení

Autor: Petr Novak
Datum: 02.10.2018 17:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121232
reakce na ...
Jinak abych odpověděl na vaši otázku.

Lindab má ve svém portfoliu jak motorické, tak i ruční klapky. Těžko vám přesněji radit, když nevíme, jak to máte vyřešeno a kolik místa zbývá na nějaký element.

Autor: Petr Špaček
Datum: 02.10.2018 21:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126908
reakce na ...
Ty klapky nevypadají vůbec špatně. Nevěděl jsem že existuje něco v rozumné velikosti na přepínání mezi dvěma potrubími.

Jinak, potřebuji to umístit do těla standardní ostrůvkové digestoře (kulaté tělo). Strop mám 2,7m vysoký, takže digestoř bude vysunuta na max, takže by snad v ní mohlo být trochu místa.

Digestoř zatím fyzicky nemám, takže těžko teď hádat, jestli je reálné tam něco takového nacpat.

Nicméně mě docela překvapuje, že tento problém(přepínání odtahu ven/dovnitř) neřeší výrobci digestoří...

Autor: Filip Filip
Datum: 28.09.2018 05:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Udělali jste dobře, že jste ten odtah zrealizovali. Není nad to, když veškerý zápach včetně vodní páry nejkratší cestou odvedete pryč. Všechno ostatní je nedokonalé řešení a vždy budete v baráku cítit, co se vaří. Pro komfortní odtah potřebujete výkon digestoře tak 1.000 m3, což sací otvor rekuperace v kuchyni nedosáhne ani náhodou. Když pojede rekuperace na plný výkon, tak tam bude zhruba desetina. Pokud byste uzavřel všechny ostatní odtahy, tak byste se možná dostal na polovinu výkonu digestoře. Já bych dneska při vaření používal pouze digestoř přímo ven. Bohužel dodatečné řešení po rekonstrukci je složité, ba téměř nemožné. Filip

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 28.09.2018 09:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
správné provedení v případě, že není instalováné strojní větrání s rekuperací

Autor: metball iGIN
Datum: 30.09.2018 20:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
:-)
Thumbs Up.

Cirkulační digestoř?
Aero(Hydro)Mechanicky ZKRAT.

Se všemi následky.
Pozitivními i NeGativními.

SFO

PS?
Nastudovat pojem sRad.

PPS:
Spočíst si rychlosti...

PPPS:
... a oddělit (mentálně)
"nasmrádló páru",
poctivý aerosol
a rychle letící kapénky.

iGoNY

Autor: Petr Novak
Datum: 02.10.2018 15:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121232
reakce na ...
Smrádek budete cítit i u odtahové digestoře. Protože prskající kapičky, které nesou pach, nějaké domácí digestoře nezastaví.
Já mám to štěstí, že mohu otevřít okno v kuchyní a dveře v jídelně a celý prostor vyvětrat během chvíle. O zbytek se postará časem rekuperace.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 02.10.2018 15:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,

prosím, co jste myslel tím výkonem 1000 m3?
Pokud jste měl na mysli odtah vzduchu z místnosti výkonem 1000 m3 za hodinu, tak pokud jde o obvyklou kuchyň v rodinném domě, tak chudák kuchař, který by v tom průvanu stál u sporáku. Pro takový výkon by bylo nutné otevřít okno nebo dveře do venkovního prostoru, aby se do kuchyně takové množství vzduchu také dostalo, když z ní bude odváděno.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.